Meningen fOTNu tDÉ- Wereldbank worstelt met een imagoprobleem Bazen vóór anoniem solliciteren ...$00 fcr&WWf fêWNft »4s0 &MQWI AG-mtH,,, Bijna dertig procent ziet het als goed middel tegen discriminatie. Opvolger Wolfowitz moet reputatie van instituut opkrikken Hondenpoep Hiv-besmettingen Israël ABN Amro 1 O I Dinsdag 5. juni 2007 PZC DEN HAAC - Anoniem solliciteren, om selectie op buitenlandse na men te voorkomen, wint aan draagvlak. Bijna dertig procent van de werkgevers vindt dat accep tabel om discriminatie te voorko men, blijkt uit onderzoek. Van de mensen die al bij een be drijf werken vindt eenderde dat hun baas maar eens een proef moet nemen met anonieme sollici taties. Achtergrond van het onder zoek is dat werkzoekenden van buitenlandse afkomst (allochto nen) 3,5 maal zo vaak werkloos zijn als mensen van Nederlandse afkomst (autochtonen). Volgens de onderzoekers wordt dit verschil niet gerechtvaardigd door verschil in opleiding of werkervaring. Uit het onderzoek blijkt voorts dat 17 procent van de allochtone werk zoekenden overweegt zijn achter grond te verzwijgen bij sollicita ties. v door Ruud van Dijk NEW YORK - Deze maand krijgt de Wereldbank, die namens de VN le ningen verstrekt aan ontwikke lingslanden, in de persoon van Ro bert Zoellick een nieuwe topman. Zoellick neemt de plaats in van de in ongenade gevallen Paul Wolfo witz, die zijn vriendin een forse sa larisverhoging had bezorgd. Zoel lick zal in grote lijnen het beleid van zijn voorganger ongetwijfeld voortzetten. Toch zal hij meer moeten doen om de bank een be ter imago te bezorgen. Minder cor ruptie bij de besteding van Wereld bankleningen is in het belang van de ontvangers, vooral de bevolkin gen van slecht geregeerde arme landen waar zoveel buitenlandse hulp aan de regeringsstrijkstok blijft hangen of op andere manie ren wordt verkwist. Amerikaanse conservatieven zijn niet de enigen die vraagtekens zetten bij het hui dige functioneren van de Wereld bank en elke nieuwe leider van de bank zal daarom voor belangrijke strategische beslissingen komen te staan. Behalve problemen met cor ruptie, kwaliteitscontrole en aan sprakelijkheid van ontvangende re geringen, doemt de vraag op, op welke punten een instelling als de Wereldbank vandaag de dag nog relevant is, en op welke punten misschien niet meer. In het leven geroepen aan het eind van de TWeede Wereldoorlog was de bank onderdeel van Amerika's internationale strategie ter voorko- 'De Wereldbank verschaft een leger bureaucraten een comfortabele baan' ming van een nieuwe neer- waardse spiraal van onevenwich tige economische ontwikkeling, protectionisme en stagnatie, zoals die na de Eerste Wereldoorlog in zette. Vandaag de dag opereert de We reldbank echter in een sterk veran derde wereld. Veel ontwikkelings landen hebben in toenemende ma te toegang tot internationale kapi taalmarkten, en veel mensen vin den het absurd dat de bank nog al tijd projecten opzet in landen als China, Thailand, en Brazilië. Er blijven natuurlijk dingen die het instituut met zijn kennis en er varing kan bijdragen, zelfs in lan den die nauwelijks nog als ontwik kelingsland te bestempelen zijn. Of de bank die landen moet blij ven helpen (gezien de nood in an dere gebieden) is een vraag die raakt aan een ander heet hangij zer: gaat het nog altijd om de be vordering van economische ont wikkeling of is de bank, met zijn duizenden experts die allemaal hun territorium verdedigen, een doel op zichzelf geworden? Amerikanen hebben een grote aversie tegen grote, gevestigde bu reaucratieën die aan niemand re kenschap afleggen, en ze zien de VN en de Wereldbank als instellin gen die vooral lijken te bestaan om een groot leger van internatio nale bureaucraten comfortabele ba nen te verschaffen. Even log als mammoettankers, veranderen ze slechts met grote moeite van koers. