Binnenland Gebit jongeren is vaak slecht Nu of nooit! Emmenaar wil nier verkopen SP-senator weerstaat partijtop Snelle hulp voorkomt zinken binnenvaartschip Tandartsen zijn tegen opnemen controle van volwassenen in pakket. Muskens biedt paus verzoek tot ontslag aan Zelftest dementie voor ouderen op internet Roofdieren in Artis niet meer achter hekken Artsen op cursus voor kindermishandeling Kant en Klaar Handsfreepakket eBusiness Center kpn Geldnood drijft werkloze man tot aanbieden orgaan. Düzgün Yildirim staat met voorkeurstemmen behaalde zetel niet af. pzc Dinsdag 5 juni 2007 I 5 harungen - Door snel ingrijpen hebben de hulp diensten gistermiddag voorkomen dat binnen vaartschip Corina in de Harlinger haven zou zin ken. Het schip was zand aan het lossen toen een voorbijvarend schip met het anker een gat in de Corina sloeg. Het schip dreigde daarop te zinken. De brandweer wist echter het binnenstromende water uit het beschadigde schip te pompen. Tege lijk werd het schip in hoog tempo gelost. Het an derhalve meter grote gat kwam daardoor boven de waterspiegel te liggen waarmee het schip was gered. foto Jeroen Horsthuis/ANP door Matthie Bergman alkmaar - Tandartsen verzetten zich tegen het opnemen van de jaarlijkse controle voor volwasse nen in het basiszorgpakket, een plan van minister Klink van Volks gezondheid. „Voor die 170 tot 250 miljoen euro die dit kost zijn effec tievere maatregelen mogelijk, met name voor jongeren", aldus R. Bar- nasconi, voorzitter van de Neder landse Maatschappij tot bevorde ring der Tandheelkunde(NMT). De periodieke controle van volwas senen is in 1995 uit het zieken fondspakket gehaald. Onderzoek heeft later aangetoond dat deson danks het aantal volwassenen dat regelmatig voor controle naar de tandarts gaat, stabiel blijft (86 pro cent). „Deze controle terug in het basispakket zal dus bijna geen ef fect hebben", aldus Barnasconi. In plaats daarvan adviseert de NMT, waarbij achtduizend tandart sen zijn aangesloten, het geld in te zetten om drie groepen te helpen die niet of onvoldoende gebruik (kunnen) maken van de tandheel kundige zorg. Zoals de 400.000 kinderen tussen de 2 en 12 jaar, die niet of te laat door de huistandarts of de jeugdtandverzorging worden bereikt. „Het zijn kinderen wier ouders zich niet meer bewust lij ken te zijn van het belang van een goede tandheelkundige zorg. De kinderen hebben dan ook vaak veel slechte tanden of kiezen." Een andere groep is die van jonge ren tussen de 17 en 22 jaar. „Onder deze groep zie je een enorme toe name van tanderosie door breezers omdat het tandglazuur nog niet volledig is uitgehard. Wij zien hier veel schade aan het gebit ontstaan. Als de leeftijd in de basis verzekering voor controle van de ze groep zou worden opgetrokken van 17 naar 22, dan zou je een enor me slag maken." Ten slotte pleit Barnasconi voor een vangnet voor sociaal zwakke ren die om financiële redenen niet meer naar de tandarts gaan. breda - Tiny Muskens heeft paus Benedictus XVI gevraagd hem ont slag te verlenen als bisschop van Breda. Dat heeft het bisdom giste ren meegedeeld. De 71-jarige Mus kens maakte in maart bekend dat hij zich aansluit bij de Pauluscom- muniteit van de benedictijnen, die is gevestigd in het centrum Zuider hout in Teteringen. Hans van den Hende volgt Muskens op. den haag - De Stichting Alzhei mer Nederland heeft een website geopend waarop ouderen kunnen testen of zij verschijnselen van de mentie vertonen. De stichting hoopt dat de zelftest ouderen zal aansporen tot een bezoek aan