Buitenland Charles Taylor boycot zijn proces Ïnsr 2 Stedenspecial BERLIJN Tolimir zwijgt 'Wijzen' komen met simpeler Europees grondwettelijk verdrag KRAS.NL boek online of bel 0900 - 9697 Mogelijk jarenlang fraude bij reiniging EU-panden in Brussel Oud-president Liberia vindt dat hij geen eerlijk proces krijgt. - -7- Oud-premiers ontdoen omstreden tekst van 'toeters en bellen'. Een deel zou in zakken van hoge ambtenaren zijn verdwenen. waarom zou je verder zoeken 4-daagse busvakantie 4-/5-/8-daagse autovakantie Duitsland Ontdek deze wereldstad, nu supervoordelig pzc Dinsdag 5 juni 2007 9 den haag - Charles Taylor, oud-president van Liberia, die in Den Haag terecht staat wegens oor logsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid in buurland Sierra Leone, boycot zijn proces. Bij de start van zijn rechtszaak wei gerde Taylor (59) te gaan staan voor de magistraten. Hij stelde dat hij geen eerlijk pro ces krijgt en verliet de zaal. Zijn ad vocaat stapte, in weerwil van rech terlijke orders, ook op. Volgens rechtbankpresidente Julia Sebutin- de gaat het proces hoe dan ook door, desnoods zonder het duo. Taylor wordt ervan beschuldigd als krijgsheer (1989-1997) en later president van Liberia (1997-2003) rebellen in Sierra Leone te hebben gesteund. Die moordden, ver krachtten en verminkten tiendui- 4 Charles Taylor, oud-president van Li beria, staat terecht in Den Haag. zenden burgers ernstig door ar men en benen af te hakken. Tay lor, die sinds medio 2006 in een cel in Den Haag zit, ontkent alle beschuldigingen. Het optreden van Taylor en zijn raadsman, Karim Khan, duurde bijna een uur. Nadat zij uit de rechtszaal waren verdwenen en be sloten was dat het proces ook zon der hen kon starten, begon aankla ger Stephen Rapp met zijn ope ning. Het proces zal naar verwach ting anderhalfjaar duren. Khan presenteerde rechter Sebu- tinde een schrijven van Taylor waarin deze aangaf 'op dit mo ment' niet het gevoel te hebben dat hij een eerlijk proces krijgt. Taylor wil het proces boycotten zo lang hij niet voldoende 'tijd en faci liteiten' krijgt toegemeten voor zijn verweer. Taylor laat echter ook een opening. Hij zegt wel be reid te zijn om deel te nemen aan de rechtsgang als de omstandighe den veranderen, 'om recht te laten geschieden voor hen die veel meer geleden hebben dan ik in Liberia en Sierra Leone'. Rapp zal moeten aantonen dat Taylor verantwoordelijk was voor de wandaden in Sierra Leone die begaan werden door het Revolutio naire Eenheidsfront (RUF). In Sierra Leone zijn de media bang dat Taylor zijn straf zal ontlo pen omdat de speciale rechtbank die alleen voor de zaak-Taylor in Den Haag zitting houdt, onvol doende geld heeft om het proces af te ronden. Nadat Rapp zijn ope ningspleidooi had gehouden weril de zaak drie weken geschorst. Gezien de houding van Taylor en Khan is het echter twijfelachtig of die zitting door zal gaan. Recht bankpresidente Sebutinde maakte gisteren al duidelijk geen interesse meer te hebben in wat zij als 'poli tieke statements' omschreef Charles Taylor erkent de recht- bank die hem in Den Haag wil be rechten niet. Hij vindt dat hij on voldoende tijd en faciliteiten krijgt om zich te verdedigen. den haag - Ex-generaal Zdravko Tolimir, die in de staf van de Bosnisch-Servische generaal Ratko Mladic een sleutelpositie innam, heeft gisteren voor het loegosla- vië-Tribunaal geweigerd een ver klaring af te leggen bij zijn eerste voorgeleiding. Hooldaanklaagster Carla Del l'on- te verdenkt hem van betrokken heid bij de genocide na de val van Srebrenica in de zomer van 1995. Tolimir werd afgelopen week gear resteerd. Hij wilde ten overstaan van de Ca nadese VN-rechter Kimberly l'rost niet eens zijn naam bevestigen. To limir is verbolgen over zijn arresta tie. Hij stelt dat hij op Servisch grondgebied is opgepakt en dan zonder rechtsbijstand van een ad vocaat is overgebracht naar Repu- blika Srpska, de Servische entiteit binnen Bosnië, van waaruit hij naar Den 1 laag is vervoerd. door onze correspondent Hans de Bruijn brussel - Een nieuw Europees grondwettelijk verdrag kan veel korter en simpeler dan de omstre den en afgewezen Europese grond wet, zonder iets af te doen aan de doelstellingen en ambities daar van. Zo'n verdragstekst kan wor den teruggebracht tot een vijfde van de oorspronkelijke. Maar aan de daarin voorgestelde hervormin gen van de EU wordt niet getornd. Dat stelt een groep van zestien