Gezondheid Hernia verdwijnt door wervel op te warmen Pillen aan de pomp 20 j Woensdag 6 juni 2007 PZC HUISARTS door Paul van Dijk Consument op grote schaal verneukt met nutteloze middelen Scholieren die zich niet lekker voelen, vragen steeds mak kelijker om een paracetamolletje. Scholengroep Cam bium in Zaltbommel sluit de pot met pillen. De directie van de school constateerde dat de voorraden steeds sneller op raakten. Gemiddeld verstrekte de school 500 pillen per maand. De school telt 1800 leerlingen. „Het zijn vaak dezelfde leerlingen die om paracetamol vragen", zegt de directeur in een interview met de plaatselijke krant. Paracetamol behoort tot de vrij verkrijgbare geneesmiddelen. Dat betekent dat je geen recept nodig hebt om het te verkrij gen. )e kunt het echter niet overal kopen. De verkoop is be perkt tot de apotheek en de drogist. Daar lijkt binnenkort een einde aan te komen. De overheid wil op korte termijn de ver koop van paracetamol en andere vrij verkrijgbare middelen mogelijk maken in supermarkten en benzinestations. Is het wel gewenst dat pillen overal voor het grijpen liggen? Als kinderen op school al geen maat kunnen houden en voor allerlei kwaaltjes naar de pillen- pot vragen, hoe zal het dan ouderen vergaan? De geschiede nis leert dat het verruimen van de beschikbaarheid van medicij nen altijd leidt tot toename van de consumptie. Pillen aan de pomp en in de schappen van de supermarkt zullen de ver koop via de apotheek en de drogist niet schaden. Het leidt ge woon tot extra gebruik. In de plannen van de overheid gaat het niet alleen om parace tamol, maar ook om hoestmiddelen, keelpijnmedicijnen, zalf jes tegen een koortslip, anti-allergiepilletjes en middelen tegen diarree. Niet alleen het medicaliserend effect van de overheidsmaatre gel roept vragen op. Ook de soort middelen die men straks ver koopt op benzinestations en in supermarkten lijkt onverstan dig. Hoestmiddelen en keelpijnmedicijnen zijn nutteloze mid delen. Ze helpen niet beter dan thee met suiker of het zuigen op een dropje. I letzeltde geldt voor aciclovir (Zovirax). Dit door reclame ingepeperde middel tegen een koortslip, werkt niet beter dan vaseline of roomboter. De consument wordt met deze middelen op grote schaal verneukt. De overheid zou er beter aan doen deze middelen te verbieden, daar de gezond heidsclaims op misleiding en bedrog berusten. Voor anti-diarreemiddelen (Imodium, Diacure) en anti-aller giemiddelen (antihistaminica) gelden andere argumenten die uitbreiding van de verkooppunten ongewenst maakt. De anti- diarree medicijnen zijn niet ongevaarlijk voor kinderen en ouderen. Bovendien kan als bijwerking duizeligheid, misselijk heid en buikpijn optreden. Dit is niet erg gewenst als je op de A2 zit. Dit geldt nog meer voor de middelen tegen allergieën. De belangrijkste bijwerking is namelijk sufheid en slaperig heid. Ook dat is niet handig in het verkeer. De overheid zou er beter aan doen de consument erop te wij zen dat het juist belangrijk is alle medicijnen in dezelfde apo theek te halen. Daar maakt men immers gebruik van een me dicijnbewakingssysteem, waardoor ongewenste interacties tus sen verschillende medicijnen tijdig worden gesignaleerd. Zo kan iemand die een antidepressivum (Seroxat, Citalopram en dergelijke) gebruikt en bij de drogist brufen (Ibuprofen, Ne- rofen en dergelijke) haalt, zomaar een maagbloeding krijgen. Met hetzelfde drogistenmiddel kan iemand met astma een ern stige aanval krijgen en kan een patiënt met hartproblemen kortademig worden. Haalt iemand alle medicijnen in dezelfde apotheek, dan kunnen deze en andere soms ernstige bijwer kingen worden voorkomen. In dit verband is er een andere ontwikkeling die de gezond heid van mensen in gevaar brengt. Steeds meer ziekenhuizen openen om puur commerciële redenen een eigen apotheek. Behalve de inkomsten van de medicijnen worden extra win sten gemaakt door patiënten bepaalde merken medicijnen voor te schrijven. Ziekenhuizen sluiten namelijk contracten met de industrie om op die manier de eigen kas te spekken. Dit is allemaal ernstig in het nadeel van de patiënt. Een middel dat door de ziekenhuisapotheek is verstrekt, valt buiten het medicijnbewakings systeem van de patiënt. De zieken huisapotheek weet immers meestal niet wat de betreffende patiënt alle maal nog