de dokter. Op dit moment wordt de ziekte bij de helft van alle patiën ten niet of te laat ontdekt. De test is te vinden op de website www.herkendementie.nu. amsterdam - De roofdieren in Ar tis verblijven over een paar jaar niet meer achter hekken. De Am sterdamse dierentuin trekt 80 mil joen euro uit voor een grootschali ge uitbreiding, waardoor veel die ren een groter verblijf krijgen en de kwaliteit van de hokken verbe tert. Daarbij verdwijnen tralies en scheidt een strook water de leeu wen straks van de bezoekers. den haag - Kinderartsen krijgen bijscholing om mishandeling beter te herkennen. Stichting Spoedei sende Hulp bij Kinderen (SHK) werkt aan een praktijkgerichte scholing over kindermishandeling voor de artsen. Uit onderzoek is ge bleken dat kinderartsen niet goed in staat zijn kindermishandeling te herkennen. De Nederlandse Vere niging voor Kindergeneeskunde gaf opdracht voor de cursus. Nu met 4 maanden GRATIS bellen en sms'en naar mobiel! Nokia 6021 of Nokia 62301 Originele Nokia carkit Professionele inbouw i.c.m. een 2-jarig nieuw Business Select abonnement Kom langs of maak snel een afspraak kpn Business Center GOES. Livingstoneweg 11. Tel. (010) 457 05 55- Nu ook op zaterdag open van 9.00 tot 17.00 uur! Aanbiedingen zijn geldig tot en met 30 juli 2007. Prijzen zijn exclusief BTW. emmen - Een inwoner van Em- men, die niet met zijn naam in de krant, wil een van zijn nieren ver kopen. Op een advertentie waarin hij vorige week in een huis-aan-huisblad een nier aan bood, heeft hij veertien reactie ge had, meest anonieme telefoontjes. „Ik heb geld nodig om schulden af te lossen en ik moet elke maand huur betalen. Ik heb geen werk en een uitkering aangevraagd bij het Centrum Werk en Inkomen. Maar voordat het allemaal geregeld is, zijn we een paar maanden verder." De man is afkomstig uit Iran en woont sinds 1997 in Emmen. „Ze ven maanden geleden kon ik aan de slag als postbode. Ik kreeg een contract voor een half jaar, maar dat is niet verlengd. Hoeveel de man voor zijn orgaan zal vragen weet hij nog niet. „Ik weet dat doneren voor geld straf baar is, maar het is in elk geval be ter dan in de criminaliteit belan den." Afstaan van organen voor geld is in Nederland bij wet verbo den. Het gevaar van betaald done ren is dat arme mensen een or gaan afstaan om zich uit hun slech te financiële situatie te redden. Van elk orgaan dat in Nederland wordt getransplanteerd, is de her komst bekend. Door deze contro le, wordt het ontstaan van een 'zwarte' orgaanmarkt voorkomen. den haag - De SP'er Düzgün Yildi rim uit Zwolle neemt tegen de wens van de top van zijn partij zit ting in de Eerste Kamer. Wel wil hij zijn zaak voorleggen aan de par tijraad, het hoogste orgaan van de SP. Yildirim stond achttiende op de SP-lijst voor de Eerste Kamer, maar hij zit dankzij voldoende voorkeurstemmen van SP-Statenle- den toch bij de twaalf kandidaten die voor de SP mogen plaatsne men in de Senaat. Dat bleek nadat de Provinciale Staten vorige week de nieuwe Eerste Kamer hadden gekozen. Het SP-bestuur wilde dat Yildirim zijn plaats zou afstaan. Na diverse gesprekken en enkele dagen naden ken heeft Yildirim, nu Statenlid in Overijssel, besloten dat niet te doen. „Het partijbestuur vindt dat Statenleden geen voorkeurstem men hadden mogen uitbrengen, maar heeft dat van tevoren niet la ten weten", aldus Yildirim. Het SP-bestuur was gisteravond niet bereikbaar voor commentaar. De nieuwe Eerste Kamer wordt volgende week beëdigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5