Sport 'Niet te vergelijken met een voetbalwedstrijd' Eerbetoon aan de grootmeester Derde Open Philippine is in trek bij darters 48 Vrijdag 8 juni 2007 BN/DESTEM Vedior denkt te overleven in de eerste divisie beachsoccer. Eerste WK karate van WJKA in Vlissingse sporthal Baskenburg. o door Karei Pleunis BEACHSOCCER - Waar het eerste sei zoen in de eerste divisie eindigt, is onvoorspelbaar. Vakanties worden immers niet uitgesteld vanwege een competitie beachsoccer. Daarom zal het Terneuzense team van Vedior, dat een jaar geleden verrassend Nederlands kampioen werd in de amateurklasse, niet al te vaak in de beoogde en sterkste opstelling spelen. Op het lijstje van namen dat begin april inge diend moest worden, prijkt bij voorbeeld de naam van Kim Gom- mers, de oud-doelman van Terneu- zen die aanvankelijk naar Axel zou jaan, maar uiteindelijk voor Ria W. koos. Gommers 'patrouilleert' regelmatig langs de rand van een zwembad en zal derhalve nauwe lijks in staat zijn staat deel te ne men. Terwijl dat toch noodzake lijk zal zijn omdat Ali Eryürük, de middenvelder die bij het beachsoc cer als doelman fungeert, zes we ken met zijn familie naar Turkije op vakantie gaat. Zo ook trouwens zijn broers Mevlud en Veli, waar van de laatste veelal als coach zal fungeren. Kortom; de veertien spe lers die bij de NBSB bekend zijn, zullen regelmatig in wisselende sa- menstellingen spelen. Toch verwacht Veli Eryürük dat het debuterende gezelschap uit Ter- neuzen voldoende inhoud heeft om zich te handhaven op de vier zondagen (to juni Wijk aan Zee, 8, 15 en 22 juli Scheveningen) die de competitie in beslag neemt. Zon dag, op de eerste speeldag, ont moet Vedior in een wedstrijd van drie keer twaalf minuten zuivere speeltijd in elk geval de verliezend (amateur)finalist van vorig jaar, Deportivo Amsterdam. Het team uit Terneuzen won een kleine jaar tje geleden met 3-0. Afgelopen weekeinde werd het beachsoccerseizoen geopend met het bekertoernooi. Dat werd ge speeld werd op de Dam in hartje Amsterdam. Vedior speelde er twintig minuten om te ervaren dat er tussen de eerste en eredivi sie van het beachsoccer toch nog wel enig verschil zit. „We verloren met 3-0 van Poshouwer uit Utrecht, de eredivisiekampioen van vorig jaar. Toch kregen ook wij onze kansjes. En het was na tuurlijk een bijzonder sfeervolle happening midden in Amsterdam. Hoe vaak kun je daar voetballen?" Het is dat ook wat het beachsoccer voor een groep jongens uit Terneu zen en omgeving boeiend maakt. „De ambiance is geweldig op zo'n strand. Los daarvan; het spel is door de aparte regelgeving feitelijk compleet anders dan het soccer zo als wij het kennen in de zaal. En Wl Het Terneuzense Vedior speelt dit seizoen voor het eerst in de eerste divisie van de competitie voor beachsoccerteams. Zondag speelt het in Wijk aan Zee. met een gewone voetbalwedstrijd heeft het al helemaal niets te ma ken." Bij vrije trappen tegen op eigen speelhelft mag niemand in de baan naar het schot staan. Een vrije trap tegen op de andere speel helft betekent dat iedereen voor de bal moet zijn. Terugspelen naar de eigen doelman mag, indien de bal niet over de middenlijn is ge weest, slechts één keer. En teams die zodanig veel geel en rood verza melen dat ze boven de vijftig straf- punten uitkomen, krijgen punten in mindering. Geel staat overigens voor strafpunt, rood voor drie. Zes strafpunten is een wedstrijd schorsing. Anders is ook het promotie-degra datiesysteem dat bijzonder com plex is en dat feitelijk slechts de kampioen van de eerste divisie en de laatste van de eredivisie en eer ste divisie directe duidelijkheid geeft De rest van het systeem is ge baseerd op kampioens- en degrada tiepoules. De beslissingen daar over vallen eind juli tijdens de laat ste speeldagen van de competitie 2007. Vanwege de competitie zal het team van Vedior ontbreken op het beachsoccer in