Ondernemer iets optimistischer: 7,3 barometer 13 CIJFERS i Dré de Jong Bourgondia Jan Pollemans Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Jan Hoppen Heja Lilliane van der Ha Agrariër Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans I)TZ Zadelhoff Henk v. Koeveringe De Roompot Marlies Oggel Vedior Ron Nijskens Rewin Chns Rutten -Kamer van Koophandel v Chns van Loon De Unie Lil liane van der Ha Agranër 'Regen!' De ondernemer in Zuidwest Ne derland is afgelopen maand iets optimistischer geworden. Gemid deld geven de vijftien panelleden de economie een 7,3, dat is eentiende punt hoger dan vorige maand. De grootste optimist is Guust Verpaal- en, directeur van Philip Morris Be nelux, die een dikke 10 gaf. Henk van Koeveringe: 8 Vertrouwen neemt toe De maand april was de warmste maand ooit. Voor toerisme een geweldige bij komstigheid. Dit geeft een merkbaar posi tief resultaat in directe maar ook in toe komst gerichte zin. Immers het vertrouwen in een leuke ge slaagde vakantie in Zeeland neemt daar sterk door toe. De vraag naar goede en ge schoolde medewerkers wordt er niet min der door en blijft dus een groot aandachts punt. De stijgende rente is wel een wat remmende factor, maar voorlopig houden we de 8. Paul Nijskens: 7,2 Onroerend goed populair als investering Het bruist bij MKB ondernemers. Ze ko men weer met nieuwe plannen, die ze de afgelopen jaren noodgedwongen achter de hand hielden. De ambitie tot investeren blijkt ook weer in toenemende mate fi nancierbaar. Wat opvalt is dat onroerend goed populair is als investering, zowel nieuwbouw als verhuizing naar een (gro ter) pand, mede ingegeven door de toch nog steeds lage rentestand. Willem Jonkmans: 6,5 Grote jongens melden zich Het viel op dat een aantal bedrijven op de markt zich meldde op zoek naar grote op pervlakten kantoor en/of bedrijfsruimten. Deze bedrijven zoeken een vestigingsloca tie op de lijn Rotterdani-Breda-Eindho- ven. Een voorraad van gevarieerd aanbod van beschikbare en goed concurrerende locaties blijft noodzakelijk om met succes bedrijven naar onze regio te halen. We doen mee in de race. Maar dat telt pas echc als we scoren. Chris van Loon: 5,5 Overname ABN-Amro slecht voorteken De strijd om ABN-Amro maakt duidelijk dat globalisering een prijskaartje heeft. ABN-Amro dreigt overgenomen te wor den door een consortium met een van haar directe concuiKfiten op de Nederlandse markt, Foiói. f Dan ligt het voor de hand dat beide ban kpa feitelijk fuseren en een groot aantal bankkantoren sluiten. De internationale activiteiten van ABN-Amro zullen naar al le waarschijnlijkheid door de andere part ners worden geïntegreerd. Daarmee komt ook de positie van de medewerkers van het hoofdkantoor ABN-Amro sterk onder druk te staan, waardoor er wel eens 6000 banen zouden kunnen verdwijnen. David Luteijn: 7 Tegenvallers overheid geen goed teken Hoewel de economie het goed blijft doen. David Luteijn BZW Zeeland Nieuw panellid Het panel van deskundigen, dat zich iedere maand buigt cm de economie m Zuidwest - Nederland is compleet. 1 'anaf deze maand geeft Lilliane van der Ha uit Koewacht haar cijfer, '/dj uw precies de vrouw die we zochten om ons panel op het juiste aantal van vijftien te krijgen. 