'Als een blinde man in een kamer vol doven' Ex-minister van Financiën, Paul O'Neill PZC Woensdag 6 juni 2007 1 3 De gevallen sterren van Bush hun gang gaan. Daar waar hij wél heel actief bezig is, laat zijn eerder genoemde intuïtie hem vaak in de steek. Zowel Donald Rumsfeld als Paul Wolfowitz werden veel te lang gesteund, terwijl hun positie niet te redden was. Momenteel speelt de zaak rond Justitieminister Gonzales. Hij ont sloeg een aantal openbare aankla gers omdat ze onwelgevallige be slissingen namen voor de Republi keinse partij. Eerst werd dat door Gonzales ontkend, later toch weer toegegeven. Niemand staat nog achter Gonzales. Niemand, behal ve Bush. TWee jaar geleden droeg Bush Har riet Miers voor als nieuw lid van het Supreme Court, de hoogste rechterlijke macht in de VS. Het is een uiterst belangrijke functie en Bush had kunnen weten dat de be noeming van Miers nooit zou wor den goedgekeurd door het Con gres. De volharding om Miers, huisadvocate van de familie Bush maar nooit rechter geweest, toch benoemd te krijgen, deed kramp achtig aan. Toen bleek dat het Con gres inderdaad onwillig was, trok de kandidate zich maar terug. Houdt de president vaak onbegrij pelijk lang vast aan een plan (Irak is misschien wel het beste voor beeld), op andexe momenten laat hij politieke sleutelfiguren in de steek. Minister van Buitenlandse Zaken Colin Powell had voor aan vang van Bush' tweede termijn wel gezegd te zullen stoppen, maar had de deur duidelijk op een kier gehouden. Ondanks zijn ver dediging van de aanval op Irak, omwille van de massavernieti gingswapens die nooit zijn gevon den, was Powell een door de hele wereld gerespecteerde minister. Hij kreeg nooit het verwachte tele foontje uit het Witte Huis. Andrew Card was vijfjaar stafchef van Bush. De twee waren goed op elkaar ingespeeld. Maar het harde beleid in Irak maakte ook hem tot slachtoffer. Card adviseerde Bush meermaals minister Rumsfeld te ontslaan. Een oplossing die alge meen voor zeer verstandig werd gehouden. Toen de beslissing na Republikeinse kandidaten willen niet meer gezien worden met hun leider herhaald verzoek uitbleef, nam Card ontslag. Zijn advies was niet wat Bush wilde horen. Het optreden van de president heeft hem in een positie gebracht waarin hij niet erg effectief meer is. Bush zijn incompetentie wreekt zich. Eens wilde hij zich profileren als Onderwijspresident, maar van de plannen komt weinig terecht. De hervorming van de gezond heidszorg blijft hopeloos achter. Alsof dat nog niet genoeg is, heeft hij sinds november een door De mocraten gedomineerd Congres te genover zich. Uit opportunisme gingen veel Democratische afge vaardigden onlangs alsnog ak koord met het voorstel van Bush meer geld voor de Irak-oorlog uit te trekken. De maandenlange strijd hierover heeft het beeld van een president die niet luistert meer dan bevestigd. En Democrati sche kandidaten als Hillary Clin ton en Barack Obama zullen in de aanloop naar de presidentsverkie zingen van 2008 uit dit vaatje blij ven tappen: de president trekt zich niets aan van de mening van het volk en haar vertegenwoordigers. De grootste tegenslag voor Bush is misschien wel de mate waarin de Republikeinen zich van hem af wenden. Daardoor wordt het nóg moeilij ker iets te bereiken in zijn laatste anderhalfjaar als president. De Re publikeinse kandidaten voor 2008 willen niet met hem gezien wor den. En de rechtse religieuze vleu gel van de partij vindt hem te slap. Soms lijkt het enige beleidsterrein waarmee Bush zich nog bezig houdt Irak. Het heeft er de schijn van dat hij alles op alles zet om niet de geschiedenis in te gaan als de enige Amerikaanse president die een oorlog begon én verloor. Wanhopig zoekt Bush naar kan sen om zijn presidentschap te red den, mogelijk dat hij daarom nu toch wat tegen de klimaatverande ring wil ondernemen. Maar in politiek Washington is het oordeel over zijn president schap al geveld: mislukt. Het gezagsverlies van president Bush in zijn tweede ambtstermijn ging gepaard met het wegvallen van zijn steunpilaren uit de eerste termijn. Colin Powell Tenet was W al CIA- directeur onder Clinton. Maakte het voor Bush geloof waardig dat Irak massavernieti gingswapens had. Nam ontslag om 'persoonlijke redenen', maar deed dat waarschijnlijk onder druk van Bush die een zondebok nodig had. Donald Rumsfeld Stapte zelf op, maar liet de deur voor terugkeer duide lijk open Bush liet de inter nationaal gewaardeerde mi nister van Buitenlandse Zaken echter links liggen. Ceorge Tenet Werd door Bush tot VN- ambassadeur benoemd met een truc tijdens reces van het Congres. Eind 2006 wilde Bush het ambassadeurschap verlen gen, nu mét goedkeuring. De ambassadeur zelf begreep dat dit onhaalbaar was, zo vlak na het aantreden van een De mocratisch Congres. Paul Wolfowitz Was minister van Defensie en vertrouweling van Bush. Propageerde een aanval op Irak met een klein, doelmatig leger Ondanks het falen van deze strategie, mocht hij op zijn post blijven Tot december 2006. Acht generaals hadden toen al om zijn ontslag gevraagd. John Bolton Was in Bush' eerste ter mijn een gewaardeerd ad viseur van de president. Een van de grootste voorstanders van de invasie in Irak. Gaf later toe dat de zaak verkeerd was aangepakt Keerde niet meer terug. Harriet Miers Onderminister van De fensie, werd later president van de Wereldbank De architect van de Irak-oorlog had veel in vloed op Bush en zou een goede steun voor Wa shington zijn bij de bank. Wolfowitz nam deze maand ontslag vanwege het voortrek ken van zijn vriendin. Bush hield zijn vertrouweling te lang de hand boven het hoofd. Richard Perle Was vanaf de eerste dag stafchef van Bush. Trouwe me dewerker die zijn baas er meer dere keren op wees dat Defensie minister Rumsfeld er niets van bakte. Vond geen gehoor en nam in april 2006 ontslag. Lewis Libby Advocate van de fa milie Bush. Werd in 2005 door voorgedragen als rechter bij het hooggerechts hof. Miers was echter nog nooit rechter geweest. Ze trok zich terug toen ze be greep dat het Congres las tige vragen ging stellen. Andrew Card Vanaf 2001 werkzaam voor Bush. Later staf chef van vice-president Dick Cheney. Veroordeeld voor het prijsgeven van de identiteit van een ClA-agente Dat zou een wraakactie zijn geweest tegen haar man die Saddam Hoessein te voordelig zou hebben afge schilderd ■niographir. Ronald Vhacr De president is een ame duck

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13