Ezinga beoogd voorzitter Hiswa M+Overtuigend! -© "Pand familiebedrijf vrij van overdrachtsbelasting voorzitter column 03 ibuildingsfrïï] Winstgevend digitaal zaken doen Luit Ezinga uit Schuddebeurs is de beoogd voorzitter van Hiswa Ne derland. Als de algemene ledenver gadering op dinsdag 26 juni akkoord gaat met zijn benoeming, zal de hui dige KvK-voorzitter van Zeeland dus de grootste Nederlandse branchever eniging voor de watersport gaan lei den. Zeeland heeft de mogelijkheden om uit te groeien tot watersportpro vincie bij uitstek en wil zich ook als zodanig gaan profileren. door Henk van de Voorde Het verwachte voorzitterschap van Ezinga past prima in deze filosofie. Bij de Hiswa zijn onder andere diverse jachtbouwbe- drijven aangesloten. Ezinga, geconfron teerd met zijn aanstaande benoeming: ,"Het is eigenlijk niet aan mij om daar al iets over te zeggen, zolang het niet officieel is, maar ik kan moeilijk ontkennen dat ik door het bestuur ben voorgedragen. Wat de gevolgen voor Zeeland zijn? We moe ten niet overdrijven, want ik word tenslot te verondersteld om landelijk te opereren." De Groninger van origine zwaait per 1 ja nuari af als voorzitter van de Kamer van Koophandel Zeeland. Zoals bekend is Ch ris Rutte vanaf die fusiedatum beoogd voorzitter van de gezamenlijke KvK voor West-Brabant en Zeeland. „Het ligt voor de hand dat Chris Rutte de nieuwe voor zitter wordt. Rob van Renterghem van de KvK Zeeland wordt tenslotte directeur van de nieuwe KvK. Ik denk dat ook de keus voor Rutte een goede zaak is voor Zeeland. Als oud-burgemeester van Mid delburg weet hij wat er speelt in onze pro vincie. Hij kent er ook veel mensen. De voorbereidingen voor de fusie verlopen prima. Deze zal, vanuit de steunpunten Breda en Middelburg, een synergetisch ef fect sorteren", meent Ezinga. Zelf zal hij als vïce-voorzitter deel gaan uitmaken van het presidium van de nieuwe kamer. Eco nomische dynamiek en optimaliseren van bedrijfsleven zal uiteraard ook bij de nieu we KvK het primaat hebben. „We moeten met zijn allen een front vormen: BZW, MKB, werknemersorganisaties. De schaal- kvk Zeeland-voorzitter Luit Ezinga: sorteren." vergroting leidt tot kostenbesparing die ten gunste komt van de economie in Bra bant en Zeeland. Ik heb een goed gevoel over de fusie." De KvK-vestiging in Mid delburg ontwikkelt zich tot een ondeme- mingshuis waar inmiddels MKB Zeeland en Syntens al onderdak hebben gevonden. De ontwikkelingsmaatschappij NV Zeeuwse Impuls, inclusief kenniscentrum, kan daar (na enig uitstel) deze maand aan toegevoegd worden. Pensioen De uit Haren afkomstige Luit Ezinga, 'het Wassenaar van Goningen', leidt in het da gelijks leven Hostellerie Schuddebeurs op Schouwen-Duiveland. Chef-kok Bart de Ree en zijn echtgenote Tanja nemen per 1 januari de dagelijkse leiding over. Zelf gaat advertenties arbeidsrecht bouwrecht bestuursrecht en letselschades M+0 ADVOCATEN houtkaai 3. middelburg telefoon 0118 623 666 info@minpluso.nl www.minpluso.nl information technology Bel voor de mogelijkheden 0118 429550 of kijk op www.ibuildings.nl Specialist in: Internetintegratie bedrijfsprocessen Open Source oplossingen Hosting E-businesstoepassingen Intranetten en internetsites Contentmanagementsystemen Beveiliging Strategiebepalingen .De fusie zal een synergetisch effect Foto: Willem Mieras Ezinga, die volgend jaar zestig wordt, met pensioen. „Ik blijf nog wel medevennoot, maar zal dus niet meer elke dag in de hos tellerie rondlopen. Belangrijkste is dat de continuïteit van het bedrijf gewaarborgd blijft." Luit Ezinga zal zeker niet achter de geraniums gaan zitten. Dat zouden zijn tal rijke nevenfuncties ook met toelaten. Zo blijft hij voorzitter van Relais Restaurants, een groep van dertig restaurants in het ho ger segment. Auberge des Moules uit Phi lippine en Hostellerie Schuddebeurs zijn de enige Zeeuwse representanten. „Er wordt steeds professioneler gewerkt, van daar dat er ook regelmatig kwaliteits checks gehouden worden door 'mysterie guests'. We willen de bandbreedte van kwaliteit binnen de groep vasthouden." Ezinga, die tien jaar voorzitter was van Horeca Nederland en grondlegger van de fusie tot Koninklijke Horeca Nederland, is ook oud-voorzitter van Tour Culinair. Na zijn studie aan de Academie voor Licha melijke Opvoeding in Groningen beland de hij in de horeca, maar sport is altijd cen traal blijven staan. Hij is fervent hardloper, bergbeklimmer en wielrenner. In Tour Culinair zijn sport en horeca nauw met el kaar verbonden. Als vanzelfsprekend fietst Luit mee in de 26e Tour Culinair die plaatsvindt op zaterdag 24 en zondag 25 juni. „We fietsen in redelijk