Familie De stiefmoeder blijft Kom mee De jeugd van tegenwoordig... 20 Vrijdag 8 juni 2007 PZC DENKWIJZER door Annie de Vreugd Pubers zien zelf de toekomst veelal zonnig tegemoet Met de jeugd van tegenwoordig gaat het niet goed. Van alle kanten komt kritiek. Niets deugt, zoals een bloemlezing laat zien. 'De jeugd' begint op steeds jongere leeftijd te drinken, drinkt te veel en te vaak. longeren gaan zappend door het leven. Ze brengen hun dagen hangend achter computer en televisie door. Hun sociale contact beperkt zich tot chatten, dat regelma tig ontaardt in pesten. Steeds meer kinderen groeien op in gebroken gezinnen. Hun ouders werken allebei en kijken amper naar hen om, ze heb ben het druk met eigen verliefdheden. De helft van de jeugd is te dik, kinderen spelen niet meer buiten. Ze sporten te weinig en maken op hangplekken de buurt onveilig. Ze roken als een ketter en niemand die er iets van zegt. Ze heb ben een grote mond, zijn vaak agressief en hebben een te kort lontje. Ze vernielen vuilnisbakken en bekladden bushokjes. 'De jeugd' wordt al op jonge leeftijd doof van het vele discobe- zoek. Geluidsboxen produceren zoveel decibellen dat de trom melvliezen er van scheuren. Het gehoor van jongeren wordt ook aangetast door de eeuwige dop pen in hun oren van iPods en mpj-spelers. 'De jeugd' steekt zich voor een mobieltje of een scooter diep in de schulden. De schuldenberg onder jongeren was nog nooit zo hoog. longeren leven vandaag en kijken niet naar morgen. Hun verantwoordelijkheidsgevoel lijkt zich niet te ontwikke len. Tot overmaat van ramp kunnen ze nu ook al niet meer schrij ven en rekenen. Ze verlaten steeds vaker zonder diploma de school, werken doen ze niet, ze zijn liever lui dan moe. Het normbesef is van een bedenkelijk niveau, ze gooien met ste nen naar auto's, jatten en hun seksuele moraal is ook niet om over naar huis te schrijven. longeren moeten dringend worden heropgevoed en zouden ei genlijk tot hun achttiende jaar op school moeten zitten. De jeugdgevangenissen puilen uit en de wachtlijsten in de jeugd zorg groeien weer. Nee, het gaat niet goed met 'de jeugd' van tegenwoordig. Als ik een puber was, zou ik goed genoeg van krijgen van dit soort zwartgalligheid. Altijd maar weer die negatieve berichtge ving over jongeren, nooit doen ze het goed. Dat sikkeneurige gepraat van mensen die standaard vinden dat 'de jeugd' niet deugt. Ook al is een kind van plan iets leuks van zijn leven te maken, die goede zin verdwijnt bij het lezen van al het negativisme. I let gros van de jongeren moet toch wel gecapituleerd zijn voor deze niet aflatende stroom van kritiek. Het wordt toch nooit wat met hen, ze zijn gedoemd te mislukken. Al hun inspanningen ten spijt, zullen ze wor den ingehaald door de self-fulfilling prophecy. Niets van dat alles. Onderzoeken naar welzijn, gezondheid en geluksbe- vinding onder de jeugd laten een heel ander beeld zien. Als jongeren zich eindelijk eens zelf mo gen uitspreken, blijken zij merendeels heel tevreden te zijn met hun leven, hun ouders, hun school, hun werk en hun vrienden. De pubers zelf zien de toekomst veelal zonnig tege moet. Hoe kan dat? Allereerst worden vooral negatieve berichten de wereld ingestuurd, want die zijn het meest interessant voor de media. Daarmee kan worden gescoord. Ook al wordt bijvoor beeld gemeld dat het bericht slechts gaat over 4 procent van de jeugd, dan nog is dat feit wel gemeld. Veel lezers zien vervol gens over het hoofd dat het slechts om luttele procenten gaat. Met de overige 96 procent in dat onderzoek gaat het dus ge woon goed. Bovendien worden berichten vaak gepresenteerd alsof het nieuws is. Het Trimbosinstituut bijvoorbeeld meldde onlangs dat gegevens van het HBSC-onderzoek Health Behavior in School-aged Childrenlaten zien dat tussen de elfen zestien jaar een ontwikkeling plaatsvindt in de richting van meer on gezond en risicogedrag. Dat