Zeeland Eén plus één is drie is het motto van Schouws dirigentenkoppel probeert bij de tijd te blijven Huurders vinden de huur veel te hoog Zelf eenvoudig digitale tv installeren? Wereldvrouwen willen delen Van den Eynde en Kotoun leggen de lat hoog. Tachtig procent huurders wil meer goedkope huizen. S pzc Donderdag 7 juni 2007 I 2 7 Patrick van den Eynde geeft trompetles aan Guus de Booij. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman ZIERIKZEE - Kinderen krijgen gelijk een trompet aan hun mond. Met het instrument in de aanslag ma ken zij zich de theorie veel makke lijker eigen. Met plezier musiceren is de grote drijfveer van de Bel gische Patrick van den Eynde en Cathy Kotoun uit Zierikzee. Maar de lat ligt hoog. Met als motto 'één plus één is drie' bewandelt het tweetal nieuwe wegen. Een website is in aanbouw. Een film (met hun motto als voorlopi ge titel) in de maak. Vanaf het mo ment dat de twee drukbezette diri genten elkaar (ook privé) hebben gevonden, bruist het van de crea tieve ideeën. Dat mondt nu uit in een soort op muziek gericht be drijfje. Kotoun (dirigent bij Apollo in Wissenkerke, de Vereenigde Vrienden uit Sas van Gent en Ons Genoegen in Rockanje) geeft on der meer pianoles en verzorgt pia nobegeleiding. Van den Eynde (dirigent bij Sint |an in Sint lansteen en bij muziek vereniging Kaulille in het gelijkna mige plaatsje in België) geeft trompetles en verzorgt onder meer workshops blaastechniek. Het tweetal jureert en heeft er zo juist een studiedag bij de Zeeuws- Vlaamse fanfare Sint Jan op zitten. Kotoun nam het groot koper on der haar hoede, Van den Eynde het klein koper en een derde colle ga ging met de slagwerkers aan de bak. Van den Eynde: „Wat dat betreft ben ik ambitieus. Eén plus één is écht drie. Met meer mensen weet je meer. Het is belangrijk om je met heel goede mensen te omrin gen. Dan komt er veel meer uit." En dus werkt het muzikale twee tal, al dan niet aangevuld met an der talent, gestaag verder aan haar muzikale missie. Zo wordt er in het Zeeuws-Vlaam- se Sint lansteen gewerkt aan een aantrekkelijk programma om via de scholen jeugd warm te maken voor de muziekclub. Kotoun en Van den Eynde hebben meer ij zers in het vuur. Met privé-muziek- lessen denken de twee een leemte (op Schouwen-Duiveland wordt er door niemand anders pri- vé-trompetles gegeven) te kunnen vullen. Gedreven door eerdere de motiverende ervaringen met kin deren die afknapten op theorie, kiest Van den Eynde nu doelbe wust voor een aantrekkelijker aan pak. „Vanaf het instrument mu ziek leren maken. Dat gaat veel vlotter." Kotoun - als pianolerares gepokt en gemazeld: „Wat is nou lekkerder dan gelijk je ding te kun nen doen." Notenschrift en de rest volgt vanzelf. Meer gevorderde trompettisten lo pen vaak stuk op verkeerd aange leerde ademhalingstechnieken en een foute mondstand, is de erva ring van Van den Eynde. „Ik verge lijk het met voetballen. Een voet baller die het woensdag tijdens de training niet goed doet, mag zon dag niet meespelen met de wed strijd. Dat demotiveert. Hetzelfde geldt voor muzikanten. Als je zorgt dat je ademhaling en mond stand goed zijn, dan vind je mu ziek maken al snel leuk." middelburg - Meer dan de helft van de huurders in Middelburg vindt zijn of haar huur te hoog. Tachtig procent vindt dat er meer goedkope huurwoningen ge bouwd moeten worden. Dat blijkt uit de jaarlijkse enquête van de I luurdersvereniging Middelburg (11VM) onder haar leden. Dat mensen die een huis huren re latief veel geld kwijt zijn aan hun woning, bleek al bij eerdere enquê tes van de