Sport Van Basten: idealist en realist Handballers Van Olphen en Bult liggen onder vuur bij de bond Bondscoach gaat door op de door hem ingeslagen weg. Nog kaarten zat voor duels jeugd-EK Spelers melden zich af voor wedstrijden tegen Polen. 42 I Woensdag 6 juni 2007 PZC door Antal Crielaard Bangkok - Het Nederlands elftal heeft een bewogen jaar achter de rug, zei bondscoach Marco van Basten gisteren in het drukkend warme perszaaltje van het Raja- mangala National Stadium in Bangkok. Nederland sluit vandaag een tien daagse oefencampagne in Azië af met een vriendschappelijk duel met Thailand. In de aanloop naar die wedstrijd keek Van Basten te rug op het afgelopen jaar. Maar ook vooruit. De belangrijkste con clusie van Van Basten in het mo ment van reflectie was de vaststel ling dat hij met het Nederlands elf tal doorgaat op de door hem inge slagen weg. Dat Nederland het afgelopen jaar - na het wereldkampioenschap in Duitsland - niet altijd even spran kelend speelde, weet de trainer als geen ander. „We hebben goede en slechte momenten met elkaar afge wisseld. Maar Nederland moet het spel kunnen en willen maken. We 'We hebben goede en slechte momenten met elkaar afgewisseld' moeten onderscheidend zijn, hoe veel kritiek we daar ook op krij gen. Uiteindelijk moet de weg die wij zijn ingeslagen leiden tot goed voetbal." Van Basten: „We moeten het an ders doen dan bijvoorbeeld Enge land of Duitsland, die het toch an ders invullen dan wij. Dat we moeite hebben om van kleine lan den te winnen is niet vreemd. Dat zie je bij andere grote landen ook. Ik denk dat het heel goed is om idealist te zijn. Dat moet je altijd nastreven. Daarbij, de resultaten zijn er nog steeds." Van Basten denkt niet dat zijn vi sie een naïeve is, kijkend naar de resultaten. „Het zou kunnen, maar we zullen het zien. |e zou kunnen zeggen dat we heel realistisch zijn, ondanks dat we idealisme nastre ven." De bondscoach ziet het komende jaar opnieuw als een jaar waarin progressie moet worden geboekt. „Dat zei ik ook tijdens het WK en toen werd daar een beetje lacherig over gedaan. Maar dit is de manier waarop we het moeten benade ren." In de laatste zes interlands van de kwalificatiereeks voor het Euro pees kampioenschap in Zwitser De spelers van het Nederlands elftal hebben last van de warmte tijdens de training. Rafael van der Vaart, Andwele land en Oostenrijk kan Van Bas ten putten uit een groot arsenaal aan potentiële internationals. Het afgelopen seizoen ontbraken vaak spelers in het Nederlands elftal, meestal door blessures. „We heb ben vaak veel spelers moeten mis sen. Maar dat heeft ook het voor deel dat we nu een brede selectie hebben." Het zorgt er ook voor dat Van Basten de komende perio de harde beslissingen moet ne men, vooral in aanvallend opzicht. De coach gaf gisteren aan dat hij vasthoudt aan zijn zienswijze om twee spitsen te selecteren en daar achter een pinchhitter. Met de te rugkeer van Ruud van Nistelrooij en Robin van Persie, lijkt het erop dat er iemand van het duo Dirk Kuijt/Klaas-Jan Huntelaar moet af vallen. Al kan eerstgenoemde ook op de flank uit de voeten. Op de rechterflank lijkt Rafael van der Vaart echter zijn draai gevonden te hebben. En op links is normaal gesproken Arjen Robben eerste keus. Van Basten liep er al vast op voor uit: „Ik denk dat het zinloos is om heel veel dezelfde types te selecte ren." Rafael van der Vaart Rafael van der Vaart Is van avond tegen Thailand voor de eerste keer aanvoerder van Oranje. Normaal gesproken Is Edwin van der Sar captain en wordt hij bij afwezigheid vervangen door Giovanni van Bronck- horst. Beiden zijn afwezig. In de huidige selectie is Van der Vaart met 43 interlands de meest ervaren