Buitenland 'Wij willen vreedzaam protest' 'Man wilde brandstofpijpleiding vliegveld J. F. Kennedy opblazen' Demonstratie loopt uit de hand door toedoen van autonomen. Plan was nog vaag en volgens vriend is verdachte 'te dom'. Nederlander ontvoerd in zuiden van Nigeria Fidel Castro oogt fit op Cubaanse televisie Aanslag bij residentie premier Somalië Zestig Taliban-strijders verdronken in Helmand 8 Maandag 4 juni 2007 PZC Betoging G8 wordt veldslag door onze correspondent Achille Prick rostock - Ongeveer duizend men sen, zowel demonstranten als poli tiemensen, raakten zaterdag in het Duitse Rostock gewond, tijdens de eerste grote demonstratie in de aanloop naar de politieke top van de G8, komende woensdag. Ónder hen vijftig zwaargewonden. De be toging liep uit op een veldslag, waar ook Nederlanders bij betrok ken waren. Als zich de komende dagen opnieuw rellen voordoen wil de politie sneller en harder in grijpen. De politie arresteerde 125 relschop pers. De meesten kwamen al snel weer op vrije voeten. In de streek rond Rostock staan deze week bijna vijftig betogingen op d"e rol. Onder het motto 'Een andere we reld is mogelijk' demonstreerden zaterdagmiddag in de havenstad Rostock tienduizenden mensen te gen de politiek van de G8, de acht belangrijkste industriestaten ter wereld. De leiders van deze landen vergaderen vanaf woensdag in de naburige badplaats Heiligendamm aan de Oostzee. De politie hield zich aan de af spraak op afstand te zullen blijven en lange tijd leek dat goed uit te pakken. Pas aan het eind van de demonstratie grepen zogenoemde autonomen hun kans. Ze bestorm- De politie wil bij nieuwe rellen rond de G8 nog harder en sneller ingrijpen. In de streek rond Ros tock staan deze week bijna vijf tig demonstraties op de rol. den een politiebusje, waarbij vijf agenten flinke verwondingen op liepen. Dat was voor de politie het sein om in te grijpen. Aan de rand van de binnenhaven van Rostock ontstond vervolgens in korte tijd een chaos. Winkelrui ten werden ingeslagen, auto's in brand gestoken en stenen en molo tovcocktails vlogen door de lucht. De politie telde 433 gewonde agen ten, van wie er 33 ernstig aan toe zijn. Onder de demonstranten vie len 520 gewonden, onder wie 20 zwaargewonden. Veel slachtoffers, ook kinderen en ouderen, hadden niets van doen met de rellen, en werden totaal verrast door het plotselinge geweld. De uitbarsting van geweld door twee- tot drieduizend autonomen, vaak in het zwart gekleed en ver momd, leek geregisseerd. De de monstranten hielden onderling contact via walkietalkies. Verschil lende grote organisaties van de de monstratie distantieerden zich on middellijk van het geweld en stel den dat de politie geen schuld had aan de rellen. Andere linkse groe peringen gaven de politie wel de schuld. rostock - lelie Klaas van dc Inter nationale Socialisten 'baalt' van de strategie die anarchisten zaterdag hebben gekozen tijdens een pro test in het Noord-Duitse Rostock. Het was een 'heel goede demon stratie' tot een aantal mensen zich tegen het einde liet 'provoceren' door de politie, laat Klaas telefo nisch weten. De politie had vol gens hem daar niks te zoeken en was zeer intimiderend aanwezig. Door overvliegende politieheükop- ters waren toespraken niet te vol gen. De relatief kleine groep anarchis ten - of autonomen zoals ze in Duitsland worden genoemd - hangt een andere strategie en tac tiek aan dan de overgrote meerder heid die vreedzaam met de inwo ners van Rostock wil protesteren, zegt hij. „Wij hebben een heel erg heftig strategieverschil." De tactiek die de anarchisten ko zen werkt averechts, meent Klaas. „Wij doen daar niet aan mee en ik word daar niet vrolijk van. Als wij terug zijn in Nederland zullen wij dan ook een keiharde discussie met ze aangaan." door onze correspondent Frank Hendrickx washington - Russel Defreitas (63) wilde naar eigen zeggen een