Terneuzen, waar het vorig seizoen kwalificatie voor de finale van het NK voor ama teurs afdwong. Eryürük: „We heb ben aangeboden om een demon stratiewedstrijd te spelen, maar de organisatie heeft niet gereageerd op dat aanbod." Selectie Vedior: Ali Eryürük (Terneuzen se Boys), Kim Gommers (Ria W.), Mevlud Eryürük (KFC Eeklo), Maik de Wolf (Ter neuzen), Roel Alberti (Terneuzen), Remco van Leeuwen (Terneuzen), Tim Faassen (Terneuzense Boys), Umut Yigit (Sluiskil), Daryl Rawidjan (KFC Eeklo), Mario de Fouw (Zaamslag), Jarno Waebeke (Terneu zen), Ades Valdo (Sluiskil), Ferdi Kabal (Zaamslag), Vel Eryürük). DARTEN - Het internationale darts- toernooi van Philippine, dat zater dag 16 juni wordt gehouden, is zeer in trek bij de dartspelers en speelsters uit een wijde omgeving. Veel Zeeuwen, Brabanders en Bel gen hebben zich al aangemeld. „We verwachten een nog grotere toeloop dan vorig jaar", meldt se cretaris Dave de longh, zelf ook deelnemer. Het toernooi is door de succesvol le start dit jaar groter van opzet. t#ehalve voor senioren en koppels wordt er ook een jeugdtoernooi voor spelers en speelsters tussen tien en vijftien jaar gehouden. De derde Open Philippine, met een prijzenpot van tweeduizend euro, heeft in korte tijd bekend heid gekregen. Vooral ook vanuit België is grote belangstelling. Vorig jaar deden honderddertig darters mee, dit jaar worden er meer dan tweehonderd verwacht. Het toernooi werd vorig jaar bij de mannen gewonnen door Ronny Huybrechts, die in de finale met 5-1 te sterk was voor Robert Tref fer. Bij de vrouwen won Cindy Gwenvind een opvallende finale. Haar tegenstandster was de 73-jari- ge luliëtte Wauters. De derde Open Philippine, in ho tel Au Port, begint om twaalf uur met het koppeltoernooi. Om twee uur is de start van de senioren en de jeugd. KARATE - Sporthal Baskensburg in Vlissingen vormt het komende weekeinde het decor van het eer ste wereldkampioenschap karate van de World Japanese Karate As sociation (WJKA). In totaal nemen 450 karateka's uit 21 landen deel. Niet alleen Oost en West-Europese landen zoals Ne derland, België, Frankrijk en Polen zijn vertegenwoordigd, maar ook Zuid-Afrika, Canada, Pakistan en India. Zowel mannen als vrouwen komen in actie. Richard Pluijgers en Ad Filius, eige naren van karatedojo Karate JKA Zeeland UMO, zijn trots dat zij het WK naar hun stad hebben kun nen halen. Het zou aanvankelijk in Japan worden gehouden, maar door het overlijden van grootmees ter Tetsuhiko Asai van de WJKA werd het toernooi afgeblazen. „Die afgelasting had alles te maken met bestaande tradities en de afge kondigde rouwperiode. Binnen de bond gingen er stemmen op om het toernooi toch door te laten gaan. als een soon eerbetoon aan Asai." Tot nu toe ziet het ernaar uit dat de Japanners uit respect voor hun leermeester verstek zul len laten gaan. Vlissingen is niet ge- nv De World Japanese Karate Associ- ation heeft nooit eerder een WK gehouden. Komend weekeinde is er voor het eerst een mondiale ti telstrijd in Vlissingen. heel toevallig de toernooilocatie. Want in die stad begon de opmars van de Europese tak van de JKA. Die werd geïnitieerd door Jan Kno bel, zoon van de bekende voetbal trainer George Knobel, en leer meester van Pluijgers en Filius. Het was ook Knobel die beide Zeeuwse karateka's warm wist te maken voor de organisatie van het eerste WK van de WJKA in Vlis singen. De karateka's die zijn aangesloten bij die bond doen aan shotokan, de eerste en meest beoefende stijl van het moderne karate. Shotokan karate omvat lage standen en har de technieken. Verder wordt er veel geoefend op kihon (de basisoefeningen), kata (het schijngevecht) en kumite (het vrije gevecht). Daryl Rawidjan van Vedior (rechts, licht shirt) glipt behendig langs een van de spelers van Motorenboys tijdens een wedstrijd van vorig jaar. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 126