Zeeland Groenbeheer laat politiek Mosselvrienden en burgers rood aanlopen MSD speelt speciaal voor de band geschreven stuk van Laseroms 'Bij ons in huis zijn geen bazen' r.h&m World of Drinks slijter van het jaar CDA en GroenLinks bepleiten onderhoud groen door bewoners. Muziek en show op Eilandelijke Muziekdag in Brouwershaven. Met promotiecaravan on tour om mensen te informeren. Fxhtpaar Hage viert briljanten huwelijksfeest 26 Woensdag 6 juni 2007 pzc door Ali Pankow zierikzee - I let groenbeheer in de Westhoek van Schouwen houdt de gemoederen al geruime tijd be zig. Met regelmaat lopen de emo ties daarover hoog op. Na de roeri ge hoorzitting, vorige week in het dorpshuis in Haamstede, was het deze week weer raak in de com missie openbare werken. In de ver gadering vlogen wederom verwij ten van de betrokken bewoners ais 'onbehoorlijk bestuur' en 'arrogan tie van de macht' over tafel. Aanleiding voor de commotie is de uitvoering van het zogeheten Groenkwaliteitsplan. Dit beleids plan van de gemeente voorziet in een eenduidige aankleding van het openbaar groen, die tevens ge makkelijk is te onderhouden. Spe cifiek de bewoners van de Ooster- scheldelaan en de Grevelingenlaan in Burgh-Haamstede kanten zich fel tegen deze vorm van groenbe heer door de gemeente. Velen van hen onderhouden zelf al ruim der tig jaar de stroken openbaar groen in wat ze noemen 'hun besloten buurtschapje' en willen dat zo houden. Betrokkenen vrezen een geweldige kaalslag. De fracties van CDA en Groen Links hebben in hun poging tot een compromis te komen nu geza menlijk een motie opgesteld. Daar in bepleiten ze dat de gemeente in voorkomende gevallen het groen onderhoud overlaat aan dorpsra den of wijkverenigingen. Tevens breken de twee fracties een lans voor het ontplooien van activitei ten waarin bewoners hun affini teit met groenonderhoud kunnen betonen. Volgens wethouder W. Motie van CDA/GroenLinks voor overdracht groenbeheer aan dorpsraden of wijkverenigingen lijkt weinig kans van slagen te hebben. Renden is deze motie echter vrij wel onuitvoerbaar. Hij benadrukt dat het gemeentelijk groenplan be rust op het door de gemeenteraad vastgestelde beleid. Renden persis teert in zijn uitleg de bewoners in de Westhoek te hebben aange hoord en hun opmerkingen te zul len wegen in het kader van dit groenplan. Verdere toezeggingen doet hij niet. CDA en GroenLinks lijken ook op weinig steun van de overige frac ties te kunnen rekenen voor hun oorspronkelijke motie. De SGP kan zich volledig vinden in het door Renden gevoerde beleid. Leef baar Schouwen-Duiveland en VVD zien meer in een specifieke overgangsregeling voor de bewo ners van Grevelingenlaan en Oos- terscheldelaan dan in een algehele aanpassing van het beleid. CDA en GroenLinks laten weten in de raadsvergadering van donder dag 28 juni echter alsnog een po ging te doen met een aangepaste motie. door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - De Eilandelijke Muziekdag, die zaterdag in Brou wershaven wordt gehouden, levert een lange lijst op van optredende muziekkorpsen, majorettevereni gingen en marching- en drum bands. Marchingband Schou wen-Duiveland (MSD) komt met een muzikale primeur. Componist Wint Laseroms uit Bos- schenhoofd heeft speciaal voor MSD een muziekstuk geschreven: Zierik-C (MSD on march). Een sa mentrekking van enerzijds Zierik zee, anderzijds het feit dat de meeste muziekstukken voor Mal- letbands (slagwerkbands) in C worden geschreven. Heel toepasse lijk, aldus secretaris Patrick Struijk van MSD. De samenwerking tus sen de sinds 1971 componerende dirigent en MSD bestaat al even. Laseroms is jarenlang jurylid