Binnenland Met Van Heeswijk heeft CDA een 'P3' op beton Erotische prikkel slaat dood Scholen moslims sluiten deuren Veel interesse voor donorformulieren Politie pakt 51 amokmakers op 4 Maandag 4 juni 2007 PZC Congres kiest voorman afdeling Noord-Brabant tot voorzitter. Tweeduizend mensen uit de kleren voor fotograaf Tuniek. Dijksma stopt subsidie voor drie Amsterdamse islamitische scholen. door Jeroen Hoorn utrecht - „Het is een grote verant woordelijkheid, maar ik heb er ont zettend veel zin in", spreekt Peter van Heeswijk het CDA-congres in Utrecht toe. Waarnemend partij voorzitter I.ianne Dekker heeft op deze zaterdag zojuist bekendge maakt dat de partijleden de 44-jari- ge Van Heeswijk als voorzitter heb ben gekozen. Van Heeswijk kreeg 63 procent van de stemmen, tegen 37 procent voor zijn opponent, Jeroen Alting von Geusau. Over zijn missie als voorzitter is Van Heeswijk helder: er moeten meer vrouwen en jongeren actief worden in het GDA. „Bijna eender de van de jongeren onder de 35 heeft bij de laatste verkiezingen CDA gestemd. Ik zie het als mijn taak om hen voor de lange termijn door Bart van Zoelen amsterdam - Is dit het nou? Twee duizend mensen staan wat be dremmeld om zich heen te kijken. Bloot en bedremmeld. In minder dan een halve minuut is het ge beurd. Alsof het de normaalste zaak van de wereld is hebben we in hartje Amsterdam onze kleren uitgetrokken. Haastig klimmen we op de stoelen die langs de halfopen buitenwand van de parkeergarage opgesteld staan. Laat de kunstenaar niet Peter van Heeswijk, de nieuwe CDA-voorzitter. foto Cynthia Boll/ANP aan de partij te binden", zegt Van Heeswijk, mede-eigenaar van een groot bakkersbedrijf en nu nog wachten! Die staat met zijn foto toestel aan de overkant van de Sin gelgracht waar hij een goed zicht heeft op de Europarking aan de Marnixstraat. Over alle zes verdie pingen van de cilindervormige op gang, waar normaal gesproken au to's omhoog cirkelen, zijn nu naak te lijven verspreid. Door zijn megafoon geeft Spencer Tuniek, fotograaf van 'vleselijke ar chitectuur', de laatste aanwijzin gen. Achtereenvolgens moeten we onze armen strak langs het lichaam houden, gekruist voor de borst en in de lucht. Bij zijn wel komstwoord, gisterochtend om half vier, heeft hij al benadrukt dat lachen ten strengste verboden is. voorzitter van de Noord-Brabant se afdeling van het CDA. Zijn re cept is eenvoudig: geef meer jonge ren een verantwoordelijke positie in of namens het CDA. „Zo heb ik dat in Brabant ook gedaan." Van Heeswijk is de opvolger van Marja van Bijsterveldt, die staatsse cretaris van Onderwijs is gewor den. Samen met premier Jan Peter Balkenende en fractievoorzitter Pieter van Geel vormt hij vanaf nu de top-3 van het CDA. „Jan Peter, Pieter en Peter: het is geen K3, maar P3", grapt de verliezende kan didaat voor het voorzitterschap, Al ting von Geusau. Balkenende blikt in zijn toespraak voor het congres terug op een suc cesvolle periode voor het CDA. De campagne voor de Kamerverkie zingen van afgelopen november, waarbij het CDA de grootste partij bleef, was volgens de premier 'de beste ooit'. Op de dag van het CDA-congres is het precies honderd dagen geleden „Don't smile" moppert de wereld beroemde fotograaf „We are ma king art here." Schouder aan schouder staan we te wankelen op onze stoelen. Ve len hebben de bibbers. Echt warm is het niet. Iedereen doet zichtbaar zijn best zijn blik op ooghoogte te houden. Het voelt ongemakkelijk om af te dwalen naar de hele vlees parade daaronder. Tuniek wil doorsnee mensen voor zijn lens en die heeft hij gekregen ook. Er zijn jongeren, hele vrien dengroepen, maar er zijn ook oudere echtparen bij en zwaar be haarde, hevig zwetende of zwaarlij vige mensen. Even verderop staat een moeder naast haar maar ter door Ondine van der Vleuten Hilversum - Na de uitzending van De Grote Donorshow van BNN, vrij dagavond, hebben zeker 18.000 mensen een donorformulier ge- download van internet. Het merendeel van de bezoekers kwam via een link op de website van BNN op de pagina van het Donorregister terecht.Zaterdagmid- dag hadden 30.000 mensen de site van De Grote Donorshow bezocht. Volgens een woordvoerder van NIGZ-Donorvoorlichting kan het nog wel anderhalve maand duren voordat duidelijk is hoeveel dono ren de actie daadwerkelijk heeft opgeleverd. Wie een donorformu lier invult, moet zijn aanvraag bin nen zes weken bevestigen. De Middelburgse nierpatiënt Ri- nus Rijk heeft twee etmalen nadat bekend werd dat de Grote Donor show doorgestoken kaart was, nog maar vier reacties gehoord in zijn omgeving. Na het tumult in de me dia kwam de grote stilte. Vrijdagavond zat Rijk, voorzitter van de Federatie Autonome Nier patiëntenverenigingen (FAN) zelf nog hoofdschuddend te kijken en zette na een half uur de tv uit. In middels weet hij dat de terminaal dat het kabinet aantrad. Van kri tiek