Familie altijd een buitenstaander naar buiten allemaal 'Alzheimer' versnelt na opname in verpleeghuis Slaapgebrek slecht voor waarnemingsvermogen Dieren hebben een eigen persoonlijkheid Iraniërs hebben moeite met 'kille' Hollanders PZC Vrijdag 8 juni 2007 21 vuiltje aan de lucht. „We speelden 'de gelukkige familie', deden net alsof we een normaal gezin waren. Ik paste mijn werktijden aan. Ik heb een eigen zaak, ik kan mijn tijd zelf indelen, dus dat kwam mooi uit. Ik moest tussen de mid dag zelf toch ook eten? Waarom zou ik dat niet gezellig thuis doen, samen met de jongste die nog op de basisschool zit." Een jaar nadat de kinderen bij haar en haar man waren komen wonen en het nieuwe gezin net een beetje in evenwicht leek te ko men, drong de harde werkelijk heid tot haar door. „Dit gaat nooit meer weg. De kinderen zullen er altijd zijn en ik zal er nooit hele maal bijhoren. Ik weet niet waar om ik dacht dat ik het allemaal wel zou redden. Ie bent verliefd. Je wilt met die man verder. Bij hem horen nu eenmaal drie kinderen. Met een schepnetje do ken we vroeger een sloot in en visten kik kervisjes op. Wie weet tegenwoordig nog hoe je sim pel zelf een schepnetje maakt? Welk kind blaast nog pluisjes weg van een paardenbloem? Speelt landjepik. Of vlagverovertje. Zoekt spoor. Wie maakt nog een pijl en boog? Verstopt zich in een berg bladeren. Roostert kastanjes boven een vuurtje. Bouwt zandkastelen. Of bakt moddertaartjes? „Buiten spelen zou een fundamen teel onderdeel moeten zijn van de kinderjaren. In plaats daarvan pro beren we onze kinderen weg te stoppen in hun met elektronische zoethoudertjes volgepropte slaap kamers." Dat betogen Fiona Danks en Jo Schofield in hun pas versche nen boek Ga buiten spelen! „Veel ouders en grootouders heb ben herinneringen aan eindeloze Ie doet gewoon je best. Na een jaar zat ik aan alle kanten klem. Ik had het gevoel alles kwijt te zijn, mijn huis, mijn privacy." Ze dacht dat de kinderen haar ineens niet meer die leuke nieuwe vrien din van papa vonden. „In mijn beleving was ik veran derd in een strenge, vrij conse quente opvoeder, die gek werd van de troep die de kinderen in huis maakten. Mijn man vond het grote onzin, maar ik voelde het al lemaal als één grote invasie." Het zat haar allemaal zo hoog, dat ze samen met haar man hulp zocht en bij familietherapeut Ietje Heybroek terechtkwam. „Een ver haal zoals dat van Ellen hoor ik vaak in mijn praktijk. Deze stief moeders zijn veel kwijtgeraakt, ter wijl ze er met de zorg voor stief- dagen van vrijheid, dagen waarop ze 's ochtends werden uitgezwaaid en pas tegen etenstijd weer terug werden verwacht. Zij hadden nog geen spelcomputers, mobiele tele foons, mp3-spelers of internet, maar alleen vriendjes en vriendin netjes met wie ze urenlang buiten speelden", stellen Danks en Scho field. ",De natuur is nog altijd het speelterrein bij uitstek voor onge compliceerd, ongestructureerd en gezond vermaak." En: buiten spe len kost geen knoop. Danks en Schofield hebben hun boek volgepropt met praktische tips voor alle seizoenen. Een lichte voorbereiding kan geen kwaad. Het is handig wat spulletjes mee te nemen, zoals een zakmes, touw, EHBO-doosje, doosjes en zakjes én een fluit. Wie het een slag pro fessioneler aanpakt, neemt ook een loep en verrekijker mee. Niet vergeten: hapjes en drankjes. kinderen ontzettend veel taken bij hebben gekregen." „Het opvoeden van eigen kinde ren is al een zware taak, laat staan dat je je over de kinderen van je partner moet ontfermen. Er is nau welijks erkenning voor deze vrou wen. In de maatschappij, maar ook vaak binnen families, is het knokken voor je positie als stief moeder. De rol van een stiefmoe der kan heel belangrijk zijn, maar wordt zo vaak onderschat", vertelt Heybroek. „Op school word je als stiefmoe der gewoon genegeerd, je hebt geen functie. Je bent toch de moe der niet?! Dat je dag en nacht voor de kinderen zorgt, doet niet ter za ke. Het wordt allemaal niet zo di rect gezegd. Maar het is wel heel moeilijk om dat gevoel te nege ren", zegt Ellen