Zeeland Wellness biedt Optreden jonge rapper uit Zierikzee omstreden Zonder meer liefde op het eerste gezicht Jan Vayne met gospelkoor in Brouwershaven Verkoop van oude boeken Automobilist raakt zijn rijbewijs kwijt Zomeravondconcert in kerk Dreischor Wandelen rondom Zonnemaire Straatspeeldag op Dorpsweg Bruinisse Concept-visie bepleit voortborduren op Rotonde bij Oude Tonge tijdelijk dicht 'Shit'-teksten Mastah D bedreigen voortbestaan festival PopopdePlaat. Friese jongeman en Zeeuwse schone vieren zestigjarig huwelijk. 26 I Dinsdag 5 juni 2007 PZC zierikzee - De bibliotheken van Schouwen-Duiveland gaan de afge schreven boeken verkopen. Ook cd-roms en tijdschriften gaan voor kleine prijsjes de deur uit. De verkoop van de afgeschreven spullen start in de drie bibliothe ken op tl juni. In Zierikzee loopt de verkoping tot 9 juli, in de bibliotheken in Bruinissen en Haamstede loopt de actie de hele zomer door, zolang de voorraad strekt. oosterland - Ken 37-jarige auto mobilist uit de gemeente Schou wen-Duiveland heeft zondaga vond zijn rijbewijs moeten inleve ren na te zijn betrapt op rijden on der invloed. De man had vier keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken. De politie hield de be stuurder aan in de Burgemeester van de 1 Iavestraat. dreischor - I let Schouws Jeugdor kest geeft zaterdag een zomera vondconcert in Dreischor. Het orkest onder leiding van Ma rien Stouten treedt samen met het Christelijk gemengd eilandenkoor (met dirigent Peter Wildeman) op. Solist is Jacob Schenk, achter de piano zit Christiaan Stouten en or ganist is Marien Stouten. De avond in de kerk begint om 19.30 uur, toegang gratis. zonnemaire - Wandelliefliebbers kunnen aanstaande zondag te recht in Zonnemaire. Vanaf 10.00 uur vertrekt een wandeling van on geveer 7,5 kilometer vanaf cam ping Kijk Uit aan de Rietdijk in Zonnemaire. Deelname is 3,50 eu ro per persoon, inclusief koffie. Op geven via 06-20003780 of lnfo@zonnemaire.eu. bruinisse - De Dorpsweg in Brui nisse is woensdag 13 juni het to neel van de straatspeeldag. De werkgroep straatspeeldag Bruinis se vraagt met de actie aandacht voor de toenemende verkeerson- wat er al is veiligheid in het dorp. De Dorps weg is een doorgaande route rich ting scholen vanuit de wijk Rie- kusweel en is onveilig door het af en aan rijden van vrachtwagens. Tijdens de straatspeeldag wordt de Dorpsweg afgesloten voor verkeer. OUDE TONGE - De rotonde in de To- nisseweg bij Oude Tonge is vanaf maandag 11 juni gedeeltelijk dicht voor het wegverkeer. De nieuwe rotonde wordt voorzien van een asfaltlaag en dat geeft overlast voor het wegverkeer. Verkeer van Oude Tonge richting Achthuizen wordt omgeleid. Het werk duurt drie dagen. dooi Ali Pankow zierikzee - I Jet geplande optreden van de jonge rapper Mastah D uit Zierikzee, zaterdag 16 juni, be dreigt het voortbestaan van festi val PopopdePlaat in Ooltgensplaat. „Ik wil me op geen enkele manier bemoeien met de programmering. Ik heb de organisatie alleen het sig naal willen afgeven dat de gemeen teraad ongetwijfeld nieuwe crite ria zal formuleren waarop volgend jaar vergunning voor dit festival ge weigerd zal worden", zegt burge meester A. van Pelt van de ge meente Oostflakkee. Volgens initiator Frank Boerboom van dit popfestival kwam er vorig jaar al kritiek vanuit de raad nadat de Rotterdamse ska-band Pluk een vloek had verweven in een liedje over een verbroken relatie. „Dat is geen reden voor mij de ver gunning voor het festival dit jaar te weigeren. Ik baseer me op de cri teria van orde en veiligheid die daarvoor gelden. Binnen de ge meenteraad echter leeft het voor nemen nieuwe criteria in te voe ren. Directe aanleiding daarvoor zijn de teksten van de betreffende rapper