Landbouwmuseum laat Zeeland Heel Hulst betrekken bij Vestingdagen zien Vraagtekens rond zendmast Driewegen Pak Politie maakt jacht op metaaldieven schoenen hopen een probleem? niet bij =f=&s\ =/^J=rsJ/-/CD Organisatie roept dorpsraden op mee te werken aan feest. Gedegen, maar wat saai gebracht beeld van eten afgelopen eeuwen. Belgische partij op campagne in Sluis Tourclub Axel houdt fietstweedaagse LINE FOOTWEAR Plein 9, 4543 BH Zaamslag. Telefoon 0115 - 43 63 00 www.vanfraeijenhove.nl 26 Donderdag 7 juni 2007 PZC Z De wisseltentoonstelling in het museum toont ondermeer een oude aman delmolen. door Harold de Puysseleijr HULST - De organisatie van de jaar lijkse Vestingdagen in Hulst wil het volksfeest verbreden tot-een evenement waarbij de gehele ge meente wordt gepromoot. Zeker met de viering van de Ne derlandse Vestingstedendagen in 2008 in het vooruitzicht, is het de bedoeling meer dan alleen de bin nenstad van Hulst in de kijker te zetten. Bezoekersmanager Monique de Bruijn roept daarom alle wijk- en dorpsraden in de gemeente op ge bruik te maken van het aanbod om de eigen identiteit van de dor pen al tijdens de Vestingdagen van dit jaar te benadrukken. „Ieder dorp heeft wel iets bijzon ders", legt De Bruijn uit. „Denk aan de oude klompenmakersindus trie in Clinge en de vlasnijverheid in Sint-)ansteen en Heikant." De organisatie van de Vestingda gen stelt kramen ter beschikking aan de dorpsraden. „Zo kunnen wij een uitstalling maken van alle zaken die de gemeente I luist te De Vestingdagen in Hulst moe ten vanaf dit jaar uitgroeien tot een groot volksfeest voor de pro motie van de gehele gemeente Hulst. door Eugène Verstraeten DRIEWEGEN - Het Terneuzense PvdA-raadslid G. van den Berg zet vraagtekens bij de manier waarop de gemeente een vergunning heeft verleend voor plaatsing van een zendmast bij de buurtschap Drie wegen. „Hoe kan het dat de porte feuillehouder pas in zo'n laat sta dium met de betrokkenen is gaan praten en de zaak ter plaatse heeft bekeken", vraagt Van den Berg zich af Het raadslid reageert daar mee op de commotie die onder de inwoners van Driewegen is ont staan. „Als raad hebben we de leef baarheid van de kernen hoog in RUTTTO? ALMANAK Hij heeft elke dag een net pak aan maar vandaag, voor de eerste keer in de tien jaar dar hij in Den Haag rondloopt, doet de journalist van een regionale krant uit her noor den ook een stropdas om. Hij gaar namelijk naar een bijeen komst met de koningin op paleis Noordeinde. Dus kwam het gesprek met zijn col- bieden heeft." De Vestingdagen vinden plaats op zaterdag 24 en zondag 25 augustus. Het is de be doeling dat er op de eerste dag om 10.30 uur een folkloristische op tocht door de straten van het Huls ter centrum trekt, waarin de iden titeit van de dorpen eveneens tot uitdrukking komt. Binnen de vesting wordt het mid deleeuwse karakter van Hulst bin nen de wallen geaccentueerd tij dens de Vestingdagen. Er is middeleeuws theater, demon straties van oude ambachten, een Breugheliaanse maaltijd en optre dens van koren. Oude schuttersgil den en vendeliers moeten het his torische tafereel compleet maken. De bezoekersmanager is nog op zoek naar vrijwilligers die een rol willen spelen in dit openluchtthea ter. „We willen ook een groep speren- dragers mee laten doen en kunnen daarnaast nog heel wat andere figu ranten gebruiken." Inmiddels is ook de stichting, die is opgericht voor de Nederlandse Vestingste dendagen op 23 en 24 augustus 2008, hard aan het werk om een aantrekkelijk programma in elkaar te zetten. De afgelopen maanden zijn de eerste globale lijnen van de organisatie op papier gezet. De be groting van het feest bedraagt 140.000 euro. Het is de bedoeling zoveel mogelijk van dat bedrag door sponsoring bijeen te breng en. het vaandel en dan toch gaan we een kleine leefgemeenschap als Driewegen belasten met een mast van 65 meter hoog." De ambtelijke stukken wekken volgens hem de indruk dat vooral naar de belan gen van de aanvrager is gekeken en minder naar de belangen van de bewoners. Volgens het raadslid kan het niet anders dan dat tijdens de procedure voor de mast de aan vraag het bureau van de portefeuil lehouder gepasseerd is. „Heeft de portefeuillehouder op dat mo ment wel een goede afweging ge maakt van de belangen van de be woners", vraagt Van den Berg. Tip? redactie@pzc.nl lega's op de dresscode. De verslag gever die voor deze krant in Den Haag her nieuws volgt, houdt het doorgaans bij een net colbertje. ..Had je voor je in Den Haag kwam werken ook al pakken in de kast hangen?", vroeg hij gisteren aan zijn noordelijke collega. Jazeker", antwoordde die met een grijns. ..Trainingspakken." door René Hoonhorst sint anna ter muiden - De Neder landse keuken staat bekend als so bere keuken. Sommige mensen be twijfelen zelfs of Nederlanders wel een eetcultuur hebben. De openingszinnen nodigen niet direct uit de tentoonstelling 'Wat de pot schaft' te