Zeeland tub 'Geweldig dat je zoveel creativiteit kwijt kunt op dat kleine oppervlak' van Heinkenszand geven' Opvang kinderen na school rukt op V Rioolheffing in Borsele kan niet for boys and girls mt 140 t/m 176 Reimerswaalse schaakvereniging bestaat vijftig jaar. Geersdijk krijgt tweede buitenschoolse opvang van Noord-Beveland. B PZC Woensdag 6 juni 2007 27 o protest oo'neill o billabong^ o rip-curt o quiksilvi Groie Kade 40/42 GOES Segeersslraat 66/68 MIDDELBURG foto Willem Mieras Voorzitter Peter van der Borgt van de jubilerende schaakclub De Zwarte Dame is aan zet. Enkele leden kijken toe. door Luc Oggel kruiningen - Ons Dorpshuis in Kruiningen, maandagavond. De af spraak staat om negen uur, maar voorzitter Peter van der Borgt van schaakclub De Zwarte Dame zit nog middenin een partij. De ver slaggever moet dus nog even ge duld hebben. Want een wedstrijd onderbreken, dat doet een schaker niet zomaar. De Zwarte Dame, de enige schaak club in de gemeente Reimerswaal, bestaat dit seizoen vijftig jaar. Daarmee is zij in Zeeland bij lange na niet de oudste, maar volgens Van der Borgt wél de enige die al sinds de oprichting op dezelfde tijd een warm hart toedraagt. „Stil stand is achteruitgang", wijst Bert de Wilde, secretaris van de dorps raad Oudelande, een uitbreidings stop af. „Ie kunt dan wel geld inves teren in een brede school en een dorpshuis, zoals in ons dorp, maar 'Het zou al veel schelen als oudbouw niet zo bizar duur zou zijn' je moet voor zulke voorzieningen draagvlak houden. Zonder uitbrei ding kalft dat af Zeker als er vlak bij in Kwadendamme een nieuwe wijk komt." Marco van Sabben van de dorps raad Driewegen kijkt er net zo te- stek zit. „De meeste clubs hoppen van gebouw naar gebouw." Hij schaakt zelf al ruim dertig jaar, op zijn vijftiende werd hij lid van De Zwarte Dame en sinds een jaar of zeven is hij voorzitter. Hij om schrijft 'zijn' vereniging als eentje met 'de sfeer van een dorpsclub, maar het niveau van een stads- dub'. „We zitten nu aan het einde van het seizoen, dan is het alle maal wat losser. Bij wedstrijden gaat het er wel serieuzer aan toe." De Zwarte Dame telt momenteel 35 leden. Die komen, behalve uit Reimerswaal, ook uit Kapelle en Goes, hoewel daar ook een schaak club is. Het mogen er best iets meer worden. „We zijn niet te klein, maar je moet wel actief blij ven werven. We kunnen nog wel wat twintigers gebruiken", zegt Van der Borgt. Omdat schaken genaan. Hij heeft zich verbaasd over de argumenten voor een uit breidingsstop. „Als veel leegstand een reden is, dan kun je ook in Heinkenszand of in Goes stoppen met bouwen." Van Sabben is voor een goede spreiding van bouwacti viteiten. „Wil je de voorzieningen in een dorp in stand houden, dan moet je iets bieden te hebben. Straks zul je zien dat jonge gezin nen uit Driewegen naar de uitbrei dingswijk in Ovezande gaan, om dat hier niet wordt gebouwd. Dat is dan een gevolg van het gemeen tebeleid." 'Geleidelijke groei', dat is ook wat zowel Jet Remijn van de dorps raad Baarland als Hans van Dam van de dorpsraad Nieuwdorp voor ogen staat. „Het gros van de men- niet bepaald bekend staat als een hippe sport, is hij zich ervan be wust dat het lastig is om jongeren te strikken. „Denk maar niet dat je een vriendinnetje scoort als je zegt dat je schaakt." Schakers zijn, omschrijft de voor zitter, vaak solistische en introver te personen, die meestal over een bepaald soort intelligentie beschik ken. „Ze denken na over dingen waar een ander misschien niet zo snel over nadenkt. Ik