Verdachten moord op Calvi vrijuit Buitenland Eén rood dorp biedt weerstand Vijf Italianen wegens gebrek aan bewijs onschuldig verklaard. □2 KOM MAAR OP, ALS JE DURFT! DE NIEUWE DODGE NITRO IS ER. üfCJüf.3 f Of-" iiiJËjQE Belgische koning legt conflict met zoon bij Paarlen voor twee Britse zwijnentjes Nokia: Iran belooft Finnen vrij te laten Rechts heeft in Frankrijk bijna alle macht in handen. ROME - Vijf Italianen die ervan be schuldigd waren in 1982 de Itali aanse bankier Roberto Calvi in Londen te hebben vermoord, zijn door een rechtbank in Rome we gens gebrek aan bewijs onschuldig verklaard. Calvi stond bekend als 'de bankier van God' vanwege zijn goede banden met het Vaticaan. Zijn moord baarde destijds groot opzien. Calvi werd dood gevonden, han gende aan een steiger onder de Blackfriars brug in Londen. In zijn colbert- en broekzakken zaten ste nen en bankbiljetten. In eerste in stantie werd gedacht aan zelf moord. Later werden, onder druk van Calvi's familie, vijf Italianen beschuldigd van moord. De aankla ger had tegen vier van hen levens lang geëist. Jegens de vijfde ver dachte was er eigenlijk onvoldoen de bewijs. Calvi was vanaf 1971 topman van De Italiaanse bankier Roberto Calvi werd in 1982 in Londen ver moord. Hij stond bekend als 'de bankier van God' vanwege zijn goede banden met het Vaticaan. de Italiaanse privébank Banco Am- brosiano. De bank ging in juni 1982 over de kop in één van de grootste Italiaanse fraudezaken waarbij een schuld van ruim één miljard euro restte. De aangeklaag den waren een kassier voor de maffia, een medewerker van Calvi en diens ex-vriendin, een zaken man en de chauffeur annex lijf wacht van Calvi. Volgens de aanklager hadden de vijf Calvi naar Londen gelokt. Zij hadden hem ook in contact ge bracht met de maffia. Via de bank van het Vaticaan zou Calvi maffia- geld hebben witgewassen. De maf fia zou Calvi uit de weg geruimd hebben omdat hij te veel wist. Calvi werd in 1981 in Italië veroor deeld wegens corruptie. Daartegen ging hij in beroep. Hangende de behandeling van die zaak kwam hij op vrije voeten. Op 11 juni 1982 verliet hij Italië met een koffer vol documenten. Een week later werd hij dood in Londen gevonden. In 2002 oordeelden forensische ex perts dat Calvi was vermoord. In maart 2004 verschenen de vijf ver dachten voor de rechter. Volgens de advocaten van de ver dachten zijn er genoeg anderen die een motief voor de moord had den onder wie mensen binnen het Vaticaan. pzc Donderdag 7 juni 2007 I 9 Met z'n stoere, hoekige vormgeving is de nieuwe Dodge Nitro een meer dan imposante verschijning. Leverbaar met een 3.7 liter 205 pk, een potente 4.0 liter met 260 pk benzinemotor of met een sterke, soepele, energiezuinige 2.8 liter diesel. Het unieke Load 'n Go- systeem voor het makkelijk in- en uitladen van zware bagage is een ware innovatie. Comfortabel door een hoog uitrustingsniveau en genoeg ruimte voor alle passagiers, die bovendien kunnen genieten van 'The Terminator' op het DVD Entertainment System. Zin om straks de buurt onveilig te maken, kom dan nu bij ons langs. Als je durft! VIPER CALIBER NITRO AVENGER De Dodge Nitro slaat nu bij de dealer bij jou In de buurt. Net als de Caliber. En vanaf 23 juni Is er ook de Dodge Avenger. Elke dag komen er weer nieuwe auto's van Dodge binnen. Nonstop. Dus kom langs en ontmoet de jouwe. JAN HOP CHRYSLER JEEP GOES Amundsenweg 37, Goes. Telefoon 0113 - 25 08 58. Internet: www.hopgoes.nl Openingstijden: maandag l/m vrijdag 9.00 - 18.00 uur. Donderdag koopavond tot 21.00 uur. Zaterdag 9.00 - 1 7.00 uur. Oe Oodge Nitro is er al vanal euro 34.300,-. Genoemde prijzen zijn incl. btw/bpm en excl. kosten rijklaar maken Gemiddeld verbruik 8,6 - 12,1 1/100 km (11,6 - 8.3 km/l). CO,-uitstoot 228 - 288 g/km. Wijzigingen voorbehouden, juni 2007. www.dodge.nl In Trassanel gaan alle stemmen naar rood. foto Olivier van Beemen/GPD brussel - De Belgische koning Al- bert II heeft zich verzoend met zijn jongste zoon Laurent. Voor het eerst in een half jaar mag hij morgen op het paleis aanschuiven bij een officiële gelegenheid. De koning was eind vorig jaar zeer ontstemd dat Laurent zijn villa had verbouwd en