Cultuur Luchtfietsen bij Park Poëzie Poëzieprijs voor debuut van Perquin Veel muziek en cabaret in nieuw programma van Borsele Cultureel 32 I Woensdag 6 juni 2007 PZC Middelburgse tuinen en Vismarkt decor vierde Poëziefestival. Winnende bundel wordt uitgebracht in buurlanden. Concert Big Band met openbaar examen Slotmanifestatie expositie Bewaerschole Streektaal thema van literair open podium Eenakterfestival in het Spiegeltheater Komend seizoen dertien voorstellingen in Heinkenszand. door Ali Pankow middelburg - 'Luchtfietserij' is het thema van de vierde editie van de manifestatie Park Poëzie, Dichters Natuurlijk zondag in Middelburg. Het betreft een festival van de stichting Park 8c Poëzie in samen werking met de Zeeuwse Biblio theek. Twaalf tuinen in de provincie hoofdstad bieden het decor voor optredens van vijftien professione le dichters. „Daarnaast willen we dit keer specifiek de Zeeuwse dich ters onder de aandacht van een breed publiek brengen en amateur- dichters stimuleren aan dit festival mee te doen", zegt Lineke Broos, communicatiemedewerkster van de Zeeuwse Bibliotheek. Voor dit doel wordt de Vismarkt specifiek ingericht als Zeeuwse Tuin. Hier zullen de Zeeuwse dichters Sandra Burgers, Anna de Bruyckere, Chawwa Wijnberg, Lutgarde Lie- vense en Anna Kempe voordragen uit eigen werk. Ook wordt de ama- teurdichters hier een open po dium geboden en presenteert stadsdichter Marcel Koopman een zogeheten Poem Express (of ge- dichtentrein) voor kinderen. Te vens wordt op de Vismarkt een poëzie-cafë ingericht. Broos betreurt het dat enkele Zeeuwse dichters zich uit onvrede over de gang van zaken rond de or ganisatie van deze Zeeuwse Tuin hebben teruggetrokken van Park Poëzie. Zij erkent dat de com municatie op diverse punten beter had gemoeten, maar hoopt toch dat de Vismarkt zondagmiddag veel bezoekers zal trekken. Eén van de deelnemers daar is San dra Burgers uit Middelburg. Zij neemt het onderscheid tussen de professionele poëten en de Zeeuw se dichters graag voor lief „Ik zie het voor mezelf als een mooie kans hier te kunnen optreden. De Vismarkt is voor het brede publiek misschien net wat minder elitair dan de tuinen waar de professione le dichters optreden en waar je een kaartje voor moet kopen. Zelf heb ik wel in diverse bladen - Kra- katau en De Bonte Hond - gepubli ceerd, maar van een bundel was het nog niet gekomen. Die komt er overigens nu wel aan, bij uitge verij Holland in Naarden", zegt Burgers. De Zeeuwse Poëziesalon- prijs die zij in 2004 kreeg, heeft haar enorm gestimuleerd. Ze heeft dan ook eigen werk genoeg om uit te putten voor haar optreden zon dagmiddag om 15.30 uur op de Vis markt. „Best aardig, zo'n thema als Lucht fietserij. Dat levert dan onverwach te, nieuwe poëzie op. Kies je voor een voor de hand liggend thema, dan hebben de meeste dichters al wel wat liggen", zegt Ester Naomi Perquin uit Rotterdam. Zij is opge groeid in Zierikz.ee en oogst op dit moment succes met haar eerste poëziebundel Servetten Halfstok. Voor de speciale bundel bij Park Poëzie schreef Perquin het gedicht Vanaf de Pedalen. Zij prijst de organisatie voor het in het vooruitzicht stellen van een 'persoonlijk begeleider'. „Dat lijkt 'Geweldig, zo'n persoonlijk begeleider. Ik denk dat ik hem na afloop houd' me nou geweldig. Iemand om je spullen te dragen en om je de weg te wijzen. Dus ik denk dat ik hem na afloop houd. Dan