Zeeland Zelfs bij een begrafenis Hoger winterpeil Veerse Meer is goed voor toerisme en werk De krant 4 weken voor €9f9S! PZC Lot 'Mensen realiseren zich bij leven en welzijn vaak niet wat een begrafenis of crematie kost' a Kiezen voor uitvaart in andere gemeente dan woonplaats kan ook 2 I Donderdag 7 juni 2007 PZC ;T<~r\ WILLEM VAN DAM Het winnende lot droeg nummer 59, goed voor een groene, stoere |ohn Deere-pet met als extraatje een speelgoedtractor plus aanhanger. Nummer 59 'viel' tijdens de Grote Avond van de school die Emma sinds een paar maanden bezoekt. Zij is krap vier jaar en wekenlang was ze voor haar toneeldebuut aan het oefenen. „Kom je ook kijken, opa?", vroeg ze steeds weer. En dan hief ze haar beide handjes boven het hoofd en draaide pirouettes, net zo lang tot ze duizelig op de bank neerplofte. Een mooie avond werd het in het plaatselijke dorpshuis. Zo'n 250 vaders, moeders, opa's en oma's, ooms en tantes had den zich op de grijze kunststofstoeltjes gezet, de leerkrachten wurmden zich met schoenendozen vol lootjes een weg door de volle zaal, de prijzentafel was welgevuld. De wereld verdient meer kleur, daarover ging de voorstelling. Verwacht van mij geen objectie ve recensie: Emma was natuur lijk de ster van de avond. Dat wist ik al voordat het doek open ging. Net zoals al die andere ouders en grootouders dat van hun (klein)kinderen wisten. Emma droeg een geel jurkje en maakte een fraai dansje. Was ze een bloem? Was ze een zonnestraaltje? Ach, wat maakt het uit. Ze is het beide. Daarvoor hoeft ze niet te acteren. „Heb je me gezien, opa?" „Ie was prachtig, meid." En tevreden lurkend aan een glaasje fris huppelde ze weer naar haar klasgenootjes. De John Deere-pet is gevallen op nummer 59, riep de ceremo niemeester tijdens de verloting om. Nummer 59, mijn lootje! Als u een vrolijk klein meisje op een kleurrijk kleuterfietsje te genkomt, met een stoere groene pet op het blonde haar: Daar gaat mijn lot uit de loterij. Het werd een mooie avond in het plaatselijke dorpshuis. COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC. Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, aez@pzc.nl. Business to business, onroerend goed: 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC. Postbus 3229, 4800 MB Breda Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231 maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8 00-12.00 uur. De grafkosten in Terneuzen bedragen 3975 euro. Maar wie een algemeen graf neemt, bespaart 2440 euro. Met crematie ben je nog goedkoper uit. Geven de kosten de doorslag? door Ondine van der Vleuten Begraven of cremeren? Sommige mensen laten die keuze aan hun na bestaanden over, ande ren kiezen heel bewust voor het een of het ander. Daarbij spelen allerlei overwegin gen een rol. De kosten, bijvoor beeld. Want cremeren is aanzien lijk goedkoper. Ongeveer de helft van de uitvaarten die momenteel plaatsvinden, zijn crematies. Uit een peiling waarbij mensen ge vraagd werd naar de wensen voor hun eigen uitvaart, kan geconclu deerd worden dat ook in de toe komst de verhouding begraven en cremeren grofweg 50/50 zal zijn. De balans is echter aan het door slaan naar cremeren. Uitvaartverze- keraar Monuta, die de peiling hield, vroeg aan degenen die begra ven willen worden of zij alsnog voor cremeren kiezen als de kos ten voor begraven verder oplopen. Tien procent antwoordde: ja. Een eenvoudige crematie kost zo'n 5000 euro. Dat is genoeg voor de 'basiskosten': de diensten van de begrafenisondernemer (zoals het opbaren van de overledene en het vervullen van de formaliteiten), een kist, rouwdienst, koffietafel, rouwbrieven en dankbetuigingen, een advertentie en bloemen. Wie voor een begrafenis kiest, betaalt al snel 5000 euro meer. Allereerst vanwege de grafsteen. Voor een steen moet zo 1400 euro worden neergelegd. De grootste kosten post vormen echter de grafrech ten. Gemeenten rekenen zeer uit eenlopende en soms schrikbarend hoge bedragen. Monuta, die enke le jaren deze kosten bijhield, zag bovendien bij sommige begraaf plaatsen een verdubbeling van de prijzen bij een gemiddelde stijging van 10 procent. „De reden dat wij dit soort cijfers naar buiten brengen, is dat men sen zich bij leven en welzijn niet realiseren wat hun begrafenis of crematie kost", zegt Mark Debets van Monuta. „Als het moment van overlijden dan daar is, en de bestaanden die weten dat opa of oma begraven had willen worden, maar voor crematie kiezen omdat er geen geld is. Begraven of cremeren is voor veel mensen een kwestie van gevoel. Ze hebben bijvoorbeeld onprettige associaties met hitte en vuur of het is juist het idee onder de grond te gaan dat hen niet aan staat. Niet minder belangrijk zijn de reli