Geld en werk Paniek om stijgende hypotheekrente onnodig Angelina wil weer een kind gaan adopteren Wassen beeld Paris krijgt gestreept pakje Rod trouwt Penny over twee weken Baby voor 'Borat' en zijn vriendin Isla Fisher PZC Woensdag 6 |um 2007 I 19 Nu de hypotheekrente langzaam stijgt, is het niet echt verstandig een hypotheek over te sluiten. De looptijd verlengen kan nuttiger zijn. door Gert van Harskamp illustratie Ruben L. Oppenheimer De schrik slaat je om het hart. De maande lijkse woonlasten zijn al hoog, de looptijd van de hypotheek loopt over een tijdje af en nu ver hogen ook nog eens alle grote ban ken de hypotheekrente. Banken volgen hiermee de ontwik kelingen op de internationale kapi taalmarkt, waar de langlopende rente (vijf of tien jaar vast) lang zaam aan het stijgen is. Maar ook het rentebeleid van de Europese Centrale Bank (ECB) heeft in vloed. Als de ECB de rente ver hoogt, stijgen de variabele rentes op de hypotheekmarkt mee. En ook de hypotheekrente met een korte looptijd (een of twee jaar) stijgt. Nu de economie in Europa flink op stoom is, neemt de kans op nieuwe renteverhogingen verder toe. Daarmee spelen de banken in op de toenemende inflatie die nu eenmaal hand in hand gaat met een bloeiende economie. Loopt een rentevaste periode af, dan kan de nieuwe hypotheekren te ineens 1 of 1,5 procent hoger ko men te liggen dan men gewend was. Is het dan verstandig de huidi ge hypotheek over te sluiten? Uiteraard profiteert u bij overslui- ten van de korting die hypotheek verstrekkers maar al te graag geven in hun concurrentiestrijd met an dere banken. Daarnaast garandeert een nieuwe hypotheek weer enkele jaren de ze kerheid van de huidige, nog altijd relatief lage rente. De voordelen verwateren echter helemaal vanwege de boeterente over de resterende looptijd die in rekening wo-dt gebracht bij het beëindigen van het lopende con tract. Als u die boeterente niet kunt betalen en daarom moet mee- financieren in de nieuwe hypo theek, wordt oversluiten helemaal een dure grap. Boeterente is in te genstelling tot de normale hypo theekrente niet aftrekbaar van de belasting. Daarnaast waarschuwen Vereni ging Eigen Huis (VEH) en hypo theekdeskundigen de huizenbezit ters om niet in paniek te raken. Want een stijgende hypotheekren te is in principe niet geheel voor uw rekening. Door de hypotheek renteaftrek verdampt een derde tot de helft van die stijging. Dus als het rentetarief ineens 2 procent hoger zou liggen, dan betaalt de huizenbezitter maar netto ruim 1 procent meer. Bij een spaarhypotheek is er nóg een dempend effect. De inleg in de spaarpot groeit mee met de hy potheekrente. Dat voordeel heft het nadeel van de rentestijging op. „Als huizenbezitters toch al in fi nanciële problemen komen door de stijgende hypotheekrente, dan is er iets anders aan de hand. Dan leven ze of op te grote voet of ze wonen simpelweg in een te duur huis", zegt een woordvoerder van VEH. Eigenlijk is oversluiten van de hypotheek alleen nuttig hij een dalende rente. De over- sluitkosten kunnen namelijk nooit gecompenseerd worden als er niet een stevige verlaging van de vaste kosten tegenover staat. Dat betekent overigens niet dat de huizenbezitter een rentestijging maar gewoon over zich heen moet laten komen. De tijd is rijp om de huidige hypotheek voor langere tijd vast te zetten. F.r is nauwelijks verschil in rente tussen een loop tijd van tien en een looptijd van vijftien jaar en zelfs twintig jaar. Een uitzonderlijke situatie. Nor maal betaalt de huiseigenaar voor een lange looptijd veel meer rente dan voor een kortere rentevaste pe riode. Hypotheekverstrekkers verlengen de rentevaste periode overigens gratis. Een klant die niet overloopt naar een concurrent en een nog langere relatie aangaat met de bank, daar zijn de banken gek op. Misschien neemt die klant ook nog wel andere diensten af. In zo'n relatie steekt elke hypotheek verstrekker met alle liefde gratis energie. BPjÉ Op www.eigenhuis.nl is onder het •-* hoofdstuk dossiers een rekenvoor beeld te vinden waarmee een indica tie van de boeterente bij oversluiten kan worden verkregen. ALLEMENSEN Angelina Jolie lijkt niet te kun nen stoppen met het adopteren van kinderen. Jolie zou deze keer haar oog hebben laten val len op een Tsjechisch jongetje. „Tijdens haar verjaardag vertelde ze Brad dat ze het tijd vond om nog een kind te adopteren", zegt een bron tegen de Britse krant The Sun. Jolie, die momenteel in Praag werkt aan de film Wanted, voelde meteen een band met het weesje. Momenteel draait de pa piermolen volgens The Sun over uren om de adoptie rond te krij gen. Het wassen beeld van Paris Hil ton in Madame Tussaud heeft ook straf: het draagt een ge streept pakje nu de tv-ster in de cel zit. De eerste nacht van haar straf heeft Paris Hilton goed doorstaan, meldde haar advocaat Richard Hutton gisteren. Hij zegt dat de rijkeluisdochter in de cel wil „nadenken over haar le ven, om te zien wat zij kan doen om de wereld te verbeteren." De tv-ster verblijft in een speciale af deling van de gevangenis van Los Angeles. Per dag mag ze één uur de cel uit om te douchen, tv te kijken en/of te telefoneren. Hilton moet 23 dagen in de cel zitten omdat ze auto reed terwijl haar rijbewijs was ingetrokken. Nog twee weken, dan is Penny Lancaster officieel mevrouw Ste wart. Haar verloofde, zanger Rod Stewart (62), onthulde het afgelopen weekeinde dat de brui loft voor de deur staat. Hij deed dat tijdens een optreden waar ook de Britse koningin bij was. Stewart droeg het lied The Way You Look Tonight op aan de moe der van zijn zoontje Alistair. Het huwelijk is op 16 juni op het Itali aanse eiland Capri. Sacha Baron Cohen (35) en zijn vriendin, de Australische actri ce Isla Fisher (31), worden deze winter ouders. Dat meldt een goede vriend van hen. Het stel, dat vijfjaar samen is, was het afgelopen weekein de te gast bij de MTV Awards in Los Ange les. Fisher raakte veel vuldig haar buik aan. Toen een van hun vrienden hen felici teerde met de zwan gerschap zei Cohen blij: „Dank je wel!" Sacha Baron Cohen werd aan het einde van de jaren '90 be roemd als rapper Ali G. Vorig jaar had hij veel succes met zijn film Borat waarin hij een Ka- zachstaanse journalist speelt die een zwak heeft voor Pamela Anderson. Sacha en Isla. oto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19