meer slikt. Ernstige fouten en gezondheidsschade zijn dan ook aan de orde van de dag. Minister Klink, doe wat aan die zie kenhuisapotheken en vergeet die pil len aan de pomp. Sinds 2001 worden in het Kennemer Gasthuis in Haarlem patiënten met de laser van hun rughernia afgeholpen. Radioloog Gerard Guit behandelde tot nu toe 190 patiënten uit het hele land. Enkele zorgverzekeraars vergoeden sinds kort de ingreep. door Annalaura Molducci foto Rob Hendriks/GPD De eerste herniapatiënt ligt op zijn buik in de CT-scan, klaar voor de ingreep. Met het röntgenapparaat wordt opgezocht waar de boosdoe ner zit. Radioloog Gerard Guit te kent met liniaal en stift het punt af waarop hij straks met een naald naar binnen gaat. De naald gaat door de huid, zonder bot of ze nuw te raken, zo de tussenwervel in. Daar moet de laser zijn helen de werk gaan doen. De huid van de patiënt wordt met een kleine prik plaatselijk ver doofd. „Bent u er klaar voor?" Bij een 'ja' zet Guit de naald in de rug en gaat hij op zoek naar de plek waar hij moet zijn, tussen de vier de en vijfde lendenwervel. Als de naald een klein stukje naar binnen is gegaan, wordt een CT-scan ge maakt om te kijken of hij goed zit. De naald gaat precies goed, tussen twee wervels door, rechtstreeks de tussenwervelschijf in. „Perfect, we gaan verder." Als de naald op zijn plaats zit en parman tig uit de rug steekt, gaat de laserfi- berdraad erin. De draad is aange sloten op een lasergenerator, die met een pedaal op de grond is te bedienen. De laser wordt eerst ge test, als het rode licht er goed uit komt, kan hij in de holle naald worden gebracht. „Die zit", zegt Guit, die de patiënt vervolgens vertelt wat hij verder gaat doen. De laserstraal brengt het vocht in de tussenwervelschijf aan de kook. Dan verdampt het water, dat het lichaam als waterdampgas verlaat. Het eiwit in de tussenwervelschijf wordt eveneens gekookt. „Ik verge lijk het altijd met een gekookt ei tje. |e kunt het ook ruiken, het ruikt als een verbrand worstje op de barbecue." Als het water is verdampt, neemt de druk in de tussenwervelschijf af De beknelde zenuw aan de bui tenkant van de schijf krijgt daar door meer ruimte. En dat voelen de meeste patiënten, bij zeven op de tien verdwijnen de klachten. Bij de operatie dragen de radio loog en de radiologisch laboranten een loodschort tegen de straling van de CT-scan en een zonnebril tegen lekkend laserlicht. Ook de patiënt krijgt een laserbril op zijn neus. Dan voert Guit de energie van de laser op tot zo'n 1400 kilo joule. „Dat kan de tussenwervel schijf van deze patiënt wel heb ben", zegt hij. Tijdens de klus wordt tot twee keer toe een controle CT-scan ge maakt, om te kijken of de behande ling aanslaat. Guit is zeer tevreden, want op de scan is duidelijk te zien dat er van binnen iets ge beurt. Hij wijst op een zwart vlak in de tussenwervelschijf. „Kijk, dat is het gas. Het lekt ook langs de naald weg naar deze spier", zegt hij. Het gas verdwijnt vanzelf uit het lichaam. Na een half uur is de klus geklaard Effectief en goedkoop k- Radioloog dr. Gerard Guit heeft de herniabehandeling met laser in 1999 in Nederland geïntroduceerd met aankomend radioloog Patrick Brouwer. Brouwer had in het Academisch Medisch Centrum (AMC) veel onderzoek naar laseroperaties gedaan. Hij zit inmiddels in het Leids Universitair Me disch Centrum (LUMC), waar hij deelneemt aan een vergelijkend weten schappelijk onderzoek tussen de traditionele operatieve behandeling en de laserbehandeling van een rughernia. Guit heeft de lasermethode zelf voortgezet in het Kennemer Gasthuis in Haarlem, omdat hij geen zin had om op de uitslag van het langdurige Nederlandse onderzoek te wachten. De patiënten werden al die tijd zonder vergoeding voor de radiologen en het ziekenhuis behandeld. Waarom deed hij dat? „Omdat dit een prachtbehandeling is, die je pa tiënten niet mag onthouden. Mensen komen soms strompelend het zie kenhuis in en zijn vaak binnen één tot drie weken van hun klachten af. Na een paar dagen rust mogen ze weer aan het werk. Er zijn nagenoeg geen bijwerkingen. In de Verenigde Staten passen ze dit al vele jaren toe, het is daar ook door de strenge overheidsinstantie FDA goedgekeurd. Het is heel jammer dat het hier allemaal zo lang moet duren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20