Zeeland H Uit het donker rijst De eerste bezoeker ZMF wil provinciale visie op het landschap Zeeuws imago PZC s Wachtlijsten in jeugdzorg lang 2 Woensdag 6 juni 2007 PZC De krant 4 weken voor €9,95! ERNST JAN ROZENDAAL i) et Zeeuws Museum heeft een gedaanteverwisseling on dergaan. Van provinciaal sufferdje tot 'revolutionair' voorbeeld voor musea in binnen- en buitenland; voor waar geen geringe prestatie. Vóór het aan het eind van de vorige eeuw de deuren sloot, be vestigde het museum het imago van Zeeland als een beetje achterlijk, ouderwets, stoffig en ontzéttend braaf Het deze week heropende, compleet verbouwde en radicaal heringerich te museum heeft zich juist als taak gesteld Zeeland hip te ma ken. Met een uiterst professionele presentatie. Kon je vroeger nog met een Mondriaan onder je regenjas naar buiten wande len, nu klinken in de tapijtenzaal voortdurend piepjes van de beveiligingsinstallatie. De Zeeuwse cultuur is letterlijk in de spotlights gezet, de streekdracht wordt getoond op een catwalk, de Zeeuw is een heuse ster. Nu maar hopen dat de balans niet naar de andere kant door slaat. Dat de simpele Zeeuw het hoog in zijn bol krijgt. Door zich bijvoorbeeld Zeelander te noemen, wat kennelijk interna- tionaler is, net als Schotlander, Ierlander en Duitslander. En wat te denken van het Zeeuws meisje dat het vernieuwde museum als beeldmerk gebruikt? Het aloude margarinetrutje mocht dan weliswaar zuunig zijn, het was ook een olijke en hartelijke meid. De koele Zeeuwse bitch die me nu arrogant aanstaart van billboards en banieren geeft me niet echt het ge voel dat ik welkom ben. Toppunt was de bewaker maandagmiddag bij de Abdijpoort, die was gebarricadeerd alsof niet Karla maar Madonna het mu seum officieel kwam openen. „U bent te laat", bromde hij, want de toespraken waren al begonnen. Ha. Nooit gedacht dat je te laat kon komen voor de herope ning van het Zeeuws Museum. De Zeeuwse cultuur is letterlijk in de spotlights gezet COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen (pjansen® pzc.nl) Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee. 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, aez@pzc.nl. Business to business, onroerend goed: 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden <D Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Naam voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat nxgvukbg om met persoonsgegevens, m h K colofon heft u nadere mtoimahe Ja. ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken vooi C 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naai: PZC Lezersservice. Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Het vernieuwde Zeeuws Museum opende gisteren de deuren voor het publiek. Wat zijn de eerste reacties? En maakt het museum de verwachtingen ook echt waar? door Rolf Bosboom Er komt bijna geen dag licht binnen. Ramen zijn verduisterd of ver dwenen achter voorzet wanden. De buitenwe reld is uit het zicht geraakt. Het Zeeuws Museum heeft zich losge zongen van zijn omgeving, van de klei en de Abdij, van zijn eigen ver leden. Het heeft een nieuwe we reld gecreëerd, een droom bijna, geworteld in het leven maar tegelij kertijd verheven tot andere werke lijkheid met een eigen logica. Geleidelijk ontvouwt het museum zijn schoonheid voor de bezoeker. Zoals in de zaal aan het eind van de eerste etage. In de duistere ruimte is - een waar museaal waag stuk - slechts één ding te zien: het precies honderd jaar oude Gebed voor de maaltijd van )an Toorop. Het schilderij lijkt bijna licht te ge ven. De tekst op de muur legt uit dat het museum het werk dreigt MIDDELBURG - De wachtlijsten voor de jeugdzorg in Zeeland zul len de komende tijd lang blijven en misschien nog wel toenemen. Pas op de langere termijn valt soe laas te verwachten van het preven tieve beleid dat het dagelijks pro vinciebestuur voorstaat. Gedeputeerde Staten antwoorden dit op vragen van PvdA-Statenle- den. Ze erkennen dat de wachtlijs ten in de jeugdhulpverlening de af gelopen maanden flink langer zijn geworden. Eind vorig jaar hoefde niemand langer dan negen weken te wachten. Op 1 april stonden evenwel 139 kinderen op de wacht lijst. Volgens het dagelijks provin ciebestuur is het verloop van de wachtlijsten is deze sector lastig te voorspellen. kwijt te raken, omdat de familie van de oorspronkelijke, joodse ei genaren het opeist. Die weten schap stimuleert er extra goed naar te kijken en, op het bankje voor het schilderij, te mijmeren over zaken zoals licht, schoonheid, rechtmatigheid en het behoud van cultureel erfgoed. Het Zeeuws Museum mist de moe- makende overdaad van veel ande re musea. Tegelijkertijd is een paar uur nauwelijks voldoende om het gevoel te