Buitenland Bij het zwarte blok zit van alles PZC Rellen Rostock houden aan Bomaanslag in wijk Beiroet Spanje vreest aanslagen ETA ZEEUWS MUSEUM DIERENDAG 6JUNnSjTuui^ Gewelddadige betogers bij G8-top zouden op doden uit zijn. Zeven doden bij aanval Koerden op Turks leger VS en Irak controleren een derde van Bagdad Indonesië op twee na grootste vervuiler Senioren scoren hit met My Generation Socialisten en liberalen op verlies in België Israël sluit politici Harnas halfjaar op 8 Dinsdag 5 juni 2007 PZC ROSTOCK - Zo'n tienduizend an- tiglobalisten hebben gisteravond in de Oost-Duitse stad Rostock be toogd tegen de komende G8-top, het overleg tussen de zeven rijkste industrielanden en Rusland. Het kwam opnieuw tot geweldda digheden. Zeker 49 militante beto gers zijn door de politie gearres teerd. Gisteren raakten in de ochtend al vierhonderd demonstranten slaags met de politie, die onder meer acht waterkanonnen inzette. Beiroet - Bij een aanslag gistera vond in een christelijke wijk van de Libanese hoofdstad Beiroet zijn zeker zeven gewonden gevallen. Een bom vernielde een bus. Het betrof de vierde explosie in en bij Beiroet sinds 20 mei, toen ge vechten uitbraken tussen het rege ringsleger en radicale moslims van Fatah al-Islam. De islamisten, die zich in een Palestijns vluchtelin genkamp hebben verschanst, dreig den hun strijd uit te breiden. ook fascisten bij, want die kleden zich ook in zwart. En voetbalsup porters, of gewoon dronken sensa tiezoekers." Tog groot verdriet van het overgrote deel van de demon stranten die zich in het noorden van Duitsland hebben verzameld en op een vreedzame manier een tegengeluid willen laten horen. Hoewel er de laatste jaren volgens kenners wel iets van organisatie binnen het gevarieerde zwarte blok begint te ontstaan, is het feno meen moeilijk grijpbaar voor de politie. „Velen komen als individu naar de demonstraties en begin nen zich pas tijdens een tocht voorzichtig te groeperen", zegt Las- se die er zaterdag ook bij was maar geweld zegt af te zweren. „Ande ren komen pas als de demonstra tie al een tijdje loopt, dan vallen ze niet op en is er minder kans op fouillering. In hun rugzakken zit ten stenen en slagwapens. En als er dan eentje begint, gaan ze los." Lasse voegt er wel meteen aan toe dat hij ook niet uitsluit dat de poli tie zelf er tussen loopt en met ste nen gooit. De gestudeerde medi cus zegt het zonder een spier te vertrekken. „Tuurlijk, ze moeten toch een argument hebben om de veiligheidsmaatregelen te recht vaardigen en verder op te voeren. Dit kwam de politie wel goed uit." Wie met de complottheorie mee wil gaan, kreeg gisteren nieuwe ar gumenten. Een op het oog rustige demonstratie moest gisteren op last van de politie worden afgebro ken. Als clowns verklede demon stranten en halfnaakte G8-tegen- standers uit Spanje maakten er midden in een woonwijk maar een feestje van. De organisatoren namen het minder luchtig op. Vol gens hen wordt het recht van de monstratie steeds verder uitge hold. De spanning was om te snij den en zal dat de rest van de week blijven. Karl, die inmiddels wel wil zeggen dat hij zich niet tot het zwarte blok rekent, zegt wel vanuit het zwarte blok gehoord te hebben dat er nog doden gaan vallen. „Ze zeggen 'iets' voor te bereiden. Ze zijn echt gek, ze hebben hier ook twee politieagenten met een mes aangevallen. Dat is ook nieuw." door onze correspondent Achille Prick rostock - Hij draagt een zwarte broek, een zwart trainingsjasje en heeft een zwarte pet op. Om het beeld compleet te maken, ligt naast hem een zwarte zonnebril. Karl ('geen achternaam') zit op het Universiteitsplein in de bin nenstad van Rostock en past naad loos in het beeld van het 'zwarte blok'. De even gevreesde als beruchte groep demonstranten die bekend staat om grof geweld tegen de poli tie is nu ook bekend in Rostock. In korte tijd werd de Noord-Duitse havenstad afgelopen zaterdag op de kaart van het internationale protestgeweld gezet. Een balans van bijna duizend ge wonden, waarbij overigens ook de kleine schrammetjes worden mee geteld. „Als ik mezelf al tot het zwarte blok zou rekenen, dan ga ik dat toch niet vertellen", grijnst de 27-jarige Karl die 'ergens uit het westen van Duitsland' komt. „Mis schien bent u wel politie, ik heb trouwens helemaal geen zin om met de media te praten. Een inci dent van dronken hooligans en