Buitenland Bush probeert Poetin te paaien G8: hoge verwachtingen in rellerige sfeer Libby 30 maanden de cel in Spelen verjagen 1,5 miljoen Chinezen 3 halen Doorbraak voor schone spuiten 99 Amerikaanse president nodigt Rusland uit mee te doen aan raketschild. Gratis injectienaalden voor verslaafden Washington in zicht. www.groenrijk.nl Autoriteiten zeggen dat niemand gedwongen zijn huis uit hoeft. PZC Woensdag 6 juni 2007 9 praag - De Amerikaanse presi dent Bush gaat zich maximaal in spannen om zijn Russische collega Poetin ervan te overtuigen dat het antiraketsysteem dat de VS in Po len en Tsjechië willen bouwen, niet tegen Rusland is gericht. Dat heeft de Tsjechische president Klaus gezegd na een gesprek met Bush, die een tweedaags bezoek aan Tsjechië bracht. Bush zelf be- Washington - Het verbod op de gratis verstrekking van injectienaal den aan drugsverslaafden in de Amerikaanse hoofdstad Washing ton lijkt zijn langste tijd te hebben gehad. Tien jaar lang was het de stad verboden geld te besteden aan programma's voor schone spuiten, maar dat verandert ver moedelijk deze herfst bij het vast stellen van het budget voor het stadsbestuur door het Huis van Af gevaardigden. Washington is de enige stad in de VS waar het bij wet verboden is belastinggeld te gebruiken voor spuitenprogramma's. De stad kampt tegelijkertijd met de hoog ste hiv/aidscijfers van het land. Een derde van het aantal nieuwe gevallen per jaar in de stad valt bin nen de groep van drugsspuiters. „Er is een verband tussen die twee feiten en het is tijd om dat te door breken", aldus een voorvechter van spuitenprogramma's gisteren. De hoofdstad heeft een speciale status. Washington ligt niet in een van de vijftig staten maar in het se- mi-autonome District of Colum bia. Het stadsbestuur heeft er be perkte zeggenschap. Op verschei dene belangrijke vlakken zoals fi nanciën ligt het primaat bij het Huis van Afgevaardigden. nadrukt dat het systeem zuiver de fensief is en de Russen dus geen zorgen hoeft te baren. Volgens Bush is het schild bedoeld om eventuele raketten van 'schurken staten' als Iran tegen te houden. Poetin heeft de VS er dit weekein de van beschuldigd met het sys teem een nieuwe wapenwedloop te starten. Volgens het Russische staatshoofd moet zijn land daar wel op reageren. Vorige week test te Rusland al een raket die naar ei gen zeggen 'elk' raketafweersys teem de baas is. Ook dreigt Poetin raketten op Europa te richten. „De Koude Oorlog is voorbij", al dus Bush in Praag. „Als ik Poetin ontmoet, zal ik hem zeggen: waar om werk je niet met ons samen? Stap er ook in. Stuur jullie weten schappers. Wij zullen alles volle dig inzichtelijk maken." Poetin be zoekt Bush begin juli. Het Amerikaanse staatshoofd zei dat hij Rusland niet als 'vijand' Bush verzekert dat het antiraket systeem in Oost-Europa defen sief is. Hij reageert daarmee op Poetins beschuldiging dat de VS een nieuwe wapenwedloop start. ziet. Wel gaf hij te kennen dat veelbelovende hervormingen in Rusland, bedoeld om de positie van de burger te verstevigen, naar zijn mening zijn ontspoord. „Dat heeft zorgwekkende gevolgen voor de democratische ontwikkelin gen." In Polen en Tsjechië is een meer derheid van de burgers volgens opiniepeilingen tegen de komst van het raketsysteem. Alleen als dat ingebed zou worden in Navo- en EU-plannen zou een meerder heid voor zijn. De VS voelen daar vooralsnog niets voor. GtoenRij< 1* Campanula addenda Excl. sierpot. P.stuk 4f49 Alle smitplantjes 12 cm. 2 betalen GroenRijk Goes Nieuwe Rijksweg 2d 01 13-223359 Blokhutten vanaf 469,- Ruime sortering steen- en bestratingsmaterialen Bezoek ook onze Tuinmeubelafdeling GroenRijk Middelburg Mortiereboulevard 2 01 18-470400 500 m2 TUINMEUBELEN, PARASOLS en BARBECUES In een rellerige sfeer bespre ken de leiders van de G8 in Heiligendamm vandaag de wereldproblemen. Doorbra ken worden niet verwacht. Toen de Franse president Gis- card d'Estaing in 1975 de lei ders van de (toen nog) zes grootste industrielanden uitnodig de voor de eerste van een lange reeks topontmoetingen, hadden zij iets heel anders voor ogen dan wat zich nu twee dagen afspeelt aan de Duitse Baltische kust. In Rambouillet bespraken de zes 'met de benen op tafel' de grote wereldproblemen. In Heiligen damm strijken vandaag meer dan twintig staatshoofden en regerings leiders neer, met in hun kielzog tweeduizend medewerkers, dui- ANALYSE door Hans de Bruijn zenden politieagenten en tiendui zenden betogers. De wereld kijkt met argusogen en grote verwachtingen naar de top. Volgens velen té grote. Vast staat dat er geen besluiten zullen vallen over de hoofdthema's: het kli maat, Afrika en de wereldhandel. Omdat de leiders het grondig met elkaar oneens zijn. Het zal vooral gaan over de aanpak van de kli maatverandering. Europa wil dui delijke doelstellingen voor de CO.