gieuze overwegingen. Hindoes bij voorbeeld zullen vanuit hun ge loof altijd kiezen voor crematie, terwijl voor christenen begraven de enige juiste keuze kan zijn. Middelburger Ger de Koning schreef er een boekje over: Begra ven of cremerenWat zegt de Bijbel „Vooral onder oudere christenen leven daar veel vragen over. Waar om begraven? Omdat de Here Je- uitvaartverzorger zich bij de fami lie meldt voor de wensen, worden de nabestaanden vaak overvallen door de hoge kosten. Als opa of oma al een uitvaartverzekering hebben, is die vaak niet toerei kend." Zeventig procent van de Nederlan ders denkt het goed geregeld te hebben. In de praktijk blijkt slechts dertig procent verzekerd te zijn voor het bedrag dat nodig is om de laatste wensen te honore ren. Het kan een bewuste keuze zijn; als mensen weten dat er na het overlijden geld vrijkomt, uit ei gen woningbezit bijvoorbeeld, is er geen probleem. Daartegenover staan schrijnende gevallen van na- zus begraven is. In Amos 2:1 staat te lezen: Verbranden is profetisch symbool van het eeuwig oordeel. Be graven doe je uit respect voor het lichaam. De gelovige volgt daar mee Jezus Christus, die ook begra ven is. Hij belooft de wederopstan ding van het lichaam. Als je de keu ze hebt, kies je dus niet voor ver branding. Moet je, bijvoorbeeld vanwege de kosten, toch voor crematie kiezen, dan hoefje je daar echt niet schul dig over te voelen. Helaas zijn kos tenaspecten voor ongelovige men sen meestal belangrijker dan ge- loofsoverwegingen." www.uitvaartverzekeren.nl Wat te doen als de dierba re overledene expliciet te kennen heeft gegeven dat hij wil worden begraven, maar weinig geld had? Zoals uit de landelijke cijfers blijkt, is de grootste winst te halen door te kiezen voor begraven in een goedkopere plaats. Het vervoer komt dan wel voor eigen rekening, want de uitvaartverzekering ver goedt slechts de vervoerskosten in de laatste woonplaats van de over ledene. In Zeeland is Reimerswaal met 1299 euro de goedkoopste ge meente. Overigens mogen in som mige gemeenten alleen eigen inwo ners begraven worden. Kerkelijke begraafplaatsen willen vaak alleen geloofsgenoten en soms moeten die ook nog eens kunnen aanto nen dat zij de afgelopen jaren do naties hebben gedaan. Een alternatief voor een duur ei gen (familie)graf is een algemeen graf, waarin meerdere mensen - die elkaar niet kennen - boven el kaar begraven worden. Dat scheelt in Terneuzen 2440 euro. Wie zich wil verzekeren, kan kie zen tussen een uitkering in natura (de uitvaart wordt verzorgd) of in geld. Daarvan moeten de nabe staanden zelf begrafenis of crema tie regelen. Hoe jonger je een ver zekering afsluit, hoe goedkoper die is. Een twintigjarige is gemiddeld 12 euro per maand kwijt voor een standaard begrafenis, een zeventig jarige zo'n 60 euro. Populaire uitvaartmuziek De vlieger (André Hazes) Het dorp (Wim Sonneveld k- Het water (Marco Borsato) Who wants to live forever? (Queen) November rain (Guns Roses) Tears in Heaven (Eric Clapton) The road ahead is empty (City to city) Time to Say Goodbye (Andrea Boccelli Sarah Brightman) Aida (Verdi Giuseppe) Religieuze muziek: Ave Maria (o.a. J. Caccini) k- Halleluja (Handel - Maastreech- ter Staar) Panis Angelicus (Franck) Agnus Dei »- De Requiemmis Alleluja: Angelus Domine Antifoon: Ego sum resurrectio Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice. Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat «Ngvukkg om met persoonsgegeven* In het cotofon treft u nadere informatie door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Een hoger winter peil in het Veerse Meer is goed voor het toerisme. Het toeristisch seizoen kan langer duren en dat le vert weer meer omzet en werk in het midden- en kleinbedrijf op. Daarom is de Kamer van Koophan del voor Zeeland enthousiast over het plan om de waterpeilen in het Veerse Meer aan te passen. Het huidige peilbeheer en de water huishouding stammen uit de jaren zestig van de vorige eeuw en zijn sterk verouderd, aldus de Kamer. Door het onnatuurlijke lage win terpeil zijn jachthavens en aanleg plaatsen buiten het hoogseizoen minder goed bereikbaar. „Daar door is het Veerse Meer in die pe riode nauwelijks interessant voor de watersporter." En dat terwijl dankzij de ververs koker in de Zandkreekdam (Katse Heule) de waterkwaliteit zeer is verbeterd, waardoor de mogelijk heden voor meer (water)toerisme in voor- en naseizoen volop aanwe zig zijn, stelt de Kamer. Gepleit wordt voor een snel be sluit over peilwijziging; er wordt al meer dan tien jaar over gepraat. De visie van de Kamer wordt on derschreven door het hele toeris tisch bedrijfsleven en het midden- en kleinbedrijf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2