1 ïvr een evenwichtig beeld zochten uv namelijk nog: iemand uit de agrarische sector, het liefst een vrouw uit Zeeland. Zij voldoet aan alle eisen. IJllianne van der Ha heeft, samen met haar man, een gemengd bedrijf, melkveehouderij en akkerbouw. Bovendien is ze actief binnen de ZLTO. Haar eerste cijfer is een 7. zorgde het rumoer rondom de toekomst van ABN-AMRO toch voor de nodige bezorgdheid. Ook signalen over tegenval lers bij de overheidsfinanciën doen mij de wenkbrauwen toch wel fronsen. Jan Hoppen: 7,5 C02 uitstoot op bordje consument Wellicht ben ik te optimistisch, maar ik geloof echt in het huidige economische klimaat. Toch wil ik mijn cijfer enigszins bijstellen omdat ik ervaar dat investeringen die noodzakelijk zijn om het energiever bruik en de C02 uitstoot serieus te verla gen vooral op het bordje zullen komen van de gebruikers van de gebouwde om geving. Dat zal een nieuwe pnjsdruk ge ven die remmend kan gaan werken. Lilliane van der Ha: 7 liindelijk regen Na een hele droge maand april is er nu eindelijk regen! Hier op Zeeuws-Vlaande ren te weinig, toch zie je alles boven spar telen. Ook het onkruid, en dat kunnen we zeker nu niet gebruiken met die uitspraak van het College van beroep voor Bedrijft- leven(CBB) dat vele gewasbeschermings middelen op de tocht zet. Het kan veel invloed hebben op de op brengsten van onze producten als we deze niet kunnen behandelen tegen hun speci fieke ziekten. Dat heeft dan weer zijn in vloed op de prijs. Maar wil ik niet mee doen aan dat voorhang geroep. Als ik kijk naar de ontwikkelingen op de zuivelmarkt dan zou de melkprijs moeten stijgen. Joris Jansen:7 Drukte komt nog Apnl was een uitzonderlijk goede maand voor de terrasbednjven. Het prachtige weer, pasen en koninginnedag bezorgde de horeca extra omzet. Op zonnige dagen leven de mensen meer buitenshuis en daar profiteert ook de restaurantsector van. De maand was echter niet spectaculair drukker dan vorig jaar. Positief is dat de gemiddel de besteding per gast stijgt. Het voorjaar is culinair gezien een heerlijk seizoen maar niet onze drukste periode. Jan Pollemans: 8 Rustige periode breekt aan De afgelopen feestdagen m combinatie met het betere weer hebben een flinke im puls gegeven aan het koopgedrag van de consumenten in de levensmiddelen bran che. De komende maand zal met het oog op de naderende vakantie nog de nodige impulsen geven. Dan breekt er een relatie ve rustige penode aan, de vakantie. Als de temperaturen stijgen, zullen de impulsaan kopen groot blijven, met als toppers, bar becue, frisdrank en gemaksvoeding. Al met al zijn we dik tevreden over de ver koopresultaten van de afgelopen weken. Geert van der Horst: 7,2 Consumentenvertrouwen groeit De economie draait nog steeds op volle toeren. Wel zakte de volumegroei van de consumptie de eerste maanden van dit j ut iets terug ten opzichte van de eerste hdjfr van 2006. Dat heeft voor een bel.iugri)k deel te maken met de lagere gascosDmp- tic, die weer toe te schrijven is .ian de rela tief hoge temperaturen. De terugval is van tijdelijke aard. Het vertrouwen van de on dernemer. in de industnc#as in apnl vrij wel even hoog als de maand daarvoor. Daarmee blijft het producentcnvertrou- wen op een zeer Jfflog niveau. Geheel in lijn hiermee zien'Xvc een sterke productie groei in de ludfcstrie. Chris Rutten: 8 Weer m top tien Ik ben onveranderd positief over de West- linbantse economie Uit onderzoek van MEI '07 JUNI '07 Rob Franken 1 'oorcitter ROC West- Brabant 6,5 7,00 Willem Jonkmans Directeur D l Zadelhof! 