ge weest bij het door deze rnuziek- dub georganiseerde DruMafestival en heeft in de aanloop naar belang rijke wedstrijden een paar keer een kritisch oor te luisteren gelegd tijdens repetities van MSD. Bijzonder om als muziekclub zo'n nummer te krijgen, bevestigt Struijk. Zierik-C is op de buik van zijn club geschreven. „Laseroms kent ons niveau. Weet wat we doen als vereniging. Over welke in strumenten we beschikken. Het nummer is uitstekend geschikt om de straat op te gaan en heeft die ty pische Wim Laseroms-sound." Het stuk is te horen op de concert locatie in de jachtwinterberging van Van Ast aan de Oude Schouw- sedijk in Brouwershaven. Daar zijn tussen 12.00 en 17.15 uur vele optre dens te beluisteren van verschillen de afdelingen van onder meer Apollo, Luctor et Emergo, Witte van Haemstede, Nut enUitspan- ning, Kunst en Eer en Crescendo. Ook treden majorettes op. Vier clubs verzorgen een rondgang door Brouwershaven. Het programma staat op www.digi- taalbrouw.nl. door Esme Soesman BRUINISSE - Of mensen een mossel tje meer of minder gaan eten, doet er voor de Vrienden van de Mos sel niet zoveel toe. Zij praten men sen bij. Geven de mosselcultuur een gezicht. Daartoe trekken 'mos- selmaten' uit Bruinisse, Zierikzee en Yerseke in de zomer het halve land door. Kwekers in hun vrije tijd, aan de praat over hun vak. Vanuit een met mosselen versier de caravan. Bruenaren Marinus Padmos en Cees Otte: „Het is je brood. Je leeft er van. Het is je lust en je leven." Tussenstop op de loswal van de Bruse vluchthaven. De caravan heeft net dienst gedaan tijdens de Visserijdag in Ouddorp en wordt zaterdag op de (zestigste editie van de) Vlaggetjesdag in Scheveningen verwacht. Vrije dagen die - afwisse lend door mosselvrienden uit de drie Zeeuwse vissersplaatsen - op geofferd worden om de mosselcul tuur te promoten. Niet slecht, vindt Otte. „Zo hou je als mossel kweker contact met mensen. Vaak kom je na die gesprekken voldaan thuis." Want te bepraten valt er genoeg. De vooroordelen over de sector („Die steeds weer klakkeloos wor den overgenomen") zijn legio, al dus Otte en Padmos. „Mosselkwe kers herkennen zich niet in het maatschappelijk beeld dat be staat", geeft Padmos aan. In de strijd om de sector te behou den in het steeds dichter beboste woud van beperkende regelgeving (Vogel- en Habitatrichtlijnen, Na- tura 2000) hebben de mosselkwe kers met een stevige handicap te kampen, blijkt uit het verhaal van het tweetal en de door de Vrien den van de Mossel onderhouden site (via www.mosselen.nl). Een mossel is geen zeehond en mist daarmee stomweg aaibaarheid. Sterker nog: moet je je voorstellen dat de mosselsector verdwijnt - prikkelen de Vrienden van de Mos sel via de website: „Geen mossel avond meer met de voetbal, geen romantisch diner meer met een wijntje en een schaal tweeklep pers." Het ontbreekt Nederlanders aan trots op hun mossels, constate ren de mosselproducenten. Net als molens, tulpen en klompen toch een oer-Hollands product. „Een topnatuurproduct", prijst Padmos het zilte schelpdier met hart en ziel aan. Dus werd de kraam die het eerste 'Het is je brood. Je leeft ervan. Het is je lust en je leven' jaar van het bestaan van de vrien denclub werd gebruikt, vorig jaar ingeruild voor een caravan. Als het even kan, gaat er naar evenemen ten zelfs een mosselkotter mee. Mensen vinden het geweldig om eens een kijkje aan boord te kun nen nemen, ervaren de twee mos selkwekers. Of het helpt? „We doen tenminste iets. Vertellen als mosselkweker ons eigen verhaal aan een breed publiek", zegt Padmos - die onder meer wijst op de discussie die met natuurorganisaties wordt