Uitstervende dieren Handel in ivoor blijft verboden VN-conferentie bepleit beschermingsplan voor paling. 1 2 Dinsdag 5 juni 2007 PZC Wie mist de dodo? De oerang-oetan, witte neushoorn, Sumatraanse tijger en krombek-schildpad worden met uitsterven bedreigd. Op een VN-top in Den Haag proberen 171 landen samen plannen te maken om de handel in bedreigde diersoorten aan te pakken. Maar er is ook kritiek. Sommige biologen zien uitsterving als een natuurlijk proces. Voor elke soort die verdwijnt, komt vaak gewoon weer een nieuwe soort terug. door Monique Prins Illustratie Jos Diender Mist u de dodo? Met die provocerende vraag zwengelde bioloog Midas Dek kers jaren geleden de discussie aan over de zin en onzin van het bescher men van bedreigde diersoorten. „1 loeveel heviger dan sterven is uitsterven? Is uitster ven echt het sterfst? Ik dacht van niet. Hoe erg ook, voor uitsterven hoeft geen enkel dier extra dood. Het enige wat extra sterft, is de soort. Maar een soort is niet van vlees en bloed; een soort is een abstractie", schreef Dekkers vorig jaar in Vara TVMagazine. I let uitsterven van dieren is een heel natuurlijk pro ces, stelt Dekkers en met hem nog vele andere biolo gen en milieu-deskundigen. Het ontstaan en uitster ven van dier- en plantensoorten is onlosmakelijk ver bonden met de evolutie, zo redeneren zij. De huidige biodiversiteit is waarschijnlijk groter dan ooit tevo ren. 1 Iet is eerder voorgekomen dat dieren massaal uitstierven. En wie maalt er nog om het verdwijnen van de dinosaurussen zo'n 65 miljoen jaar geleden? I let uitsterven van de T-Rex en de zijnen heeft niet geleid tot een ineenstorting van het mondiale ecosys teem. Waarom maken natuurbeschermers zich druk over het uitsterven van dieren en planten? Dat komt, zegt Elies Arps van het Wereld Natuurfbnds (WNF) door dat nu, in tegenstelling tot vroeger, niet alleen soor ten maar ook hele leefgebieden (biotopen) verdwij nen. Daardoor wordt het eventuele nieuwkomers niet gemakkelijk gemaakt om de vrijgekomen plaat sen in te nemen. „Tuurlijk, het uitsterven van dieren is van alle tijden. 1 Iet grote verschil is dat het nu veel sneller gaat. Neem de haai. Een haai eet zeevogels, die vogels eten weer vissen, de vissen eten algen en die groeien weer op koralen. Elk dier heeft z'n rol in deze keten. Als je er een dier uithaalt, stort de keten in", zegt de WNF-lobbyiste. „Als het langzaam gaat, kan de na tuur het verlies van een soort nog wel compenseren. Maar het herstellend vermogen van de natuur kan de effecten van de jacht, overbevissing en ontbossing die de mens veroozaakt niet meer bijhouden." I11 Den Haag debatteren tot en met 15 juni vertegen woordigers van 171 landen over de handel in bedreig de planten- en dierensoorten. Tijdens de VN-confe- rentie wordt de koers uitgezet voor de periode tot 2013 en wordt bekeken welke soorten meer of min der bescherming nodig hebben. Centraal daarbij staat het zogeheten Cites-verdrag dat sinds 1975 de interna tionale handel reguleert en zo 5.000 dieren en 28.000 planten beschermt. Het beschermen van bedreigde diersoorten heeft wel degelijk zin, zegt secretaris-generaal Willem Wijnste kers van Cites, dat staat voor Convention on Interna tional Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora. En hij heeft er cijfers bij. Zo maakte in 1989 een verbod op de handel in ivoor een eind aan de slachting van Afrikaanse olifanten door stropers bendes. Het aantal Afrikaanse olifanten is de afgelo pen tien jaar stabiel gebleven en wordt geschat op 400.000 exemplaren. Het aantal Siberische tijgers is dankzij een effectief beschermingsprogramma in Zuidoost-Rusland gestegen van 250 exemplaren in de jaren tachtig tot 400 in de jaren negentig. Ook het aantal berggorilla's neemt, na een enorme daling be gin vorige eeuw, langzaam weer toe. Cites werkt met drie categorieën bedreigde planten en dierensoorten. Voor soorten in de