Zeeuws-Vlaanderen Roken voor de plaatjes Wijkvereniging Oude Vaart bestaat 20 jaar Leveranciers wiet 'criminele club' Delta moet splitsen Defibrillator in 't Verlaet BN/PESTEM Vrijdag8juni2007 37 Buiten gebruik?!, is de ti tel van een wekelijkse ru briek waarin onze mede werker Piet Scheerders de le zer meeneemt naar oude, bijna in vergetelheid geraakte gebruiksvoorwerpen en ge reedschappen. Vandaag afleve ring 56: Rookattributen. Weliswaar is roken (nog) niet echt verboden, maar wel is er al jaren sprake van ontmoedigings beleid. Hoewel: deze week werd bekend dat nu wordt gestreefd naar een rookverbod in de hore ca in 2008. BOvendien is het al lanbger verboden te roken in pu blieke ruimtes en kantoren. In 1492 zag Columbus op de Ba- hama's rokende inlanders. Terug in Spanje liep zijn maat De Jerez ook te roken.Hij werd opgepakt voor toverij en ging zeven jaar de bak in.Later werd roken mate loos populair, én het was stoer en alom ingeburgerd. Rokende mensen op televisie., le raren rokend voor de klas, shag- rokende interviewers die roken de ministers ondervroegen. Zelfs koningin (uliana was geregeld ro kend in beeld. Vanwege de hoge sigarettenprij- zen draaide (of bolde) men vaak zelf zijn sjekkie. Wilde je een gaaf rokertje kon je een draai- doos gebruiken. Via allerlei inge wikkelde handelingen kwam er door het deksel ineens een siga ret floepen. Maar het gros van de draaiers ge bruikt shag en vloeitjes. Meestal rooie of de iets dunnere blauwe van Rizla. In reclametaal: 'het fijnste Franse sigarettenpapier". Rizla was en is nog altijd hét po pulaire vloeitje. Jaren geleden werd er bijna om gevochten, BUITEN GEBRUIK niet om de vloeitjes, maar meer om de bijgevoegde plaatjes. Rizla stopte namelijk in zijn 'boekjes' een genummerd plaat je van vogels en vissen. Zo was er eerst de serie: 'Zo moet je vis sen'. De voorzitter van de Algemene Hengelaarsbond schrijft in het voorwoord: 'En hoewel ik geen standpunt wens in te nemen in zake het wel of niet roken, ben ik van mening dat er gerookt EN gevist zal worden zolang er men sen zijn'. Nog meer succes had de meerde lige reeks: 'Zo leer je vogels ken nen'. Voor de prijs van f 0,65 kocht je een album, en dan: spa ren en ruilen maar. De voorplaat van het eerste deel staat voor al tijd op mijn netvlies: een nest jonge hongerige kneutjes met ver opengesperde bekken.Rinke Tolman vertelt op een toeganke lijke wijze over onder meer de purperreiger, de kwak, het sijsje en de tureluur. Tja, en pas wan neer alle plaatjes gaaf op de juis te plek waren opgeplakt was het album compleet en werd er vaak (en nog) met plezier in gekeken. Maar zo mis ik in mijn tweede deel nog steeds de hop (nr.93), de wielewaal (nr.89), appelvink (nr.73), en de roerdomp (nr.56). Die ontbrekende nummers staan in mijn geheugen gegrift, en mijn hoop is nog niet vervlo gen, want je weet maar nooit of iemand nog een stapeltje ruil- plaatjes heeft liggen. Hebt u vragen, opmerkingen of aanvullingen voor deze rubriek? Of wellicht een interessant voor werp, waarvan u misschien niet weet wat het is? Neem dan con tact op met: Piet Scheerders, van Vollenhovenstraat 5, 4561JJ, Hulst. door Eugène Verstraeten terneuzen - De wijkvereniging Oude Vaan bestaat dit jaar twintig jaar. Dat wordt zaterdagmiddag 16 juni gevierd met een spon- en spel- middag in sportcentrum de Vlie gende Vaart, 's Avonds is er op het terras van de Vliegende Vaan een barbecue met muziek. Een van de hete hangijzers bij de oprichting van de wijkvereniging was destijds de gevaarlijke ver keerssituatie voor kinderen. Er werd gepleit om van de wijk een 30 kilometer zone te maken. Pas sinds een paar jaar is dat mede door voortdurend overleg met de gemeente gelukt De wijkvereniging ging in 2005 op de barricaden voor het behoud van de basisschool de Oude Vaart. Die dreigde te worden samenge voegd met de Willibrordschool in één brede* school. Er werd onder andere een protestoptocht georga niseerd die er mede toe heeft ge leid dat de basisschool Oude Vaart in de toekomst voor de wijk be houden blijft Een recenter succes is de toezeg ging van de gemeente dat een mid denberm wordt aangelegd in de straat de Oude Vaart, ter hoogte van de scholengemeenschap De Rede. Dit om de snelheid van het autoverkeer te