Zeeland Demet (21) is uitblinker van het jaar Studenten runnen 'eigen' hotel m ROC begint twee nieuwe opleidingen ROC Zeeland beloont leerling voor doorzettingsvermogen. Nieuwe opleiding voor leerlingen met havo-diploma. PZC Dinsdag 5 juni 2007 31 door Cornelleke Blok MIDDELBURG - „Ik wilde ze een poe- pie laten ruiken", zegt Demet Ku- mas (21) zelfverzekerd en in vloeiend Nederlands. Toen ze op haar vijftiende vanuit Turkije naar Nederland verhuisde, had de Mid delburgse maar één doel. „Ik wilde juf worden, dat vond ik heel be langrijk." Binnenkort krijgt Demet haar mbo-diploma (niveau vier) uitge reikt. Daarmee kan ze als onder wijsassistent gaan werken. Als waardering voor haar doorzettings vermogen heeft het ROC Zeeland haar genomineerd als mbo-uitblin- ker van het jaar. „Dit is echt een cadeau", stamelt Demet, nog steeds vol ongeloof „"Jij bent de beste leerling, omdat je zo hard gewerkt hebt', zeiden ze tegen me. Ik was zo blij!" Als ze vertelt waarom ze juf wil worden, glinsteren haar ogen. „Kinderen zijn zo onschuldig. Daar kunnen wij veel van leren. Een ruzie zijn ze binnen een paar minuten weer vergeten. Ze spelen samen en zien geen verschil, of je nu allochtoon, slim of dom bent. Dat vind ik zo prachtig. Dat wil ik elke dag meemaken." Om haar doel te bereiken, moest Demet heel wat hindernissen ne men. In een vreemd land met een vreemde taal voelde ze zich in het begin erg verloren. „'De Neder landse taal is zo moeilijk, dat zal je 'Ik hoop dat ze denken: als zij iets kan bereiken, dan kan ik het ook' nooit goed kunnen beheersen', zei mijn familie tegen me. Ik werd ook weieens gepest door Neder landse kinderen." Die ervaringen haalde het beste in Demet naar boven. „Ik heb eerst tweeënhalf jaar Nederlandse les ge volgd op het Scheldemond colle ge." Daarna mocht ze aan haar mbo-opleiding beginnen. „Het was een pittige periode, maar mijn buren Anton Driesprong en Irene van Nimwegen hebben me geholpen met de Nederlandse taal en cultuur. Door hun steun heb ik het gered." Het enige probleem was de Engel se taal. „Ik had nog nooit Engelse les gehad. Ik volgde 's avonds vol wassenenonderwijs om de basis te leren. Dat was best zwaar, want overdag liep ik stage. Maar, ik heb het gehaald", zegt ze trots. Als ze straks haar diploma krijgt, komt Demets droom uit. „Met een diploma heb je iets in handen. Ik wil stevig in mijn schoenen staan. Het is een verzekering voor me zelf." Lachend: „Ik wil later tegen mijn man kunnen zeggen: 'jij gaat stofzuigen, ik ga afwassen. Ik heb ook gewerkt vandaag." Met haar prestatie wil Demet bo vendien een voorbeeld zijn voor andere allochtone jongeren. „Ik hoop dat ze denken: 'zij is ook al lochtoon en nog maar zeven jaar in Nederland. Als zij iets kan berei ken, dan kan ik het ook." Het ROC Westerschelde nomi neert morgen ook een 'uitblinker van het jaar'. Op 31 augustus kiest de mbo-raad in Apeldoorn een winnaar uit alle inzendingen. Demet Kumas (21): „Kinderen zijn zo onschuldig. Een ruzie zijn ze binnen een paar minuten weer vergeten. Dat vind ik zo prachtig. Dat wil ik elke dag meemaken." foto Lex de Meester GOES - De opleiding Reizen en de opleiding Recreatie van het ROC Zeeland kunnen vanaf komend schooljaar ook worden gevolgd in Goes. De school wil daarmee tege moet komen in de reiskosten van leerlingen buiten Walcheren. Mbo-leerlingen onder de achttien jaar krijgen van de overheid nog geen OV-jaarkaart. Het vervoer van en naar school moet dus wor den betaald door de ouders van de leerlingen. De lessen worden gege ven in het ROC aan de Zuster straat of de Bessestraat op zeven minuten loopafstand van het sta tion in Goes. Op 7 juni vindt een informatie avond plaats tussen 18 en 21 uur aan de Bessestraat. door Marcel Modde MIDDELBURG - Het karakteristieke Hotel aan de Dam in Middelburg wordt overgenomen door de Mid delbare Hotelschool. Het onder wijsinstituut huurt de accommoda tie de komende tien jaar van de huidige eigenaar, aldus Leijs. De exploitatie komt in handen van studenten, die zo hun praktijkerva ring kunnen opdoen. De opening van het zogeheten col legehotel is bedoeld voor een nieu we vervolgopleiding, gericht op jongeren met een havo-diploma. Tot dusver stromen met name vmbo-leerlingen door naar de Mid delbare Hotelschool. De havisten worden in staat gesteld de vierjari ge managementopleiding binnen de helft van de tijd te doorlopen, legt Leijs uit. De studenten krijgen het eerste jaar theorie aan het ROC Zeeland. Het tweede jaar begint met een drie maanden durende praktijk in het collegehotel, voorafgaand aan een zes maanden durende stage in het buitenland. De bedoeling is dat de studenten (in groepjes van vier) de dagelijkse verantwoorde lijkheid op zich nemen. „Van afde lingsplannen, tot marketing, in koop en personeelsschema's. Ze moeten gewoon zorgen dat de De Middelbare Hotelschool huurt de komende tien jaar het monumentale Hotel aan de Dam in Middelburg voor een praktijk opleiding management. boel draait." Een general-manager houdt de supervisie. Het College Hotel aan de Dam gaat ook de congresmarkt op, zegt Leijs. Voor dat doel wordt de groot ste van de huidige zeven suites ver bouwd tot vergaderruimte. Verder wordt de uitstraling en aankleding van het monumentale pand volle dig intact gelaten. „Dat maakt het juist tot een uniek hotel. Daar moet je vooral niets aan verande ren, vinden wij." Het ROC begint deze week met de werving van studenten voor de nieuwe opleiding. Die start in sep tember. Leijs hoop een eerste in schrijving van minimaal tien tot twaalf jongeren. Totdat die eerste lichting klaar is voor de praktijk, komt de exploitatie van het hotel in handen van huidige derdejaars mbo-studenten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17