Zeeland Kaper met kater opent Anywave CU wil klaarheid over pardonregeling Brouwse vereniging Oogst 2006 in 25.000 flessen Piraat Aad en zijn kater Eflfe Later amuseren jong publiek in Brogum. Fractie bepleit voorlopige uitkering voor 'blijvers'. Fietspad Bruinisse krijgt asfaltlaag Gouden iconen maken in Brouwershaven Motorrijder met slok op is rijbewijs kwijt Handicap.nl op zoek naar collectanten Scootmobieler rijdt tegen vrouw aan Drie dagen door de regio op scootmobiel Watersporters vieren zaterdag veertigjarig bestaan van de club. 26 I Donderdag 7 juni 2007 pzc HHLh Ben Fust is Aad Piraat, die samen met zijn kater Effe Later probeert te over leven op een (bijna, want ik woon er toch!) onbewoond eiland. foto Dirk Jan Gjeltema door Ali Pankow zierikzee - „Joh, dat is de mast zelf', roept een jochie uit het pu bliek ongeduldig als kaper Aad op het podium maar niet begrijpt dat hij gemakkelijk zijn gestrande schip weer kan opbouwen om van het onbewoonde eiland weg te ko men. Met de solovoorstelling Help, ik zit op een eiland opende theatermaker Ben Fust in Poppodium Brogum in Zierikzee gistermiddag het jaar lijkse Anywavefestival. Traditiege trouw gebeurt dat met een optre den voor de jeugd. Fust manifesteert zich als Aad Pi raat die samen met zijn kater Effe Later tracht te overleven op een onbewoond eiland. „Nou, bijna onbewoond, want ik woon er nu toch!", roept de hoofdpersoon te pas en te onpas. Hij creëert zijn eigen tegenspelers in de vorm van kleine en grote poppen, die hij zelf leven inblaast. Zo kunnen er figuren van verschil lend pluimage opdraven: een klei ne zeester, een brutale kraai met Anywavefestival 2007 in Poppo- dium Brogum in Zierikzee vol gens traditie geopend met kin dervoorstelling. Aad Piraat zit - bijna alleen - op een eiland. hoogtevrees, een schildpad in de gedaante van een louche hande laar, een wulpse zeemeermin en natuurlijk de kater van de piraat. Liefde voor het kindertheater was de drijfveer voor Ben Fustn om elf jaar geleden zijn eigen eenmans theaterbedrijfje Pop-Up te begin nen. Tot die tijd was hij concierge aan een lagere school. De naam van zijn theater verwijst naar de 'Pop-Up' boeken waarbij met het uitvouwen fraaie decors ontstaan. In zijn voorstelling werkt de acteur/poppenspeler met een ver gelijkbare vormgeving. De schel pen, het gouden ei, tonnen, mand jes en andere bobbels onder het zand blijken allemaal ook een an dere gedaante te kunnen aanne men door ze uit te vouwen of een stem te geven. Aad Piraat trof een dankbaar pu bliek in Brogum. Slecht enkele kin deren dwaalden af naar het kapot- knijpen van hard plasticbekertjes als de dynamiek in de voorstelling wat wegvloeide. De meeste jeugdi ge toeschouwers echter toonden zich bekommerd om het lot van Aad en zijn kater. Meestal net op tijd kwam de acteur met nieuwe impulsen. Ook door kinderen met kleine handelingen bij het spel te betrekken, wist hij de concentratie redelijk vast te houden. Ondanks dat het wat ontbrak aan voortstu wing in het verhaal. Anywave gaat vrijdagavond vanaf 20.15 uur ver der met muziekoptredens. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Schouwen-Duive- landse fractie van de Christenunie wil duidelijkheid over de gevolgen van het generaal pardon voor asiel zoekers. De fractie pleit voor het verstrekken van een voorlopige bij standsuitkering voor zij die mogen blijven maar (nog) niet in hun ei gen levensonderhoud kunnen voorzien. De gevolgen van de pardonrege ling zijn voor de gemeente nog niet geheel duidelijk. Wethouder G. Houtekamer gaf eerder aan dat hij binnenkort om de tafel wil met woningbouwcorporatie Zeeuw- land om over de noodzakelijke huisvesting van de te verwachten groep nieuwkomers te praten. De Christenunie wil van het college weten hoeveel mensen op Schou- wen-Duiveland onder het gene raal pardon gaan vallen en vraagt burgemeester en wethouders aan te geven wat de huidige woonsitua tie van die asielzoekers is. Verder wil de CU van het college weten hoeveel mensen er op dit moment worden opgevangen door vluchte lingenorganisatie Inlia, kerken of particulieren en welke deel daar van onder de pardonregeling valt. Ook wil de CU van het dagelijks gemeentebestuur weten of bekend is hoeveel geld door de rijksover heid beschikbaar wordt gesteld aan de gemeente Schouwen-Duive- land. De Christenunie koppelt daar de vraag aan of het college verwacht dat de financiële steun van het Rijk voldoende zal zijn. De gemeente wordt wettelijk ver- De fractie Christenunie wil van het college weten wat voor Schouwen-Duiveland precies de gevolgen zijn van het generaal pardon voor asielzoekers. boden de mensen die buiten het generaal pardon vallen nog langer op te vangen. De CU vraagt B en W hoe die daarmee om denken te gaan. Voor wat betreft de inburgering en het zoeken naar banen voor de 