Zeeland Mosselmaten gaan op toernee Verdachten Checkpoint allen vrij PZC World of drinks beste slijter School voor asielzoekers na de zomer dicht Met promotiecaravan on tour om mensen te informeren. Eerste stap voor aanpak stationsplein Informatiebijeenkomst theater Middelburg BPZC Woensdag 6 juni 2007 29 Cees Otte (links) en Marinus Padmos uit Bruinisse op het dak van de promocaravan van de Vrienden van de Mossel. Op de achtergrond de Bruse vluchtha- ven. foto Oirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman BRUINISSE - Of mensen een mos seltje meer of minder gaan eten, doet er voor de Vrienden van de Mossel niet zoveel toe. De Vrienden praten mensen bij, wil len de mosselcultuur een gezicht geven. Daartoe trekken 'mosselmaten' uit Bruinisse, Zierikzee en Yerseke in de zomer het halve land door; kwekers in hun vrije tijd aan de praat over hun vak, vanuit een met mosselen versierde caravan. Bruenaren Marinus Padmos en Cees Otte: „Het is je brood. Je leeft er van. Het is je lust en je leven." Een tussenstop op de loswal van de Bruse vluchthaven. De caravan heeft net dienst gedaan tijdens de Visserijdag in Ouddorp en wordt GOES - Nog even en het voormali ge VW-kantoor aan het Goese Sta tionsplein ligt tegen de vlakte. Het maakt plaats voor de herin richting van het Stationsplein, die binnenkort begint. Goes en spoor wegbeheerder Prorail schroeven het aantal fietsklemmen op van 460 naar 729. Aan de zuidzijde van het station komen 168 nieuwe fietsparkeerplaatsen. De oude (lelij ke) fietskasten verdwijnen. De in vestering van dik drie ton moet een einde maken aan de dagelijkse parkeerchaos bij het station. zaterdag op de (zestigste editie van de) Vlaggetjesdag in Scheveningen verwacht. Vrije dagen die - afwisse lend door mosselvrienden uit de drie Zeeuwse vissersplaatsen - op geofferd worden om de mosselcul tuur te promoten. Niet slecht, vindt Otte. „Zo hou je als mossel kweker contact met mensen. Vaak kom je na die gesprekken voldaan thuis." Want te bepraten valt er genoeg. De vooroordelen over de sector ('Die steeds weer klakkeloos wor den overgenomen') zijn legio, al dus Otte en Padmos. „Mosselkwe kers herkennen zich niet terug in het maatschappelijk beeld dat be staat", geeft Padmos aan. In de strijd om de sector te be houden in het steeds dichter be boste woud van beperkende regel geving (Vogel- en Habitatrichtlij nen, Natura 2000) hebben de mos selkwekers met een stevige handi cap te kampen, blijkt uit het ver- MIDDELBURG - De commissie van deskundigen die onderzoek doet naar een nieuw Middelburgs thea ter presenteert op 26 juni de eerste bevindingen. Belangstellenden mogen daarop reageren. Die reacties worden ver werkt in het advies aan de Middel burgse gemeenteraad. De deskundigen onderzoeken wat voor soort theater Middelburg nu precies nodig heeft. De bijeenkomst begint om 19.50 uur in het stadskantoor aan de Ka- naalweg 3 in Middelburg. haal van het tweetal en de door de Vrienden van de Mossel onderhou den site (via www.mosselen.nl). Een mossel is geen zeehond en mist daarmee stomweg aaibaar heid. Sterker nog: moet je je voorstellen dat de mosselsector verdwijnt - prikkelen de Vrienden van de Mos sel via de website: 'Geen mosselavond meer met de 'Het is je brood. Je leeft er van. Het is je lust en je leven' voetbal, geen romantisch diner meer met een wijntje en een schaal tweekleppers'. Het ontbreekt Nederlanders aan trots op hun mossels, constateren de mosselproducenten. Net als mo lens, tulpen en klompen toch een oer-Hollands product. „Een topna- tuurproduct", prijst Padmos het zilte schelpdier met hart en ziel aan. Dus werd de kraam die het eerste jaar van het bestaan van de vrien denclub werd gebruikt, vorig jaar ingeruild voor een caravan. En als het even kan gaat er naar evene menten zelfs een mosselkotter mee. Mensen vinden het geweldig om eens een kijkje aan boord te kunnen nemen, ervaren de twee mosselkwekers. Of het helpt? Zeker weten doen ze dat niet. Maar: „We doen tenminste iets. We vertellen als mosselkweker ons eigen verhaal aan een breed publiek", zegt Marinus Padmos - die onder meer wijst op de discus sie die met natuurorganisaties wordt gevoerd. „Misschien dringt het zelfs een keer tot de politiek door: hé, die mosselvissers doen het ei genlijk zo gek nog niet." door Raymond de Frel TERNEUZEN - In navolging van de eigenaar, een bedrijfsleider en twee medewerkers van de Terneu- zense koffieshop Checkpoint is gis teren ook een vijfde verdachte weer een vrij man. De 56-jarige man uit Oosterhout bleef langer in hechtenis dan zijn collega's, omdat hij bij zijn aanhou ding weigerde vingerafdrukken en foto's te laten nemen. Bij de inval trof de politie vorige week vrijdag in de koffieshop 5,1 kilo softdrugs aan en in een nabijgelegen ma gazijn 92,2 kilo. Alle verdachten worden vervolgd voor overtreding van de Opiumwet. „Welke straffen denkbaar zijn, is nog niet dui delijk. I Iet is nog te vroeg om daar iets over te kunnen zeggen, omdat de formulering van de tenlaste legging nog niet rond is", zegt woordvoerster E. Kool van het Openbaar Ministerie (OM) in Mid delburg. Waar Checkpoint en de gemeente Terneuzen voortdurend worstelen met het gedoogbeleid, geldt dat volgens Kool in mindere mate voor het OM. „Het gedoogbeleid is er in elk geval niet voor gemaakt om gemiddeld tweeduizend bezoe kers per dag te trekken", aldus Kool. Zij sluit overigens een nieu we inval niet uit. pagina 30 analyse ZIERIKZEE - World of Drinks is slij ter van het jaar geworden. „Daar zijn we heel trots op", zegt eige naar Anton Krijnse Locker. „Dat hebben we mooi opgebouwd in anderhalfjaar tijd." De slijterij met vestigingen in Zie rikzee en Renesse bleek de beste te zijn van de ruim 150 deelne mers aan de wedstrijd van brancheorganisatie de SlijtersUnie. De slijterij is verkozen tot winnaar omdat het bedrijf volgens de jury op alle fronten klopt en klaar is voor de toekomst. „De jury was unaniem in de keuze." MIDDELBURG - De speciale school voor kinderen uit het asielzoekers centrum in Middelburg wordt op geheven. Na de zomervakantie gaan de leerlingen naar gewone ba sisscholen, verspreid over de stad. Ook de docenten die nog in vaste dienst zijn, gaan naar andere scho len. Op de Iris zouden na de zomer nog 42 leerlingen zitten, zegt Sandee, voorzitter van de Vereni ging Christelijk Onderwijs (VCO) Middelburg. „Een groot deel van die kinderen valt waarschijnlijk ook nog onder het generaal par don. We zitten echt op de grens." Op het asielzoekerscentrum wo nen de laatste jaren steeds minder kinderen, omdat het niet langer een opvangcentrum maar een ver trekcentrum is. Spaar mee voor korting op het unieke i ^'j^^ rzoaö/ i Disney's 15e Verjaardagsspel! De bestelbon kunt u downloaden via de website www.disneys!5everjaardagsspel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47