Zeeland 'Stronteigenwijs zijn die Shetlanders, maar gelukkig ook nog nieuwsgierig' zie die lege fietsenstalling Huurders vinden de huur veel te hoog Zelf eenvoudig digitale tv installeren? Rampenplan Sint Jacobspassage Staatsbosbeheer bouwt ponytunneltje onder Oostkapels duinpad. Middelburgse huurders willen graag beter geïsoleerde woningen. w pzc Donderdag 7 juni 2007 27 door Wendy van den Hurk OOSTKAPELLE - De duinovergang tussen de Lage Duintjes en de Vier Hoogten in Oostkapelle krijgt een bultje. Strandgangers zullen er wei nig van merken, maar voor de vier Shetlandpony's betekent het onbe perkt snoepen van schapenzuring. Tenminste, als ze nou maar door dat tunneltje durven te gaan... Vast niet iedereen heeft ze ooit ge zien: de Shetlandertjes in de Oost- kapelse duinen. Vier gecastreerde hengstjes zijn het, van nog geen meter hoog, die zich het liefst ver stoppen tussen het hoge duingras. Behalve wanneer de manegepaar- den voorbij trekken. Of als bos wachter Piet de Keuning komt. Want die kennen ze onderhand wel. Het was de boswachter die de paardjes een jaar of vijf geleden uit de Kop van Schouwen hierheen haalde. „Ze moesten hier komen grazen om vergrassing van de dui nen tegen te gaan. We hadden ook kunnen kiezen voor runderen, maar dat was niet nodig. Zo erg is het nu ook weer niet. Maar als je geen levende have of een maaima- chine inzet, slaat de verruiging toe. Dan duiken dominante grassen als helm en duinriet op en verdwij nen zeldzame soorten als walstroo en duizendguldenkruid. De Shet landertjes zijn een middel om de diversiteit hoog te houden." Rechts van het duinpad is de Vier Hoogten. Het gebied is verdeeld in twee gedeelten: links van de paal tjes is het ruige duingebied, dat pri mair dient als zeewering. Rechts is het gebied waar de pony's grazen. En dat is te zien. De vlakte is nage noeg kaal, op wat gras met een ro de gloed na. Ze hebben meer gras nodig. Vandaar dat de boswachter ze elk jaar naar de overkant, de La ge Duintjes in, drijft. Met nog vijf man; het is nogal een klus. „Dan maken we de draad open en gaan we met zes man op een heuvel staan, zodat ze maar één kant op kunnen: langs de draden af de La ge Duintjes in. Dat duurt uren. De pony's maken er een spel van, wie de sterkste is. Je ziet dat ze er lol in hebben. Dat kost telkens zoveel energie dat we bedachten dat er maar een ponytunnel moest ko men. Zoiets als een dassentunnel, maar dan een stukje hoger." In het duinpad heeft Staatsbosbe heer gisteren een gat gegraven, om de tunnelbuizen in te leggen. Weg- dekje erin, zand erover: klaar. Van avond al kunnen de Shetlandertjes er doorheen. Het zal de boswach ter benieuwen of ze dat ook doen. „Stronteigenwijs zijn ze, die bees ten. Het heeft absoluut geen zin ze richting de tunnel te drijven. Dat doen ze toch niet. Gelukkig zijn ze wél heel nieuwsgierig. Ze zijn ook al komen kijken wat we toch aan het doen zijn. Als ze eenmaal we ten dat aan de andere kant van de tunnel nog vier hectare vreten is, zijn ze er zo doorheen." Want schransen kunnen die Shet landertjes als geen ander, zegt De Keuning. „Ze gaan door tot ze bar sten. Letterlijk. Al die grassen, die kruiden, dat vinden ze zo lekker. Daarom hebben we gelukkig ook nog tjo damherten en 100 reeën. En de konijnen zijn ook terug." middelburg - Meer dan de helft van de huurders in Middelburg vindt zijn of haar huur te hoog. Tachtig procent vindt dat er meer goedkope huurwoningen ge bouwd moeten worden. Dat blijkt uit de jaarlijkse enquête van de Huurdersvereniging Middelburg (HVM) onder haar leden. Dat mensen die een huis huren re latief veel geld kwijt zijn aan hun woning, bleek al bij eerdere enquê tes van de HVM. Bijna de helft van de mensen die meededen aan het onderzoek besteedt een derde van het netto-inkomen aan de huur. Een