Eu ropese 'wijzen' die gisteren in Brussel een nieuwe verdragstekst presenteerde. Die telt slechts 71 ar tikelen (de verworpen grondwet had er 448) en telt maar 12.000 woorden (tegen 63.000). De groep hoopt dat de F.U-rege- ringsleiders later deze maand bij hun besluit over de verdere gang van zaken rond een nieuw Euro pees verdrag deze tekst als uit gangspunt neemt. „Ik hoop dat Angela Merkel het leest", zei de Ita liaanse oud-premier Giuliano Amato, voorzitter van de groep. De tekst wordt de regeringsleiders niet formeel aangeboden. Zij kun nen die volgens Amato, net als ie dereen, op internet vinden. In de werkgroep zaten onder ande ren oud-premiers als Kok, de Belg Dehaene en de Fin Lipporien, le den van de Europese Commissie en oud-ministers van Buitenland se Zaken. Zij hebben de tekst ont daan van overbodige artikelen en de 'toeters en bellen' als de Europe se vlag, het volkslied en een EU-minister van Buitenlandse Za ken. Maar de werkgroep houdt vast aan het voorstel het gebruik van veto's te beperken. Ook moet er een vaste EU-voorzitter komen. De tekst komt tegemoet aan veel van de Nederlandse bezwaren. door onze correspondent Hans Gertsen brussel - Er is mogelijk jarenlang fraude gepleegd bij de schoon maak van EU-gebouwen in Brus sel. Het onafhankelijke antifraude- bureau van de Europese Commis sie, Olaf, en de Belgische justitie stellen een onderzoek in, zo is gis teren bekend geworden. Volgens een woordvoerder van de Europese Commissie heeft het on derzoek betrekking op een con tract voor de schoonmaak van alle gebouwen van de Europese Com missie, waaronder het Berlaymont- gebouw, het prestigieuze hoofd kantoor van de commissie. Bel gische media meldden gisteren dat er tussen 2003 en 2007 ruim 60 miljoen euro gemoeid was met het contract tussen de commissie en een Belgisch schoonmaakbe drijf. F.en deel van dat bedrag zou in de zakken van hoge F.U-ambtc- naren zijn verdwenen. Volgens de Olaf is dat een verkeer de voorstelling van zaken. Het on derzoek richt zich voornamelijk op bedrijven en mensen buiten de Europese Commissie. Het zou niet om 'vele miljoenen' gaan.Tussen 2003 en 2007 gaf de commissie 44 miljoen euro uit voor de schoon maak van haar gebouwen. Waanzinnige aanbiedingen' vanaf 110.000 VAKANTIEWONINGEN, boek ONLINE voor de LAAGSTE PRIJS! ■jftr i .i Alweer zo'n topaanbieding van KRAS! Wegens groot succes hebben we voor u de fantastische 4-daagse busreis naar het 4-sterren Van der Valk Berliner Ring ook in de zomermaanden ingekocht. En dit vanaf slechts 149! Het is uiteraard ook mogelijk om met eigen auto naar Berlijn af te reizen. U boekt al een 4-daagse autovakantie vanaf slechts 75! Maak snel uw keuze en boek! ONTDEK DE HIGHLIGHTS VAN DEZE STAD Berlijn heeft enorm veel te bieden. Bekijk de Rijksdag.de Brandenburger Tor en de Berliner Dom. Breng een bezoek aan de Tiergarten, met de beroemde Triomfzuil. Of bezoek één van de vele musea op het Museuminsel,zoals o.a het schitterende Pergamonmuseum Ook raden wij u een boottochtje over de Spree aan, een uitstekende manier om veel van de stad te zien. Maar ook een wandeling door één van de vele parken, is meer dan de moeite waard. SHOPPEN, ETEN UITGAAN Shoppen kunt u volop in deze bruisende metropool! Wat dacht u van de Kurfiirsten- damm, waar vele winkels gevestigd zijn? Ook het grote warenhuis KaDeWe mag u tijdens uw bezoek beslist niet overslaan. De fijnproe vers onder ons kunnen prima terecht in één van de vele restaurants in bijvoorbeeld de wijken Mitte Kreuzberg. Deze wijken zijn ook gezel lig voor het uitgaansleven. VAN DER VALK BERLINER RING**** U verblijft in het Van der Valk Berliner Ring. Dit hotel ligt op circa 30 min. rijden van de stad. Als u kiest voor de busreis, dan brengt de bus u elke dag naar hartje stad. Het hotel beschikt over o.a. bar, restaurant, zwembad, fitness en sauna. INCLUSIEF: afhankelijk van uw keuze: busreis, verblijf in Van der Valk Berliner Ring, in een 2-per- soonskamer, met ontbijtbuffet. Juni-september Oktober Bus 4 dgn EZ 24.163 v.a.€ 159 va.€ 149 Auto 4 dgn AUTO 17.584 va. 79 va. €75 Reserveringskosten 15 per boeking (verplicht). Prijzen zijn p.p., o.b.v. 2 pers. Voor overige prijzen en data voor de auto zie www.kras.nl Reisnummers EZ 24.163 en AUTO 17.584, zie www.kras.nl/24163 en www.kras.nl/17584 k Hllliii, Mill It W llttiunu hui li *t 1» 11 •••li It M 99 ff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 63