verlagen. Bestuursleden van de wijkvereni ging hebben ook zitting in de klankbordgroep van het bedrijf Ovet. Indien nodig worden (stof)klachten doorgegeven en ook worden er punten ter verbete ring aangedragen. De wijkvereniging tekent ook voor succesvolle steeds terugkerende ontspanningsactiviteiten zoals paaseieren zoeken, Koninginne dag, de straatspeelmiddag, het sin terklaasfeest en de lampionnenop- tocht. In de beginjaren waren zo'n 500 gezinnen lid van de wijkvereni ging. Op dit moment zijn dat 185 gezinnen. „De concurrentie om aandacht met de computer, playstation en drukke ouders is voelbaar in het aantal verminder de jonge deelnemertjes aan de acti viteiten", constateert Peter Adriaanse van de wijkvereniging. In het begin was er slechts een tent die dienst deed als onderko men. Nu heeft de wijkvereniging zicht op een berging in de nieuw te bouwen basisschool Oude Vaart en gebruik van een aula voor het organiseren van verschillende acti viteiten. door Emile Calon MIDDELBURC - Een echte criminele organisatie, zo noemde officier van justitie H. den Hartog de groep van vier mannen die soft drugs leverde aan de Terneuzense koffieshops Checkpoint en Miami. Uit haar verhaal blijkt dat die bei de shops geen zaken doen met kleine thuiskwekers, zoals woord voerders van die shops steeds be weren. Nee, het gaat om gehaaide organisaties die van het kweken en handelen in softdrugs hun zeer lucratieve broodwinning maken. Gisteren stonden vier mannen uit westdorpe - De EHBO-vereni- ging St.-Raphaël in Westdorpe heeft in het plaatselijke woonzorg centrum 't Verlaet een zogeheten defibrillator (AED) geplaatst. De vereniging heeft daarvoor financi ële steun gekregen van de gemeen te Terneuzen. Het apparaat voor hartreanimatie is voor iedere inwo ner beschikbaar; de EHBO-leden hebben een opleiding gekregen. Op de jaarvergadering zijn Carl de Hulsters en Wim Klaasen onder scheiden. Ze zijn dertig jaar lid. Koewacht, Heikant, Hulst en Ter neuzen terecht voor die handel in softdrugs. Die vier opereerden vol gens de officier zeer professioneel. Zo wisselden ze om de paar we ken van gsm, noemden via de tele foon nooit namen, hadden strikte werkafspraken en belangrijke ge sprekken werden nooit via de tele foon gevoerd. Ze namen hun gsm ook niet mee naar afspraken om te voorkomen dat de politie hen kon traceren. Desondanks slaagde de Zeeuws-Vlaamse recherche erin een goed beeld te krijgen van de werkwijze van deze vier, aldus een trotse officier. Het viertal kocht on der leiding van de inwoner vai Koewacht softdrugs op en vervoer de het materiaal. Ook zette he zelf kwekerijen op of leverde he kweekmateriaal aan belangstellen den. Indien gewenst werd de elek triciteitsmeter tijdelijk onklaar ge maakt Daarnaast waren de man nen steeds op zoek naar geschikt' gebouwen. De Hartog eiste een cel straf van achttien maanden tege de twee hoofdverdachten uit Kot wacht en Heikant en twaalf maan den voor anderen. Uitspraak 2' juni. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAC - De energiebedrijven moeten splitsen. Dat heeft minis ter Van der Hoeven (CDA, Econo mische Zaken) gisteren aan de Eer ste en de Tweede Kamer geschre ven. Het besluit gaat in op 1 augus tus. Vanaf dat ogenblik heeft Delta tweeënhalf jaar de tijd om te zor gen dat het netwerk in een onaf hankelijk bedrijf wordt onderge bracht. Van der Hoeven is bang dat het beheer van de publieke net werken in gevaar komt door com merciële activiteiten van de ener giebedrijven, met name in het bui tenland. Voorbeeld is de overna me van het Belgische afvalbedrij Indaver door Delta. Onderzoe van toezichthouder DTe wijst wel iswaar uit dat daar niets mis is ge gaan, maar komen er meer vai dergelijke overnames, dan is ht energiebedrijf misschien genood zaakt geld aan te spreken dat bc stemd is voor onderhoud van d netten. Door die af te splitsei wordt dat onmogelijk. M. van Zuilen van Delta spreek van 'een enorme teleurstelling'. Ji we renek fa heel goedj I'.umhcid, 1 In wan (TM bj hei al - luuh"^^^ Ibnkcrbruin. nek blauw^Tt»,^ ngs de snavelbasis loopt een Draaidozen, vloeitjes en Rizla+albums met vogelplaatjes foto Foto Camile Schelstraete 400. de keukenramen n ia-tókcr,w °P dc kcrycnhllk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 115