Binnenland Opnieuw rel in WD om leiderschap partij Rita Verdonk maakt weg vrij voor Henk Kamp KRAS.IML Prachtig ANDORRA Ontdek IERLAND Highlights van MAROKKO Nummer twee Verdonk valt partijleider Rutte aan in interview. r SCANDINAVIË DE NOORDKAAP waarom zou je verder zoeken 8-daagse vlieg-/rondreis 6 Woensdag 6 juni 2007 PZC door Erwin Buter den haac - Binnen de VVD is op nieuw beroering ontstaan over het partijleiderschap. In een interview met weekblad HP/De Tijd zegt de nummer twee Rita Verdonk dat zij fan is van een ander type leider dan Mark Rutte. Zij noemt Rutte 'fatsoenlijk, maar niet rechts' en heeft liever iemand als de Franse president Sarkouzy. Oud-lijsttrek ker Hans Wiegel past volgens haar ook in dat rijtje rechts. Na een flinke discussie in het we kelijkse fractieberaad gisteren zei Verdonk het te betreuren dat de in druk is gewekt dat zij het leider schap van Rutte ter discussie heeft gesteld. In de fractievergadering staken veel VVD-Kamerleden hun verontwaardiging over het inter view niet onder stoelen of banken. Verdonk werd stevig aan de tand gevoeld, hetgeen na afloop later leidde tot een summiere persver klaring waarin zij stelde de zaak te betreuren. Achter de schermen was eerder de ze week heel wat te doen over de tekst van het interview. Rutte wil de dat Verdonk haar woorden schriftelijk zou terugnemen, maar de oud-minister voor Vreemdelin genzaken en Integratie weigerde te tekenen, zeggen ingewijden. In het interview stelt Verdonk dat Rutte nog geen duidelijke visie heeft. „Als je ziet wat Wiegel en Bolkestein hebben gezegd, dan is dat toch wat anders dan wat Mark zegt", aldus Verdonk. Verdonk heeft Rutte in de afgelo pen maanden herhaaldelijk aange vallen. Eerst tijdens de leider schapsverkiezing van de VVD. Na de Kamerverkiezingen van novem ber 2006 deed ze een mislukte greep naar de macht, toen bleek dat ze als tweede op de kandida tenlijst van de VVD ruim zeshon derdduizend voorkeursstemmen De beroering die is ontstaan over het partijleiderschap van de VVD is gesust. Menig liberaal is er echter niet van overtuigd dat dit het laatste incident. De inleidende beschietingen begonnen amper twee we ken geleden in het tv-pro- gramma Buitenhof. Het was al een aantal maanden rustig rond het VVD-leiderschap. In een messcherp debat in Bui tenhof tussen liberalen over de toekomst van de VVD noemde partijstrateeg Robin Linschoten de nummer twee Rita Verdonk 'een sluipmoordenaar'. Ed Sinke, advi seur van Verdonk, serveerde Rutte vervolgens af als 'een stagiair'. Deze week gooide Verdonk zelf olie op het vuur. In een interview met HP/De Tijd zegt zij dat Rutte voor haar niet de gedroomde lei der van de VVD is. Zij heeft liever iemand zoals de Franse president Sarkozy. Iemand met meer sta tuur. Iemand die 'fatsoenlijk rechts' is. Daarmee viel zij Rutte openlijk af. In en na afloop van de wekelijkse fractievergadering reageerden VVD-Kamerleden gisteren boos en geergerd. Vorig jaar ging Ver donk 'op leven en dood' de strijd aan met Rutte 0111 het leiderschap van de VVD. Na de Kamerverkie zingen van november pleegde zij - gesteund door ruim 600.000 voor keursstemmen, meer dan Rutte ANALYSE door Ap van den Berg en Erwin Buter kreeg - vanuit een kroeg een mis lukte coup. Na veel vijven en zes sen hield de VVD haar binnen. „Dit was een incident in de catego rie: eens maar nooit weer", zei Rutte destijds. Gisteren hield de VVD-leider vragen van het jour naille af. Nee, dit viel niet in dezelf de categorie. „In het interview werd de verkeerde suggestie ge wekt. Die dingen gebeuren", aldus Rutte quasi-laconiek. Voor de ca mera's trok Verdonk na afloop ge armd en samen met haar partijlei der voor de camera's op. Zij be treurde alle ophef: „Mark is ge woon de leider." Voor hoelang nog? Rutte moet toch wel heel naïef zijn om te ver onderstellen dat Verdonk nu voortaan haar mond zal houden. Als zij de tijd rijp acht, dan zal zij opnieuw de confrontatie zoeken met Rutte. „Waarom gooien we haar dan niet gewoon buiten?", hielden liberalen elkaar gisteren in de wandelgangen voor. „De verkie zingen zijn nog lang niet in zicht. Tijd genoeg om orde op zaken te stellen." Met o.a. 3 Valleien, Andorra la Vella en Seu d'Urgell Vertrekdata: dinsdag van 26/6 t/m 30/10 Reis vanaf slechts 449 mee naar het karaktervolle prinsdom Andorra! Ontdek de prachtige berglandschappen, de vele Romaanse kerken, typische bergdorpjes en lieflijke steden. We nemen u op deze reis onder meer mee door de ongerepte vallei van Nuria, naar het Spaanse stadje Seu d'Urgell en het belastingparadijs Andorra la Vella, waar u naar hartelust kunt winkelen. Bovendien kunt u optioneel naar de wereldstad Barcelona, met talloze bezienswaardigheden waaronder de beroemde kathedraal Sagrada Familia. En als u bedenkt dat bij deze reis zowel de luchthavenbe lastingen als het ontbijt en diner zijn inbegrepen, dan wacht u toch