H A 'Achteraf was de scheiding misschien niet nodig' 'Eenjïitsscheiding betekent dat je dingen niet goed regelt, vandaar dat het lekker snel (*aat. Kees de Hoog, hoogleraar gezinssociologie en -beleid PZC Donderdag 7 juni 2007 I 1 3 komt lijden dat mensen die zonder conflict uit elkaar gaan geen rechter nodig heb ben." Onzin, zegt hoogleraar gezinssocio logie en gezinsbeleid Keès de Hoog. Schaf die flitsscheiding hele maal af, zegt hij, en wel zo snel mogelijk. „Het is voor niemand goed, ook niet voor een kinder loos paar dat er samen wel denkt uit te komen. Een flitsscheiding be tekent doorgaans dat je allerlei za ken niet goed regelt. Vandaar dat het zo lekker snel gaat." Voor een scheiding heb je een des kundige nodig, zegt de hoogleraar van de Universiteit Wageningen. „Als je ziek bent, ga je naar de dok ter. Als je auto kapot is, bel je een monteur. En ook als je huwelijk stuk is, heb je een deskundige no dig. Denk maar aan een mediator, iemand die vaak ook verstand heeft van de financiële en emotio nele zaken die door de scheidende partijen vaak worden onderschat. Bovendien is in een huwelijk de een vaak wat zwakker dan de an der, zowel financieel als emotio neel. Die zwakkere moet je be schermen." Mensen die in goed overleg uit elkaar gaan, kunnen vol gens De Hoog la ter alsnog ruzie krijgen. Als blijkt dat er al die tijd al een ander in het spel was bij voorbeeld. „Afspraken die door een van de partners niet worden nageleefd, kunnen niet worden af gedwongen omdat ze niet door een rechter zijn bekrachtigd. En ik ken gevallen waarbij in eerste in stantie hele rare afspraken zijn ge maakt. Zo was er een stel dat had bepaald dat de eerste die het huis verliet, al z'n spullen kwijt zou zijn. Toen hij daar later op terug wilde komen, had hij geen poot om op te staan." De Hoog is groot voorstander van het voorgestelde ouderschapsplan, liefst opgesteld met behulp van een mediator. „Ruziemakende ouders blijven vaak ruzie maken, ook als het huwelijk is ontbonden. En daar wordt een kind de dupe van. Een mediator helpt om ieder een op zijn rechten en plichten te wijzen. Wie het zelf doet, ziet din gen over het hoofd. Wie het aan juristen overlaat, zit al gauw dagen te praten over het theelepeltje van tante Mies." Een ouderschapsplan kan heel ge detailleerd zijn, zegt mediator Rik Smit die als neutrale conflictbe middelaar helpt een gezamenlijke oplossing te vinden. „Er worden af spraken gemaakt over wie de kin deren naar de sportclub brengt en wie naar de paardrijles. Over ge loof, medische zorg, welke kleding het kind draagt en hoeveel dit mag kosten." Een scheiding met behulp van een mediator hoeft niet extreem lang te duren, zegt Smit. „Gemiddeld hebben we drie tot zes maanden nodig. Mensen moeten er eerst nog aan wennen dat ze geen part ners meer zijn, dat het definitief over is. Ze moeten leren er samen uit te komen, in belang van het kind. De zorgplicht voor een kind is een serieuze taak, daar moet je de tijd voor nemen. En dat is nog altijd sneller dan het getouwtrek van een vechtscheiding dat al snel jaren in beslag neemt." enry van Bremen (43) heeft een dubbel gevoel overgehouden aan zijn flitsscheiding. Niet in de laatste plaats doordat hij en zijn gewe zen echtgenote na een jaar al weer bij elkaar terugkeerden. „Na dertien jaar zaten we op een dood spoor. Door ons huwe lijk in een partnerschapsregistra tie te laten omzetten, konden we een flitsscheiding aanvra gen. Dat was een goede erva ring. We waren het over alles eens en het kon dus in goede harmonie verlopen. Een rechter hadden we daarom niet nodig. Aan advocaten betaal je veel en je hebt er vaak niets aan. Wij hebben een notaris ingehuurd om de zaken te regelen. Zo'n man is erg deskundig, geheel on partijdig en heeft een heldere kijk. De reden dat dit kabinet de de flitsscheiding weer wil af schaffen, is volgens mij dat het wil voorkomen dat mensen te snel uit elkaar gaan. En daar kan ik me ook wel weer wat bij voor stellen. Het wordt mensen op deze manier ook wel makkelijk gemaakt." Geldt dat voor hemzelf ook? „Moeilijk te zeggen. Enerzijds ging het op dat moment niet meer en was de flitsscheiding voor ons juist de manier om er na een jaar achter te komen dat we toch verder wilden. Ander zijds hadden we gewoon van ta fel en bed gescheiden kunnen gaan wonen en was een schei ding achteraf helemaal niet no dig geweest." nneke Werkman (59) koos heel bewust niet voor de snelle oplossing van een flitsscheiding. „)e moet zoveel regelen: pen sioen, huis, financiën. Dat was voor ons niet te overzien. De hulp van een mediator (een neu trale conflictbemiddelaar, red.) was heel plezierig. Ik kan ieder een mediation aanbevelen, voor al vrouwen. Hoewel mijn ex en ik nog altijd goed met elkaar kunnen praten, was het soms best moeilijk. Zo wilde mijn man, die veel langer heeft ge werkt tegen een hoger salaris dan ik, het pensioen dat hij heeft opgebouwd niet met mij delen. Ik hoor van andere vrou wen dat daar vaak conflicten over ontstaan. De mediator zei met een strak gezicht tegen mijn ex: 'Je moet betalen, daar kom je gewoon niet onderuit.' Dat had ik zelf nooit zo durven zeggen." Henry en Anneke zijn gefingeerde namen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13