is geen nieuws. Elke ouder kan bij zichzelf te rade gaan. Van de blowende jeugd uit de flowerpo- wertijd zou ook niets terechtkomen. Uit hen zijn inmiddels toch keurige vaders en moeders gegroeid, die zich op hun beurt zorgen maken over hun kinderen. Laten we niet bagatelliseren, een deel van de jeugd zit in een lastig parket en verdient extra aandacht. Maar laten we ook niet dramatiseren, het overgrote deel van de jeugd staat posi tiefin het leven. Kijk maar om u heen. Ze gaat door het vuur voor haar drie kinderen. De kinderen zijn lief voor haar. Toch zal het gevoel dat zij en haar man voor de kinderen hebben nooit hetzelfde zijn. Een stiefmoeder die alles doet voor haar kinderen, 'maar er nooit helemaal bij zal horen'. door Marjolein Vos foto CPD Ellen Metz-Iongeneel (40) is stiefmoeder. Ze ontmoette haar man René ruim zes jaar geleden. Sinds twee jaar zorgen ze samen voor zijn drie kinderen van 15,14 en 11 jaar. „Ik kan heel objectief naar de kin deren kijken, terwijl hij ze altijd door een roze bril ziet", zegt Ellen Metz. „Dat zorgt soms voor span ningen. Er zijn momenten dat de kinderen en mijn man naar elkaar toe trekken en dat ik er buiten sta. Dan voel ik me een aanhangsel. Gewoon, omdat we nog weinig ge zamenlijke geschiedenis hebben." Stiefmoeders zonder eigen kinde ren hebben het van alle stiefou ders het zwaarst. Dat stelt familie therapeut Ietje Heybroek-Hessels uit Blaricum. Ze houdt zich bezig met ouder-kind-relaties en is ge specialiseerd in stiefgezinnen. „Ik kom veel stiefmoeders tegen die zich eenzaam voelen, buitenge sloten. Dat aantal neemt slechts toe. Eenderde van de relaties loopt immers stuk. Lang niet iedereen blijft alleen. Er ontstaan nieuwe ge zinnen, vaak met kinderen uit vori ge relaties. De schatting is dat er 350.000 stiefgezinnen in Neder land zijn, maar ik vermoed dat dat aantal veel hoger ligt." Stiefmoeders zonder eigen kinde ren hebben het volgens Ietje Hey- broek vooral moeilijk omdat ze een droom moeten loslaten. „In Realityroman Scènes uit een stiefgezin is het nieuwste boek van Hennie Harinck. Het is een zogenaam de realityroman. Harinck beschrijft in dit boek haar vrijgezel lenbestaan, de ont moeting met haar man - een weduwnaar met kinderen - de rela tie die ze met hem en de kinderen aangaat en alle problemen die horen bij het stiefmoe derschap. Herkenbaar voor vrouwen die net als Harinck geen biolo gische kinderen heb ben. Uitgegeven bij Archipel. mijn praktijk spreek ik veel vrou wen die er als jong meisje van droomden een lieve man te ont moeten, met hem te trouwen, sa men kinderen te krijgen. Dan word je ineens verliefd op een man die al kinderen heeft. Ze moe ten afscheid nemen van hun oude droom. Daar is rouwverwerking voor nodig." Ellen Metz had het krijgen van kin deren nooit hoog op haar prioritei Nylons krijgen als schepnetje een tweede leven. tenlijstje staan. Zelfontplooiing wel. „Niet dat ik nou zo'n grote carrière heb nagejaagd, hoor. Me zelf ontwikkelen, ja, dat vind ik be langrijk." Ruim zes jaar geleden stond haar leven op z'n kop. Ze ontmoette René. Hij was geschei den van zijn vrouw met wie hij drie kinderen had. In die tijd wa ren ze 5,7 en 9 jaar oud en kwa men om het weekeinde bij hun va der. De rest van de tijd woonden ze bij hun moeder. „Na twee jaar verhuisden de kinde ren met hurr moeder naar Portu gal, waar ze drie jaar woonden. Zes weken per jaar waren ze bij ons. Het buitenlandse avontuur liep stuk en de kinderen kwamen bij ons wonen. Ik vond het ineens zo'n gigantische verantwoordelijk heid." Toen de kinderen er eenmaal wa ren, leek er in eerste instantie geen Trek de stekker uit de Playstation en Xbox. Ca naar buiten voor ongecompliceerd en gezond vermaak in de natuur. Voor wie daar geen raad (meer) mee weet, reikt uitgeverij Becht een handboek aan. door Maarten van de Rakt foto's CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20