zwaarste groep, de zogeheten Appendix 1, is geen handel toegestaan, tenzij het gaat om bijvoorbeeld fokprogramma's voor dierentuinen. In die groep zitten bijvoorbeeld walvis- Ondanks protest van Afri kaanse landen, blijft de wereldwijde handel in ivoor verboden. Dat bleek bij het begin van de Cites-conferentie in Den Haag over de internationale handel in bedreigde dier- en plan tensoorten. Een beschermingsplan voor de bedreigde Europese paling lijkt binnen handbereik. De Afrikaanse landen zijn onder ling verdeeld over de vraag of de handel in ivoor weer moet wor den toegestaan. De zuidelijke lan den, zoals Namibië, Botswana en Zuid-Afrika zijn voorstander van het opheffen van het verbod. De olifantenstand in deze landen flo reert en ze zitten met een toene mende voorraad ivoren slagtan den van olifanten die een natuurlij ke dood zijn gestorven. Die landen willen die voorraad graag te gelde maken. Met dat geld kunnen ze dan weer de lokale gemeenschap pen compenseren voor de schade die olifanten aanrichten op hun ak kers. Tot nu toe mogen ze alleen vastge stelde hoeveelheden verkopen na toestemming van Cites. Andere landen vrezen echter dat de strope rij zal toenemen als de handel in ivoor weer wordt toegestaan, om dat de prijs van ivoor dan weer omhoogschiet. Het ziet er naar uit dat de bescher ming van de Europese paling wel van de grond komt. Door overbe vissing van met name jonge pa ling, de zogenoemde glasaaltjes, wordt het voortbestaan ernstig be dreigd. De Europese Unie wil dat de han del in paling en glasaaltjes voortaan aan vergunningen wordt gebonden. Experts van de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, steunen dat verzoek. Behalve over ivoor en paling gaat de top ook nog over gazelles in Al gerije en baardhagedissen in Guate mala. Maar ook over rood en roze koraal en een drietal boomsoor ten, waaronder palissander waar uit muziekinstrumenten gemaakt worden. Ook het aantal bedreigde vissen groeit, naast de haringhaai gaat het om aquariumvissen als de kardinaalsvis en de zaagvis. sen, tijgers, neushoorns, mensapen, en Afri kaanse olifanten. Bijlage 2 staat handel toe, maar legt vast hoeveel er gevangen mag wor den, zoals bij belugakaviaar. In de derde groep staan soorten die in ten minste een land zijn beschermd. Een land zoekt op deze manier steun bij andere landen om de handel te contro leren. Elke twee, drie jaar kijkt Cites opnieuw welke soorten meer of minder bescherming verdienen. Dit keer staan voor het eerst overbevissing en ontbossing als een belangrijk punt op de agenda. Zo stelt de EU voor om de Europese paling, de ha ringhaai en de doornhaai gedeeltelijk te bescher men. Handel blijft dan mogelijk, maar is aan regels onderhevig. Alleen voor duurzame vangst wordt in de toekomst nog een vergunning afgegeven. De lokale handelaren in bedreigde diersoorten zijn op de langere termijn ook gebaat bij bescherming, zegt F.co Matser van Greenpeace. „Als we de handel in grote roofdieren of bepaalde houtsoorten niet aan banden leggen, is de natuur binnen tientallen jaren leeggeroofd. Dan zijn ze hun inkomstenbron kwijt, vluchten naar de stad en komen in een krottenwijk terecht. Wij zijn voor duurzame oplossingen. |e moet lokale vissers in bijvoorbeeld Brazilië helpen om duurzaam te vissen. En help ze met een opzet voor eco-toerisme. )e kunt een walvis maar één keer af schieten, maar je kunt er honderd keer naar kijken." Alle goede bedoelingen van de conferentie ten spijt, Midas Dekkers zal hoogstwaarschijnlijk cynisch blij ven. „Alle diersoorten moeten uitsterven. Ook de mens. Waarschijnlijk is ook de mens op aarde slecht een modeartikel, zo niet een rage", schrijft Dekkers in zijn boek Leve de Dieren. „Als hij straks is opge hoepeld, zal de natuur haar loop hernemen en rest ons nog slechts één probleem: wie moet er voor de reservaten zorgen?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 66