hoef ik nooit meer de weg kwijt te zijn." Volgens L.ineke Broos komt de or ganisatie met uitbreiding van het aantal tuinen (12) en dichters (15) tegemoet aan een wens van het pu bliek. De verdere deelnemers zijn: Ali Albazzaz, Catharina Blaauwen- draad, Tsead Bruinja, Maria van Daalen, Elma van Haren, Liesbeth Lagemaat, Jane Leusink, Els Moors, Ankie Peypers, Hannie Rouweler, Margreet Schouwenaar, Lucienne Stassaert, Florence Tonk en Henk van Zuiden. Vanaf 13.00 uur wordt op elk heel uur door de dichters voorgelezen. De optre dens van de dichters worden afge wisseld met muzikale optredens. Directeur Ton Brandenbarg van de Zeeuwse Bibliotheek spreekt zondag om 12.00 uur een welkoms woord op de Vismarkt. Aanslui tend zal kunstkenner Theo Lauren- tius Park 8c Poëzie op ludieke wij ze openen. De Poem Express wordt tussen 13.00 en 14.00 uur ge houden. Vervolgens treden hier de Zeeuwse dichters op. Park Poëzie, dichters natuurlijk! Zondag 10 juni wordt om 12.00 uur het poëziefestival Park Poëzie geopend op de Vismarkt in Middelburg. Dit jaar heeft de manifestatie als thema luchtfietserij. Vanaf 13.00 uur treden elk heel uur 14 dichters op in 12 stadstuinen, afgewisseld met live-muziek. Daarnaast is er op de Vismarkt een open podium voor amateurdichters en Zeeuwse dichters. Florence Tonk Catharina Blaauwendraai Bogardstraat 4 - Poem Express voor kinderen - Zeeuwse dichters - Open Podium voor amateurdichters Vismarkt PZC Willem Adnaansens ROTTERDAM - De eerste Debuut prijs 'Het Liegend Konijn' is toege kend aan Ester Naomi Perquin (27) voor haar poëziebundel Servet ten halfstok. Perquin groeide op in Zierikzee en woont sinds vijf jaar in Rotterdam. In 2006 studeerde zij af in de richting poëzie aan de Schrijversvak Amsterdam. Perquin treedt zondag ook op tij dens de manifestatie Park 8c Poë zie in Middelburg. Zij publiceerde voorafgaand aan haar eerste bundel al gedichten in De Tweede Ronde en Tirade. Servet ten Halfstok verscheen bij uitgeve rij van Oorschot in Amsterdam. De Debuutprijs wordt bij het eer ste lustrum van Het Liegend Ko nijn, tijdschrift voor hedendaagse Nederlandstalige poëzie, uitgereikt door het Vlaams-Nederlands Huis de Buren in Brussel. De prijs be staat uit de vertaling van de win nende bundel in de talen van de geografische buren, het Frans, het Engels en het Duits. Verder zal er een bundel worden uitgegeven met de vertaling van één gedicht uit de winnende debuutbundel in de 23 officiële talen van de Europe se Unie. Perquin ontvangt daar naast een geldprijs van 2500 euro. In Het Liegend Konijn zal een reeks nieuwe gedichten van haar worden gepubliceerd. „Ik begin er een beetje van te tril len. Het legt wel ineens een druk op me hoor", zegt Perquin zelf, nog wat beduusd over het lovende rapport van de jury. „De verstech niek staat op een erg hoog en con stant niveau. Het hele leven krijgt hier een plaats: onzwaarwichtig, geestig, maar beslist niet opper vlakkig. De poëzie van Perquin omvat de hele wereld en probeert er greep op te krijgen. Ze stelt vra gen en reflecteert; de verwonde ring echoot in elk gedicht", aldus een passage uit het juryrapport. vlissingen - De Big Band van de Zeeuwse Muziekschool geeft zon dagmiddag een concert in het Arse naaltheater in Vlissingen. Voor het eerst in de geschiedenis van de Mu ziekschool vormt dit concert on derdeel van het openbaar examen voor zeven muzikanten. Als exa