Twintig atleten vestigen Zeeland Twee miljoen voor oude veerhaven 'We zouden De Golfbreker in Breskens is van stempel 'zwakke basisschool' af Terneuzen wijst plan van particuliere investeerders af. Haas Blue Planet Run voor schoon drinkwater doet Terneuzen aan. Diamanten paar ontmoette elkaar op de tram. 26 Woensdag 6 juni 2007 PZC Z door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen reserveert volgend jaar twee miljoen euro voor de herontwikke ling van de oude veerhaven in Ter- neuzen. Die haven is eigendom van Rijks waterstaat, die er al jaren graag van af wil. De gemeente toonde zich al direct de belangrijkste over namekandidaat, maar in de onder handelingen zat lange tijd weinig schot. Het optierecht van de ge meente loopt tot uiterlijk t maart 2008. Dus voor die tijd moet er een plan op tafel liggen, op basis waarvan kan worden besloten of de gemeente al dan niet over moet gaan tot aankoop van de haven. En zo ja, onder welke voorwaar den. „We hebben we interesse in de ha ven, maar we willen geen kat in de zak kopen", zegt wethouder Co van Schaik. De gemeente wil dat Rijkswaterstaat de haven in redelij ke staat oplevert. Daarom moeten er duidelijke afspraken worden ge maakt over het onderhoud en de De gemeente Terneuzen reser- veert volgend jaar twee miljoen euro voor de herontwikkeling van de oude veerhaven, die mo gelijk wordt overgenomen. door Frank van Cooten BRESKENS - Basisschool De Golfbre ker in Breskens is verlost van het predikaat zeer zwakke school. De ze stempel kreeg de school in april 2006 van de onderwijsinspectie. De prestaties van de leerlingen wa ren in de ogen van de inspectie ver onder de maat. Zo scoorden ze slecht bij de Cito-toetsen. Nu scoort De Golfbreker volgens inspecteurs die maandag de school bezochten op onderdelen zelfs uit muntend, verklaarde deelde J. Re- mijn van het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland (RPCZ) gisteren. De inspectie was ver vroegd door de school aange vraagd om zo snel mogelijk van de ALMANAK Rijinsrructeur is die Middelburgse man, maar hij mag in zijn vrije tijd ook graag een autorondje over Walcheren maken. Hij doet dat meestal in gezelschap van zijn 5-jarige dochter Noara. F.en paar weken geleden sprong er plotsvlak voorde auto, een haas de weg over. Haar vader stond on middellijk op de rem en daarna herinrichting van de haven. De tweede helft van dit jaar wordt dui delijk in welke mate Rijkswater staat nog geld wil stoppen in het onderhoud. Met name de ponton en de toegangsbrug moeten drin gend gerepareerd worden. Maar ook de steigers zijn aan vervanging toe. De oude veerhaven wordt ge bruikt door enkele bedrijven en watersporters. Die wachten al ja ren op uitbreiding van het aantal ligplaatsen en de bouw van een clubhuis. Particuliere investeerders hebben een plan ingediend voor een ingrij pende herinrichting van de veerha ven. Aan de hand van een inmid dels uitgevoerde zogenaamde quick scan komen burgemeester en wethouders tot de conclusie dat het plan 'om een aantal rede nen als onhaalbaar moet worden beschouwd'. De initiatiefnemers zijn hiervan inmiddels schriftelijk op de hoogte gesteld. De gemeen te gaat nu zelf een plan opstellen, kondigt het college aan in de eer ste Bestuursrapportage 2007. „Wij hebben interesse om de ha ven te kopen en te heroatwikke- len, maar ons daar verder niet mee te bemoeien", zegt Van Schaik. „Als gemeente moeten we zelf geen jachthaven gaan exploiteren. Dat moet een derde partij doen." Hoewel de overname nog niet vast staat zet de gemeente volgend jaar alvast twee miljoen euro opzij voor het project. zwakke