kwart is zelfs meer dan veertig procent kwijt. De rest van de ondervraagden is twintig pro cent of minder kwijt aan de wo ning. Toch is een flink deel van de men sen bereid om meer huur te beta len als hun woning beter geïso leerd wordt. Iets meer dan de helft wil betere isolatie, van die groep wil bijna twee derde meer betalen. Bijna alle huurders geven aan dat het redelijk zou zijn als ze een vijf de van hun inkomen aan hun huis zouden moeten besteden. Ruim tachtig procent van de Mid delburgse huurders is tevreden over zijn woning, ruim zestig pro cent is tevreden over de verhuur der. Over het aanbod van huurwo ningen is men minder te spreken. Slechts vijftien procent vindt dat voldoende. Alleen de mensen die echt willen verhuizen zijn tevre den: driekwart van die mensen vindt het aanbod van huizen vol doende. De huurdersvereniging conclu deert daaruit dat veel mensen wel willen verhuizen, maar het niet kunnen, bijvoorbeeld omdat de huur voor een seniorenapparte ment veel hoger is dan die voor de eengezinswoning waar ze nu in wonen. De HVM vindt het aan bod voor alleenstaanden van der tig jaar en ouder die een huis met een tuin willen 'bedroevend'. weesfietsen' en worden ze wegge geven aan een goed doel. A. Schilders uit Kapelle is niet erg te spreken over de actie. „Ik kom maar af en toe met de trein naar Middelburg. Soms maar één keer per maand. Ik wist dus niets van 'Hoe kunnen jullie dat nou doen', zei ik, 'dat is toch mijn fiets' deze actie. Ik kom aan en ik zie die lege fietsenstalling! Bleek m'n fiets aan de andere kant te staan en kon ik 'm gaan zoeken tussen honder den fietsen. 'Hoe kunnen jullie dat nou doen', zei ik, 'dat is toch mijn fiets'. Ik moest 'm ook nog zelf pakken en ondertussen werd ik een beetje uitgelachen. Ik vond het niet aardig." Volgens P. Mondeel van de ge meente Middelburg is de actie 'goed gecommuniceerd', via regio nale bladen, borden en aanplakbil jetten. Ook worden de fietsparkeer- ders al een paar weken gewezen op het feit dat ze vandaag hun fiets niet met een kabelslot moe ten vastzetten. Mondeel zegt ver der weinig klachten te krijgen over de weesfietsenactie. Volgens hem is er door de actie van vorig jaar veel verbeterd rond het station. De eigenaren van fietsen die fout-geparkeerd staan, dus niet tus sen de beugels, hebben pech. Zij krijgen hun fiets wel terug, maar ook een boete van twintig euro. Actie tegen weesfietsen Bij het station van Middelburg staan veel fietsen die nog bruik baar zijn, maar niet worden op gehaald. Vorig jaar maart werd ook al, toen voor het eerst, ac tie ondernomen om deze wees fietsen te verwijderen. In mei is al drie keer een op- ruimactie geweest bij het sta tion. Toen zijn de fietswrakken verwijderd en fout-geparkeerde fietsen naar de achterkant van het station verplaatst. Na de actie van vorig jaar ble ven zestig weesfietsen over. Deze zijn geschonken aan de stichting Gered Gereedschap. Kijk naar televisie die bij u past: www.vergelijkdtv.nl DELTA\ I I 11 tht mulll utility tompany vlissingen - Een rampenbestrij dingsplan, jaarlijks oefenen en het besef dat mensen goed op hun vei ligheid moeten letten. Dat zijn de ingrediënten die de Sint Jacobspas sage in Vlissingen veiliger moeten maken, zo blijkt uit een overleg tussen gemeente en brandweer. De gebouwen in die passage zijn oud waardoor een beginnende brand snel om zich heen kan grij pen. Aan de hand van het rampen bestrijdingsplan wordt straks geke ken wat nog meer nodig is om de veiligheid in en rondom de passa ge te vergroten. Ook gaat de ge meente vaker kijken hoe het ge steld is met de voorzieningen. Om de Shetlandpony's van zowel de Lage Duintjes als de Vier Hoogten te laten snoepen, legt Staatsbosbeheer een ponytunnel aan. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 53