Binnenland 'Zoeken op internet is briefgeheim' Hoge Raad wil twee agenten horen in Deventer moordzaak Gemeenten: lichte stijging ozb Adviesraad wil geen referendum maar preferendum over Europa Bos blijft stil over ABN Amro Privacywetgeving voor zoekmachines op internet schiet te kort. Besluit over heropening van zaak valt pas na getuigenverklaring. VNG noemt ophef over vrijgeven van tarief belasting onnodig. Nederlanders moeten zich eerder kunnen uitspreken over EU. 4 I Woensdag 6 juni 2007 pzc den haac - Duidelijkheid over de toekomst van ABN Amro is niet te verwachten voor de tweede helft van augustus. Dat zei minister Bos van Financiën gisteren in de Twee de Kamer. Hij zette vooral uiteen waarom hij niet het achterste van zijn tong kon laten zien. door Dylan de Cruijl DEN haac - De F.uropese en Neder landse privacywetgeving voor zoekmachines op internet, zoals Google en Yahoo, schiet te kort. De bedrijven kunnen nu alle zoek opdrachten met persoonlijke infor matie van internetters maanden lang bewaren voor commerciële doeleinden. Dat zegt lan van Dijk, hoogleraar nieuwe media aan de Technische Universiteit Twente. Hij is mede gespecialiseerd in internet en priva cy. „Het bewaren van trefwoorden is buitengewoon privacygevoelig. Daarvoor moet betere wetgeving komen." Google ligt overhoop met de Euro pese privacycommissie over het be waren van zoekopdrachten. Het bedrijf, wereldwijd marktleider, slaat al die informatie achttien tot 24 maanden op. Zo kan bijvoor beeld iemand die zoekt naar een bepaalde ziekte persoonlijk wor den herleid. De Europese privacy- waakhonden willen uitleg van VAN STRAATEN Google. „Zij moeten nut en nood zaak aantonen als zij die gegevens langer dan één seconde willen be waren", aldus een woordvoerster van het College Bescherming Per soonsgegevens, die ook is vertegen woordig in de Europese privacy commissie. Volgens Van Dijk zijn wettelijke re gels noodzakelijk. „Trefwoorden zijn inhoudelijke communicatie. Net zoals de inhoud van mails niet door particuliere instanties gele zen mogen worden, moet dat ook gelden voor trefwoorden. Die zou den ook moeten vallen onder het briefgeheim. Dat is één van de zwakke plekken in de wet en dat moet de politiek dus regelen." Google zegt alle trefwoorden en aangeklikte links door internetters niet alleen te gebruiken voor com merciële doeleinden. Het bedrijf zou op die manier ook internet fraude en diefstal van wachtwoor den door criminele bendes beter kunnen opsporen. Bovendien is het volgens Google onmogelijk om alleen voor Europa andere pri vacyregels te hanteren. „Wij hante ren één wereldwijd privacybe leid", aldus Peter Fleisch, Europese privacychef van Google. door Martijn van Beek den haac - De Hoge Raad wil twee politieagenten horen over een getuigenverklaring, alvorens te besluiten of de Deventer moord zaak al dan niet moet worden her opend. De rechercheurs hebben op 18 ok tober 1999 de toenmalige beheer der van een begraafplaats in De venter ondervraagd. De man zou een belastende verklaring hebben afgelegd over Michael de long, de klusjesman van het slachtoffer Jac queline Wittenberg. Deze verklaring is echter niet in het strafdossier terechtgekomen. De Hoge Raad wil van de agenten weten waarom dat niet is gebeurd, zei de voorzitter gisteren in een tussenuitspraak. Pas daarna neemt de Hoge Raad een besluit over het verzoek tot heropening. De rijke weduwe Wittenberg werd in september 1999 ver moord. Haar executeur-testamentair Er- nest Louwes werd twee maanden later opgepakt, maar hij werd aan vankelijk vrijgesproken. In hoger beroep veroordeelde het gerechts hof hem tot twaalf jaar gevangenis straf. De financieel adviseur Louwes heeft altijd volgehouden onschul dig te zijn. Opiniepeiler Maurice de Hond heeft steeds beweerd dat klusjesman De long de dader is. De medewerker van de begraaf plaats in Deventer benaderde De Hond in augustus vorug jaar. De medewerker zou daags na de moord van de klusjesman gehoord hebben dat de weduwe Witten berg met zeven messteken om het leven was gebracht. Iets wat alleen de dader al zou kunnen weten, omdat het lichaam van de ver moorde vrouw pas een dag later werd gevonden. De Hond: „Nadat de politie niets met zijn informatie deed, heeft de man uit angst jarenlang gezwegen. Tot zijn baas hem op mijn actie wees. Toen ik hem hoorde begon nen mijn oren te klapperen." De politie heeft het verhaal van de man afgelopen najaar alsnog opge tekend. De Hond is ervan overtuigd dat de moordzaak wordt herzien. „Het ge brek aan professionalisme van het Openbaar Ministerie en het Neder lands Forensisch Instituut zal wor den afgestraft", aldus de opiniepei ler. De zaak tegen Louwes is in 2004 al eens herzien. Een tweede gerechts- ra^ De Hoge Raad wil twee recher- cheurs horen die bij de ondervra