Binnenland 'Hij wist wat er met hem gebeurde' Hema blij met koper Lion Dodelijk ongeluk bij show landmacht CNV: weer geen vastigheid voor het personeel Bij vasculaire dementie is de patiënt zich bewust van zijn ziekte. Directeur Van Zetten: elk jaar vijftig winkels erbij. Drama voltrekt zich voor ogen duizenden toeschouwers. 6 Maandag 4 juni 2007 PZC Mien van der Heijden (83) verloor haar man in korte tijd aan vasculaire dementie. door Jacqueline Steenwijk en Pieternel Kellenaers DEURNE - F.en oude stoel siert nu de plek waar de 8o-jarige Christ van der Heijden tot voor kort al tijd zat. I let was zijn lievelingsplek je in huis. Nu is hij dood. „In april kregen we ineens te horen dat hij dementerende was. In januari werd hij met spoed opgenomen en twee maanden later was hij dood", vertelt zijn 83-jarige wedu we Mien uit Deurne. Christ van der Heijden leed aan vasculaire dementie. Een vorm die veel sneller tot de dood kan leiden dan de meer bekende dementie ziekte Alzheimer. Een ziekte bo vendien die de vreselijke eigen schap heeft dat patiënten lange tijd hun volledige bewustzijn be houden. „I lij wist wat er met hem gebeurde. Het ergste was dat ik de laatste weken niet meer met hem kon praten. Zijn spraakvermogen was aangetast. Hij kon nauwelijks nog woorden uitbrengen", zegt Mien. Communiceren deed hij op de eni ge manier die hem nog restte, met mimiek of agressie. Van der Heij den ontwikkelde een dwangmati ge behoefte om buiten te wande len. Mien kon hem slechts met moeite binnen houden. Wanneer hij niet weg mocht, werd hij boos. „Hij wilde een keer naar de slaapkamer, die ik uit voor zorg op slot had gedaan. Hij schreeuwde tegen me dat ik die deur open moest doen, anders zou hij hem inslaan. We kregen hem uiteindelijk weer rustig en naar be neden." Het was voor Mien wel aanleiding te erkennen dat zij het alleen niet meer aankon. Haar man werd op een GGZ-afdeling opgenomen, omdat hij niet han teerbaar zou zijn op een gewone verpleegafdeling. De laatste twee maanden van zijn leven lag Van der Heijden iedere nacht vastgebonden aan zijn bed. Overdag werd hij vastgebonden aan een stoel. De aanblik hiervan en de onmacht tergde de familie. „Een keer heeft hij een broeder heel hard geschopt. Die dwong hem hardhandig op te staan om koffie te gaan drinken. Ik zag de blik in Christ zijn ogen. Hij was woedend." Het grote verschil tussen Alzhei mer en vasculaire dementie zit hem in de aantasting van de herse nen. Bij de ziekte van Alzheimer vermindert geleidelijk aan de capa citeit van alle hersencellen. Bij vasculair treedt deze achteruitgang meer op in geïsoleerde delen van De laatste twee maanden lag de patiënt iedere nacht vastgebonden aan zijn bed de hersenen, legt psychogeriater Ton Bakker uit. Hierdoor is het mogelijk dat sommige demente renden zich heel lang bewust blij ven van wat er met hen gebeurt. Volgens hem leidt dit overigens niet bij iedere dementerende tot psychiatrisch gedrag. „Dat heeft meer te maken met de persoon zelf. Wat is zijn of haar karakter? Wat is zijn levensgeschiedenis? Daar moet je naar kijken. Want pas wanneer je dat alles weet, kun je beter inschatten hoe je met zo'n patiënt om moet gaan." 'Belevingsgerichte zorg' is een van de manieren die sinds vijf jaar in verpleeg- en verzorgingshuizen worden toegepast om probleemge drag van dementerenden te ver minderen. In plaats van demente renden te corrigeren, gaan verzor genden mee met de wanen waar de ouderen in zitten. Denkt ie mand op vakantie te zijn, dan gaan de verzorgers daar in mee. „Dat geeft de patiënten meer rust", stelt dr. lacomine de Lange van het Trimbos-instituut. De Lange promoveerde drie jaar geleden op het belang van deze vorm van zorg. Met name bij vasculaire dementie kan dit posi tief uitpakken. „Heel belangrijk is dat het besef van dementie bij de ze patiënten serieus wordt geno men. Voorheen zeiden we dat we allemaal wel eens wat vergaten als iemand verdriet had om zijn ver geetachtigheid. Nu gaan we mee in het verdriet." foto Theo Peeters/GPD Kleine vaatjes beschadigd Bij vasculaire dementie kan een patiënt anders dan bij andere vormen van die ziekte een dui delijk besef hebben van zijn of haar situatie. Naar schatting 250.000 Neder landers zijn dement. Tussen de 15 en de 30 procent lijdt aan vasculaire dementie. Deze vorm ontstaat als gevolg van een hersenbloeding of -infarct, aderverkalking of hoge bloed druk. Bij patiënten met vasculaire de mentie zijn de kleine bloed vaten in de hersenen bescha digd. Deze bloedvaatjes gaan stuk of raken verstopt, waar door hersenweefsel afsterft. Als dit zich meermaals her haalt, kan dementie ontstaan. Afhankelijk van het gebied in de hersenen dat is beschadigd, ontstaat een ander type de mentie. Daarnaast kan er een verlamming optreden, een plot seling spraakprobleem of slik- problemen. door Jan Trommelen AMSTERDAM - De Nederlandse klant zal er weinig van merken