6,00 6,5 Chris Rutten Voorziter Kamer van Koophandel 8,00 8,00 Guust Verpaalen Directeur Philip Morris Benelux 7,00 10 Marlies Oggel Commercieel manager Vedior 7,00 7,4 Jan Hoppen Directeur Heja 8,5 7,5 Chris van Loon Bestuurder De Unie 5,00 5,5 Paul Nijskens Directeur Reunn We I-Brabant 7,2 7,2 Lilliane van der Ha Mede-directeur gemengd bednjf - 7,00 David Luteijn Voorzitter B/W Zeeland 7,5 7,00 Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep 8,00 8,00 Jan Pollemans logenaar Super de Boer Roosendaal 7,00 8,00 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 8,00 7,2 Joris Jansen Eigenaar restaurant Auberge des Moules 7,00 7,00 Dre de Jong Directeur-eigenaar Bourgondia 8,00 7,00 Guust Verpaalen Philip Morris Jons Jansen Auberge Des Moules het Zwitserse International Institute tor Management Development (1MD) blijkt dat Nederland voor het eerst sinds 2002 weer in de top 10 staat van de meest com petitieve economieën in de wereld. Ne- derland steeg van vijftien naar aelit op 3e jaarlijkse ranglijst. Een belangrijke aanjager voor dc/c verbe tering was de export. En dat is jinst een van de sterke troeven van W est Brabant Om kansen te verzilveren is roti actieve houding nodig. Dré de Jong 7 Chronisch vbrek <i.in personeel De aankomende zomer met de geplande vakanties zorgt ervonrd.it de reserveringen in onze branche enigszins stil komen te liggen. De horeca is erg svecrsgevochg en zal dan ook bij ecu des hte zomer minder omzet ten 1 loor flironttt li gebrek aan bekwaam personeels hei moeilijk goed te presteren en ditpil het uglgp van de horeca dan ook niei^i goeddkomen. Marlies Oggel: 7,4 Stijgende vrwi naar personeel Mei kenmerkt zich door een veelheid aan kansen, lil de uitzcndbr.uuhe is het ge bruikelijk dat de piek i|ua uitzendaanvra gen loopt van apnl tot en met oktober. De vakantie is een penode van veel vraag en door het aanbod van schoolverlaters en va kantiekrachtcn ook een hoog aanbod. I >u jaar triont echter ook een veel hoger aantal rcipihcre vacatures dan dezelfde periode in 2001, lil alle sectoren m.u.v. de financiële sector is een stijgende vraag naar personeel Guust Verpaalen: 10 lien dikke tien!! Ik svas vonge inaand bij de opening van Via Vinei, een nieuwe internationaal gco- nënteerde universiteit. Via Vinei onder scheidt zich door een vernieuwend leer programma. I)c programma's sluiten naadloos aan inet de meest vooruitstrevende ontwikkelingen op het gebied van Leiderschap. Voor mij is de tien ingegeven door de uitstekende in houd en de aanpak van haar programma's. Creatief leiderschap is hard nodig voor de toekomst. Voor de jonge ambitieuze ma nagers is dit een geweldige kans. Dit gaat een succes worden, let op nnjn woorden. Rob Eranken: 7 Groet vertrouwen bij ondernemers Deze maand een iets hoger cijfer dan vori ge maand. De reden is dat wc met onze economie echt goed op koers lijken te zijn. Er is, zo blijkt uit onderzoek, groot economisch vertrouwen bij de onderne mers en ook is de werkloosheid naar Euro pese begrippen laag. Zorgpunt blijft dat we nog veel meer mensen binnen het economisch speelveld dienen te krijgen om de groeiende vacatu reruimte op te kunnen vullen. Ncdcriand scoort overigens op belangrijke economi sche kengetallen in positieve zin (ver) bo ven het Eurojiese gemiddelde. Ook het vestigingsklimaat is sterk gestegen op de Europese ranglijst. Zou het vonge kabinet dan toch goed werk hebben geleverd?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 85