tempo door de Zeeuwse dreven en leggen 130 kilome ter per dag af, met diverse culinaire stops onderweg." Senioren De sportman pur sang wordt binnen af zienbare tijd voorzitter van het stichtings bestuur van de European Senior Games, een soort van Olympische Spelen voor se nioren. „De American Senior Games zijn een fenomeen met deelname van meer dan tienduizend mensen. De eerste Euro pean Senior Games worden in 2009 in Nederland gehouden." Luit Ezinga hield donderdag 24 mei na mens de KvK een toespraak in het kader van het rapport Zorg en Toensme. „Zee land is heel geschikt om bijvoorbeeld min der valide of astmatische mensen te ont vangen. Voor ondernemers biedt het kan sen. Het is belangrijk dat provincie, ge meenten en ondernemingen ook op het gebied van zorg en toerisme de handen in eenslaan." II mr. Manfred Zurhorst is fiscalist en als partner verbonden aan DRV Accountants en Belastingadviseurs, vest ging DRV Goes Zo "kopte" het financieele dagblad in een recente uitgave. De krant nam de (veronder)stelling in dat bedrijfspanden die worden overgedragen aan familie leden voortaan automatisch zijn vrijgesteld van overdrachtsbelasting. Dat ligt echter iets genuanceerder dan de kop van het krantenartikel doet vermoeden. Vrijstellingen De verkrijger van het eigendom van in Nederland gelegen onroerende zaken is in beginsel 6% overdrachtsbelasting verschuldigd. De overdracht van een bednjfspand binnen de familiesfeer is daarvan vrijgesteld indien tegelijkertijd de onderneming mee overgaat. Er moet sprake zijn van overdracht van een in de inkomstenbelasting gedreven onderneming, zoals een eenmanszaak of een vennootschap onder firma. De vrijstelling geldt dus niet bij de overdracht van aandelen van een B.V.. De vrijgestelde overdracht van zo'n bedrijfspand geldt niet automatisch. Partij en moesten tot eind vorig jaar binnen één maand na de verkrijging in een aangifte overdrachtsbelasting een beroep doen op de vrijstelling voor de over drachtsbelasting. Gebeurde dit met tijdig dan was het vnjwel onmogelijk om de vrijstelling alsnog te verkrijgen. Dit probleem speelde vooral indien met de overdracht van de onderneming alleen het economische eigendom van een (bedrijfs)pand werd overgedragen Voor een economische eigendomsoverdracht is de tussenkomst van een nota ris niet nodig, omdat de juridische tenaamstelling niet wijzigt. In dergelijke si tuaties kwamen ondernemers er vaak pas na afloop van het kalenderjaar ach ter dat ze een verzoek om vrijstelling van overdrachtsbelasting hadden moe ten indienen. Maar dat was vaak te laat, zodat ze geconfronteerd werden met 6% overdrachtsbelasting. De wet is met ingang vanaf 1 januari 2007 versoepeld De wetgever heeft de termijn van één maand laten vervallen Bij een transactie met bedrijfspanden die voor vrijstelling in aanmerking komt, kunt u dus voortaan ook na één maand na de overdracht een beroep doen op vrijstelling. Dit is praktisch en vormt goed nieuws voor MKB-Nederland. Overige vrijstellingen Er zijn meerdere vrijstellingen voor de heffing van overdrachtsbelasting, mits wordt voldaan aan een aantal voorwaarden Zonder uitputtend te zijn kunnen worden genoemd: De verkrijging van een nieuw gebouwd pand vóór de eerste ingebruikname daarvan. Zo'n pand is altijd belast met BTW. Dit kan vooral interessant zijn voor BTW ondernemers die de BTW kunnen aftrekken. Zij betalen dan geen BTW en geen overdrachtbelasting. De verkrijging van een pand in het kader van een (aandelen- of bedrijfsfu sie, een juridische splitsing of een interne reorganisatie binnen een bedrijf c.q. concern. De verkrijging van een pand (door een BV) bij omzetting van een IB onder neming of firma aandeel in een BV. De verkrijging van een pand bij inbreng van een onderneming in een ven nootschap onder firma of maatschap of de verdeling bij opheffing van zo'n firma of maatschap. Let op! Een vrijstelling kan onder omstandigheden weer worden teruggeno men, waardoor alsnog overdrachtsbelasting is verschuldigd Bovendien erva ren wij dat veel ondernemers er te gemakkelijk vanuitgaan dat zij voor vrijstel ling in aanmerking komen. Het is daarom zaak u goed te laten voorlichten of een vrijstelling van toepassing kan zijn en wat u moet doen, of wellicht vooral niet moet doen, om de vrijstelling te behouden. mr Manfred Zurhorst E: m.zurhorst@drv.nl I: www.drv.nl DRV ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS DRV Accountants en Belastingadviseurs is met een team van 360 medewerkers en 11 vestigingen in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant een inspirabebron voor nuchtere ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 75