status af te komen. „En dat is gelukt. De Golfbreker zou volgens de procedure nu een risi co-school worden, maar het advies naar de hoofd-inspecteur is deze stap over te slaan. Deze prestatie is neergezet door een gezamenlijke inspanning van de school, het RPCZ en de ouders." Directrice R. Langeraert is trots. „Bij de laatste Cito-toets scoorden onze leerlin gen zelfs ver boven het landelijk gemiddelde." Ook het bestuur heeft volgens haar een belangrijke rol gespeeld door de aanstelling van een extra leerkracht. „Hier door konden we in de bovenbouw kleinere groepen maken om de be geleiding te verbeteren." Tip? redactie@pzc.nl volgde een geanimeerd gesprek over hoe mooi grijs de haas was en hoe vrolijk-ie wegwipte. Daarna werd her een tijdje stil. Maar dat het tafereel nog in Noara nawoelde bleek, toen ze peinzend aan haar vader vroet, „Maar wie had er nu eigenlijk voorrang?" Toen was haar vader een tijdje stil. door Joeri Wisse TERNEUZEN - Water. Daar moet het de komende dagen over gaan in Terneuzen. En dan met name over het tekort aan schoon drinkwater. Wereldwijd wordt er aandacht én geld gevraagd voor het onderwerp door een groep van twintig atleten die letterlijk een ronde om de we reld lopen, in honderd dagen. Vrijdag vertrokken ze in New York, maandagmorgen vroeg ko men de sporters aan in Terneuzen. Vooruitlopend op deze gebeurte nis houdt hoofdsponsor Dow za terdag een speciale dag op de Markt in Terneuzen om het Zeeuws-Vlaamse publiek warm te maken voor het wereldwijde pro bleem. Frank Neve, in het dagelijks leven voorlichter bij Dow Benelux in Terneuzen, is belast met de coördi natie van het Europese gedeelte van de Blue Planet Run. Trots ver telt hij over de internationale esta fette, die dus ook zijn bedrijf aan doet. „Vrijdag begon de eerste lo per bij het gebouw van de Verenig de Naties in New York. Vanaf daar gingen ze naar het vliegveld van Boston om een vlucht te nemen naar de meest westelijke luchtha ven van Europa, in Ierland. Van daar lopen ze naar Londen, Parijs, Brussel om via Terneuzen naar Berlijn, Wenen en Moskou te gaan. Geweldig dat Terneuzen tus sen al die wereldsteden staat", lacht Neve. Volgens hem heeft de organisatie van de hardloopwedstrijd bewust ervoor gekozen om de route zo veel mogelijk door rijke, westerse landen te laten lopen. „In de pro bleemgebieden zélf weten ze wel wat een gebrek aan drinkwater is. In de westerse wereld niet. Boven dien valt daar het meeste geld te halen." De hardlopers doen behal ve in Terneuzen nog twee andere zogeheten 'sites' van de chemiegi- gant aan: eerst in Stade bij Ham burg en vervolgens bij de fabriek in Schkopau, nabij Leipzig. „Daarmee zijn lang niet alle loca ties van Dow aangedaan. In Span je bijvoorbeeld is ook grote vesti ging van Dow. Gelukkig kon Ter neuzen goed in de route worden ingepland. We zijn erg trots dat we het evenement mogen verwel komen." Neve legt uit dat het ondersteunen van het drinkwaterproject past in de duurzaamheidsdoelstellingen van het chemieconcern dat zich zelf graag als 'wereldverbeteraar' neerzet. „Waren we eerst vooral op projecten van onszelf gericht; nu proberen we tot 2015 een bij drage te leveren aan de aanpak van wereldwijde problemen op het gebied van huisvesting, voe ding en watervoorziening. Dat laat ste doel wordt dus deels verwezen lijkt door de kosten van de organi- Grootverbruiker Dow doet met 500 zwembaden zuinig aan met water satie van de Blue Planet Run te be talen. „Je zou misschien denken: kan Dow niet beter geld geven aan waterprojecten zelf, maar wij den ken dat het belangrijker is om iets aan de bewustwording