-uitstoot. In 2050 moet die de helft minder zijn dan in 1990. Ook mag de temperatuur op aarde maximaal 2 graden stijgen. Maar dat alles is aan de VS, Canada, Ja pan en heel wat ontwikkelingslan den niet besteed. De Duitse G8-voorzitter Merkel had een ontwerpverklaring opge steld, maar die werd vorige week verstierd door president Bush. Die kwam tot ergernis van Europa met een eigen plan voor een over leg over klimaatverandering, bui ten de de Verenigde Naties om. Maar vooral: zonder concrete doel stellingen. Bush weet landen als China (na de VS de grootste ver vuiler), India en veel ontwikke lingslanden achter zich. Hij is te gen maatregelen die de Amerikaan se industrie op kosten jagen, ter wijl de andere landen roepen dat zij hun net op gang komende eco nomische groei niet door kostbare maatregelen willen laten afrem men. Dat 'later' lijkt ook van toepassing op de hulp aan Afrika. In het Schotse Gleneagles beloofden de G8-leiders twee jaar geleden de hulp aan vooral Afrika te verdub belen. Maar van de toegezegde 37 miljard euro extra is nog toe maar een fractie op tafel gelegd. Er is wat gedaan aan de schuldenproble matiek, maar Afrika wacht nog steeds op de miljarden. De ont moeting met een aantal Afrikaan se leiders in de marge van de G8 kan daarom pijnlijk worden voor de wanbetalers, zoals Canada en Italië. En dan is er nog Poetin, die sinds 1998 deel uitmaakt van het rij- ke-Iandenoverleg Zijn dreigement over op Europese doelen gerichte Russische raketten zal hem op scherpe afkeuring komen te staan. Wat alleen maar zal bijdragen aan de rellerige sfeer waarmee deze G8 - niet alleen buiten het veiligheids hek - is omgeven. pagina 3: commentaar Washington - De gewezen topad viseur van de Amerikaanse vice- president Dick Cheney. Lewis 'Scooter' Libby, is veroordeeld tot dertig maanden cel en een boete van 250.000 dollar. Libby werd in maart al schuldig bevonden aan meineed en het hinderen van de rechtsgang. Libby, die direct hoger beroep aan kondigde, stond wegens deze za ken terecht in de nasleep van de af faire rond Valerie Plame. De identi teit van deze CIA-agente werd - door het Witte Huis - gelekt als wraak voor uitspraken van haar echtgenoot, de diplomaat Joseph Wilson. Die veegde in juli 2003 in The New York Times de vloer aan met de claim van de regering-Bush dal de Iraakse dictator Saddam Hussein uranium had willen kopen om kernwapens te maken. Libby heeft volgens de rechtbank het onderzoek naar het lekken van de naam van Plame gehinderd. Bush gebruikte de nooit gevonden Iraakse massavernietigingswapens als reden om een oorlog te begin nen. pagina 12 en 13: de president is een 'lame duck' genève - Voor de Olympische Spe len die volgend jaar zomer wor den gehouden in Peking, zijn al 1,25 miljoen mensen uit hun hui zen gezet en dat worden er ander half miljoen. Dat zegt het in Genève gevestigde Centrum voor Huisvestingsrechten en Uitzettin gen in een rapport. Volgens het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken kloppen de genoemde cijfers niet en zijn er in werkelijkheid sinds 2002 tot nu toe 6037 huizen gesloopt met het opg op de spelen. De bewoners krijgen schadevergoeding en een ander huis, beweert het ministe rie. Gedwongen uitzettingen zou den volgens de autoriteiten niet zijn voorgekomen. Het rapport gaat niet speciaal over de Olympische Spelen in Peking maar over gedwongen uitzettin gen voor Olympische Spelen en andere grote evenementen in het algemeen. Het rapport meldt dat alleen al voor voorbije Olympische Spelen de afgelopen twintig jaar meer dan twee miljoen mensen uit hun huizen zijn gezet, van wie 720.000 voor de zomerspelen van 1988 in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Se oul. Het ging vrijwel altijd om ar men. In Seoul werden ook daklo zen opgepakt en gedurende de Spelen buiten de stad opgesloten. Perkgoed in 6-pack O.a. Begonia, Impatiens, Lobelia. Petunia ofTagetes. Potmaat 9 cm. Kamerplantenactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9