aanslag plegen die 'zelfs die op de Twin Towers' zou overtreffen. De in Guyana geboren Amerikaan kreeg als ex-werknemer van het Jo hn F. Kennedy vliegveld in New York het idee om de brandstofpijp leiding onder de luchthaven op te blazen. De moslim hoopte zo ter minals, vliegtuigen en woonwij ken in vuur en vlam te zetten. Het doel was om heel Amerika 'in rouw te dompelen'. Afgelopen vrijdag werd de bebaar de moslim in de kraag gevat in een restaurant in de New-Yorkse wijk Brooklin. Hij was verraden door zijn belangrijkste handlanger, een veroordeelde drugsdealer en op lichter die als informant voor de FBI werkt. Dankzij de informant werden in Guyana en Trinidad ook nog eens twee mogelijke hand langers opgepakt. Een vierde ver dachte is nog voortvluchtig. Van een concreet plan voor de aan slag was nog geen sprake, erkende de FBI zaterdag. Defreitas fanta seerde er al jaren over, maar onder nam pas stappen toen hij via zijn moskee in Brooklyn in contact kwam met de FBI-informant. Veel verder dan oriënterende gesprek ken was Defreitas nog niet geko men. Al die tijd werd hij op de voet gevolgd door de FBI. Moslim beraamde aanslag op vliegveld New York, samen met wat later FBI-informant bleek te zijn. De verdachte heeft geen banden met Al Qaida. De Amerikaanse autoriteiten pak ten groots uit met het voorkomen van de aanslag, maar er was ook scepsis. Een anonieme medewer ker van de FBI omschreef de 63-ja- rige moslim gisteren in de New York Times als 'een trieste zak'. „Ze ker geen topterrorist." Een vriend van Defreitas noemde hem een sja cheraar. Hij zou 'niet het type' zijn om daadwerkelijk een aanslag te plegen. „Hij is er niet slim genoeg voor." Technisch gezien was het waarschijnlijk ook onmogelijk om de pijpleiding op te blazen. Zeker is dat Defreitas geen contact had met Al Qaida. Uit afgetapte ge sprekken bleek dat hij tijdens zijn werkzaamheden op ]FK zag hoe wapenonderdelen naar Israël wer den verscheept. Volgens hem wa ren die bedoeld om moslims te do den. „Ik wil iets doen om de huf- ters terug te pakken", verklaarde hij in de afgetapte gesprekken. lagos - In het olierijke zuiden van Nigeria is een Nederlander ont voerd. Dat heeft een woordvoer der van het ministerie van Buiten landse Zaken gisteren bevestigd. De man zou vrijdagavond met drie andere buitenlanders zijn meegenomen uit een woonverblijf voor buitenlanders in de stad Port Harcourt. De kidnappers waren vermomd als leden van de oproer politie. Havana - De Cubaanse televisie heeft zaterdag beelden getoond van een fit ogende leider Fidel Cas tro, die de leider van de Vietname se communistische partij ont vangt. De 80-jarige leider is niet in het openbaar verschenen sinds hij tien maanden geleden een spoed- peratie onderging. Zijn bevoegdhe den heeft hij tijdelijk overgedragen aan zijn jongere broer Raul. Mogadishu - Bij het huis van de Somalische premier Ali Moham med Gedi is gisteren een vrachtwa gen ontploft. Een aantal lijfwach ten van Gedi verloor daarbij het le ven, de premier zelf bleef onge deerd. Gedi stelde Al Qaida verant woordelijk voor de aanslag. Inter nationale persbureaus meldden vier tot zeven doden. Er vielen ze ven gewonden. Volgens buren ging het om een zelfmoordaanslag. kabul - Een bootongeval op de Helmand-rivier in het zuiden van Afghanistan heeft vrijdag zestig Ta liban-strijders het leven gekost. Dat heeft het ministerie van Defen sie gisteren laten weten. De zestig strijders van de opstandelingen wa ren op de vlucht voor militairen. De laatsten zagen vanuit de lucht toe hoe het provisorische vaartuig zonk. De Duitse politie treedt hard op aan het eind van de aanvankelijk rustige demonstratie in Rostock. Enkele duizenden zogenoemde autonomen vielen een politiebusje aan, waarna een veldslag ontstond met honderden gewonden aan beide zijden. foto Michael Probst/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8