krijgen alles echt te heb ben gezien. Het is gedoseerde rijk dom, waarbij je steeds meer ont dekt. De voorste Geschiedenis-zaal oogt bijvoorbeeld bescheiden en overzichtelijk. Achter een wand hangt echter een videoscherm, waarop korte, fraaie filmpjes van Paul en Menno de Nooijer kun nen worden aangeklikt. Op poëti sche wijze vertellen die over been deren, schelpen en andere zaken. Voorbeelden zijn in de zaal te zien en die objecten krijgen glans door de beelden. Voor je het weet ben je weer een half uur verder. Vader en zoon De Nooijer hebben een zware stempel op het nieuwe museum mogen drukken. Een ei genzinnige keuze, maar het pakt heel goed uit. Strip Show 1S50 blijft een prachtige ode aan de streek dracht en dat geldt eveneens voor de recent gefilmde modeshow. De daarvoor gebruikte kleding wordt ook getoond en oogt ineens eigen tijdser dan ooit. lammer is wel dat de films iets te lang zijn en niet doorlopend zijn te zien. De vele moderne techniek functio neert al vrijwel zonder haperen en biedt een schat aan informatie. In de wandtapijtenzaal bevindt zich een touchscreen waarop een van de tapijten, Slag bij Rammekens, is af gebeeld. Elf cirkels duiden op bij zondere details. Wie er een aan wijst, krijgt meer gegevens en leert bijvoorbeeld dat op het stuk wrakhout rechtsonder de signa tuur van wever )an de Maecht is te zien. Het verleidt tot voortdurend heen en weer lopen. De schilderijenzaal, ingericht door Piet Dieleman, is al snel een per soonlijke favoriet. Een Ryckhals is er ingeklemd tussen twee Kimpes en een werk van Charley Toorop; een vanitas van Adriaen Coorte hangt onbekommerd naast een schilderij van Dieleman zelf Ernaast wacht een van de mooiste schatkamers: de porseleinkast, een gewaagde maar geslaagde mengel moes van kleuren, stijlen en tij den: Delfts naast Chinees, bont naast egaal, eeuwenoud naast he dendaags. Een volmaakte integra tie van culturen, prachtig uitge licht en als geheel een kunstwerk op zich. Nooit echt iets met porse lein gehad, maar warempel, ineens wordt iets van emotie voelbaar. Een museum dat weet te ontroe ren. Het kan dus echt. Om half tien komt Chris van Wezel het Abdijplein opwandelen. Hij wacht tot het Zeeuws Museum opengaat. En dan blijkt hij, tot zijn eigen verras sing, de eerste bezoeker te zijn. PR-fünctionaris Yvette Lardinois komt hem de hand schudden en als het vernieuwde museum on der klokgelui om precies tien uur dan eindelijk opengaat, betreedt Van Wezel breed lachend het pand. Fotografen, een filmploeg en journalisten vliegen op hem af Hij wordt getracteerd op koffie met gebak. Directeur Valentijn Bij- vanck geeft hem bloemen, een vrijkaartje, Zeeuwse babbelaars en een boekwerkje. Van Wezel glimt van plezier. „En dan te bedenken dat ik, als jongetje van zeven, na de oorlog hier tussen het puin heb gespeeld. Toen waren de bouwvak kers nog bezig de steentjes af te bikken voor de heropbouw. Ik ben hier door de jaren heen regelmatig geweest. Het is zo belangrijk dat al die oude dingen bewaard blijven. Oude dingen brengen herinnerin gen terug, maar als de mensen gaan, gaan ook de herinneringen. Dan blijven alleen de dingen nog over en heb je een museum nodig om het verhaal erbij te vertellen." Na een persoonlijke rondleiding door Yvette Lardinois komt Van Wezel superlatieven te kort om te beschrijven hoe-mooi het allemaal was. „Grandioos, schitterend! En met die lift en hellingbaan, heel goed te doen voor iemand die moeilijk ter been is!" door Rinus Antonisse GOES - De provincie moet de drie nationale landschappen - Walche ren, Zak van Zuid-Beveland en West-Zeeuws-Vlaanderen - en de natuurterreinen extra bescher men. Voor ontwikkelingen in die gebieden dient te gelden 'nee, ten zij' in plaats van 'ja, mits'. Voorzitter lan van Setets van de Zeeuwse Milieu Federatie bepleit te dit gisteren tijdens een ledenver gadering in Goes. Hij stelde dat een provinciale visie op het land schap nodig is. Daarmee kan de verrommeling en de ruimteverspil ling worden bestreden. Gemeen ten krijgen dan handvatten om plannen in het landelijk gebied be ter te kunnen afwegen. In dit ka der noemde Van Seters ook over aanbod, leegloop en verpaupering van bedrijventerreinen. Hij was voorstander van een stop op aan leg van nieuwe terreinen. Daar naast zijn volgens hem harde af spraken nodig over sanering van bestaande regionale en lokale be drijfsterreinen. De ZMF-voorzitter wees erop dat Zeeland in dit opzicht een achter stand heeft. Het oprichten van re gionale fondsen voor herstructure ring van bedrijfsterreinen kan hel pen de achterstand in te lopen. „Dan kunnen binnen tien jaar alle verpauperde bedrijfsterreinen wor den aangepakt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2