neonazi's en de hele tegenbewe ging is weer als links tuig neerge zet." Karl schetst precies het probleem van het 'zwarte blok'. De naam is in 1981 bedacht door een officier van justitie in Frankfïirt. Hij wilde onder deze noemer een groep ge welddadige demonstranten als ter roristische organisatie veroordeeld krijgen. Sindsdien doken steeds meer zwart geklede figuren op die bij demonstraties het harde ge weld niet schuwen. „Waren het aanvankelijk alleen nog anarchisten, die ook echt uit politieke gronden geweld gebruik- 'ln hun rugzakken zitten stenen en wapens. Als er eentje begint, gaan ze los' ten, nu loopt er van alles tussen", meent ook Alex Kristow die zijn tent heeft opgeslagen op het de monstrantenkamp Reddelich, tus sen Rostock en Heiligendamm waar de G8-leiders later deze week bijeen komen. „Er waren zaterdag Het zogenoemde zwarte blok bestond eerst uit anarchisten die om politieke redenen geweld gebruikten, tegen woordig zitten er ook fascisten, hooligans en dronken sensatiezoekers tussen. foto Pieter Franken/ANP Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800-0231231. het alfabet van Zeeland door onze correspondent Henk van den Boom BARCELONA - De Spaanse inlichtin gendiensten hebben de regering gewaarschuwd voor nieuwe aansla gen door de ETA. De enige vraag is nog waar en wanneer zij zullen plaatsvinden. De antiterreurspecialisten zeggen aanwijzingen te hebben dat de Bas- kische afscheidingsbeweging zeer binnenkort zal toeslaan, waar schijnlijk nog voor augustus. Het wordt een 'spectaculaire actie zon der dodelijke slachtoffers'. Hier mee zou de ETA willen bewijzen dat zij nog over voldoende vuur kracht beschikt om de politieke doelstelling van een onafhankelijk Baskenland af te dwingen. Gedacht wordt aan een soortgelij ke aanslag als in december op de luchthaven van Madrid toen een zware autobom een parkeergarage verwoestte. Daarbij kwamen ech ter twee Ecuadoranen om het le ven die in hun auto lagen te sla pen. diyarbakir - Zeven leden van de Turkse veiligheidstroepen zijn ge dood bij een aanval van Koerdi sche extremisten in de provincie Tunceli. Ongeveer evenveel militai ren of agenten raakten gewond door de aanval op een post van de Turkse gendarmerie. De beweging PKK beoogt sinds 1984 met ge weld een onafhankelijk Koerdistan te bereiken in het zuidoosten van Turkije en het noorden van Irak. BAGDAD - Drie maanden na de in voering van een veiligheidsplan voor Bagdad hebben Amerikaanse en lraakse militairen minder dan een derde van de wijken in de lraakse hoofdstad onder controle. Het Amerikaanse leger beaamt meer van de operatie te hébben verwacht. De VS en Irak stuurden de afgelopen maanden duizenden extra militairen naar Bagdad. jakarta - Indonesië is na de Vere nigde Staten en China de grootste vervuiler als het gaat om broeikas gassen. Dit staat in een rapport van de Wereldbank en de Britse overheid. Vooral bosbranden en opzettelijk aanstoken branden op landerijen en in wouden zorgen voor de hoge notering. Het rap port is erg somber: de Indonesi sche regenwouden zouden over vijftien jaar al zijn verdwenen. LONDEN - Een popgroep van Britse senioren bestormt de Britse hitpa rades. The Zimmers scoort met een cover van het nummer My Ge neration van The Who. Leadzan ger van de 40-koppige groep is de 90-jarige Alf Carretta. De video van het lied op internet is al ruim 2,3 miljoen keer bekeken. The Zim mers zijn genoemd naar het Engel se woord voor een looprekje. brussel - De socialisten en libera len in België staat een terugval te wachten bij de parlementsverkie zingen zondag. Christendemocra ten en Vlaams Belang winnen, blijkt uit een peiling. In Vlaande ren zou de christendemocratische CD8tV met 29,7 procent de groot ste partij worden. In Wallonië komt de socialistische PS, ondanks een terugval, toch als grootste uit de bus met 31,4 procent. jeruzalem - Een Israëlische militai re rechtbank heeft bepaald dat twee ministers en een parlements lid van Harnas zes maanden de cel in gaan, zonder enige vorm van proces. De drie werden anderhalve week geleden gearresteerd in de Pa lestijnse gebieden. De acties tegen militante Palestijnse bewegingen waren een reactie op raketbeschie tingen van doelen in Israël. schrijf ie in want vol=vot aanmelden secretariaat® zeeuwsmuseum.nl 01 T nnfi 65 30 00 ^^ïï^^ëdm.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8