Buitenland Mungiki-sekte terroriseert Kenianen Geweld in Darfur op internet je eigen omgeving creëren met oog voor details WE Verboden organisatie is gespecialiseerd in onthoofdingen. Iran heeft drie Finse vissers vrijgelaten Uitlevering Fujimori naar Peru dichtbij Kopstuk al-Qaïda opgepakt in Istanbul EU wil elk schip jaarlijks controleren Amnesty toont westerse wereld noodzaak hulp aan Sudanese provincie. De Sede model DS70 3 zits. 197 cm breed, leder living van 6935.- 5550,- ln diverse kleuren en afmetingen leverbaar. Leolux model Antonia 2.5zits. 174 cm breed, in leder Wapiti van 3390.- 3095,- ln diverse kleuren en afmetingen leverbaar l.v.m. de heropening geven wij een gratis design radio cadeau" Utt.*. inmmer rohdea Wnasta Joba Von Besouw www.weytsinterieur.nl 1 O Vrijdag 8 juni 2007 pzc Huilend verlaten deze mensen het mortuarium in Nairobi. Agenten schoten in één nacht 22 verdachte Mungiki-leden dood. foto Sayyid Azim/GPD door onze correspondent llona Eveleens nairobi - Kenia is in de ban van de Mungiki-sekte. De verboden or ganisatie doodde in de afgelopen twee maanden tien politiemensen en ruim twintig burgers van wie er elf werden onthoofd. Mungiki terroriseert vooral sloppenwijken in Nairobi en dorpen ten noorden van de hoofdstad. De Keniaanse regering heeft de pa ramilitaire politie ingezet om de dood en verderf zaaiende Mungi ki-sekte te bestrijden. Agenten schoten in één nacht 22 bewoners dood van een sloppenwijk in Nai robi. In een fax aan lokale kranten verklaarde Mungiki dat slechts één van de doden een lid van de sekte was. „I Iet is te betreuren dat ze al lemaal moesten sterven maar ze werkten niet mee aan een politie- operatie", verklaarde politiewoord voerder Eric Kiraithe. Een lokaal tv-station zond beel den uit van schoppende en slaan de agenten, woedend over de moord eerder op de dag op drie van hun collega's. Mensenrechten organisaties en religieuze leiders keurden het politieoptreden af. Teheran - Iran heeft drie Finnen vrijgelaten die gevangen waren ge nomen toen zij aan het vissen wa ren bij een omstreden eiland in de Perzische Golf. Dat hebben Iraan- se en Finse functionarissen giste ren gezegd. De drie werden woens dag al vrijgelaten, maar vanwege orkaan Gonu konden zij het ei land Abu Musa niet verlaten. „Doden is geen oplossing voor het Mungiki-probleem", merkte de Anglicaanse aartsbisschop Benja min Nzimbi op. De sekte verklaarde enkele weken geleden de oorlog aan de politie nadat die meer dan tweeduizend vermeende Mungiki-leden had ge arresteerd. De aanhoudingen kwa men nadat ogenschijnlijk willekeu rige mensen waren onthoofd door vermoedelijk Mungiki-leden. Verminkte lichamen waren ten toongesteld op kippenhokken en aan straatlantaarns, blijkbaar als 'Mensen in de politiek zijn verantwoordelijk. Zij financieren Mungiki' waarschuwing. In het geweld ver oorzaakt door de sekte en het poli tieoptreden zijn de laatste twee maanden zeker vijftig mensen om gekomen. De leider van de presbyteriaanse kerk, David Githii, durft hardop te zeggen wat veel Kenianen denken. „Mensen in de politiek zijn verant woordelijk voor de golf van moor den van de laatste tijd. Zij financie ren Mungiki." Onlangs verklaarde de sekte in een schrijven aan de media dat zij in opstand waren gekomen omdat santiago - De aanklager bij het Chileense hooggerechtshof heeft gisteren de uitlevering van de Peru aanse voormalige president Alber to Fujimori aan Peru geadviseerd. De 68-jarige Fujimori is in Peru aangeklaagd wegens corruptie en schending van mensenrechten tij dens zijn regeerperiode (1990- 2000). een minister, die ze niet bij naam noemde, hen geen stuk land had gegeven in ruil voor een politieke moord. Mungiki liet in het mid den of de moord was gepleegd. De politie verhoorde een viertal politi ci, maar liet ze op borgtocht vrij. De vrees groeit dat Mungiki de ver kiezingen later dit jaar zal ontrege len met nog meer geweld. De sekte is opgebouwd naar het voorbeeld van de Mau Mau, een beweging die zich in de jaren vijf tig verzette tegen de