Metz. De afgelopen jaren waren voor het Die paardenbloem vraagt erom. We leren van het boek dat we een boog het beste in de lente kunnen maken. Want de op gang gekomen sapstromen zorgen voor de sterk ste buigzame bogen. Voor de pij len zijn dunne, rechte takken ge schikt, waar we de bast van afha len. Van een oude panty en een stukje ijzerdraad kun je simpel een schepnetje maken. Als een klassieker wordt de mod- dertaart opgevoerd, liefst in laagjes opgebouwd. Dit kan uitmonden in drollen draaien, respectievelijk ermee gooien. Met takjes, gras, ve- gezin Metz niet de makkelijkste. Nu gaat het goed. Een vierde kind, van Ellen en René samen, zal er niet komen. Beiden hebben die be hoefte niet. Dat Ellen vorig jaar met René trouwde, ervaart ze als een cruciale stap. Het staat voor er kenning, voor waardering. De kin deren speelden die dag ook een grote rol. Niet dat het alle problemen heeft weggenomen. „Dat kan ook niet," reageert Heybroek. „Ik denk dat er maar één remedie is: tijd. Een stief gezin heeft vier tot zeven jaar no dig voordat het helemaal goed functioneert. Er is gewoon heel veel tijd nodig om afscheid te ne men van bepaalde idealen, de si tuatie te accepteren zoals hij is en samen, met het nieuwe gezin, een geschiedenis op te bouwen." www.oudersenkinderen.nl ren en bloemen kunnen we een dromenvanger maken. Er is buiten zat te doen. Van ca mouflagespelletjes en stropoppe tjes maken tot een kunstwerk met schelpen fabriceren. Een mobile maken met dennenappels, blade ren, zaden, eikels. Verven met sap van samengeknepen bessen. En dan zijn we nog maar halverwege het boek. „De uitdaging is kinderen leren omgaan met de werktuigen van de 2ie eeuw, zonder dat ze daarbij hun aangeboren liefde en respect voor de natuur kwijtraken", vatten Danks en Schofield hun kick sa men. Als schrijver van dit stukje krijg ik de kriebels van het boek: ik wil acuut naar buiten, weg van dat beeldscherm en toetsenbord. Ca buiten spelen!, uitgeverij Becht, prijs 17,90 euro. De geestelijke achteruitgang bij mensen met de ziekte van Alzhei mer versnelt vanaf het moment dat zij in een verpleeghuis worden opgenomen, zonder dat het ziekte proces zelf sneller verloopt. De te rugval is minder sterk als de pa tiënten in de periode voor de op name al enige tijd wekelijks een paar dagen dagopvang hebben ge had. Dit constateert R. Wilson (Rush Alzheimer Center, Chicago) in het vakblad American lournal of Psychiatry op grond van een on derzoek onder 432 ouderen met de ziekte van Alzheimer. Wie door slaapgebrek overver moeid is, ziet dingen over het hoofd. Letterlijk, want de fouten in de informatieverwerking bij slaapgebrek berusten niet zozeer op het tekortschieten van de herse nen om aangeboden informatie op te slaan, maar vooral op een af genomen vermogen om de infor matie correct waar te nemen. Dit concludeert M. Chee van de universiteit van Singapore in het wetenschappelijk tijdschrift PNAS op grond van testen bij dertig vrij willigers. Koolmees. foto ANP Mensen die regelmatig dieren ob serveren, weten dat ze kunnen ver schillen in karakter en tempera ment. Sommige dieren hebben zelfs een uitgesproken sterke per soonlijkheid, een term waarmee wetenschappers aangeven dat die ren zich volgens een bepaald pa troon gedragen. Bij koolmezen ver schillen individuen in hoe grondig ze hun omgeving onderzoeken. Zulke persoonlijkheidsverschillen zijn door de Rijksuniversiteit Gro ningen beschreven voor ruim zes tig soorten, waaronder apen, knaagdieren en insecten. Veel Iraanse vluchtelingen in Ne derland voelen zich niet gelukkig, hoewel ze zich goed hebben aange- past aan de samenleving. Ze voe len zich gediscrimineerd. Dat blijkt uit onderzoek van Annet te Lindert van de Universiteit van Til burg. Op grond van interviews en vragenlijsten concludeert ze onder meer dat Iraniërs dierbaren in Iran missen, maar ook warmte bij vriendschapsrelaties in Nederland. Vaak hebben ze moeite met de in dividualistische en materialistische leefwijze van Nederlanders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21