Zeeuws-Vlaanderen bin uit (f~ A f Motorclub toert door Z-Vlaanderen Geluidskunst centraal op Axels festival Europees twirlkampioene zwaait stokje in Zaamslag Scholieren Berenburcht hebben plezier in 'wetenschapspaleis'. Vier dagen zwemmen voor het goede doel Dorota Visser Bereszka V Fanfare treedt op voor Inghelosenberghe Genieten komt van BinnenUit BN/DESTEM Vrijdag 8 juni 2007 33 Wetenschap boeit jeugd door René Hoonhorst AMSTERDAM - De meeste kinderen moeten behoorlijk wat zijn afgeval len, want ze verbruikten meer ca lorieën dan ze aan voedsel naar binnen werkten. Toch verkeerden de meeste scholieren uit Oostburg en Hengelo in blakende gezond heid. Dan moeten ze toch wat heb ben gesmokkeld? Dat klopt, beves tigde professor Klaas Westerterp gisteren. „Maar de kinderen heb ben niet bewust gefraudeerd. Ze hebben een week bijgehouden wat ze eten, maar de eerste drie da gen zijn ze wat zorgvuldiger dan de latere dagen. Dat beeld zien we overigens ook terug als we volwas senen testen. Door vooral reke ning te houden met de gegevens van de eerste drie dagen kunnen we toch wetenschappelijk verant woorde conclusies trekken." De leerlingen van groep 7 van de Oostburgse Berenburcht en leef tijdsgenoten van een Hengelose ba sisschool namen als winnaars van het Grote Voeding Experiment deel aan een wetenschappelijk on derzoek. De kinderen liepen een week met bewegingsmeters en hielden precies bij wat ze aten en dronken. De resultaten moeten we tenschappers leren wat de effecten zijn van voeding en lichamelijke activiteit op lichaamssamenstel ling en lichamelijke fitheid. Een van de opmerkelijkste uitkom sten was voor Westerterp dat kin deren van dinsdag tot en met vrij dag meer energie verbruiken dan in het weekeinde. Je zou verwach ten dat kinderen in het weekeinde Kinderen verbruiken dinsdag tot en met vrijdag meer energie dan tijdens het weekeinde, is een van de belangrijkste conclusies uit het Grote Voeding Experiment. meer sporten en bewegen dan door de week. Maar ze blijken min der uren actief te zijn, vooral om dat ze langer uitslapen." De jon gens zijn over het algemeen ook wat actiever dan de meisjes, blijkt uit de door de bewegingsmeters ge registreerde gegevens. Het verder analyseren van de bewegingspatro nen van kinderen moet uiteinde lijk leiden tot remedies tegen zwaarlijvigheid en andere kwalen, hopen wetenschappers. Niet dat de kinderen uit Hengelo en Oost burg te dik waren, voegt Wester terp er geruststellend aan toe. De Berenburcht-scholieren genoten van hun onderzoeksrol. Niet in het minst, omdat ze twee dagen te gast waren in het Amsterdamse wetenschapscentrum Nemo. Een rondvaart door Amsterdam en (weinig) slapen in een grote zaal van Nemo maakten het uitje tot een 'superschoolreis', bevestigt juf Lilian. Maar de scholieren vergaten de wetenschap niet, vertelt de elfja rige scholier Max van den Eeden. De experimenten die ze in Nemo mochten doen waren 'cool'. „Zo trokken we een zeepbel 0111 ons heen tot we er helemaal in ston den. En door aan een touw te trek ken, werd een grote flitsfoto ge maakt, waarna de omtrek van ons lichaam op de muur stond." ZUIDDORPE - De motortoerclub Zuiddorpe houdt zondag 10 juni voor de vierde keer een toertocht. De rit bestaat uit twee gedeelten, 's Morgens rijden de motorrijders ongeveer tachtig kilometer door het grensgebied in België, 's Middags toeren de deelnemers zo'n 100 kilometer door het oost- Zeeuws-Vlaamse landschap. De opbrengst van de toertocht komt ten goede aan Axelerando. Dit is een muziekvereniging voor verstandelijk gehandicapten in Axel. Inschrijven is mogelijk vanaf 9.00 tot 11.00 uur in café 't Ge meentehuis aan het Dorpsplein in Zuiddorpe. Het inschrijfgeld be draagt €5,- en €2,50 voor de duo- passagier, inclusief één consump tie. door Raymond de Frel AXEL - In sporthal 't Sportuus in Axel laten verschillende artiesten op vrijdag 22 juni hun interpreta tie van geluids- en videokunst ho ren en zien op een alternatief festi val. Het 'ATV-alternative art fest 2007' is een initiatief van atelier Van de Velde in Axel. In het café van de sporthal geven vanaf 20.00 uur ver schillende veejays en deejays acte de présence, zoals Eye Bee, Amy Acces meets I.in Process en Rel ic tus Antenatus. In de kleine zaal zijn er geluids kunst en visuals van Beté Noir, Messy en Noisecraft. Ook zijn er diverse exposities. Het festival duurt tot middernacht. - f* - 11111 „„J0£k =*-, - •jfjf v»" KLOOSTERZANDE - Bijna 200 vooral jeugdige deel nemers hebben deze week tijdens de jaarlijkse zwemvierdaagse in zwembad de Honte in Kloos- terzande ruim 1750 euro voor het goede doel bij elkaar gezwommen. De jongeren hadden flink wat sponsors aangedragen om hun prestatie te belonen. Na schooltijd was het dagelijks even spitsuur in de Honte De 33e editie stond deze keer in het teken van Unicef. Het geld is bestemd voor kinderen in Mozambique die hun ouders aan aids verloren hebben. Kinderen tot tien jaar moesten dagelijks 250 meter baantjes trekken. De rest van de deelnemers zwom telkens twintig baantjes. De deelnemers hadden vanaf maandag jasmin *- vijf dagen de gelegenheid om de vereiste vier keer het water in te duiken. Vandaag (vrijdag) worden de herinneringsmedailles uitgereikt. Bo vendien krijgt elke deelnemer nog een attentie in de vorm van een kettinkje, armbandje of schelp. foto Camile Schelstraete /CS Mondhygiëniste Begint vanaf juni 2007 eigen praktijk in het ziekenhuis te Oostburg. Voor afspraak bel: 0117-459427 ZAAMSLAG - Meervoudig Europees en wereldkampioene twirling Sabi- na Hoogendijk komt deze maand naar Zeeuws-Vlaanderen. Ze geeft op zaterdag 16 juni een demonstra tie in de gymnastiekzaal in Zaam slag. Twirling is een combinatie van jongleren met een stok, dans en rit mische gymnastiek. De demonstra tie begint om 14.45 uur. De toe gang is gratis. Voorafgaand aan de demonstratie krijgen alle leden van Synergie verdeeld over drie groepen les van Sabina. De lessen zijn niet toegankelijk voor het pu bliek. Informatie via de website www.twirlverenigingsynergie.nl. SINT-JANSTEEN - De fanfare St.Ian verzorgt dinsdag 12 juni een wijk- concert op de speelplaats van basis school Inghelosenberghe. Belang stellenden kunnen van 18.00 tot 19.00 uur door school lopen om het nieuwe meubilair te bekijken. De fanfare pakt daarna de draad op. De percussiegroep Steenslag treedt op en ook St.jan speelt. Schouwersweg 7 Heinkenszand tel.: 0113 561482 www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 111