'blijvers' wenst de CU eveneens duidelijkheid. De fractie wil onder meer weten of er op Schou wen-Duiveland voldoende geld en capaciteit is. De CU pleit voor het verstrekken van een voorlopige werkvergunning aan zij die mogen blijven. „Zodat ze zich nuttig knu- nen maken in de regio." Kunnen de mensen die onder de pardonregeling vallen nog niet in hun eigen levensonderhoud voor zien, dan moet de gemeente bij springen, vindt de CU. De fractie vraagt het college om ta fel te gaan zitten met de staatsse cretaris van Sociale Zaken en Werkgelegenheid om daarover te praten. Het college moet zich nog buigen over de vragen van de CU. bruinisse - Het fietspad langs de Rijksstraatweg in Bruinisse wordt aangepakt. Dat heeft Waterschap Zeeuwse Eilanden bekendge maakt. Het tegelpad krijgt een as faltlaag en wordt daarmee veiliger. Het werk begint volgende week. Het waterschap knapt ook op an dere plekken in de provincie oude tegelpaden op en daarmee beho ren dit soon fietspaden binnen kort tot hqt verleden. brouwershaven - Activiteitencen- trum Qint in Brouwershaven houdt zondag een workshop icoonschilderen. Esther den Engel se begeleidt de deelnemers in het met pentekeningen versieren van aquarelpapier met 23,5 karaats bladgoud. De workshop duurt van 10.00 uur tot 17.00 uur. Opgeven kan op nummer 0111-691476 of 0638-754722. zierikzee - Een 28-jarige motorrij der uit Zierikzee is zijn rijbewijs kwijt. De man reed met hoge snel heid in de buurt van de Kreef- straat in zijn woonplaats. Hij kreeg een stopteken van agenten maar vluchtte weg. Even later werd hij toch aanhouden op het zeesterpad in zijn woonplaats. De man had te veel alcohol gedronken en omdat dit al vaker was gebeurd, is zijn rij bewijs ingenomen. zierikzee - Handicap.nl zoekt mensen op Schouwen-Duiveland die in hun buurt willen collecte ren. Handicap.nl werft fondsen voor de Algemene Nederlandse Gehandicapten Organisatie (An- go). Die komt op voor chronisch zieken en gehandicapten. De natio nale collectie loopt van komende maandag tot en met zaterdag 16 juni. Opgeven kan via 0111-414024. zierikzee - Een 32-jarige vrouw uit Zierikzee is gisteren lichtgewond geraakt bij een aanrijding met een scootmobiel op het Havenplein in haar woonplaats. Ze werd aangere den door een plaatsgenote die even daarvoor uit haar scootmo biel was gevallen. Waarschijnlijk was de vrouw onwel geworden. Nadat ze weer in de wagen was ge holpen door omstanders reed ze pardoes de vrouw aan. zierikzee - Vereniging D'Antilo- pen houdt tegelijk met haar wan- deldriedaagse een scootmobieldrie- daagse. Maandag gaat de route naar Dreischor en Schuddebeurs, dinsdag naar Ouwerkerk en woens dag langs de Oosterschelde. Het vertrek is steeds om 13 uur bij zorg centrum Borrendamme in Zierik zee. Opgeven kan via telefoonnum mer 0111-413357. DREISCHOR - Van verre is het glasge rinkel al te horen. Bij wijnboerde rij De kleine schorre in Dreischor werd gisteren de oogst 2006 gebot teld. Rond de 25.000 flessen zijn gevuld met pinot blanc, pinot gris, auxerrois en (voor het eerst) een klein deel op eiken gerijpte wijn. De oogst is 10.000 flessen meer dan in 2005. Over twee jaar hoopt wijnboer lohan van der Velde de volle productie te halen van 50.000 flessen. Maar gisteren ging het nog om de helft en dat gaat met een machine die de flessen wast, vult en de kurk erop doet. Een flink aantal handen legt de flessen vervolgens stuk voor stuk in de kratten waar ze nog een paar weken moeten rusten voor het eti ket er op gaat. Over een week of vijf gaan de flessen in de verkoop. De gevulde flessen worden in grote kratten gezet. foto Dirk-Jan Gjeltema door Martijn de Koning brouwershaven - Duitsland, Bel gië, allerlei delen van Nederland. Van de bijna vijfhonderd leden van watersportvereniging Brou wershaven komt een opvallend groot aantal mensen van buitenaf Dat wil zeggen: drie op de vier woont niet op Schouwen-Duive land. Het neemt niet weg dat een groot aantal van hen zich zaterdag verzameld om bij de haven het veertigjarig bestaan te vieren. Onder hen ook secretaris Pieter Tielemans uit het Oost-Brabantse Son en Breugel. „Hoe ik in Brou wershaven verzeild raakte? Tja, Schouwen-Duiveland is toch de parel van Zeeland, hè. De Grevelin- gen, de Oosterschelde... Schitte rend voor iedereen die van water houdt." Dat vinden meer mensen, want voor het bemachtigen van een lig plaats in de Brouwse haven moet je lang wachten. „Boten tot negen meter zo'n anderhalf jaar", rekent Tielemans voor. „De grotere moe ten langer geduld hebben." Naast de natte omgeving trekt ook het stadje zelf, vindt de secretaris. „Het ademt zoveel historie. Boven dien ligt de haven binnendijks, dus in de kern. We horen als vere niging daardoor echt bij de ge meenschap." Want dat zoveel leden niet in de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38