HVM. Bijna de helft van de mensen die meededen aan het onderzoek besteedt een derde van het netto-inkomen aan de huur. Een kwart is zelfs meer dan veertig procent kwijt. De rest van de ondervraagden is twintig pro cent of minder kwijt aan de wo ning. Toch is een flink deel van de men sen bereid om meer huur te beta len als hun woning beter geïso leerd wordt. Iets meer dan de helft wil betere isolatie, van die groep wil bijna twee derde meer betalen. Bijna alle huurders geven aan dat het redelijk zou zijn als ze een vijf de van hun inkomen aan hun huis zouden moeten besteden. Ruim tachtig procent van de Mid delburgse huurders is tevreden over zijn woning, ruim zestig pro cent is tevreden over de verhuur der. Over het aanbod van huurwo ningen is men minder te spreken. Slechts vijftien procent vindt dat voldoende. Alleen de mensen die echt willen verhuizen zijn tevre den: driekwart van die mensen vindt het aanbod van huizen vol doende. De huurdersvereniging conclu deert daaruit dat veel mensen wel willen verhuizen, maar het niet kunnen, bijvoorbeeld omdat de huur voor een seniorenapparte- ment veel hoger is dan die voor de eengezinswoning waar ze nu in wonen. De HVM vindt het aan bod voor alleenstaanden van der tig jaar en ouder die een huis met een tuin willen 'bedroevend'. buurt wonen, betekent niet dat er niks gebeurt, benadrukt Tiele- mans. Integendeel. De vereniging, die louter draait op vrijwilligers, heeft een clubblad (De Reede), een uitgebreide website, een eigen clubhuis ('t Roefje), organiseert tal 'De haven ligt in de kern. Daardoor horen we er als vereniging echt bij' van activiteiten en verzorgt de ha ven, die het pacht van de gemeen te. De vergevorderde plannen van Schouwen-Duiveland om de ha vens in de gemeente te privatise ren, ziet de vereniging met vertrou wen tegemoet. „We zien het als on ze plicht die taak dan op ons te ne men", vertelt Tielemans. „Ons doel is en blijft het bevorderen van de watersport. Daar doen we al ja ren alles aan. We willen voorop lo pen, bij de tijd blijven. Daar zien we ook als eigenaar alle kans toe." Hij wijst bijvoorbeeld op de aan leg van draadloos internet op alle ligplaatsen en de bijzondere in spanningen voor de jeugdleden, van wie Brouwershaven er nu zon vijftig heeft. Die jeugd heeft dan ook een be langrijke rol in de activiteiten die de vereniging voor zaterdag in het kader van haar jubileum organi- WV Brouwershaven 40 jaar De festiviteiten beginnen za terdag om 11 uur. Kinderen kunnen tot 16 uur zelf varen in een Laser Pico en meedoen aan korte zeiltochten en ped delwedstrijden. Vanaf 12 uur demonstreren houders van radiografisch be stuurbare modelzeilbootjes hun kunnen in de stadshaven. Om 13 uur geeft zeilteam Zee land een demonstratie, waarna om 14 uur zeilwedstrijden ge houden worden. Vanaf 16.30 uur is er receptie, gevolgd door een feestavond voor de leden. www.wvbrouwershaven.nl Kijk naar televisie die bij u past: www.vergelijkdtv.nl DELTA\ I I 11 fb# mulll utility lompony ZIERIKZEE - De Zeeuwse Wereld vrouwen uit Zierikzee exposeren vanaf morgen in de hal van het plaatselijke gemeentehuis. Onder de naam Het verhaal van Zeeuwse Wereldvrouwen tonen ze portret ten en wandkleden. Ook is het kunstobject Doos om te delen te koop. Die bestaat onder meer uit fotokaarten en kleine interviews met de vrouwen. De opening van de expositie is morgenmiddag om 16.00 uur. Wet houder G. Houtekamer (welzijn) krijgt dan het eerste exemplaar van de Doos. De tentoonstelling is te zien tot half augustus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39