Buitenland 'Opwarming drie keer zo snel' Proces tegen Taylor begint Libanese leger doodt leider Fatah al Islam i Poetin: raketten richten op Europa Amerikaans onderzoek: broeikasgassen stijgen 3 procent per jaar. 'Extremistische beweging had plan voor grote aanslagen.' Kinderen India planten 2,5 miljoen bomen 'Britse troepen binnen jaar terug uit Irak' Rusland woedend over plan voor raketschild in Polen en Tsjechië. Pool ontwaakt na negentien jaar uit coma Indianenstam ontdekt in Amazonegebied Berechten ex-president Liberia is signaal naar Afrikaanse leiders. PZC Maandag 4 juni 2007 I 9 londen - De opwarming van de aarde gaat drie keer sneller dan al werd gevreesd. De uitstoot van broeikasgassen is drie keer zo snel gegroeid als verwacht, het ijs op de Noordpool smelt veel sneller en de zeespiegel stijgt twee keer zo snel. Dat meldde de Britse krant The Independent on Sunday op gezag van Amerikaanse onder zoeken. De Amerikaanse Academie voor Wetenschappen toont in een on derzoek aan dat de uitstoot van broeikasgassen jaarlijks met 3 pro cent stijgt, terwijl die stijging in de jaren negentig jaarlijks nog 1,1 pro cent was. De scherpe toename zou vooral toe te schrijven zijn aan zich ontwikkelende landen als Chi na. De westerse wereld, waarin een zesde van de wereldbevolking woont, is volgens het onderzoek nog altijd verantwoordelijk voor De stijging van broeikasgassen zou toe te schrijven zijn aan lan den als China. Toch is het Wes ten verantwoordelijk voor twee derde van wereldwijde uitstoot. tweederde van de wereldwijde uit stoot van broeikasgassen. Wetenschappers van de universi teit van Californië meldden in de krant dat in de afgelopen vijftig jaar het ijs op de Noordpool elke tien jaar met 7,8 procent is afgeno men. De VN-klimaatcommissie IP- CC ging er eerder dit jaar nog van uit dat elke tien jaar 2,5 procent van het ijs smelt. De klimaatsverandering staat hoog op de agenda van de top van de ze ven rijkste landen plus Rusland, de G8, die woensdag in de Duitse plaats Heiligendamm begint. De leiders van de G8-landen moe ten een signaal geven dat het hen ernst is veranderingen in het kli maat tegen te gaan. Die oproep deed een groep investeerders met 3 biljoen dollar aan bezittingen gis teren. De investeerders hopen dat de G8-bijeenkomst het begin in luidt van nieuwe onderhandelin gen die moeten leiden tot verlen ging van het Kyoto-protocol. Het protocol, dat in 2012 afloopt, ver plicht westerse landen de uitstoot van het broeikasgas kooldioxide omlaag te brengen. Aan de voora vond van de top in 1 leiligendamm bleek dat de Verenigde Staten, die het Kyoto-protocol naast zich neer hebben gelegd, niets willen weten van nieuwe bindende afspraken. beiroet - Een belangrijke leider van de extremistische beweging Fa tah al Islam is door het Libanese le ger gedood in het Palestijnse vluch telingenkamp Nahr el-Bared, in Noord-l.ibanon. Libanese veilig heidsfunctionarissen hebben dat gisteren bekendgemaakt. De man, Nairn Deeb Ghali, ook be kend als Abu Riad, was de op twee na hoogste leider van Fatah al Islam. Volgens Palestijnse bron nen was Ghali een bekende in en kele Palestijnse vluchtelingenkam pen. Hij zou daar mensen hebben gerekruteerd voor de strijd tegen de Amerikanen in Irak. Gisteren hervatte het Libanese le ger de strijd om het kamp. Strij ders van Fatah al Islam werden be stookt met artillerievuur. Het Liba nese leger heeft zaterdag het offen sief geïntensiveerd door tevens de luchtmacht in te schakelen. Fatah al Islam was van plan op gro te schaal terreuraanslagen te ple gen in Libanon. Dat stelde een Li banese krant gisteren op basis van bronnen binnen de islamitische or ganisatie. De bedoeling was een hotel en ambassades op te blazen. Waarom de acties niet doorgingen is onbekend. Tanks van het Libanese leger be stookten zaterdag gebouwen in het kamp waar scherpschutters van Fatah Islam zaten. Rookkolom men reikten tot de hemel. Een he likopter van de luchtmacht schoot twee raketten af. Vier soldaten kwamen om het leven en tien raakten gewond. Vrijdag, toen het offensief begon, kwamen twee sol daten om en raakten er tien ge wond. Het aantal slachtoffers in het kamp is onbekend, omdat hulporganisaties en journalisten er niet meer mogen komen. Volgens premier Fuad Saniora zijn er nog 250 leden van Fatah al Is lam in het kamp. De organisatie heeft volgens hem banden met de Syrische inlichtingendiensten. De enige optie die de strijders hebben is zich over te geven, waarschuw de hij. Er zijn aanwijzingen dat de Pales- tijnen die zich nog in het kamp be vinden, pogen de strijders te isole ren door huizen op slot te doen en wijken te barricaderen. Veel Pa- lestijnen moeten niets van Fatah al Islam hebben. thiruvananthapuram - Leerlin gen ruim vijfduizenden scholen in het zuidwesten van India zullen morgen 2,5 miljoen bomen aan planten. Het project is de grootste in zijn soort ter wereld, aldus de overheid van de staat Kerala. De communistische regering van die staat wil het aandeel bos vergroten van 24 procent tot eenderde van het oppervlak. Kerala is een popu laire toeristenbestemming. londen - De Britse legertop zal er bij de volgende premier op aan dringen de Britse troepen binnen een jaar terug te trekken uit Irak. Dat meldt The Sunday Telegraph. Op gezag van een militaire zegs man stelt de krant dat binnen het leger de opvatting heerst dat er niet in zowel Irak als Afghanistan oorlog kan worden gevoerd door de Britten. Terwijl rookpluimen opstijgen uit het vluchtelingenkamp Nahr al-Bared, heeft een Libanese alleen oog voor de zon. foto Mohamed Messara/EPA moskou - De Russische president Vladimir Poetin dreigt raketten op Europa te richten als de Verenigde Staten vasthouden aan hun plan voor een raketschild in Polen en Tsjechië. Dat zei Poetin gisteren in een interview met een aantal wes terse kranten. „Als het Amerikaanse nucleaire po tentieel zich over Europees territo rium uitbreidt, moeten we nieuwe doelwitten vinden in Europa", liet Poetin weten. Daarna moeten mili tairen maar bepalen welke raket ten op welke doelen moeten wor den gericht, voegde hij eraan toe. Polen wijst echter een dialoog met Rusland af over de plaatsing van het Amerikaans antiraket raketsys teem. „Met Rusland zullen wij daarover niet praten. Het is een zuiver binnenlandse aangelegen heid", aldus de Poolse president Lech Kaczynski in een interview met de Tsjechische krant Mlada Fronta Dnes. Het gewraakte systeem, dat be staat uit tien raketten die in Polen moeten komen en een radarsys teem in Tsjechië, leidde tot grote woede in Rusland. Vorige week lanceerde het land een nieuwe ra ket, de SS24, die het raketschild de baas zou zijn. In de krant Izuestia liet een hoge Russische militair we ten dat het Amerikaanse antiraket systeem binnen een kwartier ver nietigd kon worden door Russi sche raketten met kernkoppen. President Kaczynski noemt de plaatsing van het systeem nodig om Polen, Tsjechië, Europa en de VS te beschermen tegen eventuele wanhoopsdaden van de machtheb bers in Iran en Noord-Korea. Dat het systeem gericht zou zijn tegen Rusland, zoals Moskou beweert, noemt hij 'absoluut niet waar'. warschau - De 65-jarige Jan Grzebski uit Polen is ontwaakt uit een coma dat negentien jaar heeft geduurd. Toen hij door een onge val zijn bewustzijn verloor, was het land nog communistisch. Nu geldt het als democratisch. Vol gens de Pool doen alle veranderin gen zijn hoofd tollen. „Toen ik in coma viel, waren er alleen thee en azijn te koop. Vlees was op rant soen." rio de janeiro - In het Amazone gebied zijn indianen ontdekt die tot nu toe geen contact hadden met de westerse wereld. De 87 le den van de Metyktire-stam leven in een nauwelijks toegankelijk ge bied ongeveer 2000 kilometer ten noordwesten van Rio de Janeiro. De mensen spreken een oude vorm van de Kayapo-taal. De man nen dragen een peniskoker. door onze correspondent llona Eveleens Nairobi - De rechtszaak tegen Charles Taylor zendt krachtige sig nalen uit naar Afrikaanse leiders. Lange tijd heerste onder hen de ge dachte dat ze zich ongestraft schul dig konden maken aan oorlogsmis daden. Maar het proces tegen de Li beriaanse ex-president Taylor, dat vandaag begint, en de activiteiten van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag, hebben daar verandering in gebracht. Het Internationaal Strafhof heeft de leiders aangeklaagd van de Oe- gandese terreurorganisatie het Ver zetsleger van de Heer (LRA). Er lig gen stapels bewijzen van hoe het LRA kinderen ontvoerde en ze dwong om strijders en seksslaven te worden. De huiver voor interna tionale berechting was voor de LRA-leiding mede een reden om vredesbesprekingen te starten. Maar de ICC-aanklacht tegen de leiders compliceert de onderhande lingen. Joseph Kony en Vincent Ot- ti vrezen dat hen na het sluiten van een vredesakkoord alsnog ar restatie wacht. De Congolees Thomas Lubanga is de eerste door het ICC aangeklaag de rebellenleider die werd gearres teerd en in Den Haag belandde. Maar leiders van andere rivaliseren de milities hebben inmiddels zit- Huiver voor internationale berechting was reden voor vredesbesprekingen ting genomen in de Congolese re gering. De onpartijdigheid van het strafhof wordt daardoor in twijfel getrokken. Onlangs verzocht het ICC om uit levering van vier Sudanese over heidsfunctionarissen, die verdacht worden van verantwoordelijkheid voor het conflict in Darfiir. De Su danese regering weigerde ze uit te leveren en verklaarde, indien no dig, ze zelf te zullen berechten. Pre sident Omar Al Bashir wil niet al leen in het zadel blijven om de macht te behouden, maar ook om ervoor te zorgen dat de waarheid over de verantwoordelijkheid voor de massamoorden geheim blijft. Tegen president Robert Mugabe van Zimbabwe, die als staatshoofd verantwoordelijk is voor repressie en geweld tegen zijn politieke te genstanders, is nog geen proces aangespannen. Ook hem is er alles aan gelegen om aan de macht te blijven, terwijl Zimbabwe juist ge baat is bij verandering. Rebellenleiders in verschillende Afrikaanse landen durven voorals nog niet uit de bush te komen en wachten af hoe het hun collega's van de LRA vergaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9