Cultuur De koningin van de travestie is dood iOTCH-A'ME 'Doctor Atomic op niveau van Mozart' Hans van den Hoek was als Daisy Dynamite koploper in gay-vertier Amerikaanse componist John Adams zet ons opnieuw aan 't denken. BN/DESTEM Vrijdag 8 juni 2007 51 door Corrie Verkerk Als de boomlange travestieartiest Daisy Dynamite schreef Hans van den Hoek showhistorie. Een gran de diva was hij, met een niet be paald geschoolde, maar wel sensue le, donkere en heel eigen stem, de man die met zijn versie van Botch-a-me in 1973 een hit scoorde. Dinsdag overleed hij, 78 jaar oud. Al jong voelde Hans van den Hoek zich aangetrokken tot het artiesten- bestaan en in 1948 vertrok hij naar Parijs om er als danser te gaan wer ken. Maar hij ontwikkelde in die stad ook een ander talent: de tra vestie. Al snel kwam zijn alter ego Daisy Dynamite om de hoek kij ken. Het verhaal gaat dat hij voor het eerst als travestiet optrad bij het cabaret van Madame Arthur, om een zieke vriendin te helpen. In Amsterdam kende hij het gay uitgaanscircuit als geen ander. „Hij werkte er ook als barkeeper in de bekende zaak Bonaparte", weet Jo- han de Graauw, die de laatste maanden van Van den Hoeks le ven een van zijn twee buddy's was. „Als we er binnen kwamen, riep hij al van verre: 'Zo meiden, wat mag het zijn'." Bizar eigenlijk, realiseert De Graauw zich, hoe ze elkaar zo veel jaren later in heel wat treuriger omstandigheden zou den terugzien. „Hans was voor mij als buddy de eerste 'cliënt' die geen aids had. Hij leed aan algehe le malaise, had darmkanker, pro blemen met zijn hart." Tijdens zijn/haar gloriejaren toren- De hoes van het plaatje waarmee Daisy Dynamite in 1973 de hitlijsten be stormde. foto CPD de 'glamourreuzin' Daisy Dynami te hoog uit boven haar aanbidders in de cabarets van Europa, schrijft de Homo Encyclopedie van Neder land. 'De jaren zestig waren het de cennium van de nachtclubs, zaken met veel goud en pluche, een klei ne bühne en live-entertainment,' aldus de encyclopedie. En Daisy was er een sprankelende ster. Toen dat nachtclubtijdperk ten ein de liep, sloeg ook Daisy Dynamite een andere richting in. Botch-a-me uit (Amerikaans Italiaans voor 'kus me') bracht nieuwe roem, maar de daarop volgende singles bleven in de tipparade steken. Er verscheen ook nog een elpee, die inmiddels tot de collector's items gerekend mag worden: Daisy Dynamite, Live at The Oscar Wilde. Als acteur dook Hans van Ze was de sprankelende ster van het gay-uitgaansleven in de jaren '60 in Amsterdam den Hoek op in diverse films. Zo verscheen hij in Fellini's Casanova, lag hij voor lijk in de Maigret-film Un Crime En Hollande en speelde hij als man én als travestiet in Paul Cammermans' Maandag de Negen tiende. Maar de bühne bleef toch trekken en zo belandde Van den Hoek bij het Funhousegezelschap van Rob van Houten, waar hij een paar sei zoenen te zien was. Van Houten: „Ik hield er wel van met heel uit eenlopende mensen te werken en was op hem attent gemaakt. Hij trad toen op in clubjes waar hij zich in de toiletten stond te verkle den. Uiteindelijk heeft hij wel zo'n vier, vijfjaar bij ons gewerkt. Speel de hij in de sterfscène-top 50 Cleo patra, terwijl Feike Boschma slan gen om hem heen drapeerde. Hij was ook de beste dame van het ge zelschap. Hij zat ook altijd bij de dames in de kleedkamer en wilde dan de mooiste zijn." Uiteindelijk braken rugklachten hem op en nam Van den Hoek af scheid van Funhouse en ten slotte ook van zijn alter ego Daisy Dyna mite. De 'koningin-moeder van de Amsterdamse travestie', zoals de homo-encyclopedie hem noemt, trok zich terug in een pand aan de Marnixstraat. „Hij leefde er tussen de foto's en de artikelen van toen", aldus De Graauw. De laatste maanden van zijn leven bracht hij door in het verzorgingshuis Ber- nardus, ook bij de Marnixstraat. Rijk was hij niet geworden van zijn perioden van succes. Maar dat het geld bij leven was opgegaan, vond hij prima. De Graauw: „Hij zei altijd: 'Wat maakt het uit. Ik ben langer dood dan dat ik leef." Nailpin en The Undedinables De Belgische punkrockband Nail pin, bekend van het TMF-program- ma Road Rally, doet donderdag 14 juni onze regio's weer aan. In de Mezz geeft Nailpin samen met The Undedinables een concert. De band speelde in 2006 onder meer op Rock Werchter en het Punkspring-festival in Japan. The Undedinables bestaan sinds 1992 en maken vanaf die tijd ook punk rock. Het concert van aanstaande donderdag zal een voorproefje zijn van het nieuwe album van The Undedinables. do 14 juni, Mezz, Breda Festival Chassé met Khaled Tijdens het Spinoff-festival in het Chassé Theater zingt onder ande ren zanger Khaled, bekend van de hit Aïsha. Buiten muziek zijn er ook dans- en toneelvoorstellingen in het Bredase theater. Verder tre den artiesten op als Riaz di Polon, Silk String Quartet, Tombaz, Zwart Licht en NL Mundo. zo 10 juni, Chassé Theater, Breda door Hans Visser Robert Oppenheimer en zijn team