Sport Schermen is geen elitesport 'Grote fond is het mooiste wat er is' Vooroordelen over agressie en geweld zijn niet terecht. Ook de karakters van de melker verschillen op de vitesse en de fond. Zeeuwse titel zweefvliegen voor Olaf Bresser Vis wil niet bijten in Ossenisse 42 Dinsdag 5 juni 2007 PZC door Kevin van Boxel vlissingen - Schermen heeft het imago van een elitesport. Ook wordt de gevechtssport vaak geas socieerd met agressie en geweld. Allemaal onterechte vooroordelen vindt Boudewijn Vis, secretaris van schermvereniging l'Assaillant uit Vlissingen. „Schermen is al lang geen elite- sport meer. En de sport is hele maal niet agressief of gewelddadig. Het gaat er juist altijd heel erg be heerst aan toe." L'Assaillant werd zeventien jaar ge leden opgericht. In de beginperio de telde de enige Zeeuwse scherm vereniging ongeveer twintig leden. Inmiddels zijn dat er nog maar twaalf. Het grootste deel van de schermers is de veertig al een tijd door Fred Rabout SINT-philipsland - De grote fond betekent voor de duivensport het zelfde als de marathon voor de at letiek of de volledige triatlon voor de triatlonsport. Puur duurvermo- gen. Voor Zeeuwse begrippen gaat het dan om afstanden tussen de 900 en 1200 kilometer (Barcelona). Naast het verschil in duiven zijn er volgens Ko van Dommelen uit Sint-Philipsland ook verschillen in de karakters van de liefhebbers. „Een vitessepeler is een wat ner veuzer type, de fondspeler is iets rustiger", vertelt hij. De 55-jarige van Dommelen staat al zo'n 35 jaar aan de Zeeuwse en nationale top. Zijn 'geschelpte Paasborst' was in 2005 de snelste van Nederland vanuit Lourdes. De duif Hikte dit kunstje in 2006 nog je gepasseerd. „De sport is niet be kend bij het grote publiek. In heel Nederland zijn er maar vijfdui zend mensen die aan schermen doen. De meeste clubs bevinden zich in de Randstad. Ook wordt er door de media maar weinig aan dacht aan het schermen geschon ken. Het is dan ook een sport waar je niet zo makkelijk naar kijkt. )e moet toch een bepaalde voorken nis bezitten. Anders is het gewoon allemaal heel erg moeilijk te vol gen. Bovendien is de sport niet erg populair bij de jeugd. Maar daar willen we graag iets aan gaan doen. longeren zijn van levensbe lang voor het voortbestaan van de sport Vis hoopt daarom dat scholen eens wat meer aandacht aan het schermen gaan besteden. „Daar moeten we beginnen. Op scholen wordt in de meeste gevallen niks gedaan aan onze sport. Het is een ondergeschoven kindje. Wij geven een keer, maar toen vanuit Dax. Bij de grote fond zijn er twee soor ten lossingen. In het geval van een ochtendlossing zijn de snelste dui ven dezelfde avond nog thuis. Wordt er 's middags gelost, dan is het ook voor de snelste duiven overnachten geblazen. Het seizoen van fondspelers is an ders dan van vitessespelers. „Wij beginnen in juni en de vitessespe lers in april. Daardoor koppelen wij half maart, omdat er pas hal verwege juni gepiekt moet wor den" legt Van Dommelen uit. Zijn duiven gaan vrij vroeg in het sei zoen 'in de mand'. „In tegenstelling tot een aantal col lega's klok ik ze ook nog een keer. Anders maak je het spel in de vere niging kapot en dat verenigings- spel moet intact blijven. De prij zen interesseren me trouwens niet. Het moet voor ons pas in juni, juli en augustus gebeuren. En aangezien je je duiven maximaal twee maanden in vorm kunt hou- zelf al wel eens demonstraties in het onderwijs. Dat moet de alge mene bekendheid vergroten. In het verleden hadden we ook wel wat studenten als lid. Maar die gaan op den duur toch weer weg om elders te gaan studeren." 