Zeeland School voor asielzoekers gaat na de zomer dicht Reacties op idee 'En dat alles zonder rekenmachine, hé!' Tochten voor rolstoelers uitgezet Kinderen van de Iris gaan straks naar de gewone basisschool. Dominique Begijn (12) uit Vlissingen wint wiskundewedstrijd. In Amsterdam zorgt verbod voor veel minder overlast. Vier langere routes volledig toegankelijk voor rolstoelen. Man overleden na val van ladder 26 Woensdag 6 juni 2007 PZC VV door Nadia Berkelder MIDDELBURC - De speciale school voor kinderen uit het asielzoekers centrum in Middelburg wordt op geheven. Na de zomervakantie gaan de leerlingen naar gewone ba sisscholen, verspreid over de stad. Ook de docenten die nog in vaste dienst zijn, gaan naar andere scho len. Op de Iris zouden na de zomer nog 42 leerlingen zitten, zegt J. Sandee, voorzitter van de Vereni ging Christelijk Onderwijs (VCO) Middelburg. „Een groot deel van die kinderen valt waarschijnlijk ook nog onder het generaal par don. We zitten echt op de grens." Op het asielzoekerscentrum wo nen de laatste jaren steeds minder kinderen, omdat het niet langer een opvangcentrum maar een ver trekcentrum is. In een vertrekcen trum worden asielzoekers voorbe reid op hun terugkeer naar het land van herkomst. De vier schoolbesturen die samen werken in de Iris hebben afgespro ken dat de leerlingen naar vijf ver schillende scholen in de stad gaan: de Algemene Basisschool, de open bare basisscholen De Beverburch en De Bijenburch, de protestantse school De Cederhof en de katholie ke Franciscusschool. „Ouders hebben de keuzevrij heid", zegt C. Corstanje, bestuurs lid van de openbare Archipelscho len. „We hebben onderling afspra ken gemaakt omdat we rekening wilden houden met de belastbaar heid van de scholen. De Bever burch, die in de buurt van de Iris staat, zit nu al helemaal vol." De ouders van de kinderen zijn gister avond ingelicht over de plannen. De Iris is in 1997 begonnen om de De speciale basisschool voor kin- deren van asielzoekers in Middel burg wordt opgeheven. Na de zo mervakantie gaan de leerlingen naar gewone basisscholen. taalachterstand bij kinderen van asielzoekers weg te werken. Toen was het nog geen zelfstandige school. Kinderen gingen 's och tends naar de Iris en volgden 's middags gewoon onderwijs op een basisschool. Sinds 2001 is de school zelfstandig. „Het is onverantwoord om de kin deren, die voor het grootste deel waarschijnlijk in Nederland mo gen blijven, niet te laten integre ren in de samenleving", zegt San dee. Het grootste deel van de kin deren spreekt gewoon Nederlands. Op de Iris werken nog twee leer krachten in vaste dienst, plus een directeur. Verder zijn er twee klas- senassistenten. De leraren die geen vast contract hebben, gaan niet mee. Volgens de schoolbesturen heeft de onderwijsinspectie ingestemd met de opheffing van de Iris. Wel moeten de besturen een plan van aanpak overleggen. In het najaar bezoekt de inspecteur alle scholen die kinderen van asielzoekers heb ben opgenomen. door Wendy van den Hurk middelburc - Nee, het slimste kind van de klas is hij heus niet. Maar een rekenwonder zeker wel. Dat had meester Spijkerboer ook al lang in de gaten. Dominique Be gijn (12) van Nehalennia is derde geworden in een intemationele re ken- en wiskundewedstrijd. In maart deed brugklasser Domini que Begijn uit Vlissingen mee aan de Europese Kangoeroe reken- en wiskundewedstrijd. Net als miljoe nen andere scholieren uit de hele wereld. Maar Dominique won: hij werd derde van alle 18.983 Neder landse havo/vwo-brugklassers. „Verwacht? Nee, dat niet. Maar ik had wel het idee dat ik het goed ge maakt had. Het waren dertig rneer- keuzeopgaven: tien gemakkelijke, tien