menkandidaten soleren zij tijdens dit optreden. Het concert begint om 15.30 uur. burgh-haamstede - Als afsluiting van het project 'Blijmee' in de Be waerschole houdt MuziekPodium Zeeland zaterdag in de Grote Kerk in Haamstede een quasi-wiskun- dig poëzieconcert (20.00 uur). Uit gevoerd wordt de compositie van Samuel Vriezen op basis van tek sten in de derde poëziebundel van Frans van Dixhoorn, tevens cura tor van de exposite van Willem Verstraeten in De Bewaerschole. goes - In bar Le Clochard aan de Vlasmarkt in Goes is zondag op nieuw een literair open podium. 1 let thema is deze keer de Zeeuw se streektaal. Als speciale gasten zijn uitgenodigd: Lou Vleugelhof, Anja Kopnaels, laap Murre, Hans de Vos en Arie de Viet. De middag wordt gepresenteerd door Loes Vlaming. De bijeenkomst begint om 15.00 uur. middelburg - Het Spiegeltheater houdt als afsluiting van het sei zoen zaterdagavond een eenakter festival (20.00 uur). Het program ma biedt: De laatste druppel door Kanaak; Lekker Belangrijk door Duinart; Op zoek naar Bello door het Middelburgs Theater, Roodwit- je en Sneeuwkapje door de groep Tussen de Schuifdeur en het Dan ce Centre Dazzle uit Middelburg. De avond begint om 20.00 uur. door Rolf Bosboom heinkenszand - Vincent Bijlo, De Wereldband en Ernesto 8c Marceli- no zijn komend seizoen bekende namen in het theaterprogramma van Borsele Cultureel. Enkele jaren geleden is een andere weg ingeslagen met meer afwisse ling in de programmering. Die lijn wordt volgend seizoen voortgezet. Het programma vermeldt tussen september en april dertien voor stellingen. De locatie is telkens De Stenge in Heinkenszand. De reeks wordt zaterdag 15 septem ber geopend met het cabaretduo Reijn 8c Goed met een try-out van zijn nieuwe programma De jon gens van Reijn en Goed. Er is meer cabaret te verwachten: Vincent Bijlo (try-out, vrijdag 26 oktober), het duo Dames Voor Na Vieren (inhaalvoorstelling van afge lopen seizoen, zaterdag 19 januari) en Ernesto 8c Marcelino (reprise van hun programma War hebben wij het dan goed hè, donderdag 21 februari). Het andere hoofdbestanddeel is muziek(theater), met accordeo- niste en zangeres lrena Filippova en theatermaker/gitarist Hans Vis ser (zaterdag 6 oktober), The New Rope String Band (zaterdag 24 no vember), De Wereldband met het programma Keer (inhaalvoorstel ling, vrijdag 28 december), Micheli- ne van Hautem met haar nieuwe programma Chocolat (zaterdag 1 maart), het Zeeuwse popkoor Sea side Rendez-Vous (vrijdag 4 april) en - als afsluiter van het seizoen - de gipsy-jazzgroep Basily (vrijdag 25 april). Het concert van de New Rope String Band is bijzonder omdat de Engelse groep - toen nog onder de naam The Rope String Band - twee jaar geleden ook al in Zee land zou optreden. Vlak voordien overleed echter een van de bandle den. De anderen hebben nu, met nieuwe leden, de draad weer opge pakt. Verder zijn er twee kinder voorstellingen van Karei de Kok: Prins Ploes de musical - De boerde rij op de schop (woensdag 14 no vember) en De droom van de ko ning (zaterdag 29 maart). Op vrijdag 7 maart is er een specia le avond waarop poëzie, muziek en theater samenkomen, onder lei ding van Kick van der Veer. Daar aan werken de Dichter des Vader lands Driek van Wissen, tekst schrijver Rob Chrispijn en zanger Alex Roeka mee. ■Fj Meer info: www.cultureleraadborsele.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 50