Teloorgang Bush 'Bill Clinton had zijn agenda al afgehandeld' 1 2 Woensdag 6 juni 2007 PZC -w- "w* et is tragisch. Hoe I I een leider zo'n I enorme goodwill .1. JL en slagkracht moest inleveren. Na 9 septem ber 2001 kon Bush de geschiede nis in gaan als een groot presi dent. Zelden is zo'n grote kans gemist" Als er één president is die vol gens Willem Post nu in aanmer king komt voor de titel 'lame duck', dan is het wel George Bush. Vleugellam in vele opzich ten. De Amerika-deskundige van het instituut t'.lingendael wil wel een vergelijking trekken met Bill Clinton, die ook in zwaar weer terechtkwam. De vo rige president loog over zijn af faire met Monica Lewinsky en zag zich zelfs geconfronteerd met een afzettingsprocedure. „Ze zijn beiden plattelandsjon gens. Dat imago koesteren ze be wust. Maar daarna is het wel ge daan met de overeenkomsten. Bill Clinton is van nature een po litiek dier. En hij heeft ook nog eens behoorlijk doorgestudeerd, onder meer in het buitenland. Hij heeft charme, is handig en onvoorstelbaar pragmatisch. Hij moest jarenlang opboksen tegen een Republikeinse meerderheid in het Congres en deed dat uit muntend." „George Bush wil vooral cow- hoy zijn, wil bouwen op loyali teit, maar laat de zaken op hun beloop. In zijn eerste zomer als president ging hij vier maanden op vakantie. Hij heeft veel min der gestudeerd en altijd dicht bij huis. Nu hij voor het eerst te ma ken heeft met een Democrati sche meerderheid, lijkt dat nog niet tot hem door te dringen." Waar Clinton van Amerikanen het koosnaampje 'Bubba' kreeg, een zuidelijke term voor een aar dige oudere broer, doet Bush vol gens Post aan als de Texaanse nep-cowboy. „Die prachtige ranch, de stoere meubels die er staan, zijn rijlaarzen: Bush heeft ze allemaal pas in de ja ren negentig aangeschaft. Hij komt to taal niet au thentiek over." „In de aanloop naar het president schap werd Bush als gouverneur van Texas, vooral in die staat is dat een be hoorlijk ceremonieel baantje, dagelijks in zijn ambtswoning bijgespijkerd door Republikeinse politici over nationale en internationale on derwerpen. Nu hij ze overigens écht nodig heeft, nemen veel Re publikeinen afstand van hem. Dat had Clinton ook met de De mocraten in zijn laatste jaren, maar die had zijn grote agenda punten allemaal al afgehandeld en had daarnaast nog genoeg in vloed om zich bijvoorbeeld tot het laatst nuttig te maken voor het vredesproces in het Mid den-Oosten." George Bush zal vandaag, als hij aanschuift bij de G-8 in Duitsland, zijn best doen als krachtig leider over te komen. Veel zal het niet helpen, de president van de VS heeft nog maar weinig vrienden over. Zijn tweede termijn gaat als een nachtkaars uit. door John jas illustratie Ruben L Oppenheimer Lame duck is een gevleu gelde uitdrukking in Amerika. In de vorige eeuw zijn zeker vijf lei ders aan te wijzen die in hun tweede ambtstermijn dat pijn lijke predikaat kregen. Woodrow Wilson, Harry Truman, Dwight Ei- senhouwer, Lyndon lohnson en Richard Nixon waren in meer of mindere mate krachteloos na her verkiezing. Wilson was te ziek, Truman en Johnson voerden sle pende oorlogen (Korea en Viet nam) 'Ike' Eisenhouwer had geen ideeën meer en 'Tricky Dick' Nixon raakte verwikkeld in Water gate. Ook bij Ronald Reagan en Bill Clinton werd de typering 'vleugel lamme eend' van stal gehaald. Maar zij bleven ondanks de Con tra-affaire (Reagan) en de seks met Monica Lewinsky (Clinton) over eind dankzij charisma, charme en pragmatische eigenschappen. Anders is het gesteld met George W. Bush. De populariteitscijfers van de 43e president van de VS breken alle records. Laagterecords wel te verstaan. Kort geleden ge loofde nog maar 28 procent van zijn landgenoten in hem. Bush wordt inmiddels ook door veel van zijn eigen aanhang gezien als een arrogante lichtgewicht, een brekebeen, een koppige en onhan dige 'cowboy' die zijn ambt niet waardig is. Zijn presidentschap lijdt natuurlijk onder het enorme militaire fiasco in Irak. Maar ook zijn karakter en de manier van po litiek bedrijven in de aanloop naar de oorlog, spelen Bush parten. Ex-minister van Financiën Paul O'Neill (2001-2002), typeerde kabi netszittingen in het Witte Huis ooit als merkwaardige bijeenkom sten. Bush gedroeg zich steevast 'als een blinde man in een kamer vol doven'. De president was abso luut niet geïnteresseerd in het ad vies van zijn ministers. Hij stelde alleen belang in de mening van een viertal mensen: de clan havi ken bestaande uit vice-president Dick Cheney, Defensieminister Donald Rumsfeld, adviseur Ri chard Perle en Paul Wolfowitz (on derminister Defensie). Zij konden met hem doen wat ze wilden. Dat is een kenmerk van Bush: hij zoekt een groepje vertrouwelingen en geeft zich daar vervolgens aan over. Een eigen oordeel laat hij va ren en als hij dat tóch nodig heeft, zegt hij zijn intuïtie te gebruiken. Inmiddels is het groepje intimi aar dig uitgedund. Rumsfeld en Perle overleefden politiek niet als gevolg van de verkeerde besluiten over Irak. Wolfowitz was al naar de We reldbank verhuisd, maar is na ont slag vanwege de salaris-affaire rond zijn vriendin inmiddels weg gevallen als steunpilaar. Alleen Cheney is over, maar de tweede man houdt zich erg koest. Zijn Presidentschap Bush lijdt onder het enorme militaire fiasco in Irak ex-stafchef, Lewis Libby, is net ver oordeeld voor het laten uitlekken van de naam van een ClA-agente. Hierachter ziet het publiek de hand van Cheney, die wraak zou willen nemen op )oe Wilson, de man van de agente. Deze Wilson leverde de regering Bush ooit een rapport waarin werd tegengespro ken dat Irak uranium had gekocht in Afrika. Bush en consorten wil den juist het tegendeel horen. Lib by hoort binnenkort de strafmaat. Deze hele affaire kenmerkt zich door een gebrek aan regie vanuit het Witte Huis. Bush liet anderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12