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur®pzc.nl Even een reactie op het artikel over hondenpoep uit de PZC van 2 juni. Ook wij zijn al jaren hon denbezitters die belasting betalen. Helemaal mee eens dat honden poep opgeruimd moet worden door de eigenaar. Tot een aantal maanden geleden konden wij op- ruimzakjes krijgen bij het wijkge- bouw in Middelburg Zuid. Meestal kregen we dan vijf zakjes, net ge noeg voor twee dagen. De zakjes zijn op, dus worden we doorver wezen naar het stadskantoor. Na twee keer persoonlijk geweest te zijn en twee keer vragen via e-mail door mijn vrouw om zak jes, kregen we het antwoord: zelf kopen. Men vraagt in de winkel voor tien zakjes drie euro, genoeg voor drie dagen, dus negentig euro per maand. We lopen nu met plas tic zakjes, wat slecht is voor het mi lieu. Als ik langs scholen loop waar kosten noch moeite bespaard worden om honden te weren en zie dat de net geplante bosjes op straat liggen en tientallen blikjes in het gras denk ik: Wie was hier ook alweer de vervuiler? Volgens meneer Mertens van hon- denpoep.nl ben ik nu kampioen smoesjes verzinnen en moet ik maar een werkstraf ondergaan als mijn hond op het gras poept. De hondenbezitter wordt dan zwaar der gestraft dan bijvoorbeeld bij mishandeling. Meneer Mertens is niet goed wijs. Mijn mening: hon denpoep opruimen: ja! Gratis op- ruimzakjes: ja. Hondenbelasting: nee! Hondenbezitter crimineel? nee! Peter Boone Baljuwlaan 55, Middelburg Vorige week het bericht over de moedwillige besmetting van meer dere personen met hiv door twee homoseksuele mannen. Tevens zijn er homo's die via dating-sites contact zoeken met hiv-dragers. Zij hebben bewust onbeschermd seks met hun dates, want ze vin den het wel 'een kick dat ze zo be smet zouden kunnen worden'. Over wat voor soort mensen gaat het hier in vredesnaam. Steeds ver der worden grenzen van wat kan en niet kan verlegd, opdat men maar 'een kick' krijgt. Alles moet stoer zijn, spannend, bloedstol lend, wreed, luguber etc. etc. Men sen die anderen drogeren en daar na injecteren met een dodelijk vi rus zijn in mijn ogen misdadigers van de ergste soort. Mensen die zelf voor de kick een besmetting met het virus opzoeken, zouden volgens mij absoluut geen aan spraak moeten kunnen maken op medische hulp. Zoiets zóek je ge woon niet bewust op, want dan spoor je niet. De ziektekosten rij zen al de pan uit. Deze mensen maken dat de premies straks hele maal niet meer te overzien zijn, want de kosten van medicijnen voor hiv-dragers zijn gigantisch. Waar blijven we als er mensen zijn die zichzelf of anderen moed willig ziek maken? Soms vraag ik me echt wel eens af in wat voor wereld we leven, dat dit soort din gen gebeuren.Wees blij als je ge zond bent en respecteer ook de ge zondheid van iemand anders! Jacqueline Koelewijn Breitnerstraat 26, Goes Israël gijzelt nu weer dertig Ha- masleiders. Omdat Harnas raket- aanvallen uitvoert met zelfge maakt raketten, waarbij pas gele den een dode is gevallen. Het gro te aantal onschuldige burgers die door Israëlische raketaanvallen zijn omgekomen, tellen niet. Wat zegt een groep van UCP die in januari 2002 naar de Palestijnse gebieden is geweest? "In de Ga- zastrook waren constant beschie tingen. 's Nachts hoorde je het maar doorgaan. De volgende dag zagen we dan de resultaten. Als er iemand doodgeschoten wordt haalt dat het nieuws niet eens meef." Ze noemen deze beschietin gen één van de ervaringen die de meeste indruk op hen hebben ge maakt. In januari 2007 is een Palestijns meisje doodgeschoten door een Is raëlische militair. Ze ging met haar vriendinnetjes in de schoolpauze naar een winkel om snoep te ko pen. De moeder van een meisje, dat in 1997 werd gedood bij een zelf moordaanslag door een Palestijn, is de ouders van dat meisje gaan troosten. Zij zei: „De moordenaar van mijn kind is zelf mee de dood ingegaan, maar de moordenaar van jullie kind zit 's avonds weer gezellig met zijn vrienden achter een glas bier." Naar zulke moor den worden nooit geen onderzoek gedaan. Die moordenaars worden nooit gestraft. Corrie van der Hart Vronesteijn 46, Oostkapelle ABN Amro Nederland verliest 7500 banen bij fusie, staat in de krant (PZC, 31 mei). Hallo, 7500 ba-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 64