Sport Foppe droomt van kroon op oeuvre De hoop van een voetbalnatie in verval Coach beschouwt kwalificatie voor Spelen als monumentale kans. Talenten moeten België aan nieuwe successen gaan helpen. PZC Donderdag 7 juni 2007 45 door Barry van der Hooft en Roel Wiche ZEIST - De tijd, zo voelt hij, glipt steeds sneller als brandend zand door zijn vingers. En dus beseft Foppe de Haan (63) meer dan ooit dat hij de hoogtepunten van zijn carrière ten volle moet beleven. De Friese succescoach van Jong Oranje hoopt via het EK in eigen land kwalificatie af te dwingen voor een avontuur dat de kroon op zijn oeuvre moet worden: de Olympische Spelen. Laatst zat hij thuis op de bank, met Geke, zijn echtgenote. Ze las een boek, duidelijk niet uit de cate gorie Bouquet Reeks, en mijmerde dat de tijd steeds sneller gaat als je ouder wordt. Nee, pareerde ama- teurfilosoof Foppe de Haan, want 'een seconde is een seconde'. Maar eigenlijk wist-ie dat zijn vrouw ge lijk had. „Het is net als wanneer je als jonge vent verliefd bent. Op een zondagavond lijkt het einde loos te duren totdat haar ouders naar bed gaan. |e hebt van alles in gedachten, maar als het moment daar is, is het ook zo weer gepiept. Tijd is beleving." Foppe de Haan (Lippenhuizen, 26 juni 1943) maakt nog niet de in druk onder de jaren gebukt te gaan. Zijn lijf is fit, gestaald door eenzame zeiltochten en urenlange wandelingen in de Jura. Een echte Woudfries, uit de Zuidoosthoek. Waar het leven harder en armoedi ger was dan in het gebied van de meren, waar de Waterfriezen ge worteld zijn. Als klein jochie balde hij bij de dorpsclub, Thor. Na een training moest iedereen zich was sen in een tobbe, ook als het vijf tien graden vroor. Het zijn dit soort louteringen die, zo heeft hij vaker gezegd, zijn ka rakter hebben gevormd. De coach Foppe de Haan zal dan ook nooit accepteren dat een slappe, lank moedige houding zijn team ontre gelt. Als straks long Oranje bij het EK onder 21 jaar op jacht gaat naar nieuw goud, mag niemand verza ken. „Nu we met z'n allen een maand bij elkaar zitten, zal iedereen zijn stinkende best moeten doen. Ie moet loyaal en solidair zijn, elkaar sterker maken. Als een speler in valt, moet hij het vuur uit zijn slof fen lopen. Dat zijn de criteria. Spe lers mogen best eens uit de band springen, als ze maar in de gaten houden dat we samen in een hotel zitten." Het is de filosofie van het collec tief en deze filosofie bracht hem, zo leert de geschiedenis, rijkelijk succes. Bij Heerenveen, dat hij van uit de kelder van de eerste divisie naar de Champions Lea gue leidde. En bij long Oranje, dat vorig jaar in Portugal vriend en vij and verraste met de Europese titel. De ploeg uit het land dat nooit kon oogsten op jeugdtoernooien kwam na een moeizame start in een overwinningsroes terecht en liet zich door niemand meer af troeven. Maar het goud heeft het leven van de kampioenen maker, Foppe de Haan, niet op zijn kop gezet. „Of mensen me anders benade ren? In Friesland in ieder geval niet. Daar is en blijft iedereen nuchter. Het is wel zo dat de ge middelde supporter nu anders op long Oranje reageert. En natuur lijk werkt het statusverhogend. Maar het belangrijkste voor mij is dat we alleen maar beter wor den." Dat proces moet hij de komende twee weken naar een climax zien te voeren, long Oranje verdedigt niet alleen zijn titel, maar kan zich via plaatsing voor de halve finale ook verzekeren van een olympisch ticket. Het zou voor het eerst sinds 1952 zijn dat een Nederlandse voet balploeg de mooiste kathedraal van de sport binnenstapt. Een kans van monumentale waarde, meent De Haan. „Er zijn een paar doelen in je sportleven die je móet bereiken. Op dit niveau zijn dat een EK, een WK en de Olympische Spelen. Ie dereen die het heeft meegemaakt, zegt dat het een fantastisch evene ment is. Als we het halen en Ruud van Nistelrooij wil mee, dan gaat hij ook mee. Klaas-)an