gaan bekijken. Maar het zou toch zonde zijn als bezoekers van het streeklandbouw- museum Agrimuda in Sint Anna ter Muiden de wisselexpositie aan zich voorbij laten gaan. Want de door het Nederlands Centrum voor Volkscultuur samengestelde tentoonstelling geeft in een dozijn panelen inzicht in het eet- en drinkpatroon in Nederland en Vlaanderen vanaf de Middeleeu wen. In een half uurtje wordt duidelijk dat de overvloedige keus van tegen woordig een luxe is, die nog maar enkele decennia bestaat. Voor oudere bezoekers is dat natuurlijk geen nieuws. Velen zullen zich niet alleen uit de oorlog herinne ren dat het 'hard sappelen was om 'Een gedekte tafel met een speciale rol voor de aardappel' niet van de honger om te komen', zoals op één van de informatielui ken is te lezen. Bij oppervlakkige beschouwing lijkt het leven in de Middeleeuwen zo gek nog niet. Op werk van kunstschilders als !an Steen en Pie- ter Brueghel spatten de rijkgedek- te tafels en de ongebreidelde le venslust van het doek af Ook maaltijden van de gewone man worden weggespoeld met liters bier. Dat de mensen wel moesten, omdat er nauwelijks zuiver drink water voorhanden was, doet geen afbreuk aan het romantische beeld SLUIS - De voorzitter van Jong CD&V, de Belgische Christen-De mocraten, was gisteren op verkie zingscampagne in Sluis. Hij hoopte de in Knokke geregis treerde Belgische kiezers aan zijn kant te krijgen, door het overhan digen van een persoonlijke brief Sluise Belgen die hun voorkeur per stembrief willen aangeven, hadden die brief nog niet gehad. van eeuwige vrolijkheid. Maar zo mooi was het natuurlijk niet, hel pen de volksculturele wetenschap pers ons uit de droom. De schilde rijen lieten de schaarse hoogtepun ten (bruiloften, begrafenissen, ker kelijke feesten) uit het leven van vaak toch min of meer gegoede burgers zien. Voor de meesten was het allesbe halve vanzelfsprekend dat er twee keer per dag (ontbijt was er vaak niet bij) een maaltijd op tafel stond. 'De aardappeleters' van Vin cent van Gogh geven dan ook een beter beeld van de vroegere, dage lijkse maaltijd dan de slemppar tijen van andere doeken. De panelen van de tentoonstelling aflopend is te zien hoe daar in de loop van - vooral de laatste twee - eeuwen verandering in kwam. De mensen werden welvarender én er werden meer en betere conserve ringsmethoden uitgevonden. Na het kaken van haringen (ont dekt door Biervlietenaar Willem Beukelszoon), het roken van vlees en vis, het drogen van groenten en fruit, het inzouten van bijna alle voedselsoorten en het inkuilen van diverse landbouwproducten AXEL - Tourclub Axel houdt maan dag 11 en dinsdag 12 juni de jaarlijk se fietstweedaagse. Wielrijders, die geen lid van de club hoeven te zijn, kunnen kie zen of ze 15 of 25 kilometer per dag fietsen. Fietsers kunnen zich inschrijven bij café Cambrinus op de Axelse Markt, waar tussen 16.00 en 20.00 uur ook de tocht begint. werd na de Eerste Wereldoorlog het wecken uitgevonden. Voedsel werd vacuüm getrokken in glazen potten en bleef zodoende niet al leen zeer lange tijd vers, maar ook op smaak. Het wecken is nog niet geheel uitgestorven, maar is sinds de jaren zestig wel naar de achter- grond verdrongen door de op komst van de vrieskist. 'Wat de pot schaft', is voor velen nostalgisch, voor allen wetenswaar dig en vaak ook vermakelijk. Maar de aankleding kan wat uitnodigen der. Mensen kunnen nu alleen het dozijn luiken langslopen om een indruk te krijgen van de historie van de eetcultuur. Een tafeltje met drie stoeltjes en wat jaren-zes- tig-servies is wat magertjes als il lustratie van het verleden, geeft conservator Arco Willeboordse grif toe. Hij belooft dan ook dat er voor het hoogseizoen een grotere tafel met een aantrekkelijker dis te zien is. „We willen ook iets doen met het oprukken van de aardappel als volksvoedsel nummer één. Tenslot te zijn de eerste aardappelproef- veldjes in de zeventiende eeuw in Zeeuws-Vlaanderen gepoot." door Joeri Wisse terneuzen - De politie heeft met de aanhouding van twee mannen een succesje geboekt in de zoek tocht naar metaaldieven. In de nacht van zondag op maandag werd jacht gemaakt op een aantal onbekenden dat een poging had ondernomen om staal van een be drijf in Margrette te stelen. De die ven konden echter te voet ontko men en waren onvindbaar voor de politie. Agenten lieten de banden van de auto's van de dieven leeglo pen om een snelle vlucht te verhin deren. Een post werd in de buurt van het bedrijf ingericht om de dieven als nog in de kraag te grijpen. De be manning van de post vertrok ech ter naar Terneuzen, waar een 47-ja- rige man uit de gemeente Terneu zen en een man van 35 uit de ge meente Sluis op heterdaad werden betrapt bij het stelen van metaal. Die mannen worden vandaag voor geleid aan de rechter-commissaris. Of de twee zaken met elkaar te ma ken hebben, wordt onderzocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 30