gewone, tien moeilijke. Vijfen zeventig minuten mocht je erover doen en toen nam de meester de opgaven in. Een leuke wedstrijd, waarbij je vooral logisch moet na denken. Daar ben ik goed in." En zonder rekenmachine hé, roept Erik Spijkerboer maar al te trots. Van hem krijgt Dominique wis kunde. „Dominique is een echt bètakind. Hij haalt altijd hoge pun ten. Bij de voorbereiding op de Kangoeroe wedstrijd was hij al de beste. Ik zie dat hij het leuk vindt om lastige opgaven op te lossen. Herkenbaar, want dat had ik als kind ook. Maar ik moet zeggen dat de klas van Dominique, ïD, sowie so wel uitblinkt in wiskunde." Omdat iedereen stiekem afkijkt bij Dominique zeker? De brugklasser lacht. „Nee, natuurlijk niet, maar mijn klasgenoten vragen wel eens aan me of ik iets wil uitleggen." Rekenwonder Dominique Begijn. In totaal deden vijftig Nehalennia- leerlingen mee. De gemiddelde score in de categorie brugklas havo/vwo was 50,4 punten. Dominique haalde er 125. Dat was net niet genoeg voor de eerste plek; de winnaar haalde 1,25 pun ten meer. Dominique krijgt een certificaat, een wiskundespelletje, een medail le, een grafische rekenmachine en een abonnement op het blad Kijk. door Emile Calon vlissingen - Gerard Vliet is niet zo'n fan van burgemeester Van Dok, zo bekent hij. Maar met haar idee voor een blowverbod voor de len van Vlissingen heeft hij haar weer hoog zitten. De geboren en getogen Vlissinger (63) ergert zich ontzettend aan de verloedering van zijn stad, zegt hij tijdens zijn dagelijkse wandeling over de Boulevard. Hij wijst naar een aantal jongeren die onder aan de Boulevard, op de glooiing, bij el kaar zitten en die volgens hem daar altijd drugs roken. Hij heeft het niet zo op drugsgebruik, geeft hij onomwonden toe. Dat leidt vol gens hem tot meer criminalititeit en verwaarlozing. Wat hem betreft combineert de burgemeester dat blowverbod met hard optreden tegen de koffie shops in Vlissingen. Hij verwijst naar Checkpoint in Terneuzen waar eind vorige week bij een in val bijna honderd kilo softdrugs is gevonden. In de koffieshop zelf en in een opslagplaats. Hij weet zeker dat de Vlissingse politie ook zulke successen kan boeken als er onver wacht invallen gedaan worden in de plaatselijke shops. „Maar daar hoor ik nooit iets van." Burgemeester Anneke van Dok liet deze week weten dat ze over weegt een blowverbod in te stel len. Op die manier wil ze de over last aanpakken die blowers zou den veroorzaken. Daarnaast is het volgens haar een goed middel om de jeugd wat meer af te houden van het gebruik van softdrugs. In enkele delen van Amsterdam geldt sinds anderhalf jaar een blowverbod. Volgens beleidsamb tenaar Ruud Sjoerdsma van stads deel De Baarsjes werkt dat verbod prima. Er wordt volgens hem dui delijk minder geblowd en er is veel minder overlast. Het blowverbod in Amsterdam staat niet op zichzelf. Het is vol gens die gemeente een schakel in de keten van de aanpak van over last. Wie betrapt wordt krijgt niet alleen een proces-verbaal van zo'n 45 euro. Ook ouders van minderja rige overtreders worden naar het politiebureau ontboden voor een waarschuwend gesprek. Dat vin den de overtreders vaak nog het vervelendste van alles, aldus Sjoerdsma. De Amsterdamse ambtenaar ver telt ook dat er geen ingewikkeld onderzoek uitgevoerd moet wor den om vast te stellen of iemand een joint rookt. Het verschil tus sen een sjekkie en een joint is vol gens hem zo te ruiken of te zien. Daar hoeven geen tijdrovende la boratoriumproeven bij het Neder lands Forensisch Instituut aan te pas te komen. Zover hij weet zijn er ook nauwe lijks discussies tussen agenten en blowers over de vraag wat er ge rookt wordt. Het