gevoerd. „Misschien dringt het zelfs een keer tot de politiek door: hé, die mosselvissers doen het eigenlijk zo gek nog niet." Wat doen Vrienden van de Mossel Vrienden van de Mossel bestaat nu drie jaar. Het initiatief is ontstaan tij dens een algemene ledenvergadering van de producentenorganisatie. Niet de mossel, maar de mosselsector wordt gepromoot. Het product zelf wordt sinds 1956 via Mosseldagen aan de man gebracht. Vriend ben je voor 5 euro per jaar. Voor dat bedrag word je op de hoogte gehouden via een nieuwsbrief en krijg je een uitnodiging voor de Vrien dendag. Die is dit jaar op 4 augustus. door Piet Kleemans OREISCHOR - Hij zat in de zangver eniging, zij kwam naar de dans avond na het concert van de club. De vonk sloeg over en de vlam brandt nog steeds. Het echtpaar. Hage en P. Hage-Smalheer uit Dreischor vierde gisteren het bril janten huwelijksfeest. Hage herinnert zich de ontmoe ting met de vrouw die later zijn echtgenote zou worden nog leven dig. „Het was met Pinksteren en we waren met de zangvereniging in Brouwershaven voor een con cours. Daarna was er een dans avond en daar was zij. Het was lief de op het eerste gezicht. En van het een kwam het ander." De Brouwse en de Reisenaar trouwden in 1942 in het stadhuis in Brouwershaven en gingen in Dreischor wonen. „We hebben eerst aan de Zuiddijk gewoond, maar we wonen nu al bijna vijftig jaar aan de Molenweg." Hage werkte destijds als zelfstan dig vlasvverker. „Maar na de waters noodramp kwam daar de klad in en toen ben ik voor een boer gaan werken. Dat was wel moeilijk hoor, je zelfstandigheid opgeven, maar het kon nigt anders." Later maakte Hage de overstap van het boerenbedrijf naar de bouw. „En dat heb ik vijftien jaar gedaan. Leuk werk, maar wel zwaar werk. ]e kreeg het in die da gen echt niet cadeau allemaal. Maar ik heb nooit een hekel aan werken gehad en we hebben het al lemaal goed doorstaan." Mevrouw Hage werkte in de tijd dat haar man vlasbewerker was zelf ook in de vlasbewerking. Toen Het echtpaar Hage-Smalheer vierde gisteren het 65-jarig huwelijksfeest. foto Dirk-Jan Cjeltema Hage landarbeider werd, bewerkte zijn echtgenote het eigen lapje grond. En bestierde het huishou den. Van de keuze voor elkaar hebben de echtelieden, stelt Hage, nooit eën seconde spijt gehad, en re cept? Nou nee. „Tja, goed naar el kaar luisteren is natuurlijk belang rijk. Niet altijd baasje spelen maar samen beslissingen nemen. Bij ons in huis zijn geen bazen." Het echtpaar kreeg twee dochters en heeft vier kleinkinderen. Het briljanten huwelijksfeest werd gis teren en huiselijke kring gevierd. „Zaterdag gaan we nog wel feesten hoor, in de Hostellerie in Schudde- beurs." Namens de gemeente reis de wethouder R. van der Wekken af naar Dreischor om het briljan ten paar te feliciteren. zierikzee - World of Drinks is slij ter van het jaar geworden. „Daar zijn we heel trots op", zegt eige naar Anton Krijnse Locker. „Dat hebben we mooi opgebouwd, in anderhalfjaar tijd." De slijterij met vestigingen in Zie rikzee en Renesse bleek de beste te zijn van de ruim 150 deelne mers aan de wedstrijd van brancheorganisatie de SlijtersUnie. De slijterij is verkozen tot winnaar omdat het bedrijf volgens de jury op alle fronten klopt en klaar is voor de toekomst. „En de jury was unaniem in de keuze." World of Drinks richt zich niet al leen op de consument, met een drankensuper en een uitgebreid as sortiment luxere wijnen en sterke dranken. Het bedrijf heeft ook een groothandel voor de horeca en een speciale tak van het bedrijf biedt klanten een totaalpakket aan voor feesten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38