Huntelaar idem dito. Op dat moment kijk je wat je tot je beschikking hebt, hoe spelers zich hebben ontwikkeld en wat je als team nodig hebt. En als 'Er zijn een paar doelen in je sportleven die je móet bereiken' dat dan bijvoorbeeld een keeper blijkt te zijn, dan vraag ik Edwin van der Sar misschien wel. Kijk, in landen als Brazilië en Argentinië staan ze vaak te trappelen voor de Spelen. In Italië passen ze zelfs de competitie aan. Dat zegt genoeg over hoe men er daar tegenaan kijkt." De long Oranje-chef zal niets nala ten om de nieuwe, aanstormende generatie te doordringen van de magie van de Spelen. In de afgelo pen jaren liet hij al eens Ron Zwer ver, Peter Blangé en loop Alberda, de iconen van de gouden volleybal- ploeg van '96, over hun weg naar Atlanta vertellen. En daar blijft het niet bij. „Laatst las ik ergens dat Arthur Numan altijd geweldig veel spijt heeft gehad van het feit dat hij de Spelen nooit heeft gehaald. Ik denk dat ik hem ga vragen tij dens het EK eens langs te komen in ons hotel. Hij kan dat gevoel uit leggen." Wat niet wil zeggen dat de route naar Peking al met oranje stenen is geplaveid. Oranje heeft dit EK weliswaar het thuisvoordeel, maar captain Ron Vlaar en co zijn inge deeld in een verraderlijke groep met de rasvoetballers van Portu gal, een veelbelovende generatie Belgen en het onberekenbare Is raël, overwinnaar van het toch niet misselijke Frankrijk. Boven dien is met het afhaken van Stijn Schaars (geblesseerd) en Klaas-)an Huntelaar (te oud) het hart uit de ploeg gerukt die Europees kam pioen werd. Zeker het ontbreken van die laat ste zou wel eens zwaar kunnen we gen. „Als je met jeugd werkt, moet je ook een beetje geluk hebben met wat zich ieder jaar aandient. Achterin en op het middenveld heb ik ondanks het afhaken van Schaars, Sno en Afèllay eigenlijk nog steeds keus te over. Maar ik heb niet echt een centrumspits. Van Huntelaar wist je vooraf al dat hij vier tot zes keer zou scoren. Nu hebben we jongens nodig die dat vanuit het middenveld kunnen." Het zal hem niet beletten om het toernooi ook, ondanks alle span ning en druk, als een liefhebber te beleven. „Het mooie van zo'n EK is dat leeftijdsgenoten tegen elkaar spelen. Dan kun je heel goed verge lijken. Ie kunt ook vooruitkijken en filosoferen wat een jongen kan als hij straks 28 is. De spelers zijn jong, willen vooruit voetballen en hanteren een hoog tempo. Dat be tekent dat er automatisch fouten worden gemaakt. Maar het is wel het pure voetbal." Zo nu en dan zijn er de overpein zingen, waarin de trainer Foppe de Haan plaats maakt voor de pe dagoog Foppe de 1 laan. „Wie met jonge mensen werkt, moet leiding kunnen geven en moet weten wat er te halen valt. Mensen beter ma ken, dat is een drijfveer." Hoe lang nog, is voor hem zelf de grootste vraag. De coach in Zeist met de meeste ervaring in zijn ba gage heeft een contract tot na de Olympische Spelen, 2008. Het jaar waarin hij de kaap van 65 zal pas seren. Zijn vrouw zal hem zeggen dat de tijd steeds sneller glijdt en hij zal antwoorden dat een secon de een seconde is. Want Foppe de Haan is nog lang niet klaar. „Veel mensen zetten er op die leeftijd een streep onder, ik ben dat niet van plan. Zolang ik fit ben, denk ik nog niet aan stoppen. W aarom zou ik?" Foppe de Haan is bondscoach van Jong Oranje, dat op het komende EK in eigen land zijn titel verdedigt. foto GPD/Proshots door Barry van der Hooft DEN HAAG - Wat de scouts van Ne derlandse clubs al lang wisten, wordt nu ook in België zelf onder kend: het land barst van het voet baltalent. Dat moet op het komen de EK voor spelers tot 21 jaar tot uitdrukking komen. Het blazoen van de nationale ploeg worden op gepoetst en plaatsing voor de Olympische Spelen (via een plek bij de laatse vier op het EK) is het eerste doel. De Rode Duivels zijn afgezakt naar de 62e plaats op de ranglijst van de Fifa. Het is de laagste klas sering ooit