Werkgevers Servicepunt brengt partijen bij elkaar Sector industrie wen co I ii in ii Rabobank Hans van Dienst, Arnold van der Steen Senior accountmanagers Rabobank Beveland afdeling Bedrijven Co van Schaik. voorzitter van het Regionaal Platform Arbeidsmarktbeleid Zeeland. Foto: Willem Micros Zeeuws-Vlaanderen loopt voorop met haar Werkgevers Servicepunt. Via het bij het CWI in Terneuzen ondergebrachte servicepunt worden de krachten tussen de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten, CWI en UWV gebun deld ten dienste van bedrijfsleven en (potentiële) werknemers. door Henk van de Voorde TERNEUZEN - "Het servicepunt brengt partijen bij elkaar. Werkgevers werden horendol van de versnipperde dienstverle ning via UWV, WSW dan wel WWB. Ie dere instantie behartigde alleen zijn eigen toko. Het gezamenlijke doel van het Werkgevers Service Punt is om te komen tot een optimale match tussen vraag en aanbod." Aan het woord is Co van Schaik. voorzit ter van de Stuurgroep Werkgevers Servi cepunt Zeeuws-Vlaanderen. De wethou der van sociale zaken van Terneuzen wordt in de stuurgroep bijgestaan door zijn collega's Frank van Driessche van Hulst en Carien Bolijn van Sluis. Verder vertegenwoordigt José Gerris (directeur in Terneuzen) het CWI, directeur Tome Huismans van het ROC Westerschelde het onderwijs. Wies Saman de BZW en Jessica de Neef het MKB. Van Schaik is ook voorzitter van het overkoepelende Regionaal Platform Arbeidsmarktbeleid Zeeland, dat het secretariaat voert voor het Werkgevers Servicepunt. Hij presenteerde 16 mei in Terneuzen de Jaarrapportage en lichtte de belangrijkste ontwikkelingen op de arbeidsmarkt toe. "Het RPA is aanjager op de arbeidsmarkt, met de bedoeling om het beleid door de regio's te laten overne men. Belangrijk is het samenbrengen van alle spelers om pro-actief bezig te zijn op de arbeidsmarkt. Diverse instanties hebben te maken met de arbeidsmarkt: gemeen ten, UWV, Sociale Werkvoorziening. Het is lastig om de schotjes weg te krijgen, maar in Zeeuws-Vlaanderen is het gelukt; met als gezamenlijk doel om zoveel moge lijk mensen uit de kaartenbakken te krij gen." Van Schaik zetelt namens de regio Zeeuws-Vlaanderen in het RPA. De wet houders Ellie Walrave (Vlissingen) en Ma rianne Velthuis (Tholen) vertegenwoordi gen Walcheren en de Oosterschelde-re- gio. Het RPA hoopt ook in het Zeeland van boven de Westerschelde binnen af zienbare tijd Werkgevers Servicepunten te realiseren. Vacatures Zeker met het oog op de toenemende krapte op de arbeidsmarkt is een goede coördinatie tussen vraag en aanbod desge wenst. „In bepaalde sectoren zijn nu al meer vacatures dan aanbod van arbeids krachten, zoals in de bouw, procestech niek en metaalbewerking. Bovendien krij gen deze sectoren in de nabije toekomst met een behoorlijke uitstroom te maken", zegt Van Schaik. De bewustwordingscam pagne De GrijsGroene Motor van het RPA probeert het hoofd te bicden aan de toenemende vergrijzing in Zeeland. Bij voorbeeld door het langer doorwerken van ouderen en het begeleiden van jonge ren (kennisborgjng) om ze klaar te stomen voor de arbeidsmarkt (ontgroening). "Goed vakmanschap is geen sinecure. Langzamerhand groeit het besef dat een goede vakman een prima salaris kan ver dienen, terwijl men vroeger 'maar* elektri cien, bouwvakker of loodgieter was. Het is een goede ontwikkeling, alleen lopen wc achter de feiten aan. Het tekort aan vak mensen wordt ondervangen door buiten landse arbeidskrachten, met name uit Oost-Europa, Spanje en Portugal." Glastuinbouw Met grootschalige glastuinbouw (300 hec tare) in de kanaalzone in het vooruitzicht, hoopt Co van Schaik het grote aantal vacatures (1200 in de eindsituatie) zoveel mogelijk te kunnen invullen met mensen uit de regio, zowel Nederlanders als Vla mingen. Dat memoreerde Van Schaik onlangs in zijn toespraak tijdens de grensoverschrij dende bijeenkomst van het Nederlandse CWI cn het Belgische VDAB in Etten- Leur. "Voordeel van de glastuinbouw is dat het een grote spin-off aan bedrijvigheid creëert, zoals voor diverse toeleveringsbe drijven. Om een constante instroom van werknemers in de glastuinbouw te verze keren, werkt Terneuzen samen met Gent aan een gemeenschappelijke regeling met als doel om een opleidingskas in het gebied te exploiteren. Uit de kaartenbakken van UWV, WWB en WSW maar ook van de Vlaamse VDAB worden potentiële werk nemers geselecteerd, opgeleid voor een functie in de glastuinbouw en geplaatst bij een werkgever. Met de zich vestigende werkgevers wor den hierover afspraken gemaakt. Ook is een Energie BV in oprichting voor het le veren van C02 en restwarmte door Yara en Nedalco ten behoeve van de glastuin bouw. Mede in het licht van de stijgende aardgasprijzen is dat een goede zaak. Eind van het jaar zal met de feitelijke bouw van de kassen kunnen worden begonnen, in clusief de opleidingskas. „Men leert er alles