die nu geprogrammeerd staat. Dat heb ik de organisatie ken baar gemaakt", zegt de burgemees ter. Voor de organisatie is dat eelt ig Kritiek op teksten van rapper. Meerheid gemeenteraad Oost flakkee overweegt aanscherping criteria voor vergunning popfesti val Ooltgensplaat. ter weer geen reden het optreden van Mastah D 'te skippen'. „Ik vind het dom die kritiek voor af van de gemeente", zegt Mastah D, oftewel Dzenan Halilovic (15) zelf Hij erkent in zijn teksten wei eens te vloeken en woorden te ge bruiken die volgens sommigen niet passen binnen de openbare ze den. „Maar dat hoort bij rappen en ik zing ook best wel andere tek sten", zegt Mastah D. Hij zegt tot nu toe nooit kritiek te hebben ge kregen op zijn optredens. Via zijn website (www.mastahd.nl) is een groot deel daarvan te beluisteren. Nummers als Ik fix shit, Fok je shit en Wij brengen ruige shit behoren tot het repertoire van de jonge Zie- rikzeese rapper. Hij woont hier sinds hij met zijn moeder uit Bosnië vluchtte nadat zijn vader omkwam bij een granaataanval. door Piet Kleemans NOORDGOUWE - De leefbaarheid versterken en de mooie omgeving beter dan nu benutten. Dat is het uitgangspunt voor de plannenma kers van Innovation Island. Zij zien voor hun geestesoog Noord- gouwe en het aangrenzende Schuddebeurs als een centrum voor 'wellness', ofwel genezen en verzorgen. Dat bleek gisteravond tijdens de presentatie van de con cept-visie voor de dorpen. De mensen achter Innovation Is land leggen de laat hoog. Het pro ject gaat uit van woningbouw ge combineerd met een economische impuls. De plannen zijn ambitieus en gedurfd. Maar volgens de plan nenmakers wel degelijk haalbaar. In Noordgouwe en Schuddebeurs ziet Innovation Island mogelijkhe den voor voorzieningen op het ge bied van wellness. Een beauty farm is er al, evenals een kuur oord. Er is ruimte voor meer, vol gens de plannenmakers. Er kan voortgeborduurd worden op wat er nu al is. Aanvankelijk werd zelfs, zo bleek gisteravond, gedacht aan een cen trum voor cosmetische chirurgie. Dat idee is in een lade beland. Wel overeind is gebleven de suggestie om te kijken of er mogelijkheden zijn voor uitbreiding van het biolo gische areaal in de omgeving van Noordgouwe. Ook ruimte vrijma ken voor biologische veehoudeijen passeert de revue. Een ander idee dat in de conceptvisie geopperd wordt is realisering van een vegeta risch restaurant. Aan de omgeving van Noordgou we en Schuddebeurs wordt in de concept-visie eveneens aandacht besteed. Fietsroutes worden ge noemd, maar ook kanoroutes. Aan woningbouw wordt eveneens ge- Noordgouwe en Schuddebeurs le- nen zich volgens de plannenma kers van Innovation Island voor het vestigen van voorzieningen in de 'wellnesssfeer'. door Esme Soesman NIEUWERKERK - Makkelijke tijden waren het niet, desalniettemin bleek er ruimte voor opbloeiende liefde. Na zestig jaar huwelijk zijn F. Torensma (82) en zijn echtgeno te T. Torensma-den 1 laan (81) uit Nieuwerkerk nog altijd zeer stellig over dat prille begin: het was lief de op het eerste gezicht. De Friese Torensma zat in de oor log ondergedoken bij een boer. Toen er een lading Zeeuwse eva cués werd aangevoerd, trok hij er uit nieuwsgierigheid met een ka meraad op uit. Toen zijn echtgeno- te-in-spé de bus uitkwam, wist hij het meteen: „Dat is een meisje voor ml)." Het bleek gelukkig we derzijds. „Ik zag 'm en dacht: ja, hier hou ik van", blikt mevrouw Torensma op hun ontmoeting te rug. Dus ging de Friese jongeman na de oorlog zijn Zeeuwse schone achterna, richting Zeeland. Hij trok bij zijn aanstaande schoonou ders in, om in 1947 met zijn gelief de in het gemeentehuis van Nieu werkerk te trouwen. Het taalpro bleem was reusachtig, zet het twee tal uiteen. Hun beider ouders