Relaties Relaties en scheidingen De flitsscheiding is verleden tijd. Mensen die hun huwelijk willen ontbinden moeten daarvoor vanaf nu weer gewoon naar de rechter. 'Gaat je auto kapot, dan bel je een monteur. Ook als je huwelijk stuk is, heb je een deskundige nodig.' 1 2 Donderdag 7 juni 2007 PZC Van snel sche Echtscheiding en flitsscheidingen 38 37 36 35 34 33 32 31 30 Eigenlijk heeft de flits scheiding nooit echt be staan. Ze was niet meer dan een weefïöutje in de wet. Toen in 2001 het geregistreerd partnerschap (zie ka der) werd ingevoerd, besloten veel getrouwde stellen hun huwelijk om te zetten in een geregistreerd partnerschap. Dat is namelijk zon der tussenkomst van de rechter te ontbinden. PvdA-Kamerlid Sami- ra Bouchibti wijst erop dat de flits scheiding rare effecten kon heb ben. Zo wordt die niet overal in het buitenland erkend. „Als je na een flitsscheiding met een Fran<;ai- se trouwde, dan liep je het gevaar in Frankrijk wegens bigamie voor de rechter te worden gesleept. De 'afschaffing' van de flitsscheiding is dus in wezen het herstel van een onwenselijk aspect van de wet." Bouchibti benadrukt dat het verdwijnen van de flitsscheiding niet exclusief de wens was van de religieuze coalitiepartners Christenunie en CDA. „Een Ka mermeerderheid was voor afschaf fing, de Partij van de Arbeid in cluis. Als er kinderen in het spel zijn of als er een conflict bestaat tussen partners, is het altijd goed dat er een rechter naar kijkt. Het hart van het wetsvoorstel dat de flitsscheiding afschaft, is dan ook het ouderschapsplan (zie kader). Daarmee kun je de rechter niet meer omzeilen", aldus Bouchibti. Wel heeft het sociaal-democrati sche Kamerlid samen met WD-collega Fred Teeven een ini tiatiefwetsvoorstel ingediend, waardoor de flitsscheiding voor stellen zonder kinderen gehand haafd blijft. „Als er geen proble men zijn en financiële zaken on derling goed zijn geregeld, kun je een scheiding wat ons betreft ad ministratief afdoen en via de nota ris regelen. Dat hoeft geen juri disch proces te zijn." Overigens denk Bouchibti niet dat met het afschaffen van de flits scheiding de werkdruk op Neder landse rechters - die toch al be paald niet kampen met een gebrek aan werk - flink zal toenemen. „Slechts één op de zes scheidingen is een flitsscheiding, dus dat ver schil is nauwelijks voelbaar. Boven dien wordt een scheidingsverzoek dat echtelieden gezamenlijk indie nen door de griffie afgedaan. Daar kijkt een rechter niet eens naar." Bouchibti verwacht dat haar initia- tiefwet er (waarschijnlijk na de zo mer) wel doorkomt. „Een meerder heid van de Kamer ziet ook wel in Flitsscheiding: een vorm van echtscheiding waarbij het huwelijk eerst wordt omgezet in een geregis treerd partnerschap (zie onder). Dit kan een echt paar doen bij de burgerlij ke stand in de eigen ge meente. Het zojuist geslo ten geregistreerd partner schap kan daarna worden ontbonden bij een advo caat of notaris, zonder de tussenkomst van een rech ter. Geregistreerd partner schap: een wettelijk er kende en geregelde vorm van samenleving tussen man en vrouw of twee mensen van hetzelfde ge slacht. Het werd in Neder land ingevoerd op 1 janua ri 1998. In Nederland staat een geregistreerd partnerschap gelijk aan een huwelijk. Het verschil met het huwelijk betreft de kinderen: er bestaat geen zogeheten afstam mingsrelatie, waardoor de mannelijke partner de kin deren van de vrouwelijke partner apart moet erken nen om juridisch vader te worden. Homohuwelijk: een hu welijk tussen twee men sen van hetzelfde ge slacht. Er bestaat geen verschil met het 'gewone' huwelijk, met dat verschil dat er ook in een homo huwelijk geen sprake is van een afstammingsrela tie. Samenlevingscontract: een schriftelijke overeen komst die tot op zekere hoogte vergelijkbaar is met het huwelijk. Het re gelt de materiële zaken tussen twee of meer men sen die samenwonen. Dit hoeft niet per se een lief desrelatie te zijn. Er kun nen ook andere zaken in geregeld worden, zoals af spraken over kinderen. Ouderschapsplan: een ouderschapsplan (ook wel zorgplan of zorgmo- del genoemd) is een docu ment waarin scheidende ouders afspraken vastleg gen over hun ouderschap. Die afspraken gaan over verzorging, ontwikkeling en opvoeding van hun kin deren. Zonder een ouder schapsplan mag de rech ter volgens het wetsvoor stel een verzoek tot echt scheiding niet in behande ling nemen. door Joost Bosman en Monique Prins Illustratie Ruud Willems 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 echtscheidingen echtscheidingen flitsscheidingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12