verschil tussen gewone tabak en tabak vermengd met wiet of een ander verdovend middel is immers zeer groot. Chris snapt niet waarom in Vlissin gen een blowverbod zou moeten 'Ik ben voor. M'n twee neven gaan naar de verdommenis door drugs' komen. De achttienjarige Vlissin ger was gisteren samen met enkele vrienden te vinden op de glooiing onder de Gevangentoren. Daar ge noten ze van het uitzicht en de white widow, een wietsoort met een wat heftiger werking dan de meeste andere. Volgens Chris doen hij en zijn vrienden echt nie mand kwaad. „We vallen nie mand lastig, vernielen niets, zitten hier alleen maar wat te praten." Zijn vriend Remco, zeventien, stelt dat alcoholdrinkers veel meer bijdragen aan de verloedering van de maatschappij dan de blowers. Boven op de Boulevard is het niet moeilijk Vlissingers te vinden die Van Dok, wat het blowverbod be treft, van harte ondersteunen. Wil lem Gillissen bijvoorbeeld. Hij vindt dat dat verbod direct van kracht moet worden. In zijn fami lie heeft hij twee neven die vol gens hem 'naar de verdommenis gaan' door de drugs. Elk middel dat het moeilijker maakt om te blo wen is wat hem betreft 'per direct welkom'. Hij vindt'ook het onderscheid tus sen soft- en harddrugs achter haald. „De verslavende stof in soft drugs is de laatste jaren gigantisch toegenomen." Wat hem betreft treedt Van Dok nu op. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Speciaal voor mensen met een beperking worden op Schouwen-Duiveland vier rolstoel routes uitgezet. De routes voeren door het bos, langs dorpen en langs de Oosterschelde. Het is de bedoeling dat de routes vanaf be gin juli beschikbaar zijn voor het publiek. De speciale rij routes voor rolstoe lers zijn bedoeld voor zowel de ei gen inwoners als voor toeristen en zijn uitgezet in samenwerking met het platform voor mensen met een beperking. „Wij lopen op Schouwen-Duiveland voorop als het gaat om het realiseren van voorzieningen voor mensen in een rolstoel", zegt wethouder A. Verseput. „We hebben al de voorzieningen bij de strandovergangen, de specia le vissteigers voor gehandicapten, speciale duiklocaties en straks wor den de gluurhutten op de voorma lige vuilstort ook zo ingericht dat mensen met een rolstoel daar goed terecht kunnen." De vier (langere) routes die volle dig geschikt zijn om te rijden met rolstoel of scootmobiel horen daar volgens de wethouder ook bij. De eerste route is uitgezet in de West hoek en loopt van de boswachterij via Renesse, Ellemeet en Seroos- kerke naar Burghsluis en terug naar de boswachterij. De tweede route (de dorpenroute) gaat van Noordgouwe, Schuddebeurs via natuurgebied Dijkwater naar Dreischor en Zonnemaire weer te rug naar Noordgouwe. Bij Ouwer- kerk is een krekenroute uitgezet die voert langs de Oosterschelde, Bruinisse, Sirjansland en Nieuwer- kerk terug richting Ouwerkerk. De vierde route ligt bij Zierikzee en voert langs de prunje, Seroos- kerke, Moriaanshoofd en via Kerk- werve weer terug. De gemeente heeft de realisatie en promotie van de vier routes uit handen gegeven aan het routebu reau Zeeland van de VW. Deze or ganisatie heeft ervaring met het uitzetten en promoten van (fiets en wandelroutes. Als de rolstoel routes op Schouwen-Duiveland een succes zijn, worden dergelijke tochten in heel Zeeland uitgezet. OOST-SOUBURC - Een 63-jarige man uit Oost-Souburg is gistermiddag in het ziekenhuis overleden nadat hij 's morgens van een ladder was gevallen. De man was aan het werk bij zijn woning aan de Burgemeester Stemer- dinglaan. De man werd met hoofdletsel per traumahelikopter naar het Rot terdamse ziekenhuis gebracht. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28