ingericht met geld van bevriende fraudeurs bij de marine. londen - Liefhebbers betalen tien tallen euro's voor kunstwerkjes die door twee Britse varkentjes zijn gemaakt. De opbrengsten gaan naar een goed doel: boeren in nood. Eigenaar boer Chris Mur ray, ontdekte de artistieke kwalitei ten per toeval. Het duo ontsnapte en liep door een plas verf. Het eerste kunstwerkje van de 'Pi- gassos' was een feit. Helsinki - Iran heeft toegezegd drie Finnen vrij te laten die zater dag werden opgepakt, nadat zij tij dens een vistripje in de Perzische Golf kennelijk in de territoriale wa teren van Iran terecht waren geko men. Dat zei gisteren Nokia Sie mens Networks, het bedrijf waar voor de Finnen in de Verenigde Arabische Emiraten werken. door onze correspondent Olivier van Beemen trassanel - Als de partij UMP van president Nicolas Sarkozy ook de parlementsverkiezingen van aanstaande zondag wint, zoals ver wacht wordt, heeft rechts alle macht in handen in Frankrijk: een rechtse Kamer, een rechtse Senaat en op twee ministers na een recht se regering. Alle macht? Eén dorp in het zui den van Frankrijk doet er alles aan op democratische wijze het tij te keren. In de gemeente Trassanel in de regio Languedoc-Roussillon ging too procent van de stemmen in de tweede ronde van de presi dentsverkiezingen naar de linkse kandidate Ségolène Royal. Of 'Sar- ko' en de zijnen echt wakker zul len liggen van de monsterscore is een tweede: het dorp telt niet meer dan 22 zielen. Trassanel ligt verborgen russen de wijngaarden in het bergachtige landschap waar ooit de Katharen woonden. Dat waren middeleeuw se 'ketters', die zich verzetten te gen het katholicisme en zichzelf als ware christenen zagen. In de Tweede Wereldoorlog was het dorp ook al een brandhaard van verzet tegen de Duitse overheer sing. Opstandig volk dus. Trassanel bestaat uit een paar stra ten en telt meer huizen dan inwo ners. Winkels zijn er niet en hei dichtstbijzijnde stadje ligt bijna tien kilometer verderop. Het plein tje met waterput is omgedoopt tot Place Francois Mitterrand, naar de enige socialistische president die het land ooit kende. Anders dan bij de Galliërs, die in de stripboeken van Albert Uderzo, onder leiding van Asterix dapper weerstand bieden aan de Romein se overheerser, zal het kalm blij ven in het linkse 'bolwerk'. De ge middelde leeftijd van de dorpelin gen ligt boven de zestig. Madame Escourrou, 92 jaar, komt net aangelopen met haar stok brood, dat een bakker uit een na burig plaatsje drie keer per week komt bezorgen. Al sinds zij mag stemmen, kiest zij voor links. Burgemeester lacqueline Bonnel is 'Ik weet niet wie het was, maar we hadden zo onze vermoedens' overdonderd door de aandacht. „Wij hebben hier nu eenmaal geen grote fortuinen", zegt de ge pensioneerde lerares. „We zijn ge woon allemaal links. Het program ma van de kandidaten is daarbij niet eens zo belangrijk." Bij verkie zingen houden de bewoners een feestmaal, dan kan iedereen met een stemmen. Dat komt goed uit, want sinds het jaarlijkse zomerse bal niet langer georganiseerd wordt, is er weinig vertier in Tras sanel. lammer is alleen dat één dor peling - 'die man met dat aard beienveldje', aldus Bonnel - zelden op komt dagen, waardoor het stemhok wettelijk toch de hele dag open moet blijven. Veel privacy hebben kiezers niet in Trassanel. Ooit was er een keer een stem op het extreemrechtse Front National. „Ik weet niet wie het was, maar we hadden zo onze vermoedens", zegt Bonnel. „Maar iedereen is uiteraard vrij te stem men wat hij wil." Trassanel is niet de enige gemeen te waar Royal alle stemmen kreeg. Datzelfde lukte Sarkozy in zes dor pen, vooral in het oosten van Frankrijk. Net als bij de presidents verkiezingen verlopen de parle mentsverkiezingen in twee ron den. De eerste ronde is zondag en in districten waar geen enkele kan didaat in één keer meer dan de helft van de stemmen krijgt, volgt een week later de beslissende twee de ronde. Campagne voeren hoeft niet meer in Trassanel. ledereen stemt toch wel links. Kende Frankrijk maar meer van zulke dorpen, dromen de socialisten. n Zie ook www.parijsblog.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9