niet langer met boeken? Inclusief: luchthaven- en toeristenbelastingen, 7 x ontbijt en diner. Reisnummer EZ 24.024, zie www.kras.nl/24024 8-daagse vlieg-/rondreis Rita Verdonk en Mark Rutte lopen vrolijk gearmd door de gangen van de Tweede Kamer alsof er niets aan de hand is. foto Phil Nijhuis/GPD had, meer dan de lijsttrekker. Mark Rutte nam gisteren genoe gen met de verklaring van zijn nummer twee. „Zulke dingen kun nen gebeuren in interviews. Ik heb het zelf ook wel eens gehad." „Wij roepen allemaal weieens iets verkeerds", viel Kamerlid Laetitia Grifüth bij. „Het is geenszins de be doeling geweest van Verdonk om het leiderschap van Rutte ter dis cussie te stellen." Na afloop van de fractievergadering was menig libe raal er echter niet van overtuigd dat dit het laatste incident is met Verdonk en Rutte in de hoofdrol. „Het is net een repeterende breuk. Het is wachten op de volgende aanvaring", aldus een anonieme li beraal. Met o.a. Dublin, Killarney, Bunratty en de Cliffs of Moher Vertrekdata: woensdag 22/8 en 12/9 Spectaculaire aanbieding! Dit seizoen kunt u al vanaf slechts 689 kennismaken met het prachtige Ierland. Het boeiende landschap is zeer afwisselend met ruige heuvels, diepgroene weiden, schitterende baaien met brede stranden en hoge bergen. Dit in combinatie met de rijke cultuur en historie, waar de machtige kastelen en statige landhuizen van getuigen, maken Ierland tot een unieke bestemming. Tijdens onze reis bezoeken we Dublin, de middeleeuwse hoofdstad Kilkenny, het schiereiland Dingle, het openluchtmuseum Bunratty Folk Park Castle en de indrukwekkende Cliffs of Moher Ierland maakt uw vakantie tot een onvergetelijke belevenis1 Inclusief luchthaven- en toeristenbelastingen, 7 x ontbijt. Reisnummer EZ 24.113, zie www.kras.nl/24113 15-daagse vlieg-/rondreis Spectaculair „oordeel! Het antwoord ligt voor de hand: omdat de partijtop (lees: Rutte) als de dood is dat de (conservatie ve) rechtervleugel van de WD overloopt naar de concurrentie (lees: de Partij voor de Vrijheid van ex-WD'er Geert Wilders). Zo bezien kun je Verdonk liever bin nen houden, dan haar te dumpen. De weinig doortastende manier waarop Rutte gisteren met Ver donk omging, tast zijn positie als partijleider meer en meer aan. Keer op keer roept hij: „Ik ben wel rechts", maar niemand die hem se rieus neemt. Ook de positie van Verdonk, toch goed voor tien ze tels in haar eentje, verzwakt. In de WD keren mensen zich van haar af. Ook liberalen houden niet van ruziezoekers. Het is een cliché, maar waar twee honden vechten om een been, gaat de derde ermee heen. En dat is de man die eerder in beeld was als beoogd partijleider, VVD-Ka- merlid Henk Kamp. De oud-minis ter is al vier weken aan huis ge kluisterd, na een zware knie-opera tie, en kan zich in alle rust voorbe reiden op wat nog komen gaat. Wordt hij de nieuwe roerganger, dan heeft Verdonk toch nog een beetje haar zin gekregen: Kamp past als 'streng conserva- tief-recht-door-zee' prima in het leidersprofiel dat zij voor ogen heeft om de gloriedagen van de VVD te laten herleven. Met o.a. Casablanca, Meknès, F6s, Marrakech en Rabat Vertrekdata: vrijwel iedere dinsdag van 28/6 t/m 30/10 Ontdek het echte Marokko! Dat staat centraal tijdens deze rondreis die u al boekt vanaf slechts 819. De bekende koningssteden Fès, Marrakech, Meknès en Rabat laten u de rijk dommen in alle glorie zien; van schilderachtige straatjes en middeleeuwse overdekte soeks tot imposante Moorse paleizen en prachtige toegangspoorten. Tijdens onze tocht door het Midden-Atlasgebergte en de Sahara maakt u uitgebreid kennis met de prachtige cederwou den en de mooiste oases van Marokko.Geniet van het alledaagse leven.de hectiek in de steden, de rust op het platteland en de schoonheid van de natuur. Marokko zal u absoluut verrassen! Inclusief luchthaven- en toeristenbelastingen, 14 x ontbijt en 11 x diner. Reisnummer EZ 74.727, zie wA«w.kras.nl/74727 13-daagse vlieg-/rondreis Zweden, Finland en Noorwegen Met o.a. de Noordkaap, het Sognefjord, Stockholm en Oslo Vertrekdata: 18/6,16/7 en 6-20-27/8 We brengen u naar de streek waar de zon 's zomers niet onder gaat! Dat wil zeggen dat u elke dag extra lang met volle teugen kunt genieten van het overweldigende decor van fjor den met steile kliffen, snelstromende rivieren, imposante gletsjers en de prachtigste berg landschappen. De unieke ervaring om in de middernachtzon op de Noordkaap. het noor delijkste puntje van Europa, te staan, zult u werkelijk nooit meer vergeten! Dit werkelijk onver getelijke reisavontuur door de ruige en ongerepte natuur van Scandinavië, die u bij KRAS ai kunt boeken vanaf 1679 moet u gewoonweg meemaken! Inclusief luchthaven- en toeristenbelastingen, 12 x ontbijt en diner. Reisnummer EZ 24.134, zie www.kras.nl/24134 boek online of bel 0900 - 9697 -| Ss iata

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6