Geld en werk Levensloopregeling is eigenlijk heel simpel Jennifer Aniston is weer aan het daten Paris Hilton komt vervroegd uit de cel Rapper Diddy wint prijs voor parfum Bruce en Ashton zijn dikke vrienden PZC Vrijdag 8 juni 2007 I 1 9 PENSIOEN WIJZER door Theo Gommer De levensloopregeling staat vanaf het begin in een negatief daglicht. De regeling zou te ingewikkeld en onwerkbaar zijn. De vraag is echter of dat terecht is. Vanaf de introductie van de levensloopregeling in 2006 heeft deze in een veel te negatief daglicht gestaan. Zo werd de regeling als in gewikkeld betiteld en zou ze niet werkbaar zijn. Ik ben het daar niet mee eens. Allereerst is de levensloopregeling helemaal niet ingewikkeld. U mag tot maximaal 12 procent per jaar van uw bruto jaarsalaris sparen in levensloop. Dit mag dan oplopen totdat u een spaarsaldo hebt be reikt van 210 procent van uw sala ris. Een voorbeeld. Stel dat u 50.000 euro per jaar verdient. Dan kunt u dus 12 procent, dat is 6.000 euro per jaar sparen. Als u dat ongeveer 15 jaar doet, inclusief de rente die u natuurlijk van de bank krijgt, dan zit u aan die 210 procent. U mag natuurlijk ook minder dan 12 procent sparen. Dat was een veel gehoorde klacht: ik heb geen 12 procent van mijn salaris over. Tja, dat snap ik (ik heb dat zelf ook niet!), maar dat heeft toch niets met de levensloopregeling op zich te maken, dat is een privé keus! Vervolgens kunt u - in overleg met uw werkgever - op ieder gewenst moment het geld gebruiken om met onbetaald verlof te gaan. Om te studeren, te verzorgen of ge woon met vakantie te gaan! Een kind kan de was doen. De tweede klacht die ik altijd hoor is: mijn werkgever wil niet mee werken. Allereerst is het zo dat de werkgever verplicht is om mee te werken aan de mogelijkheid om te sparen voor levensloop. Het is dus een voorziening waar de werkge ver niets mee te maken heeft. U kunt daarom ook niet verwachten dat uw werkgever meebetaalt aan levensloop. Als hij dat overigens wel doet (in sommige branches is dat het geval) dan heeft iedere werknemer recht op een zelfde bij drage als extra loon. Wel moet u in overleg met uw werkgever het verlof opnemen. Maar ja, een beetje goede werkge ver doet dat toch? En zo niet, dan heb ik een goede tip: andere werk gever zoeken... Want het is natuur lijk een beetje raar: uw werkgever ziet u toch sparen. Dan kan hij Illustratie Job van Gelder toch op z'n klompen aanvoelen dat u daar een keer iets mee wilt doen? Fiscaal werkt levensloop eigenlijk net als pensioen. Als u spaart, be taalt u geen belasting over het geld en als u het weer uitgekeerd krijgt wel. Overigens mag u het geld ook gewoon in aandelen of obligaties of anderszins beleggen, dus u heeft daarin absolute vrijheid. Voor de volledigheid vermeld ik nog dat u het levensloopgeld ook kunt gebruiken voor een levens loopverzekering. Ik ben daar geen grote voorstander van. Sparen dot je bij de bank, verzekeren bij een verzekeraar en levensloop is nu eenmaal sparen. Dat wil niet zeggen dat er geen goede levensloopver- zekerings-producten zijn. Maar zo'n product is eigenlijk niet meer dan sparen aangevuld met een risicoverzekering bij bijvoor beeld overlijden. Ik denk echter dat je in zo'n geval beter kunt spa ren bij de bank en een losse risico verzekering kunt afsluiten. Tijdens de verlofperiode bouwt u meestal geen pensioen op, wel bouwt u gewoon pensioen op over het levensloopgeld, dus ook dit kan het probleem niet zijn. U kunt met uw werkgever natuurlijk afspreken dat u in de verlofperio de ook pensioen opbouwt. Wie dat betaalt is een kwestie van over leg. Van de wetgever mag het in ie der geval. Mocht u om wat voor reden dan ook toch geen gebruik (kunnen/willen) maken van uw 'gespaarde' levensloopgeld dan kunt u het op uw pensioendatum omzetten in extra pensioen of ge woon uit laten betalen, zonder extra fiscale sanctie. Eigenlijk kunt u het dus ook zien als spaarpot om ofwel een keer met verlof te gaan, ofwel voor extra of eerder pensioen. Levensloop is dus gewoon een een voudige, mooie manier van (ver- lof)sparen. En wie dus nu nog zegt dat de levensloopregeling moeilijk is..., tja, dan houdt het op! Mr. Theo Gommer MPLA, pensioen- advocaat en partner bij de Akker mans Partners Groep te Tilburg. Heeft u opmerkingen over pensioen zaken, stuur dan een e-mail naar featureredactie®wegener.nl, Het is niet mogelijk om op individuele pen sioenzaken in te gaan. MM ALLEMENSEN Actrice Jennifer Aniston (Friends) is na exen als Brad Pitt en Vince Vaughn weer aan het daten geslagen. Daarmee opent het Amerikaanse societyblad Pe ople deze week. De actrice (38) is gespot tijdens een romantisch etentje met het Britse model Paul Sculfor (36). Volgens People zijn de twee al enige weken ver liefd op elkaar. Ruim anderhalf jaar geleden liep de relatie met Vaughn op de klippen. Paris Hilton is gisterochtend vrij gelaten uit de gevangenis, zo meldt entertainmentwebsite TMZ.com. De rijke hotel-erfgena me (26) meldde zich afgelopen zondag bij de Century-gevange- nis in Los Angeles, waar ze 23 da gen uit moest zitten wegens rij den met een ingetrokken rijbe wijs. Het verblijf in de bajes beviel Hil ton slecht. Haar gehuil was vol gens een insider zelfs door de cel muren heen te horen. TMZ wist gisteren te melden dat Paris, na slechts drie volle dagen in het ge vang, alweer een 'vrije vrouw' is. Rapper en ondernemer Diddy (37) heeft een prijs gewonnen voor zijn herenparfum Unforgi vable. De rapper is heel trots op de Fragrance Foundation Award. „Ik ben de eerste Affo-Ameri- kaan in de geschiedenis die deze award heeft gewonnen", zegt de steenrijke ondernemer op zijn profiel op MySpace. De presti gieuze prijs, die dit jaar voor de 35ste keer werd uitgereikt, moest hij delen met het parfum Terre d'Hermès, van het Franse model abel Hermès. Het parfum is mo menteel alleen in Amerika en En geland te koop. Bruce Willis is twee handen op één buik met Ashton Kutcher, de nieuwe man van zijn ex-vrouw Demi Moore. Maar dat is niet altijd zo geweest, vertelt de 52-jarige acteur aan de Amerikaanse editie van Playboy. Zijn vriend, acteur Will Smith, hielp hem om met zijn jaloezie om te gaan toen Demi, met wie Willis drie dochters heeft, en Ashton in 2003 iets kregen. Smith zou Willis door 'de moei lijkste uurtjes' heen hebben ge praat. „Hij zei: man, je moet er al les aan doen om iedereen bij el kaar te krijgen. |e moet je kinde ren laten zien dat het oké is", ver telt Willis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19