ging waren van een medewerker van de begraafplaats waar wedu we Wittenberg ligt begraven. hof veroordeelde hem toen op nieuw tot twaalf jaar gevangenis straf. Nieuw onderzoek van de blouse van het slachtoffer had aan het licht gebracht dat daar DNA-sporen van Louwes op za ten. Volgens Louwes' advocaat Geen-Jan Knoops zou ondertus sen steeds duidelijker worden dat die via minieme speekseldruppel- tjes, tijdens een gesprek, daarop te recht zijn gekomen en niet tijdens een worsteling met het slachtoffer. „Het Nederlands Forensisch Insti tuut heeft daar na die herziening verschillende rapporten over ge schreven. Vrijdag kreeg ik nog de uitslag van een nieuw onderzoek naar 22 punten op de blouse. Geen van die punten wijst naar mijn cliënt." Een woordvoerster van het Open baar Ministerie in Zwolle bevestigt het onderzoek, maar zij nuanceert de bevindingen. „Het ging om wil lekeurige plekken van de blouse die niet eerder zijn onderzocht. Er is, behalve van het slachtoffer zelf, van niemand DNA op gevonden." Het onderzoek maakt volgens de woordvoerster deel uit van een gro ter onderzoek dat nog niet is afge rond. Advocaat Knoops zegt pas blij te zijn als de Hoge Raad de zaak echt heropent. „Maar ik ben wel tevre den dat de deur nog niet is dichtge daan." door Paul van der Zanden den haac - Gemeenten verwach ten dat de onroerendezaakbelas- ting (ozb) maar mondjesmaat zal stijgen vanaf 2008, het jaar waarin zij het tarief weer zelf mogen vast stellen. De afgelopen jaren zijn de ozb-lasten telkens met 10 euro per huishouden gestegen. Het grootste deel van die periode bepaalden ge meenten ook zelf het ozb-tarief. „Er is geen enkele reden waarom dit in de toekomst anders zou zijn", aldus de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) giste ren. De VNG reageerde op de op hef die is ontstaan over een ak koord waarin is afgesproken dat ge meenten het ozb-tarief weer zelf mogen bepalen. Critici die waar schuwen dat de lokale lasten hier door met 20 tot 30 procent zullen stijgen, slaan volgens de VNG 'vol ledig de plank mis'. Ook staatssecretaris Bijleveld van Binnenlandse Zaken probeerde in de Tweede Kamer het idee weg te nemen dat de ozb-lasten ongebrei deld stegen toen gemeenten die zelf vaststelden. De afgelopen twee jaar heeft het ministerie de regie gevoerd over de ozb. Daarbij werd de stijging gemaximeerd op 2,75 procent per jaar. De VNG wijst erop dat de ozb de afgelopen tien jaar niet sneller is gestegen dan andere woonlasten. De lokale lasten vormen overigens 5 procent van de totale belastingen die burgers en bedrijven betalen. Hë ,2Ec; kVN JE N/ar fc'VEA> W/A/AKScHVVVEN door Merle Tip den haac - Er moeten geen refe renda, maar 'preferanda' komen over Europa. Burgers moeten zich in een vroeg stadium kunnen uit spreken over onderwerpen die spe len binnen de Europese Unie. Dat stelt de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) in het gisteren verschenen rapport 'Europa in Nederland'. In het preferendum krijgen Neder landers meerdere opties voorge schoteld over de koers die de EU kan varen. Dat gebeurt lang voor dat de EU er een besluit over moet nemen. Dat is beter dan een simpe le ja-neevraag achteraf. „De uitslag van het referendum over de Euro pese grondwet was heel onduide lijk. De burger heeft als een boze Bokito nee gezegd, zonder verdere toelichting", aldus WRR-voorzit- ter Wim van de Donk. De uit komst van een preferendum geeft meer houvast en kan een impuls geven aan het debat over Europa. De Nederlandse politici hebben heel wat "achterstallig onderhoud' weg te werken om het EU-beleid in Nederland te verklaren en legiti meren, aldus de WRR. „Tot voor kort was er volledige windstilte over Europa. Zelfs in de verkie zingstijd was er radiostilte." En de algemene kapstok die vroeger werd gebruikt - wij hebben Euro- Nra In het preferendum krijgen Ne- derlanders opties voorgescho teld over de koers die de EU kan varen. Dat gebeurt lang voordat de EU er over moet besluiten. pa nodig voor vrede, veiligheid en welvaart - kan nu niet meer in alle gevallen worden aangewend, stelt de WRR. De regels uit Brussel be helzen meer dan dat. Politici heb ben inhoudelijk sterke argumen ten nodig om het beleid in eigen land te legitimeren. Volgens de raad is het daarom be langrijk dat de premier, meer dan nu, op de voorgrond treedt over het EU-beleid. „Hij moet de strate gie bepalen en het boegbeeld wor den voor Nederland in Europa", al dus Leigh Hancher, een van de on derzoekers. De staatssecretaris van Europese Zaken moet meer coördi neren en het parlement moet vroegtijdig belangrijke Europese dossiers behandelen. Volgens de WRR raken burgers door de volks raadplegingen meer betrokken. pagina 11: weg met de arrogantie je gens Europa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4