wa ren het Hollands niet machtig, dus moest er her en der gebarentaal aan te pas komen. „Maar dat ging eigenlijk heel goed." Torensma ging aan het werk als chauffeur voor de Nieuwerkerkse melkfabriek De Duif Na een ze ven jaar durende tussenstop bij een plaatselijk transportbedrijf keerde hij bij - de inmiddels naar Zierikzee verhuisde - melkfabriek terug. De Nieuwerkerker draaide weken van soms wel 70 uur. Zijn Echtpaar Torensma-den Haan in hun straatje aan de voet van de Nieuwer kerkse molen. foto Dirk-Jan Gjeltema vrouw werkte als hulp in de huis houding. En er waren kinderen; zoon Jaap en dochter Emke - te genwoordig wonend in respectie velijk Zierikzee en Langbroek. Zij herinneren zich de jaarlijkse vakan ties in Friesland, met het uuske (toilet) in de tuin. Door de waters noodramp werd Zeeland - v ergele ken met Friesland - al vroeg mo dern. Anno 2007 is de familie zes klein kinderen en zeven achterkleinkin deren groot. „Allemaal gezond. Dat is heel wat, als daar niks aan mankeertvindt mevrouw Torens ma. Ondanks allerlei gezondheids problemen woont het tweetal nog altijd op zichzelf. „We koken sa men", zegt zij. „Ik ben de uitvoer der. Zij de aanvoerder", vult hij la chend aan. dacht, maar dan wel op beschei den schaal. Buitenplaatsen zijn wellicht mogelijk, maar dan wel bescheiden. Niet teveel, niet te groot en vooral passend in het landschap. Vanuit Noordgouwe en Schudde beurs werd gisterenavond tijdens de presentatie enigszins verdeeld gereageerd op de plannen. De dorpsraad is, zegt voorzitter Björn Schutz, gematigd positief „Ze heb ben goed naar ons geluisterd, maar we zijn wel kritisch. Dat van die 'wellness' klinkt aardig, maar het kan ook een voorbijgaande trend zijn. Dus moet je daar voor zichtig mee zijn." Niet iedereen was zo 'gematigd po sitief. Zo klaagde een Noordgou wenaar dat hij zich gepasseerd voelde. „Ik wist nergens van en dit zijn toch vergaande plannen." Schutz reageerde daarop met de opmerking dat de dorpsraad er al les aan gedaan heeft de inwoners van het dorp op de hoogte te hou den. Een ander zei te vrezen dat de plannen Noordgouwe door de strot geduwd gaat worden. Dat werd vanachter de Innovation Is- land-tafel met kracht bestreden. Het gaat nog slechts om een con cept-visie, waar de gemeenteraad zich nog over uit moet spreken en waarop nog volop inspraakmoge lijkheden volgen. Het is de bedoe ling dat de gemeente zich dit na jaar over de ideeën buigt. Eilanders praten mee Innovation Island komt voort uit een initiatief van MKB-Ne- derland. k- De plannenmakers willen de plannen samen met de eilan ders uitwerken. Het project onderscheidt zich van andere door de koppeling van woningbouw met economi sche ontwikkeling. Een groep van Zeeuwse bou wers heeft projectontwikkeling Prowonec opgericht om Inno vation Island te trekken. Dinsdag 12 juni wordt in De Putmeet de concept-visie Scharendijke gepresenteerd. BROUWERSHAVEN - De pianist |an Vayne treedt zaterdagavond samen met het gospelkoor Share uit Rid derkerk op in de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven. Onder de titel Psalms 8t Hymns brengen de uitvoerenden een avondvullend programma. Mede werking daaraan wordt ook ver leend door een speciaal voor deze gelegenheid opgezet kinderkoor. Het concert biedt oude psalmen en hymnen en daaraan gerelateer de werken die op een vernieuwen de wijze zijn bewerkt. Share wordt geleid door dirigent André Pouwer. De solopartijen worden gezongen door janneke Langeler. Verder zal (oël Groene- wold op contrabas zijn medewer king verlenen. Het koor en de sa menzang wordt begeleid door de vaste koorpianist Harm |an Schen kel. Psalms Hymns in de Sint Ni colaaskerk begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 22