'Schermen is zeer intensief. Het is een sport voor iedereen.' Volgens de secretaris komt er nog een ander probleem om de hoek kijken. „Je doet er vrij lang over om de ba sis onder de knie te krijgen. Voor dat je echt goed voorbereid aan wedstrijden kunt deelnemen, ben je meestal al een jaar verder. Het duurt dus lang voordat het echt leuk begint te worden. Te lang voor de meeste mensen. Boven dien zijn er niet zo veel toer den, moet je dus keuzes ma- ken."De fondspeler doet per sei zoen maximaal een concours of tien. Van Dommelen bestrijdt dat de verliezen op de grote fond gro ter zijn dan op de vitesse. Echte fondduiven raak je volgens hem niet kwijt. „De verliezen bij de jon ge duiven op de vitesse zijn veel en veel groter". De fondspeler leert zijn duiven wel op. Eerst zelf een paar keer wegbrengen en daarna gewoon in de mand tot Orleans (zo'n 350 km). Van Dommelen ziet ook bijna altijd het verschil tussen een vitesse- en een fondduif. Zo blijkt dat een fondduif over het alge meen kleiner is dan de vitesseduif Die laatste heeft normaal gezien ook meer korte spiermassa. „Als je me tien duiven in de hand geeft, heb ik het acht keer goed. Ik zit er dus wel eens naast, maar uitzonde ringen hou je altijd." Van Dommelen heeft zijn hart ver pand aan de grote fond. „Iets nooien. Niet in Zeeland, maar ook niet in de rest van Nederland." Veel heb je niet nodig om met de spon te kunnen starten. „Met een paar sportschoenen en een trai ningsbroek kom je al een heel eind. De rest van de spullen heb ben ze meestal bij de verenigingen zelf wel. Die drempel is dus niet zo hoog." Ook de prijs vormt vol gens Vis geen obstakel. „In vergelij king met fitness is schermen een relatief goedkope sport." De inwoner van Vlissingen nodigt iedereen dan ook uit om eens een kijkje te komen nemen bij een trai ning. „Je moet het echt zelf doen om het te kunnen ervaren. Zo ben ik zelf ook begonnen. Ik was bij een demonstratie en raakte en thousiast. Schermen is een sport waar veel bij komt kijken. Concen tratie, techniek en snelheid zijn en kele speerpunten. Het is erg inten sief. Het is een sport voor ieder een." mooiers is er niet. De rillingen lo pen over m'n lijf als er 's avonds een duif binnenkomt van een mor genlossing. Sterker nog, de tranen springen me dan in de ogen." Winst voor Adrie Walraven Een tweejarige blauwe doffer op weduwschap bezorgde Adrie Walraven (60) uit Oost-Souburg afgelopen zater dag op het midfondconcours vanuit Orleans zijn eerste pro vinciale winst. Zijn doffer is dit seizoen op dreef, want vorige week was hij in verenigingsverband (PV de Telegraaf) nog de snelste van uit Arras. Het was de eerste getekende van de tien die Walraven voor Orleans had ingekorfd. Vijf daarvan vlogen in de vereni ging in de prijzen. AXEL - Olaf Bresser van Vliegclub Haamstede is Zeeuws kampioen zweefvliegen geworden. Hij be machtigde in Axel ook de hieraan verbonden Wout Bakkertrofee. Met een gemiddelde