van men sen te doen. Dat levert op termijn veel meer geld op", stelt Neve vast. Die bewustwording kan niet vroeg genoeg beginnen, vindt Neve. „Zo steunen we lessen op een vijftal basisscholen waarin we de kinde ren duidelijk maken dat een gezin in Afrika een dag kan leven van het water dat ze verspillen als ze de kraan tijdens het tandenpoet sen laten lopen." In dat licht klinkt het misschien een beetje wrang dat Dow in Ter neuzen dagelijks 60.000 kuub (on geveer 500 zwembaden vol) gezui verd zoet water verbruikt. „Toch zijn we zuinig met water", zegt Ne ve. „Zo wordt al het regenwater wat op ons terrein valt opgevan gen en gebruikt. Ook komt sinds februari van dit jaar al het gezuiver de afvalwater van de huishoudens in Terneuzen hier terecht; goed water, dat voorheen op de Wester- schelde werd geloosd." Verder hergebruikt Dow al het wa ter en gebruikt het concern zomo gelijk zout water uit de Wester- schelde. Een nog efficiënter ge bruik van water moet in de toe komst een besparing van 20.000 kuub per dag opleveren. Zo kan da gelijks 13.500 kuub kostbaar drink water uit de Biesbosch gereser veerd blijven voor drinkwater. Aankomende zaterdag legt Dow in stands op de Markt uit hoe het in de productieprocessen met water omgaat. Daar kunnen mensen ook aan verschillende activiteiten mee doen en daarmee het goede doel steunen. Zo kan er per fiets een waterrijke puzzeltocht worden ge maakt en kunnen sportievelingen meedoen aan een mini-Blue Pla net Run van vijf kilometer door Terneuzen. Deelname aan deze ac tiviteiten kosten vijf euro voor vol wassenen en 2,50 voor kinderen. Ook zijn er zaterdag optredens op de Markt en worden er onder lei ding van dagpresentator Maikel Harte beschilderde regentonnen geveild. Meer of minder bekende Nederlan ders, bijvoorbeeld tatoeëerder Henk Schiffmacher, hebben de tonnen voor hun rekening geno men. door jeanette Vergouwen AXEL - Gisteren vierden Adrie van Gink en Mia Eggermont hun dia manten trouwfeest. Het echtpaar verklaart met klem dat het de afge lopen zestig jaar meteen zou over doen, als dat kon. Axelaar Adrie (85) conducteur op de tram van de ZVTM ontmoette Mia 64 jaar geleden als passagier. „Zij werd eerst verliefd op mijn uniform, maar later gewoon op mijn persoontje", vertelt hij met twinkelende ogen. Vier jaar verkering hadden ze. „Mijn collega verkeerde met haar oudere zuster en zo is het geko- Blue Planet Run benadrukt waterproblematiek Meer dan 1 miljard mensen hebben gebrek aan schoon drinkwater. Vuil drinkwater is mede de veroorzaker van ziektes als tyfus en cholera Als direct gevolg daarvan sterven 6000 mensen per dag. Blue Planet Run ondersteunt reeds bestaande projecten in Vietnam, Sierra Leone, Ghana, Jemen, Nicaragua, Bolivia, Malawi en India. K Iedere loper loopt 16 kilometer (10 mijl) per dag. Met één rustdag na vier loopdagen komt dat neer op 27 marathons. Het estafettestokje wisselt 1500 keer van hand tot hand. De hardlopers lopen in verschillende klimaten: van vrieskou in de Rocky Mountains tot temperaturen van veertig graden in de Gobi-woestijn. K Op de Markt in Terneuzen kan het publiek zaterdag praten met een team van hardlopers dat die dag een rustdag houdt. De hardlopers arriveren maandag via Axel op de Markt in Terneuzen. Van af daar gaan ze verder langs het water naar Dow Daar wordt het stokje overhandigd aan een loper die naar Zaamslagveer loopt. Die wordt weer afgewisseld door een atleet die het stuk via Hulst en Sint-Jansteen naar Kapellebrug loopt. Meer info en het programma van zaterdag op www.blueplanetrun.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32