vraag me ook wel eens af: is schaken nou sport, wetenschap of kunst? Het is een beetje een kruising van die drie disciplines, denk ik." Intelligentie of niet, bij De Zwarte Dame is iedereen welkom. „We hebben leden uit alle rangen en standen en van verschillende ni- veau's." Zelfheeft Van der Borgt een rating sen zal eerder voor Heinkenszand of 's-Gravenpolder kiezen vanwe ge de voorzieningen", stelt Remijn nuchter vast, „maar ik vind het juist fijn op een klein dorp." Vol gens Van Dam zou het al veel sche len als voor oudbouw niet zulke 'bizarre prijzen' werden gevraagd. „Want dat maakt nieuwbouw aan trekkelijk." Tonny Drijdijk van de dorpsraad Hoedekenskerke moet niet den ken aan een uitbreidingsstop. Uit een dorpsenquête begin dit jaar bleek dat veertig mensen belang stelling hadden voor een vrije bouvékavel. „Bied je die niet aan, dan gaan ze naar 's-Gravenpolder of Kapelle", waarschuwt Drijdijk, „en met die mensen trekt de leef baarheid uit het dorp weg." van 1863, wat betekent dat-ie een behoorlijk potje kan schaken. Maar hoe word je nu eigenlijk een goed schaker? „Ie moet talent heb ben, veel spelen en ook willen le ren van je fouten. Dus je partij nog eens naspelen." Over de vraag wat hem zelf zo aantrekt in het spelletje hoeft hij niet lang na te denken: „Het is gewoon geweldig dat je op dat kleine oppervlak zo veel creativiteit kwijt kunt en er ook nog mee kunt winnen." De jubilerende schaakclub houdt deze maand een toernooi voor le den en niet-leden. Elke maandaga vond worden drie partijtjes van maximaal een uur gespeeld. Be langstellenden kunnen vanaf 19.30 uur terecht in Ons Dorpshuis in Kruiningen, Berghoekstraat 3. http://dubnet.zeelandnet.nl/dzd/ k Breda VHertogenbosch Tilburg door Harmen van der Werf GEERSDIJK - Het gaat razendsnel met de ontwikkeling van de bui tenschoolse opvang. Geersdijk, met zo'n 300 inwoners het klein ste dorp van Noord-Beveland, heeft sinds gisteren zelfs zo'n voor ziening in huis, gevestigd in peu terspeelzaal De Boelies. Koekeloere is de opvang in Geers dijk gedoopt die maandag-, dins dag- en donderdagmiddag open is. De voorziening is kleinschalig met vier bezoekers. Met dat aantal kan de bso 'net uit', vertelt directeur El- ly Brand van stichting Kinderop vang De Bevelanden. Noord-Beveland had al een buiten schoolse opvang (bso) in Wissen- kerke die ook in vakanties open is. In Kamperland is volgende week de ingebruikname van een bso, na de zomervakantie half augustus ge volgd door de drie andere dorpen op Noord-Beveland. De ontwikkeling komt niet uit de lucht vallen. Basisscholen moeten met ingang van het nieuwe school jaar buitenschoolse opvang aanbie den. Kinderopvang De Bevelan den heeft daarvoor overeenkom sten gesloten met vrijwel alle Beve- landse scholen koepels. HEINKENSZAND - Heffing van een gemeentelijke rioolbelasting op ba sis van de waarde van huizen en andere gebouwen kan niet, blijkt volgens de PvdA Borsele uit een re cente uitspraak van de Arnhemse rechtbank. Het Borsels college van B en W moet daarom de verorde ning voor het rioolrecht intrekken, stelt PvdA-raadslid H. Uitterhoeve in schriftelijke vragen. Het college heeft onlangs voorgesteld wel de waarde van woningen en andere gebouwen als grondslag voor de heffing te handhaven, want dat is het eenvoudigst. De PvdA Borsele wil 't liefst dat de rioolkosten in de onroerend zaakbelasting (ozb) ver werkt blijven, zoals tot voor dit jaar. Donderdagavond praat de ge meenteraad erover.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45