op de 'dialoog met de samen leving' wil Balkenende niets we ten. Noemt de premier in zijn speech geen namen, fractievoorzit ter Pieter van Geel doet dat wel. Van Geel richt zijn pijlen op de SP en de WD. De SP is volgens Van Geel 'conservatief en star'. De WD 'verwart betrokkenheid met betutteling'. „Gewone, hardwer kende mensen hebben bij de VVD niets te zoeken", aldus Van Geel. De kersverse partijvoorzitter is voorlopig niet te verleiden tot dat soort uitspraken, kondigt Van Heeswijk aan na afloop van het congres. „Ik zal zeker mijn zegje doen tegenover Balkenende en Van Geel, maar het is toch echt de bedoeling dat dat binnenskamers blijft. Mijn eerste zorg is de partij zelf." De komende vijftig dagen wil Van Heeswijk benutten voor een kennismakingsronde door de partij. „Honderd dagen lijkt me daarvoor wat royaal." nauwernood volwassen dochter. Er wordt zelfs een vrouw in een rolstoel rondgeduwd. Mijn blik dwaalt af. Mijn oog valt op de tatoeage van het meisje naast me. Terloops kijk ik nog eens naar het tekentje boven haar billen. En nog eens. Maar mijn angst vooraf, dat ik hier betrapt zou worden in - hoe zeg ik dat net jes - kennelijke staat van opwin ding, was nergens voor nodig. Elke erotische prikkel slaat dood op het beton van de parkeergarage. Tuniek maakt nog meer foto's. Van mannen in een tankstation en vrouwen op de fiets, een ty pisch Amsterdams grachtentafe reeltje, maar dan net anders. zieke vrouw die een nier weg zou geven, een kerngezonde actrice was. Achteraf kan hij niet anders zeggen dan: het heeft toch iets los gemaakt bij de mensen. Maar dat hij nu amper nog reac ties gehoord heeft, kan Rijk niet helemaal plaatsen. „Is het nu pop petje gezien, kastje dicht of gaan we hier op de lange termijn nog wat van merken? Dat is de vraag natuurlijk. Het was allemaal een behoorlijk spektakel en de ontkno ping al niet minder. Ik hoorde za terdag dat er zo'n 15.000 donorfor mulieren waren gedownload. Dat is natuurlijk mooi, maar slechts een druppel op een gloeiende plaat", vindt Rijk. „Ten eerste is het moeilijk om een match te krij gen tussen een nierpatiënt en een geschikte donor. Ten tweede ligt het heel erg aan de manier waarop iemand overlijdt, of de organen bruikbaar zijn. 15.000 potentiële donoren staat niet gelijk aan 15.000 geschikte nieren. Daar komt bij dat je maar moet afwach ten hoeveel van die formulieren daadwerkelijk ingevuld en opge stuurd worden Downloaden wil nog niet zeggen dat je er verder iets mee doet." Amsterdam - Staatssecretaris Sharon Dijksma van Onderwijs stopt op 1 augustus met het geven van subsidie aan drie islamitische basisscholen in Amsterdam. Dat heeft ze de Tweede Kamer laten weten. De zeshonderd leerlingen van de islamitische scholen moeten op zoek naar een andere onderwijsin stelling. Het personeel is inmid dels ontslag aangezegd. Het bestuur van de scholen moest vorig jaar al aftreden na gerommel met de administratie. Bovendien zou het onderwijs volgens de On derwijsinspectie onder de maat zijn. Een andere onderwijsinstelling wilde de scholen overnemen maar de gemeenschappelijke medezeg genschapsraad van de drie scholen wees het overnamevoorstel af De overnamekandidaat wilde de isla mitische identiteit waarborgen, maar de ouders vonden die toezeg ging onvoldoende. De gemeente Amsterdam heeft met schoolbesturen afspraken ge maakt over een zo soepel mogelijke overgang naar andere scholen. Staatssecretaris Dijksma vindt het jammer en onbegrijpelijk dat de overname is afgeketst, zei ze zaterdagmiddag in het Radio /-journaal. De staatssecretaris zei dat ze wettelijke mogelijkheden wil hebben om eerder in te grij pen als de Onderwijsinspectie con stateert dat het niet goed gaat op een school. Drie islamitische scholen sluiten hun deuren nadat staatssecretaris Dijksma de subsidiekraan dicht- draatit. Het onderwijs zou er on der de maat zijn. purmerend - Een menigte van cir ca honderd mensen heeft giste rochtend vroeg in Purmerend de politie bekogeld met flessen, straat stenen en ander materiaal. 51 per sonen werden gearresteerd. Dat meldde de politie gisteravond. De ongeregeldheden ontstonden na afloop van een feest in popzaal P3 aan de Purmersteenweg. Daar bij werd een agent geslagen door een 17-jarige jongen uit Purme rend. Hij is aangehouden. Vervol gens richtte het geweld zich tegen de andere agenten. Uiteindelijk kreeg de politie, mede door verster king van andere korpsen, de zaak onder controle. Geen van de agenten raakte ge wond. Een relschopper werd in zijn been gebeten door een politie hond. De meeste verdachten zijn rond de twintig jaar en afkomstig uit Purmerend en Amsterdam. Elf verdachten zitten nog vast. Hen wordt openlijke geweldpleging, po ging tot zware mishandeling of doodslag ten laste gelegd. EinaVAN STRAATEN '/VVAAtf. Mr o|>. 2£ If GE^iLo I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4