snelheid van 60 kilometer per uur vloog Bresser in drieënhalf uur 213 kilometer. Tweede werd Frits Baltus (180 kilo meter) en derde Boris Broere (169 kilometer), allebei lid van de orga niserende vereniging Eerste Zeeuws-Vlaamse Aero Club. De zweefvliegers kregen de op dracht om van Axel richting het Zuid-Belgische Chieveres te vlie gen, daar een bocht richting Moor- sele te maken en vervolgens terug te keren naar Axel. Vier van de vijf tien deelnemers voltooiden die op dracht. Drie zweefvliegers keerden terug met behulp van de motor, de anderen moesten hun vliegtuig eerder aan de grond zetten. GOES - De derde viswedstrijd om het Zeeuws-Vlaams kampioen schap verliep voor bijna de helft van de 75 deelnemers desastreus. De weersomstandigheden in Osse nisse waren prima, maar de vissen wilden niet bijten. Alleen in het eerste halfuur werd er wat gevangen, daarna was het bijna twee uur stil met de vang sten. Er werden vooral zeebaarsjes en kleine botjes gevangen. Jim Son- neschijn uit Maassluis werd win naar. Hij ving 144 cm vis. Winnaar in vak B werd Truus Huijps. Zij kwam tot 69 cm. Bij de jeugd ging de zege naar Je remy de Kok (44 cm). Bij de kop pels legden Jim Sonneschijn en Bert Heukels beslag op de eerste plaats. Op 14 juli is bij Cadzand de vierde wedstrijd van het kampioenschap. UITSLAGEN DUIVENSPORT Orleans (9625 duiven; Los: 10.45 uur). Samenspel 1: 1. combinatie De Poorter/Poissonnier, 2,8. F. v.d. Vlies, 3. H. van Damme, 4 P. de Smet, 5. F. Leliaert, 6. Th. De Ruijsscher, 7. M. de Poorter, 9. M. Buijsse, 10. J. de Smet. Samenspel 2: 1,6,8 gebroeders Scheele (1138 m/m), 2. cominatie Hamelink, 3. P. De Poorter, 4. P. Zegers, 5 D. Dobbelaar, 7. A. Rammeloo, 9 A. Remorie, 10. combinatie v.d Broeke/vd. Hooft. Samenspel 3: 1,2. J. van Coethem (1126 m/m), 3. E. van Acker en zoon, 4,5,10. gebr. Van Beveren, 6. W. Vergauwen, 7. C. Fijen, 8. A. van Daalen en zoon, 9. A. de Meyer. Samenspel 4: 1,7. J. van Maldegem (1104 m/m), 2,5. D. Wagenaar, 3. F. de Kraker, 4. Sj. Traas, 6. C. Hermes en zoon, 8. combinatie van Garsel/Vermeulen, 9. J. de Vos, 10. L. Goedege- bure. Samenspel 5: 1. G. Boone (1106 m/m), 2. ge br. Clement, 3. M. Boogert, 4. D. de Voogd, 5,6,10. M. van Iwaarden, 7. M. v.d. Dorpel, 8. C. Zegers, 9. S. op 't Hof. Samenspel 6: 1. C. Laban (1107 m/m), 2. A. Havermans, 3,5. M. Laban, 5. N. Reijngoudt, 6 JJ. Bolier, 7. C. Moeliker, 8. P. Laban, 9. P. de Wilde, 10. D. Menheere. Samenspel 7: 1. A. Walraven (1152 m/m), 2. H. Melis, 3,9. P. Geijs, 4. J. Daane, 5. C. de Rid der en zoon, 6. G. Baan, 7. J. Marteyn, 8. K. Minderhoud. 10. combinatie de Ridder. Provinciaal: 1. A. Walraven (1152 m/m), 2. H. Melis. 3,13,18. gebr. Scheele. 4. comb. Hame link, 5. PP. De Poorter, 6. comb, de Poorter/Poissonnier, 7,22. P. Geijs, 8. P. Ze gers, 9. J. Daane. 10,19. J. van Goethem, 11. C. de Ridder&Zn, 12. D. Dobbelaar, 14. G. Baan, 15. A. Rammeloo, 16. J. Marteyn, 17. F. v.d. Vlies, 20. A. Remorie, 21. K. Minderhoud, 23. comb; de Ridder, 24. JD. Schroevers, 25. comb. Wielemaker. Secretaris Boudewijn Vis van de Vlissingse schermvereniging l'Assaillant noemt schermen een sport waar veel bij komt kijken. Concentratie, techniek en snelheid zijn enkele kenmerken. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 56