Zadelhoff BOG besproken» |g| TE HUUR/TE KOOP 29 Ca. 510 ml Zeer luxe en moderne kantoorruimte Hoe krijg ik dit pand gefinancierd? Foto: Johan If outers Capaciteiten belangrijk voor financiering Financiering van bedrijventerreinen en -gebouwen is van tal van factoren afhankelijk. Nog duidelijker dan voor particulieren geldt hier: meten is weten. Toch speelt ook een minder goed meetbare component een rol. Een gesprek hierover met drs. Ed Vreman MFE en René Kerstens, respectievelijk directeur bedrijven en manager grootzakelijke relaties bij Rabobank Roosen daal-Woensdrecht. door Ad van Bladel ROOSENDAAL - Financieel adviseurs worden al in een vroegtijdig stadium be trokken bij plannen van de overheid of het bedrijfsleven. Ed Vreman: "Bij de ontwik keling van een nieuw bedrijventerrein worden wij vaak al in een vroeg stadium betrokken. Een goed voorbeeld daarvan is de ontwikkeling van Borchwerf II hier in Roosendaal. Binnen de ontwikkeling daarvan waren niet alleen de gemeenten Roosendaal en Halderberge betrokken, maar ook Heijmans. En wij dan vanwege de financiële facilitering. Borchwerf II is bij uitstek een gunstige locatie voor de vestiging van bedrijven; een schaars gege ven in deze rijd. In het stadium dat de ka vels zijn verdeeld wordt duidelijk welke ondernemers belangstelling hebben om hier hun bedrijf te vestigen. Daarbij komt dan een aantal dingen ter tafel op het ge bied van financiering. Deels zal financie ring door eigen vermogen geschieden, maar in veel gevallen is ook vreemd ver mogen vereist en dan komen wij om de hoek kijken." René Kerstens vult aan: "Op dit vlak on derscheiden we globaal twee soorten par tijen. Zij die voor eigen gebruik verwer ven en zij die verwerven om later te ver huren, bij wijze van belegging dus. Een aantal criteria voor ons om deel te nemen als verstrekker van vreemd vermogen is voor beide partijen hetzelfde, maar er zit ten ook wel verschillen in. Kijkje naar het onroerend goed als zodanig dan spelen za ken een rol als courantheid en staat van onderhoud van het gebouw. Ook het type gebouw speelt een rol; is het een ïndus- triepand of een kantoorvestiging." Kapitaalkrachtig Natuurlijk speelt de ondernemer zelf ook een centrale rol bij de beoordeling of de bank met hem of haar in zee gaan. "De centrale vraag die we ons zelf stellen rond om de vraag om vreemd vermogen tc ge nereren is: 'Kan het bedrijf, met deze on dernemer aan het hoofd, die lasten dra gen.", legt Kerstens uit. "Die combinatie bedrijf en ondernemer is cruciaal. Met an dere woorden: heeft deze ondernemer m het verleden aangetoond over de capaci teiten te beschikken om dit bedrijf te lei den. Maar er komt geweldig veel bij kij ken want we kijken heel breed naar de nc sirie van die onderneming. Hoe is de posi tie in de markt - is er veel concurrentie, is het een uniek product - maar ook naar de toetredingsdrempel voor concurrenten. Hoe conjunctuurgevoelig is het product en ik welke sector is de onderneming ac tief. Een deel van de gegevens is uiteraard af te lezen uit de jaarrekeningen. Een an der deel echter is minder objectief maar daarvoor hebben we contact met onze ac countmanagers die de ondernemers goed kennen. Hoe is hun visie op het bedrijf en de ondernemer; ook dit oordeel is van eminent belang voor eventuele toeken ning van een aanvraag om vreemd vermo gen. Alle factoren samen bepalen hierbij het totaalbeeld. Wanneer er sprake is van vermogensverstrekking ten behoeve van verhuurders van bedrijfsruimten komt ook de kwaliteit van de huurder om de hoek kijken. Daarnaast wordt uiteraard gekeken naar de duur van het huurcontract of de inschatting binnen welke termijn ver huurd kan worden." Kerstens: "In sommige gevallen schakelen we op dit punt een makelaar in die in de ze branche bekend is." Vreman: "In zijn algemeenheid kun je stellen dat de ondernemer het financiële risico van de onderneming draagt. Wij, als financiële dienstverlener, blijven daar bui ten. Onze Rabobank doet niet aan risico deling. Wanneer er toch enig risico is zal dat zijn weerslag hebben in een zogenaam de risico opslag. Met andere woorden, dan zal het rentepercentage dat betaald moet worden, omhoog gaan." Obstakels Het zal duidelijk zijn dat cliënt en bank er samen niet altijd uitkomen. Ed Vreman: "Een ondernemer moet een goed verhaal hebben, een goed doortimmerd busines splan. Een onduidelijk verhaal is het eerste obstakel in het hele traject. Verder blijft de vraag staan: kan de onderneming dit aan met deze ondernemer aan het roer. Bo vendien is bij bancaire financiering een ei gen inbreng qua eigen vermogen noodza kelijk. Echter, bij onze dochter F( il 1-bank is ook maatwerk mogelijk; in bepaalde ge vallen zelfs tot 100 procent van de stich- tingskosten. Je moet maar zo denken: stan- daardgcvallen zijn er nooit. Dat is ook het leuke aan ons vak."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 101