wat nodig is om als volwaardige werkne mer in de glastuinbouw te werken: plan ten, plukken, temperatuur controleren, omgaan met bestrijdingsmiddelen, en der gelijke. Reeds 30 jaar lang presenteert de Rabobank iaarlijks haar visie op de diverse sectoren van het Nederlandse bedrijfsleven in haar publicatie Cijfers Trends. De komende maanden geven wij in deze column de visie van de Rabobank Groep op sectoren die ook van belang zijn voor de Zeeuwse economie. Sector Industrie De industrie behoort in Nederland tot de grootste sectoren qua werkgelegen heid en omzet. De sector is bovendien goed voor ruim 60% van de export van het Nederlandse bedrijfsleven. De industriële bedrijven zijn zeer hete rogeen. Veel bedrijven opereren op specifieke, welgekozen nichemarkten. In het algemeen is de sector sterk internationaal georiënteerd. De industrie wordt doorgaans onderverdeeld naar de afzetmarkten die ze be dient. Een gebruikelijk onderscheid is dat naar de consumentengenchte indus trie (zoals voedingsmiddelen, kleding, meubelen) en de maak- en procesin dustrie (zoals machines, schepen, kunststofproducten en chemie). Perspectief De Nederlandse industrie leeft op. De omzet steeg in 2006 en vrijwel alle branches droegen hieraan bij. Vooral de export nam toe, maar ook op de bin nenlandse markt was sprake van groei. De consumentgerichte industrie profi teert van het hogere consumentenvertrouwen en in de zakelijke markt komt steun van de toegenomen investeringsbereidheid bij bedrijven. Ondernemers zijn dan ook optimistisch; het producentenvertrouwen is gestegen tot record hoogte. De gunstige economische vooruitzichten beloven verder herstel in 2007 en leidt tot een omzetgroei van ruim 4%. Discussie over productieverplaatsing Het belang van de industrie en het ingezette herstel kunnen de aandacht niet afleiden van de discussie over productieverplaatsing naar lagelonenlanden. Door lagere loonkosten elders, dreigt arbeidsintensieve productie uit ons land te verdwijnen. Overigens blijven de investeringen van Nederlandse bednjven in lagelonenlanden tot dusver beperkt. De Nederlandse industne heeft de ba kens tijdig verzet en bedient vaak specifieke, welgekozen nichemarkten. Deze strategie maakt de industrie minder kwetsbaar voor concurrentie uit lagelo nenlanden. De huidige opleving in de industrie komt door de aantrekkende conjunctuur, maar ook door juiste strategische beslissingen van ondernemers. Zij spelen goed in op de kansen die internationalisering biedt en profiteren van de toegang tot nieuwe afzetmarkten. Bovendien maken bedrijven dankbaar gebruik van de lage productiekosten elders door het arbeidsintensieve werk te outsourcen of eigen productielocaties in het buitenland te bouwen Juiste keuzes door scheepsbouwers Illustratief is de scheepsbouwindustrie. Na de algehele malaise in de jaren tachtig, kozen de overgebleven scheepswerven voor het vervaardigen van technisch hoogwaardige schepen voor nichemarkten. Inmiddels is de scheeps bouw wereldwijd actief en komt meer dan de helft van de omzet uit export. Verder is de productiviteit hoog en zijn de scheepswerven weer winstgevend. Bovendien is rond de branche een uniek kenniscluster ontstaan van bedrijven, onderzoeksinstellingen en toeleveranciers. Andere branches (onder meer de automotive-industrie) kennen vergelijkbare clusters. Deze stimuleren de inno vatie, wat de industrie helpt haar kennisvoorsprong te behouden. Perspectief door goede focus De juiste strategie verschilt per bedrijf. Het ene bedrijf maakt het onderscheid door de fysieke nabijheid tot de afzetmarkt, wat een voorsprong geeft qua service en leveringssnelheid. Een andere onderneming moet het juist hebben van innovatie en vernieuwende producten. Ook zijn er fabrikanten die met een hoge automatiseringsgraad de arbeidsproductiviteit opvijzelen. Voor alle bedrijven is het belangrijk focus te kiezen en vervolgens te excelleren in de ge kozen strategie. Met daarbij aandacht voor een concurrerende prijs en klanto riëntatie. Ook voor de sector als geheel zijn er volop uitdagingen. Belangrijke I thema's zijn: tekort aan vakmensen, betere aansluiting tussen onderwijs en bedrijfsleven en versterken van de innovatiekracht. Ondernemers dienen aan Ideze thema's te werken en ervoor te zorgen dat ze blijvend op de politieke agenda komen. Verder moeten bedrijven de aantrekkende conjunctuur ge bruiken om knelpunten aan te pakken en de concurrentiepositie te verstevi gen. Dus: de internationale dynamiek omzetten in kansen en zorgen dat ook in de toekomst een rol is weggelegd voor de industrie in Nederland. Rabobank Beveland verzorgt periodiek een rubriek in "de Ondernemer". De redacbe bestaat uit Connie Karelse en Eric de Jong Accountmanagers Private Banking en Hans van Dienst en Arnold van der Steen, Senior accountmanagers afdeling Bedrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 103