Gezondheid Problemen met blaas na niertransplantatie Patiënten zijn tevreden over huisartsenposten Rokende mannen schaden het nageslacht Dronkenschap verhoogt kans op hartinfarct PZC Woensdag 6 juni 2007 21 Een herniapatiënt krijgt de naald in de rug met daarin de laserfiberdraad. en mag de patiënt, een meubelma ker met een eigen zaak, alweer naar huis. Hij mag de komende drie dagen niet langer zitten dan een half uur en moet veel rust hou den en lopen. Hij mag geen onver wachte draaibewegingen maken met zijn rug. „Als u niest, moet u dat met open mond doen, want dan is de drukverhoging in de on derrug niet zo groot", zegt Guit. De tweede patiënt is hovenier en stratenmaker. Bij het slaan van een paal in de grond voelde hij iets knappen in zijn rug en sindsdien heeft hij pijn in benen en voeten. Hij liet het MRI-centrum in Am sterdam een foto maken omdat ze daar geen wachtlijst hebben. Ver volgens zei zijn neuroloog dat hij geen voorstander was van de in greep. „Hij wil opereren. Eerst dit maar eens proberen, opereren kan altijd nog", zegt de hovenier. Hij hoorde 'laaiende verhalen' van zijn fysiotherapeut en van mensen in zijn omgeving. Yogalerares Hinke Spak- man van Terschelling heeft een lastige hernia. Die zit op een moeilijke plek laag in de rug, waardoor Guit er met zijn naald bijna niet bij kan. Ze heeft ook versleten wer vels en veel botrichels. Het prik ken wordt lastig, maar ook het aan tal joules is voor deze tussenwer velschijf, met maximaal duizend joule, niet hoog. „Ga ik daarboven zitten, dan kan ik haar wervels be schadigen. Maar we gaan het ge woon proberen." Als de behandeling na drie wat moeizame prikpogingen met suc ces wordt afgerond, is Spakman op gelucht. „Ik ben zo blij", zegt ze na drie kwartier. Ze hoorde van de be handeling via haar acupuncturist. Via de site www.laserherniabehan- deling.nl kwam ze bij het Kenne- mer Gasthuis terecht. „Daarna be keek ik de site met mijn huisarts, die ook enthousiast was." Het ging snel. Binnen een paar we ken kon ze terecht, na een lang voorgesprek met de radioloog. Groot was haar teleurstelling toen ze van haar verzekeraar De Fries land - waar ze tot nu toe positieve ervaringen mee had - hoorde dat de behandeling niet zou worden vergoed. „Ik heb echt zitten hui len. Ik heb het ziekenhuis gebeld dat het niet doorging, want ik kan dat niet zelf betalen. Een paar mi nuten later belde de radioloog te rug dat ik toch kon komen. Het zou verder zonder financiële gevol gen voor mij worden geregeld." Maar ze is boos op haar zorgverze keraar. „Ik vind het heel naar, ver velend en irritant. Dit is toch een prachtige ingreep? Ik kan na de be handeling gewoon weer naar huis, moet de eerste drie dagen rustig aan doen en kan daarna mijn dage lijkse bezigheden weer oppakken. Ook fysiotherapie is niet nodig." Inmiddels ziet een aantal grote zorgverzekeraars als Zilveren Kruis Achmea en Univé het nut van de ze effectieve en goedkopere behan deling in en vergoeden haar. Arbeidsongeschikt Hernia is een aandoening aan de rug, waarbij een uitstulping van de tussenwervelschijf leidt tot beknelling van zenuwen. Dat kan ernstige pijn in rug en benen veroorzaken. Jaarlijks lijden 75.000 Nederlan ders aan een lage rughernia. 64.000 van hen genezen door fysiotherapie en medicijnen. In Nederland worden na de VS verhoudingsgewijs de meeste mensen geopereerd aan deze aandoening: per jaar één op de duizend inwoners, in totaal is het aantal herniaoperaties in Nederland 11.000 per jaar. Van alle aandoeningen veroor zaakt een hernia het vaakst arbeidsongeschiktheid Bijna alle kinderen en veel volwas senen die een niertransplantatie ondergingen, hebben blaasklach- ten, blijkt uit onderzoek van Ma rian van der Weide. Ze onder zocht het functioneren van de blaas bij dertig kinderen en 115 vol wassenen na een niertransplanta tie. Veel voorkomende problemen bij kinderen zijn een te grote blaas, moeite met uitplassen, ontstekin gen en bedplassen. Volwassenen moeten vaak plassen, hebben pro blemen met het uitplassen en last van ontstekingen. Patiënten zijn over het algemeen tevreden over de huisartsenposten in Nederland. Vooral over de beje gening door hulpverleners en de medische zorg. Op het gebied van telefonische hulpverlening en sa menwerking met anderen is verbe tering nodig. Dit blijkt uit onder zoek van huisarts Paul Giesen. Het onderzoek brengt sterke en zwak ke kanten van de posten in kaart. Ook zijn voor huisartsenposten meetinstrumenten en procedures ontwikkeld om de kwaliteit van zorg te ondersteunen. Rokende mannen schaden niet al leen hun eigen gezondheid en die van de meerokers, maar zelfs de ge zondheid van hun toekomstige na geslacht. Door roken ontstaan meer afwijkingen in het DNA van zaadvormende cellen dan nor maal, stelt C. Yauk (Health Canan- da, Ottawa) in het vakblad Cancer Research op grond van onderzoek bij muizen. Deze DNA-afwijkin- gen, die worden doorgegeven aan de zaadcellen, kunnen ziektes ver oorzaken bij kinderen die verwekt worden met deze zaadcellen. foto ANP Matig drankgebruik bevordert de gezondheid, terwijl drankmis bruik veel schade kan toebrengen. Amerikaans onderzoek levert hier voor nieuw bewijs. Eenmaal per maand dronken zijn, verhoogt het risico op een hartinfarct met ruim een factor vier. Matig drinken (maximaal twee glazen per dag) vermindert het risico op een hart infarct met ongeveer 30 procent. Dit constateert J. Dorn (University at Buffalo) in het vakblad Addict ion op grond van gegevens van een kleine 2.000 vrouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21