voor België, dat decen nialang geen WK miste. De afge lopen jaren ontbrak het land ech ter op twee EK's en het WK in Duitsland. Nu een talentvolle ge neratie zich heeft aangediend, hebben de Belgische supporters weer hoop in de harten. En wordt voorzichtig gehoopt op een nieu we Van der Eist, Nilis of Ceule- mans. Spelers als Moussa Dembélé, Maar ten Martens, Thomas Vermaelen en Tom de Mul staan onder con tract bij Nederlandse clubs, heb ben zich daar ontwikkeld tot veel belovende spelers en vormen nu de hoop van een voetbalnatie in verval. Plaatsing voor het jeugd-EK heeft de Belgische voet balbond wakkergeschud en de goe de prestaties van het nationale team onder 17 jaar (halve finale EK, plaatsing voor het WK) zorg den voor een extra duwtje in de goede richting. De resultaten van de Belgische jeugd hebben er mede voor ge zorgd dat de Vlaamse minister van Sport, Bert Anciaux, tien miljoen euro wil investeren in de jeugdop leiding van het Vlaamse voetbal. Voor het geld vrijkomt, moet wel aan een aantal voorwaarden wor den voldaan, omdat Anciaux de na druk op het Vlaamse voetbal legt. De minister wil dat er uiterlijk in 2010 een Vlaamse voetballiga komt, los van de Belgische voetbal bond, die dus opgesplitst moet worden. „De recente resultaten van de jeugdploegen in internationale toernooien bewijzen dat er in Vlaanderen wel degelijk voldoen de voetbaltalent is", zegt Anciaux. „De Vlaamse regering moet eraan meehelpen dat talent te koesteren en begeleiden." Tot een opsplitsing van de Bel-' gische competitie zal het voorlo pig niet komen, maar de discussie De huidige spelersgroep van Jong België kan geschiedenis schrijven is wel het zoveelste hoofdstuk in de strijd tussen Vlaanderen en het Franstalige Wallonië. De plannen van Anciaux worden toegejuicht door Francois de Keer- smaecker, voorzitter van de Bel gische voetbalbond KBVB. „Want ook vanuit Waalse hoek leeft zo'n project, al is het dan niet compleet in dezelfde vorm", aldus De Keer- smaecker. Om er wel aan toe te voegen dat de KBVB het overkoe pelend orgaan zal blijven. „Er kan dus een opsplitsing komen, maar die zal dan wel deel uitmaken van de KBVB. En er blijft één nationa le ploeg bestaan." Niet alleen minister Anciaux wil geld vrijmaken om het Belgische voetbal een nieuwe impuls te ge ven. De voetbalbond ging onlangs ook een samenwerking met het Belgisch Olympisch en Interfede raal Comité (BOIC) en de Nationa le Loterij aan. In eerste instantie zal de selectie van long België alle steun krijgen op het komende EK. Het mag aan niets ontbreken, om dat het land voor het eerst in meer dan dertig jaar een ploeg naar de Olympische Spelen wil afvaardi gen. De hockeyploeg was in 1976 het laatste team dat van de partij was. Voor deelname van een Belgische voetbalploeg op de Spelen moet nog veel verder worden terugge gaan. In 1928 in waren de Rode Duivels er in Amsterdam voor het laatst bij. De huidige spelersgroep, door ve len als een gouden generatie be stempeld, kan de komende weken dus geschiedenis schrijven. De ver wachtingen zijn hooggespannen, omdat België over een uitgebalan ceerde selectie beschikt. Het ont breken van de niet-fitte toptalen ten Vincent Kompany en Moussa Dembélé is een tegenvaller, maar met A-internationals als Martens, Vermaelen, De Mul en Fellaini (Standard Luik) blijft genoeg kwali teit over. En dan is er nog 'enfant terrible' Anthony Vanden Borre. Pas negen tien jaar oud, maar wel al enkele ja ren actief op het hoogste niveau. Afgelopen seizoen belandde hij bij Anderlecht in een diep dal, maar dat weerhield Fiorentina er niet van hem een meerjarig contract te laten ondertekenen. Een Italiaans avontuur wacht, maar eerst wil Vanden Borre zijn (Belgische) cri tici de mond snoeren. Hij zint op revanche en wil belangrijk zijn op het toernooi dat de Belgische ta lenten eeuwige roem kan opleve ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 71