Marten Wiersma: Groei op Zeeuwse schaal w Business to Business interview GROEN LINKS 'VREEMDE EEND IN DE BIJT VAN PROVINCIEBESTUUR' in een kostuum van STEÖTEL Gedeputeerde van Economische Zaken Marten Vi iersma. van oppositie naar establishment. Marten Wiersma van Groen Links werd recentelijk geïnstalleerd als gede puteerde van Economische Zaken in Zeeland, nadat hij eerder twaalf jaar statenlid was geweest. De 58-jarige Fries van geboorte is nuchter, sociaal èn ambitieus. Wiersma wil Zeeland opnemen in de 'vaart der volkeren'. door Henk van de Voorde MIDDELBURG - "Zeeland is geen ei land. Ik ben erg geïnspireerd door Jeremy Rifkin. een vooraanstaand econoom wiens gedachtegoed beantwoordt aan de noden van deze tijd. De olie wordt steeds duurder en is veelal in handen van sjeiks en tsaren, met alle instabiliteit van dien. Deze econoom wil de economische en techno logische afhankelijkheid van fossiele ener gie een halt toe roepen. Maar er is ook een ecologische reden: broeikaseffect en uit stoot van C02 moeten drastisch vermin derd worden. De Zeeuwse economie is af hankelijk van energie, zowel de industrie als de recreatie-economie (mobiliteit, ver voer.) De kunst is om nieuwe verbindin gen tussen economie en energiebeleid te maken", begint Wiersma zijn gloedvol betoog. Dat sluit naadloos aan bij het col legeprogramma 2007-2011 van Gedepu teerde Staten: 'Nieuwe Verbindingen'. „Containerfaciliteiten en ontwikkeling van bedrijventerreinen, allemaal niks mis mee, maar de koppeling tussen economie en energie is wat mij betreft hoofdpunt van beleid. Efficiënter omgaan met energie leidt tot daling van de kosten en verbete ring van de concurrentiepositie. De markt vraagt ook steeds meer producten die duurzaam zijn. Deze ontwikkeling willen we faciliteren. Klimaatverandering moet geen dreiging zijn, maar een kans. Duur zaam ondernemen moet regel worden m plaats van uitzondering. Niet uit goedig heid, maar omdat de markt steeds meer duurzaamheidseisen stelt. De Zeeuwse ruimte. De omgevingskwaliteiten moeten gekoesterd worden. Woon- zorg- en re creatie-economie zijn vormen van bedrij vigheid die bij de aard en schaal van Zee land passen. Natuurlijk is er tevens goede havengerelateerde en industriële bedrijvig heid, maar we hebben in het collegepro gramma niet voor niets afstand gedaan van Wier li: ..Duurzaam ondernemen moet regrl worden." Foto: W illem Mieras economie moet op het gebied van duur zaam ondernemen voorop zien te lopen." Groen Zeeland Groen Links en economie. Dat bijt elkaar toch? De nieuwe gedeputeerde wil graag de sceptici de mond snoeren. „Hoe gaat het met Zeeland? Goed, maar het aantal inwoners stijgt nauwelijks en de beroeps bevolking neemt af. Zeeland heeft rust en het tweesporenbeleid. Nieuwe activiteiten, zoals containerfacili- teiten, moeten bij de aard en schaal van Zeeland passen. Wat zijn de gevolgen voor het achterland? Natuurlijk is de tijd van ju te zakken en houten kratten voorbij. De haven moet de kans krijgen om zich te ontwikkelen, maar wel op Zeeuwse schaal." Wiersma draagt ook de ontwikke ling van het Biopark in de kanaalzone een warm hart toe. „Reststoffen van de zet- meelindustrie gaan bijvoorbeeld met hele lage transportkosten naar de buurman, waar ze als grondstof worden benut. Het feit dat bedrijven gebruik maken van el- kaars reststoffen is een goede zaak. Het maakt nogal wat uit of reststoffen naar de buurman gaan waar ze geld opbrengen, dan dat ze naar de stort moeten, wat geld kost." Waterdunen De nieuwe gedeputeerde roemt eveneens het prestigieuze project Waterdunen in West-Zeeuws-Vlaanderen. „In Zeeland gaan economie en ecologie hand in hand, zoals in het project Waterdunen. Een sterk punt van Zeeland is dat men door de na tuur kan struinen. Mensen ontlenen inspi ratie aan de Zeeuwse natuur. Natuurlijk moeten het Sloegebied en de Kanaalzone niet op slot en hoop ik op een verdere ont wikkeling van de (fijn) chemie, maar we moeten voorkomen dat industrie en recre atie toerisme onafhankelijk van elkaar optreden. We moeten niet willen dat het ene spoor het andere opeet. Rust is een belangrijk keurmerk van Zeeland. Vandaar dat er wordt geïnvesteerd in de aanleg van de A4 om het (goederen) verkeer rondom Zeeland te leiden. Waterdunen is echt een Foto: W illem Mieras Nederlands topproduct, op basis van prachtige vernieuwende ideeën. Met dank aan de helaas tragisch verongelukte gede puteerde Thijs Kramer. Ik was twaalf jaar een collega van hem, ging bij wijze van spreken iedere dag met hem koffie drin ken. Zijn project staat nu in de steigers. Overheid, natuurorganisaties en bedrijfsle ven hebben de handen ineengeslagen om de streek op te waarderen. Dat is toch prachtig en dat wordt gelukkig ook in I )cn Haag erkend." Na Noord-Holland is Zeeland de tweede provincie met deelname van Groen Links in het college van (»S. Wel is deze partij in Zeeland de enige vreemde eend in de bijt, in een dagelijks provinciebestuur dat ver der gevormd wordt door de confessionele partijen CDA, SGP en CU. Wiersma: „Ik vind het een uitdaging om nader invulling te geven aan het collegeprogramma. Ieder een is vrij om kntiek te hebben op de sa menstelling, maar men moet wel beseffen dat er in het collegeprogramma niet een nieuwe geloofsleer wordt verkondigd. Het is een politiek programma voor vier jaar en ik zou willen zeggen: probeer het college te beoordelen op het programma en de da den die er uit voorvloeien. Dat er drie confessionele partijen deel uitmaken. advertentie /4M, Goes, Lange Kerkstraat, 1e etage, 0113 27 00 25 www.steutelgoe5.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 87