international. Oranje begint tegen Thailand in deels dezelfde opstelling als vorige week tegen Zuid-Korea (2-0 winst). De afwezige Giovanni van Bron- ckhorst en Wilfred Bouma worden vervangen. Bovendien speelt Dirk Kuijt waarschijnlijk in de punt van de aanval ten koste van Klaas-Jan Huntelaar. Vermoedelijke opstelling: Timmer: Melchiot, Heitinga, Mathijsen en De Cler; Land zaat, De Zeeuw en Sneijder; Van der Vaart, Kuijt en Slory. Slory, Tim de Cler, Joris Mathijsen en Klaas-Jan Huntelaar lessen hun dorst. foto Marcel Antonisse door Hans Koenekoop doetinchem - De handbalinterna- tionals Fabian van Olphen en Mark Bult liggen onder vuur bij het Nederlands Handbal Verbond (NHV). De twee beste spelers van Nederland hebben zich afgemeld voor de belangrijke EK-kwalificatie- wedstrijden tegen Polen. Bondscoach Pirn Rietbroek vindt dat zij de ploeg in de steek laten. Van Olphen wil zijn overbelaste schouder rust geven en Bult wil in alle rust verhuizen naar zijn nieu we club in Berlijn. „Hun verhalen zijn best plausibel.", zei Rietbroek gisteren voorafgaande aan de twee de oefenwedstrijd tegen Roeme nië: „Fabian is steeds gedwongen om te spelen voor zijn Duitse club Magdeburg en ziet nu eindelijk ge legenheid zijn schouder rust te ge ven. Bult verkast van Nordhorn naar Füchse Berlin. Die ploeg is naar de Bundesliga gepromoveerd en gaat veel eerder dan andere teams in training voor het nieuwe seizoen. Mark wil om die reden nu vakantie en verhuizen." Begrip maakte plaats voor teleur stelling toen hij vernam dat de te genstander ook een rol speelde bij hun beslissing om af te zeggen. „Ze menen dat we geen kans heb ben tegen Polen, omdat die ploeg in januari nog tweede is geworden op het wereldkampioenschap in Duitsland. Daar heb ik grote moei te mee, dan vind ik eigenlijk dat je het team in de steek laat." Directeur Ben Spaai van het NHV heeft ook moeite met de afzeggin gen van Van Olphen en Bult, maar wil er nu nog geen consequenties aan verbinden. „We zullen na de play-offs zeker de koppen bij elkaar steken met het hele begeleidingsteam en ons de vraag stellen of spelers, die ken nelijk niet willen uitkomen voor Oranje, nog wel welkom zijn in de selectie." door onze sportredactie heerenveen - De wedstrijden van het EK voetbal voor spelers onder 21 jaar in het Abe Lenstra-stadion in Heerenveen zijn nog lang niet uitverkocht. Voor het openings duel van het toernooi tussen long Oranje en Jong Israël komende zondagavond zijn nog zo'n 5000 kaarten beschikbaar. Voor Nederland-België op zater dag 16 juni zijn nog tussen de 4000 en 6000 plekken vrij, schat de KNVB. In het Abe Lenstra-sta dion wordt op 20 juni ook een hal ve finale tussen twee nog onbeken de tegenstanders afgewerkt: bijna 14.000 toegangsbewijzen waren tot gisteren nog niet verkocht. De EK-duels van long Oranje zijn in het hele land met afstand het meest in trek. Nederland-Portugal, op 13 juni in de Groningse Euro borg, is volgens woordvoerder Rob de Leede zo goed als uitverkocht. De stadions in Arnhem en Nijme gen, waar Nederland vooralsnog niet in actie komt, zitten naar ver wachting zo'n beetje halfvol bij de duels van Engeland, Italië, Servië en Tsjechië. Veel verenigingen, sponsors en deelnemende landen hebben kaar ten teruggestuurd naar de KNVB. Daarnaast zijn passe-partouts, te koop aangeboden via SC Heeren veen, lang niet allemaal verkocht. Toch verwacht De Leede een pri ma belangstellen. „Het trekt nu flink aan", zegt hij hoopvol. „Veel mensen kopen kon voor het toer nooi pas hun kaartje." Het toernooi begint komende zon dag. Nedrland opent dan in Hee renveen tegen Israël. De wedstrijd begint om 18.15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 64