werken in juli 1945 aan de ontwik keling van de atoombom. Op 16 juli moet om 05.30 de eerste proef worden genomen. Intussen rijzen bij de vrouw van Oppenheimer grote twijfels. Ziedaar het thema van de opera Doctor Atomic, gepre senteerd in het Holland Festival. Onder leiding van dirigent Lawren ce Renes, beleeft deze nieuwe ope ra van de Amerikaanse componist John Adams zondag in het Amster damse Muziektheater zijn Europe se première. Na Nixon in China en The death of Klinghoffer is Doctor Atomic opnieuw een werk waar mee Adams het publiek aan het denken wil zetten. Renes (37) is net terug van een tournee met de sopraan Kiri te Ka- nawa en als hij eind juni klaar is in Amsterdam, wacht het vliegtuig naar Amerika. „Ik ben nog zelden in Nederland, maar ik kom ooit te rug. Voorlopig wil ik me in het bui tenland ontwikkelen. Lawrence Renes heeft al veel werk van Adams gedirigeerd. „Hij wordt nog vaak gezien als componist van minimal music, maar deze opera is muzikaal zo veel rijker. Hij schreef voor Oppenheimer een aria die emotioneel op het niveau van Mozart ziL Als het publiek daarvoor open staat, maakt het Dr Atomic, een drama van John Adams over de eeuwige wereldstrijd om de macht. foto CPD straks iets schitterends mee. Ik heb John Adams ook persoonlijk leren kennen, een fascinerende, ondoor grondelijke man, maar als je luis tert naar zijn muziek leer je hem toch echt kennen." JDoctor Atomic hebben we samen bekeken. Zittend achterin het ope rahuis van San Francisco. Daar wees hij me op details, maar intus sen is de voorstelling al weer an ders dan bij de première. Hij heeft er stukken uitgehaald en bijge schreven. Ook regisseur Peter Sel- 'Een opera over de maker van de atoombom gedateerd? Dan Aïda ook!' lars heeft voor deze Amsterdamse productie veel veranderd. Doctor Atomic was in Amerika een succes. Toch is het grote publiek nog altijd huiverig voor nieuwe muziek. „Veel mensen hebben het vertrouwen daarin verloren. Begrij pelijk, want 95 procent van de nieuwe muziek is slecht. Maar ik denk dat Adams overeind blijft. Hij probeert geen populaire mu ziek te schrijven, alles komt voort uit hemzelf." Is een opera over de allereerste proef met een atoombom niet wat gedateerd? „Dan is Aïda van Verdi, een geschiedenis uit het oude Egypte, ook gedateerd. Uiteinde lijk gaat die opera vooral over men sen die macht hebben over ande ren. Doctor Atomic draait om de vraag: hoe gaan we om met iets dat de wereld kan vernietigen?" Heel actueel, zegt Renes. „Het Amerikaanse parlement besloot onlangs het gebruik van kernwa pens weer bespreekbaar te maken, terwijl natuurlijk al die wapens de wereld uit moeten." „Oppenheimer en de zijnen had den geen idee van wat er zou kun nen gebeuren. Stel je voor: iemand heeft nog zonnebrandolie gekocht, factor 25, omdat hij vermoedde dat er bij de ontploffing wel eens een heel fel licht zou kunnen ont staan. Onlangs is een brief uit 1945 vrijgegeven waarin Amerikaanse wetenschappers president Truman waarschuwen voor mogelijke ge volgen die proef Zo zou door een kettingreactie de hele atmosfeer in brand kunnen gaan. Die brief heeft Adams op muziek gezet en die speelt een rol in de opera." „De echte reden om de bom te ge bruiken was dat Truman aan Rus land wilde laten zien dat Amerika na de val van Duitsland en Japan de wereldleider zou zijn. Daarom moest die proef hoe dan ook op 16 juli, om 05.30 uur worden geno men, want op dat moment verga derde Truman in Potsdam met Jo sef Stalin over de verdeling van de wereldmacht." Doctor Atomic, door De Nederlandse Opera. Muziek John Adams. Peter Sellars. Te zien: Amsterdam, Mu ziektheater, Holland Festival, 10,13, 17,19, 23, 25, 27, 29 juni, 1 juli. Uit zending: Radio 4, 23 juni, 19 uur. het dorpscentrum zullen zowel in cafés als buiten op straat groepen optreden. Grote namen als Laura Fygi (foto) en Hans Dulfer zijn de hoofdacts van het festival. t/m 10 juni, Oirschot Operette Der Bettelstudent Voor deze operette zijn professio nele solisten ingehuurd om samen met het gezelschap van de Baronie Operette een goede productie neer te zetten. Het verhaal is gebaseerd op het toneelstuk The Lady Of Lyons van Edward Bulwer-Lytton. zaterdag 9 juni, theater de Bussel, Oosterhout Kelis in 013 Na de hit Caught Out There heeft zangeres Kelis al heel wat meer ge produceerd. Elk album betekende tegelijk een andere stijl en een an der imago. In de 013 in Tilburg zingt de vrouw van rapper NAS al haar hits en songs. =►13 juni, 013 grote zaal, Tilburg Voorverkoop vanaf 9 juni Woven Hand, 4 augustus 2007, Ti- voli, Utrecht Maroon 5, 8 december 2007, Bra banthallen, Den Bosch Ilse DeLange, 13 december 2007, 013, Tilburg Live From Buena Vista, 25-30 janua ri 2008, diverse locaties The Tragically Hip, ondermeer 1 ok tober De Effenaar, Eindhoven 25 jaar jazz in Oirschot Vandaag begint voor de 25e keer het Jazzweekend in Oirschot. In

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 129