Britse kolonia le overheersers. Mungiki is echter istanbul - De Turkse politie heeft op het vliegveld in Istanbul een Pa- kistaans kopstuk van de terreurbe weging al-Qaïda gearresteerd. Khan Muhammed Khan wordt er van verdacht leiding te geven aan een internationale drugsbende die banden onderhoudt met de ter reurbeweging. Khan is overgedra gen aan de Turkse autoriteiten. een straatbende die zich bezig houdt met moord, politiek geweld en afpersing. De sekte bestaat uit tienduizenden voornamelijk werk loze jongeren van het Kikuyu- volk, de grootste stam in het land. Zij wijzen de westerse levensstijl af, vereren de Kikuyu-god op de berg Kenia en zijn pro-vrouwenbe snijdenis. Mungiki werd opgericht door te genstanders van het vorige regime van president Daniel arap Moi. Hij probeerde op alle manieren Ki- kuyu's tegen te werken door hen luxemburg - De EU-landen ver scherpen de controle op de veilig heid van schepen. Het streven is dat elk zeeschip jaarlijks een in spectie ondergaat, meldde staatsse cretaris Huizinga van Waterstaat gisteren na EU-beraad. De maatre gel moet scheepsrampen zoals met de Prestige (2002) en Erika (1999) helpen voorkomen. uit overheidsfuncties te weren en het zakendoen voor hen moeilijk te maken. Toen bij de verkiezin gen in 2002 president Mwai Kiba- ki, een Kikuyu, werd gekozen be loofde zijn regering de inmiddels verboden organisatie ook daadwer kelijk te ontbinden. Maar Mungiki was een eigen leven gaan leiden en liet zich niet opheffen. Sektele den konden worden gehuurd om politiek geweld uit te voeren en moorden te plegen. Zij haalden hun inkomsten vooral uit afper sing binnen de openbaarvervoer- sector. Zij bezetten stations voor de minibusjes en dwongen chauf feurs geld af De politie was op de hoogte, maar keek de andere kant op in ruil voor smeergeld van de sekte. Maina Njenga, de spirituele leider van Mungiki, zit al sinds vorig jaar in de gevangenis. Dat weerhoudt hem er niet van om zijn organisa tie te leiden. Bezoekers aan de Ki- mathi-gevangenis melden dat hij een bevoorrechte positie heeft bin nen de muren van de instelling. Een bezoekster meldt: „Ik zag hoe Njenga geld gaf aan bewakers om boodschappen buiten de gevange nis te doen zoals het kopen van beltegoed evenals koude frisdran ken en snacks. Hij deelde voortdu rend via zijn mobieltje opdrachten uit." DEN HAAG - Amnesty International heeft satellietbeelden verspreid van de verwoestingen in Darfür, de westelijke provincie van Sudan. Via een speciale internetsite zijn de ontwikkelingen op een dertien tal locaties in Darfur en het naburi ge Tsjaad te volgen. Amnesty wil zo een 'onbetwistbaar' bewijs leve ren voor de wantoestanden in Dar fur, zodat westerse landen en de Verenigde Naties geen excuus meer hebben om niet in te grij pen. In Darfur woedt sinds april 2003 een burgeroorlog waarbij Arabi sche milities gesteund door het Su danese leger de Afrikaanse bevol king op gewelddadige wijze verdrij ven, vrouwen verkrachten en op grote schaal mensen vermoorden. Amnesty toont aan de hand van satellietopnamen voor en na aan vallen op een achttal dorpen in het noorden en zuiden van Darfur aan, hoeveel huizen er zijn ver woest en zwaar beschadigd. Dat loopt per dorp uiteen van enkele tientallen tot vele honderden. Dat zelfde is gedaan met drie dorpen direct over de grens in Tsjaad. Verder toont Amnesty twee vluch telingenkampen in het noorden van Darfur, die in maart 2003 nog niet bestonden maar waar nu res pectievelijk 1300 en 3100 tenten dan wel hutten staan. t.W.V. 199," *t>tj aanschaf vanal 1500.- Arco Poltrono Fiau Gelderland Label m Metaform a Minotti a Montis a Tonea a FSM a Bench a Schuitemo a De Sede a Giorgefti Leek» a PoWorm a Van Rowjm a Arttfort a Jorl a Pastoe a Artemtde a Foscorlni a Boumonn a Hessfcam a Kendh a Ploeg a GTrtiko Weyts interieuradviseurs a Kremerstraat 15-19 Bergen op Zoom a telefoon 0164-234864 INTERIEURADVISEURS "*V Het internetadres voor de satelliet- beelden is: www.eyesondarfur.org

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10