dat de warenhuizen van Hema straks van een andere eigenaar zijn, be zweert directeur Ronald van Zet ten. „Ze zullen hooguit meer ei gen Hema-design in de winkel zien. Wij moeten wel, omdat de concurrentie veel van onze artike len kopieert." Ook het personeel kan volgens Van Zetten rustig slapen. „Lion is een goede partij voor Hema. Ze zullen niet aan de arbeidsvoor waarden komen en ze willen maar een ding: uitbreiden in het buiten land." Vijf partijen waren in de race om Hema over te nemen. Naast l.ion Capital waren dat de eveneens Britse investeringsmaatschappij Charterhouse, het Israëlische Al- loin, een combinatie van de inves teerders 3i en Roland Kahn (eige naar van modeketen Cool Cat) en een samenwerkingsverband van het fonds Gilde met Breedinvest van retailgigant laap Blokker (on der meer Blokker, Bart Smit, Inter- toys, Leen Bakker). Het werd Lion Capital, dat volgens 'Lion wil groeien en geeft ons een onbeperkt budget om te investeren' het Financieele Dagblad tussen de 1,1 en 1,2 miljard euro neertelt voor de 355 warenhuizen. Lion bezit on der meer de frisdrankfabrikant Orangina, lingerieketen La Senza en Weetabix, een Britse fabrikant van ontbijtgranen en -repen. Van Zetten: „Lion had onze voorkeur, omdat het gespecialiseerd is in con sumentenproducten. Ze kopen sterke merken en bouwen die uit. Hema zal bij Lion alle aandacht krijgen. Dat is beter dan wanneer we weer onderdeel zouden wor den van een groep winkelketens." Uit die laatste zin weerklinkt Van Zettens frustratie over de tijd dat Hema deel uitmaakte van Vendex. De centjes die Hema verdiende, vloeiden weg naar V&.D dat grote verliezen leed. Hema heeft 55 vestigingen in Bel gië, 5 in Duitsland en werkt in Frankrijk samen met het hyper- marktconcern Auchan. Van Zet ten: „De komende jaren willen we er in Europa elk jaar vijftig win kels bij. Lion wil groeien en geeft ons een onbeperkt budget om te investeren, zolang de plannen maar geld opleveren." Hema is vanouds een sterk merk in Nederland door de frisse, kleur rijke en optimistische ontwerpen van de eigen producten. Maar wat moet een Duitser of Italiaan met de Hollandse Eenheidsprijzen Hema-directeur Ronald van Zetten. foto CPD Maatschappij? Van Zetten: „Een klant heeft onze producten niet el ke dag nodig. Daardoor duurt het even voordat Hema doordringt tot mensen. Maar geleidelijk bouwen we in het buitenland een vaste klantenkring op, die valt voor de goede prijs/kwaliteit-verhouding en het Hema-design." Van Zetten verwacht dat de ver koop door moederbedrijf Maxeda eind juni wordt afgerond. door Roel Kleine wezep - Een dag na een dodelijk ongeval tijdens de landmachtda- gen in Wezep, was nog steeds niet duidelijk wat de oorzaak is ge weest van het drama. Een 32-jarige sergeant, gelegerd in Schaarsber- gen, verongelukte zaterdag tijdens een demonstratie, waarbij hij langs een touw vanuit een helikop ter afdaalde. Hij kont zich niet op tijd losmaken van het touw, toen de helikopter weer wegvloog. De onfortuinlijke sergeant werd zo, voor de ogen van duizenden toe schouwers, enkele honderden me ters door de lucht getrokken. Even verderop werd hij enkele keren te gen de grond geslagen. Er waren onmiddellijk hulpverle ners ter plaatse, waarna het slacht offer met een traumahelikopter werd overgebracht naar de Isalakli- nieken in Zwolle. Daar is de man later op de dag bezweken aan zijn verwondingen. Volgens legervoorlichter kapitein lurgen Geers is de demonstratie met de heli na het ongeval onmid dellijk stilgelegd. Het publiek is vol gens hem snel via de speaker geïn formeerd over het ongeluk. „Ook een demonstratie met tanks, die daarop zou volgen, hebben wij af gelast. Dat vonden wij niet meer gepast", aldus kapitein Geers. De marechaussee is direct na het ongeval een onderzoek begonnen, maar daarover wil een woordvoer der nog geen mededelingen doen. „Wij zijn nog volop bezig getuigen te horen en we willen uiterst zorg vuldig te werk gaan. Mogelijk dat we dinsdag meer uitsluitsel kun nen geven over de oorzaak." Kapitein Geers kondigde aan dat vandaag of morgen zal worden be sloten of de tweede open dag van de landmacht op de Prinses Mar grietkazerne in Wezep, komende zaterdag, al dan niet doorgaat. Op de eerste dag van het evene ment kwamen zo'n 40.000 bezoe kers af. UTRECHT - CNV-bestuurder Jeroen Warnaar is gematigd tevreden over de Britse investeringsmaat schappij Lion Capital als nieuwe ei genaar van de 355 Hema's en toe komstig werkgever van ruim 10.000 mensen. „Lion is er niet op uit ondernemingen op te knippen en in stukjes door te verkopen. Ze richten zich op het sterker maken van merken." Toch is Warnaar niet geheel tevre den. „Voor de komende jaren is er rust, maar uiteindelijk zal een fi nanciële partij als Lion de onder neming met winst weer van de hand doen. Hema is dus nog steeds niet in een veilige thuisha ven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6